Bloomberg: Spadek wartości bitcoina powoduje, że pożyczki górników warte 4 mld USD stają się zagrożone

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 czerwca 2022
ikona autora biały
bitcoin-mining

Niektóre firmy wydobywcze mają problemy z obsługą kredytów zabezpieczonych sprzętem do wydobywania bitcoinów. Bloomberg szacuje, że łączne ryzyko dla kredytodawców może wynieść nawet 4 mld USD.

Sytuacja ta powstała zarówno z powodu pogorszenia sytuacji na rynku kryptowalut, jak i negatywnej wyceny układów ASIC.

Jak dotąd niewielu górników nie wywiązało się ze swoich kredytów, ale ostatnie sprzedaże wydobytych bitcoinów wskazują na oznaki kryzysu. Agencja powołała się na sprzedaż 2000 BTC przez Core Scientific w celu pokrycia kosztów operacyjnych oraz Bitfarms 3000 BTC w celu spłacenia części pożyczki w wysokości 100 mln USD zaciągniętej przez Galaxy Digital Holdings Ltd.

Dynamika cen koparek ASIC

Bloomberg przewiduje pogłębienie się problemów w branży, jeśli cena bitcoina będzie nadal spadać. Może to doprowadzić do dalszych korekt w wycenach koparek i wyprzedaży przez kredytodawców. Według Luxor Technologies Corp. wartość popularnego Antminera S19 spadła o około 47% w porównaniu z listopadem. Luka Jankovic, dyrektor działu kredytowego w Galaxy Digital powiedział:

Firmy górnicze odczuwają ból. Wiele operacji stało się nierentownych. Wartość sprzętu gwałtownie spadła […]. Sytuację pogarszają niestabilne ceny energii elektrycznej i ograniczona podaż powierzchni w centrach danych.

Te ostatnie, a także NYDIG, BlockFi, Celsius Network, Foundry Networks i Babel Finance aktywnie udzielają pożyczek pod zastaw sprzętu - powiedział Ethan Vera, współzałożyciel puli wydobywczej Luxor Technologies. Dodał, że obawiają się o "zdrowie" swoich portfeli kredytowych, zwłaszcza tych o wysokim wskaźniku zabezpieczenia. Specjalista oszacował wartość takich kredytów na 4 mld USD.

Koszty wydobycia bitcoinów

Analityk Arcane Research, Yaran Mellerud, szacuje, że przy średnich cenach energii elektrycznej i zastosowaniu najnowszych układów ASIC, koszt wydobycia 1 BTC może wynieść 8000 USD. Nawet jeśli rentowność się utrzyma, niektórym firmom trudno będzie poradzić sobie bez sprzedaży bitcoinów w celu spłacenia zobowiązań kredytowych - dodaje ekspert.

Wilfred Day, dyrektor generalny Securitize Capital, zezwolił na odejście kilku górników, którzy utracili zdolność generowania dodatnich przepływów pieniężnych i zakupili kosztowny sprzęt. Specjalista szacuje, że po uwzględnieniu kosztów ogólnych i odsetek od kredytów, koszt wydobycia dla nich 1 BTC może przekroczyć 20 000 USD. Day wyjaśnia:

Kupili dziesiątki tysięcy maszyn, zorganizowali hosting, dokonali wpłat, a teraz nie mogą wywiązać się ze swoich zobowiązań.

Dyrektor ds. treści w Compass Mining, Will Foxley, powiedział, że koszt pozyskania kapitału rośnie ze względu na pogarszającą się gotowość do podejmowania ryzyka.

Dla przypomnienia, 22 czerwca hash rate sieci bitcoin spadł poniżej 200 EH/s. W dniu 11 czerwca osiągnął on historycznie najwyższy poziom 231 EH/s.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram