BitMEX – recenzja i ocena giełdy kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 sierpnia 2020
ikona autora biały
bitmex

Jedna z największych giełd kryptowalut na świecie to BitMEX. W tym artykule przybliżymy jej specyfikę oraz pokażemy jak to wszystko wygląda, a także rejestracja na BitMEX, krok po kroku. Rządzą tym: Arthur Hayes, Ben Delo i Samuel Reed. Wystartowali oni w roku 2014, czyli wtedy, gdy o całym interesie praktycznie jeszcze nikt nie wiedział. Jak się później okazało był to wręcz idealny pomysł, a nawet strzał w dziesiątkę. Od tego czasu giełda działa nieprzerwanie, bez żadnych hakerskich incydentów. Zdarzały się jedynie drobne incydenty, jednak w żaden sposób nie wpłynęło to na środki klientów, które się znajdują na kontach. Jest to zatem pozytywny aspekt w działaniach tej giełdy. Na dzień dzisiejszy jest to jedna z najbardziej popularnych platform tego typu w Internecie.

Jak działa platforma Bitmex?

Ta platforma jest najbardziej znana w środowisku krypto-inwestorów z posiadania opcji dźwigni. Można ją ustawić na maksymalnym poziomie 100:1. Jest to oczywiście szansa na znacznie większy zysk ale warto też pamiętać o tym, że możemy jednocześnie znacznie więcej stracić. Poza samą dźwignią, giełda oferuje nam też bardzo wysokie wolumeny, dzięki czemu bez problemu upłynnimy czy zakupimy na niej cyfrowe aktywa.
Dziś na platformie dostępne są takie cyfrowe waluty jak: Bitcoin (tu pod nazwą XBT), Cardano, Bitcoin Cash, EOS, ETH (token Ethereum), Litecoin, Tron i XRP (token Ripple). Jest to przede wszystkim miejsce przeznaczone do handlu dźwignią i z tego też względu prowizje raczej nie są tymi najtańszymi. Za wystawienie zlecenia (maker fee) kupna/ sprzedaży zapłacimy 0,025%.  Natomiast za zrealizowanie (taker fee) giełda pobierze od nas prowizję w wysokości 0,075% . Są podzielone opinie na temat tego miejsca, gdyż są tutaj wysokie prowizje i jednocześnie wysokie ryzyko ze względu na lewarowanie transakcji. Jest to mimo wszystko zdecydowanie najpopularniejsza platforma, na której wykorzystywany jest handel dźwignią. Korzystają z niej doświadczeni gracze.

Jak wygląda rejestracja na giełdzie?

Zapewne wiele osób zastanawia się jak wygląda sama rejestracja w tym miejscu, a o tym za chwilę. Wszystko jest tutaj niezwykle proste, bo nie ma konieczności pokazywania żadnych swoich dokumentów, a wystarczy jedynie podać swoje dane podstawowe, aby stać się pełnoprawnym graczem na tej giełdzie. Formularz rejestracyjny wymaga podania następujących danych:        
-imię i nazwisko,       
-kraj zamieszkania,    
-email,            
-hasło.
Rozpoczęcie rejestracji zaczyna się w tym miejscu:

Formularz rejestracyjny przedstawia się w następujący sposób:

Jeżeli wypełnimy formularz, to na naszą skrzynkę email powinien przyjść link rejestracyjny. Następnie zostaniemy przekierowani na stronę główną platformy, gdzie możemy rozpocząć handel. Pulpit w tym wypadku przedstawia się następująco:

Działalność na platformie możne być rozpoczęta w momencie przejścia pomyślnej weryfikacji.  BitMEX daje możliwość dokonania dwuetapowej weryfikacji przy wykorzystaniu  aplikacji Google Authenticator. Dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownicy mogą w jeszcze lepszy sposób zabezpieczyć swoje fundusze przed potencjalnym atakiem hakerów. Należy podkreślić, że gra na dźwigni nie wiąże się z ryzykiem zminusowania konta, gdyż na platformie nie istnieje saldo ujemne.  Weryfikacja konta może zostać wykonana, gdy podejmiemy następujące kroki:

Powyżej przedstawiono zakładkę Account, która daje nam dostęp do naszych danych i weryfikacji konta.      
Następnie musimy skorzystać z zakładki „Security Centre”.

Naszym oczom powinna ukazać się możliwość zabezpieczenia konta przy pomocy poniższych czynności:

Dokonanie weryfikacji nie tylko zwiększy bezpieczeństwo naszego portfela, lecz da nam również uprawnienia do pełnego korzystania z narzędzi giełdowych.

Wpłaty i wypłaty na giełdzie – jak to wygląda?

Pomimo obecności dosyć wysokich opłat i prowizji, platforma jest uznawana za jedną z najbardziej przystępnych cenowo. Wszystko zależy tak naprawdę od sposobu otwarcia i zamknięcia naszej pozycji. Może wynosić odpowiednio 0,025% lub 0,075% od wartości pozycji. Wszystko to oparte jest na rozliczeniach zysków i strat na walutach. Konkretnie chodzi o Bitcoina, a więc jest to jednoznaczne z tym, że możemy wpłacać swoje środki i wypłacać stamtąd tylko i wyłącznie w tej walucie.
Wpłaty oraz wypłaty znajdują się w tym miejscu:

Jakie są rodzaje kontraktów na BitMEX?

Umowy wieczyste

Mamy możliwość handlu Bitcoinami (XBT) na BitMEX za pośrednictwem nowego, innowacyjnego rodzaju kontraktu zwanego wieczystym kontraktem. Jest to w zasadzie replika bazowego rynku kasowego, jednak ze zwiększoną dźwignią. Nie posiada on daty wygaśnięcia i możemy ściśle śledzić bazowy Indeks cen referencyjnych za pomocą różnych mechanizmów. Najważniejsza tutaj jest stopa finansowa. Jest to  produkt wręcz idealny dla tych, którzy lubią, aby ich pozycja utrzymywała się przez długi czas i nie była zależna od wahania podstawy.

Margines i dźwignia

Cała marża jest księgowana w Bitcoinach przez co każdy ma możliwość skrócenia lub skorzystania z kontraktu przy użyciu tylko i wyłącznie waluty Bitcoin.

Kontrakt XBTUSD cechuje się wysoką dźwignią do 100x.

Dla przykładu, jeśli chcemy kupić kontrakty o wartości 100 Bitcoinów potrzebujemy tylko 1 Bitcoin Początkowej Marży.

Kontrakty futures

Na platformie  BitMEX przy użyciu kontraktów futures XBT mamy możliwość spekulowania na temat przyszłej wartości kursu wymiany Bitcoin / USD (XBT / USD). Podstawą kontraktów futures na XBT jest ten sam indeks Bitmex, którego używa się w przypadku ciągłej zmiany. BXBT. Kontrakty futures wycenia się tylko i wyłącznie w USD. Obliczenia marży i PNL odbywają się z kolei w Bitcoinach.

Opłaty i prowizje na BitMEX

Jak każda platforma inwestycyjna,  tak i BITMEX posiada swoje opłaty i prowizje. Pomimo tego uznaje się, że jest to jedna z najtańszych giełd pod względem kosztów. Opłata za transakcję uzależniona jest od tego w jaki sposób otwieramy bądź zamykamy pozycję. Prowizja może wynosić  od 0,025% do 0,075% w zależności od wartości naszej pozycji.  Giełda kryptowalut BitMEX jest oparta o rozliczenia w zakresie zysków oraz strat na Bitcoinie. Użytkownicy platformy mają możliwość wpłaty depozytów oraz wypłat zgromadzonych środków wyłącznie w tej walucie. Odpowiednikiem w tym wypadku jest XBT.
Bitmex posiada w swojej ofercie dwojaką możliwość płacenia prowizji:   
a) TAKER – opłacana w wypadku wybrania zleceń wystawionych przez inne podmioty
b) MAKER – opłata wynikająca z zleceń tworzonych przez siebie na giełdzie. Wysokość prowizji jest zmienna i powiązana do danej kryptowaluty oraz stosowanej dźwigni. Dla przykładu: gracz korzystający z lewaru x 10, również zwiększy koszty prowizji x 10. Niektóre kontrakty są zwolnione z prowizji. Zdarza się, że korzystanie z niektórych form prowizji daje możliwość uzyskania niewielkich bonusów.

Wady i zalety platformy

Jak już wcześniej było wspomniane jest to absolutna czołówka, jednak jak każda rzecz na tym świecie nawet taka platforma posiada swoje wady i zalety. Jakie to są? O tym poniżej:

Zalety BitMEX:

 – niezwykle wysoki poziom bezpieczeństwa,

 – bardzo dobre opinie wśród klientów

 – dźwignie finansowe są wysokie przez co mamy wysokie zyski

 – prosta w obsłudze i przejrzysta strona,

 – szybka i bezproblemowa rejestracja,

 – dostępna wersja BitMEX demo dla początkujących inwestorów,

 –  bogate, wieloletnie doświadczenie twórców giełdy BitMEX,

 – nie ma limitu wypłat i mamy niski minimalny depozyt (1 USD przeliczony na Bitcoin),

  – duży wybór par kryptowalutowych,

  – obsługa klienta dostępna 24/7,

  –  możemy nauczyć się wszystkiego ze strony za sprawą specjalnej zakładki edukacyjnej.

Wady BitMEX:

    – Nie ma dostępnej platformy w języku polskim (dostępne języki: angielski, rosyjski, chiński, japoński, koreański),

    – jedyna waluta do rozliczeń kontraktów to dolar amerykański,

    – możemy dokonywać wpłaty i wypłaty tylko i wyłącznie w BTC.

Kategoria wpisu:

Patryk Chodyniecki

0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram