Bloomberg: Spadek wartości bitcoina powoduje, że pożyczki górników warte 4 mld USD stają się zagrożone

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 czerwca 2022
ikona autora biały
bitcoin-mining

Niektóre firmy wydobywcze mają problemy z obsługą kredytów zabezpieczonych sprzętem do wydobywania bitcoinów. Bloomberg szacuje, że łączne ryzyko dla kredytodawców może wynieść nawet 4 mld USD.

Sytuacja ta powstała zarówno z powodu pogorszenia sytuacji na rynku kryptowalut, jak i negatywnej wyceny układów ASIC.

Jak dotąd niewielu górników nie wywiązało się ze swoich kredytów, ale ostatnie sprzedaże wydobytych bitcoinów wskazują na oznaki kryzysu. Agencja powołała się na sprzedaż 2000 BTC przez Core Scientific w celu pokrycia kosztów operacyjnych oraz Bitfarms 3000 BTC w celu spłacenia części pożyczki w wysokości 100 mln USD zaciągniętej przez Galaxy Digital Holdings Ltd.

Dynamika cen koparek ASIC

Bloomberg przewiduje pogłębienie się problemów w branży, jeśli cena bitcoina będzie nadal spadać. Może to doprowadzić do dalszych korekt w wycenach koparek i wyprzedaży przez kredytodawców. Według Luxor Technologies Corp. wartość popularnego Antminera S19 spadła o około 47% w porównaniu z listopadem. Luka Jankovic, dyrektor działu kredytowego w Galaxy Digital powiedział:

Firmy górnicze odczuwają ból. Wiele operacji stało się nierentownych. Wartość sprzętu gwałtownie spadła […]. Sytuację pogarszają niestabilne ceny energii elektrycznej i ograniczona podaż powierzchni w centrach danych.

Te ostatnie, a także NYDIG, BlockFi, Celsius Network, Foundry Networks i Babel Finance aktywnie udzielają pożyczek pod zastaw sprzętu - powiedział Ethan Vera, współzałożyciel puli wydobywczej Luxor Technologies. Dodał, że obawiają się o "zdrowie" swoich portfeli kredytowych, zwłaszcza tych o wysokim wskaźniku zabezpieczenia. Specjalista oszacował wartość takich kredytów na 4 mld USD.

Koszty wydobycia bitcoinów

Analityk Arcane Research, Yaran Mellerud, szacuje, że przy średnich cenach energii elektrycznej i zastosowaniu najnowszych układów ASIC, koszt wydobycia 1 BTC może wynieść 8000 USD. Nawet jeśli rentowność się utrzyma, niektórym firmom trudno będzie poradzić sobie bez sprzedaży bitcoinów w celu spłacenia zobowiązań kredytowych - dodaje ekspert.

Wilfred Day, dyrektor generalny Securitize Capital, zezwolił na odejście kilku górników, którzy utracili zdolność generowania dodatnich przepływów pieniężnych i zakupili kosztowny sprzęt. Specjalista szacuje, że po uwzględnieniu kosztów ogólnych i odsetek od kredytów, koszt wydobycia dla nich 1 BTC może przekroczyć 20 000 USD. Day wyjaśnia:

Kupili dziesiątki tysięcy maszyn, zorganizowali hosting, dokonali wpłat, a teraz nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Dyrektor ds. treści w Compass Mining, Will Foxley, powiedział, że koszt pozyskania kapitału rośnie ze względu na pogarszającą się gotowość do podejmowania ryzyka.

Dla przypomnienia, 22 czerwca hash rate sieci bitcoin spadł poniżej 200 EH/s. W dniu 11 czerwca osiągnął on historycznie najwyższy poziom 231 EH/s.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram