Bitcoinowy prezydent Selwadoru będzie ubiegał się o reelekcję

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 września 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zapowiedział, że będzie się ubiegał o reelekcję po zakończeniu kadencji w 2024 roku - podaje Reuters.

Salwador należy do krajów, które zakazały prezydentom pełnienia kolejnych kadencji. Zakaz ten został jednak uchylony przez sąd najwyższy kraju we wrześniu 2021 roku. Prezydent Bukele powiedział w czwartkowym przemówieniu:

Rozwinięte kraje mają reelekcję, a dzięki nowej konfiguracji instytucji demokratycznej naszego kraju, teraz Salwador też będzie.

Gorący zwolennik Bitcoina, że kryptowaluta w zeszłym roku została zaakceptowana jako prawny środek płatniczy. Ruch ten wywołał krytykę ze strony takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wówczas minister finansów Salwadoru oświadczył, że "żadna międzynarodowa organizacja nie zmusi nas do zrobienia czegokolwiek".

Bukele stoi również za szałem kupowania Bitcoinów w Salwadorze i planami napędzanego wulkanem miasta Bitcoin finansowanego przez emisję obligacji Bitcoin, których emisja była wielokrotnie przełożoa. Rynek niedźwiedzia spowodował spadek wartości inwestycji tego kraju. W lipcu 2022 roku Bukele rozpoczął ofertę wykupu 1,6 miliarda dolarów długu państwowego.

W tym czasie Bukele zatweetował:

Wbrew temu, co media mówiły przez cały ten czas, Salwador ma płynność nie tylko po to, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania, gdy są one wymagalne, ale także kupić cały własny dług (do 2025 roku) z wyprzedzeniem.

Fitch obniża rating Salwadoru

W tym kontekście w czwartek serwis analiz kredytowych dla rynków globalnych Fitch obniżył rating długu Salwadoru do CC z CCC. Wyjaśniając obniżkę, Fitch powołał się na "napiętą sytuację fiskalną i zewnętrzną płynność oraz skrajnie ograniczony dostęp do rynku w obliczu wysokich potrzeb finansowania fiskalnego" w Salwadorze.

Środkowoamerykański kraj musi sfinansować 3,7 mld dolarów w okresie od września 2022 do stycznia 2023 roku. Fitch wskazał też na zidentyfikowaną lukę w wysokości 900 mln dolarów.

Firma ratingowa szacuje również deficyt w 2022 roku na poziomie 2,4 miliarda dolarów i ogólną lukę w finansowaniu w wysokości 1 miliarda dolarów, gdy uwzględnimy wpływy z banków prywatnych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W związku z tym stawia Salwador w pozycji "prawdopodobieństwa niewykonania płatności."

Salwador ma dług w postaci euroobligacji o wartości 800 milionów dolarów. Ma on zostać spłacony do stycznia. Jednak zarówno minister finansów Alejandro Zelaya, jak i prezydent Bukele upierają się, że kraj znajduje się w sytuacji "zerowego ryzyka" niewypłacalności.

Proponowane przez Salwador obligacje Bitcoin miały zebrać około 1 miliarda dolarów, według Financial Times. Prezydent zatweetował o rozpoczęciu oferty zakupu swoich obligacji długu państwowego na początku tego tygodnia. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Aktualizacja Vasil aktywowana w mainnecie Cardano

Po kilku opóźnieniach w czerwcu i lipcu, w końcu zadebiutowała aktualizacja Cardano Vasil. Natywna kryptowaluta projektu zareagowała na te wieści wzrostem ceny. Aktualizacja jest określana jako najbardziej znacząca dla wspieranego przez IOG blockchaina od czasu wdrożenia smart kontraktów rok temu. Zespół IOG ogłosił na Twitterze, że hard fork Vasil został pomyślnie wdrożony o 21:44:00 UTC […]

Szef JPMorgan nazywa kryptowaluty "zdecentralizowanymi schematami Ponziego"

Kryptowaluty to "zdecentralizowane schematy Ponziego", ale technologia blockchain ma potencjał. Taką opinię wyraził Jamie Dimon, szef konglomeratu finansowego JPMorgan, podczas przesłuchania Komisji Usług Finansowych amerykańskiej Izby - podaje Business Insider. Jestem wielkim sceptykiem co do cyfrowych tokenów, które nazywacie walutą, szczególnie bitcoina. Są to zdecentralizowane schematy Ponziego i pojęcie, że ktokolwiek korzysta z tego jest […]

Chiny rozszerzą testy cyfrowego juana na cztery prowincje

Chińskie prowincje Sichuan, Hebei, Jiangsu i Guangdong rozpoczną testy cyfrowego juana (e-CNY). Takie informacje podał dziennik South China Morning Post, powołując się na zastępcę gubernatora banku centralnego Fan Yifei. Urzędnik określił program jako "ważną infrastrukturę ery cyfrowej". Nie określił jednak terminu rozszerzenia geografii testów. Chiny testują cyfrowego juana już od trzech lat. Pod koniec 2021 […]

Vitalik Buterin dzieli się swoją wizją protokołów "warstwy 3"

Ethereum (ETH) w chwili pisania tego tekstu przetwarza średnio 15 transakcji na sekundę. Aby zwiększyć skalowalność, opracowano kilka rozwiązań warstwy 2, np. Optimism. Są to protokoły zbudowane jako druga warstwa na szczycie Ethereum. Założyciel Ethereum, Vitalik Buterin, oczekuje, że rozwiązania warstwy trzeciej przyjmą zupełnie inną funkcję. Czym są rozwiązania warstwy 3? Buterin podzielił się swoimi […]

Rynek kryptowalut krwawi. Kurs BTC poniżej 19 000 USD

Co za fatalny początek tygodnia! Bitcoin spada o 7%, a Ethereum traci aż 10%. I to nie są wyjątki. Praktycznie cały rynek kryptowalut jest dziś na czerwono. To może być burzliwy tydzień. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że inflacja w USA była wyższa niż oczekiwano. Już w tą środę 21 września Fed zdecyduje o ile punktów […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram