Bloomberg: Spadek wartości bitcoina powoduje, że pożyczki górników warte 4 mld USD stają się zagrożone

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 czerwca 2022
ikona autora biały
bitcoin-mining

Niektóre firmy wydobywcze mają problemy z obsługą kredytów zabezpieczonych sprzętem do wydobywania bitcoinów. Bloomberg szacuje, że łączne ryzyko dla kredytodawców może wynieść nawet 4 mld USD.

Sytuacja ta powstała zarówno z powodu pogorszenia sytuacji na rynku kryptowalut, jak i negatywnej wyceny układów ASIC.

Jak dotąd niewielu górników nie wywiązało się ze swoich kredytów, ale ostatnie sprzedaże wydobytych bitcoinów wskazują na oznaki kryzysu. Agencja powołała się na sprzedaż 2000 BTC przez Core Scientific w celu pokrycia kosztów operacyjnych oraz Bitfarms 3000 BTC w celu spłacenia części pożyczki w wysokości 100 mln USD zaciągniętej przez Galaxy Digital Holdings Ltd.

Dynamika cen koparek ASIC

Bloomberg przewiduje pogłębienie się problemów w branży, jeśli cena bitcoina będzie nadal spadać. Może to doprowadzić do dalszych korekt w wycenach koparek i wyprzedaży przez kredytodawców. Według Luxor Technologies Corp. wartość popularnego Antminera S19 spadła o około 47% w porównaniu z listopadem. Luka Jankovic, dyrektor działu kredytowego w Galaxy Digital powiedział:

Firmy górnicze odczuwają ból. Wiele operacji stało się nierentownych. Wartość sprzętu gwałtownie spadła […]. Sytuację pogarszają niestabilne ceny energii elektrycznej i ograniczona podaż powierzchni w centrach danych.

Te ostatnie, a także NYDIG, BlockFi, Celsius Network, Foundry Networks i Babel Finance aktywnie udzielają pożyczek pod zastaw sprzętu - powiedział Ethan Vera, współzałożyciel puli wydobywczej Luxor Technologies. Dodał, że obawiają się o "zdrowie" swoich portfeli kredytowych, zwłaszcza tych o wysokim wskaźniku zabezpieczenia. Specjalista oszacował wartość takich kredytów na 4 mld USD.

Koszty wydobycia bitcoinów

Analityk Arcane Research, Yaran Mellerud, szacuje, że przy średnich cenach energii elektrycznej i zastosowaniu najnowszych układów ASIC, koszt wydobycia 1 BTC może wynieść 8000 USD. Nawet jeśli rentowność się utrzyma, niektórym firmom trudno będzie poradzić sobie bez sprzedaży bitcoinów w celu spłacenia zobowiązań kredytowych - dodaje ekspert.

Wilfred Day, dyrektor generalny Securitize Capital, zezwolił na odejście kilku górników, którzy utracili zdolność generowania dodatnich przepływów pieniężnych i zakupili kosztowny sprzęt. Specjalista szacuje, że po uwzględnieniu kosztów ogólnych i odsetek od kredytów, koszt wydobycia dla nich 1 BTC może przekroczyć 20 000 USD. Day wyjaśnia:

Kupili dziesiątki tysięcy maszyn, zorganizowali hosting, dokonali wpłat, a teraz nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Dyrektor ds. treści w Compass Mining, Will Foxley, powiedział, że koszt pozyskania kapitału rośnie ze względu na pogarszającą się gotowość do podejmowania ryzyka.

Dla przypomnienia, 22 czerwca hash rate sieci bitcoin spadł poniżej 200 EH/s. W dniu 11 czerwca osiągnął on historycznie najwyższy poziom 231 EH/s.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram