Bitcoinowy prezydent Selwadoru będzie ubiegał się o reelekcję

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 września 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zapowiedział, że będzie się ubiegał o reelekcję po zakończeniu kadencji w 2024 roku - podaje Reuters.

Salwador należy do krajów, które zakazały prezydentom pełnienia kolejnych kadencji. Zakaz ten został jednak uchylony przez sąd najwyższy kraju we wrześniu 2021 roku. Prezydent Bukele powiedział w czwartkowym przemówieniu:

Rozwinięte kraje mają reelekcję, a dzięki nowej konfiguracji instytucji demokratycznej naszego kraju, teraz Salwador też będzie.

Gorący zwolennik Bitcoina, że kryptowaluta w zeszłym roku została zaakceptowana jako prawny środek płatniczy. Ruch ten wywołał krytykę ze strony takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wówczas minister finansów Salwadoru oświadczył, że "żadna międzynarodowa organizacja nie zmusi nas do zrobienia czegokolwiek".

Bukele stoi również za szałem kupowania Bitcoinów w Salwadorze i planami napędzanego wulkanem miasta Bitcoin finansowanego przez emisję obligacji Bitcoin, których emisja była wielokrotnie przełożoa. Rynek niedźwiedzia spowodował spadek wartości inwestycji tego kraju. W lipcu 2022 roku Bukele rozpoczął ofertę wykupu 1,6 miliarda dolarów długu państwowego.

W tym czasie Bukele zatweetował:

Wbrew temu, co media mówiły przez cały ten czas, Salwador ma płynność nie tylko po to, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania, gdy są one wymagalne, ale także kupić cały własny dług (do 2025 roku) z wyprzedzeniem.

Fitch obniża rating Salwadoru

W tym kontekście w czwartek serwis analiz kredytowych dla rynków globalnych Fitch obniżył rating długu Salwadoru do CC z CCC. Wyjaśniając obniżkę, Fitch powołał się na "napiętą sytuację fiskalną i zewnętrzną płynność oraz skrajnie ograniczony dostęp do rynku w obliczu wysokich potrzeb finansowania fiskalnego" w Salwadorze.

Środkowoamerykański kraj musi sfinansować 3,7 mld dolarów w okresie od września 2022 do stycznia 2023 roku. Fitch wskazał też na zidentyfikowaną lukę w wysokości 900 mln dolarów.

Firma ratingowa szacuje również deficyt w 2022 roku na poziomie 2,4 miliarda dolarów i ogólną lukę w finansowaniu w wysokości 1 miliarda dolarów, gdy uwzględnimy wpływy z banków prywatnych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W związku z tym stawia Salwador w pozycji "prawdopodobieństwa niewykonania płatności."

Salwador ma dług w postaci euroobligacji o wartości 800 milionów dolarów. Ma on zostać spłacony do stycznia. Jednak zarówno minister finansów Alejandro Zelaya, jak i prezydent Bukele upierają się, że kraj znajduje się w sytuacji "zerowego ryzyka" niewypłacalności.

Proponowane przez Salwador obligacje Bitcoin miały zebrać około 1 miliarda dolarów, według Financial Times. Prezydent zatweetował o rozpoczęciu oferty zakupu swoich obligacji długu państwowego na początku tego tygodnia. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram