Bloomberg: Spadek wartości bitcoina powoduje, że pożyczki górników warte 4 mld USD stają się zagrożone

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 czerwca 2022
ikona autora biały
bitcoin-mining

Niektóre firmy wydobywcze mają problemy z obsługą kredytów zabezpieczonych sprzętem do wydobywania bitcoinów. Bloomberg szacuje, że łączne ryzyko dla kredytodawców może wynieść nawet 4 mld USD.

Sytuacja ta powstała zarówno z powodu pogorszenia sytuacji na rynku kryptowalut, jak i negatywnej wyceny układów ASIC.

Jak dotąd niewielu górników nie wywiązało się ze swoich kredytów, ale ostatnie sprzedaże wydobytych bitcoinów wskazują na oznaki kryzysu. Agencja powołała się na sprzedaż 2000 BTC przez Core Scientific w celu pokrycia kosztów operacyjnych oraz Bitfarms 3000 BTC w celu spłacenia części pożyczki w wysokości 100 mln USD zaciągniętej przez Galaxy Digital Holdings Ltd.

Dynamika cen koparek ASIC

Bloomberg przewiduje pogłębienie się problemów w branży, jeśli cena bitcoina będzie nadal spadać. Może to doprowadzić do dalszych korekt w wycenach koparek i wyprzedaży przez kredytodawców. Według Luxor Technologies Corp. wartość popularnego Antminera S19 spadła o około 47% w porównaniu z listopadem. Luka Jankovic, dyrektor działu kredytowego w Galaxy Digital powiedział:

Firmy górnicze odczuwają ból. Wiele operacji stało się nierentownych. Wartość sprzętu gwałtownie spadła […]. Sytuację pogarszają niestabilne ceny energii elektrycznej i ograniczona podaż powierzchni w centrach danych.

Te ostatnie, a także NYDIG, BlockFi, Celsius Network, Foundry Networks i Babel Finance aktywnie udzielają pożyczek pod zastaw sprzętu - powiedział Ethan Vera, współzałożyciel puli wydobywczej Luxor Technologies. Dodał, że obawiają się o "zdrowie" swoich portfeli kredytowych, zwłaszcza tych o wysokim wskaźniku zabezpieczenia. Specjalista oszacował wartość takich kredytów na 4 mld USD.

Koszty wydobycia bitcoinów

Analityk Arcane Research, Yaran Mellerud, szacuje, że przy średnich cenach energii elektrycznej i zastosowaniu najnowszych układów ASIC, koszt wydobycia 1 BTC może wynieść 8000 USD. Nawet jeśli rentowność się utrzyma, niektórym firmom trudno będzie poradzić sobie bez sprzedaży bitcoinów w celu spłacenia zobowiązań kredytowych - dodaje ekspert.

Wilfred Day, dyrektor generalny Securitize Capital, zezwolił na odejście kilku górników, którzy utracili zdolność generowania dodatnich przepływów pieniężnych i zakupili kosztowny sprzęt. Specjalista szacuje, że po uwzględnieniu kosztów ogólnych i odsetek od kredytów, koszt wydobycia dla nich 1 BTC może przekroczyć 20 000 USD. Day wyjaśnia:

Kupili dziesiątki tysięcy maszyn, zorganizowali hosting, dokonali wpłat, a teraz nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Dyrektor ds. treści w Compass Mining, Will Foxley, powiedział, że koszt pozyskania kapitału rośnie ze względu na pogarszającą się gotowość do podejmowania ryzyka.

Dla przypomnienia, 22 czerwca hash rate sieci bitcoin spadł poniżej 200 EH/s. W dniu 11 czerwca osiągnął on historycznie najwyższy poziom 231 EH/s.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram