Bitcoinowy prezydent Selwadoru będzie ubiegał się o reelekcję

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 września 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zapowiedział, że będzie się ubiegał o reelekcję po zakończeniu kadencji w 2024 roku - podaje Reuters.

Salwador należy do krajów, które zakazały prezydentom pełnienia kolejnych kadencji. Zakaz ten został jednak uchylony przez sąd najwyższy kraju we wrześniu 2021 roku. Prezydent Bukele powiedział w czwartkowym przemówieniu:

Rozwinięte kraje mają reelekcję, a dzięki nowej konfiguracji instytucji demokratycznej naszego kraju, teraz Salwador też będzie.

Gorący zwolennik Bitcoina, że kryptowaluta w zeszłym roku została zaakceptowana jako prawny środek płatniczy. Ruch ten wywołał krytykę ze strony takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wówczas minister finansów Salwadoru oświadczył, że "żadna międzynarodowa organizacja nie zmusi nas do zrobienia czegokolwiek".

Bukele stoi również za szałem kupowania Bitcoinów w Salwadorze i planami napędzanego wulkanem miasta Bitcoin finansowanego przez emisję obligacji Bitcoin, których emisja była wielokrotnie przełożoa. Rynek niedźwiedzia spowodował spadek wartości inwestycji tego kraju. W lipcu 2022 roku Bukele rozpoczął ofertę wykupu 1,6 miliarda dolarów długu państwowego.

W tym czasie Bukele zatweetował:

Wbrew temu, co media mówiły przez cały ten czas, Salwador ma płynność nie tylko po to, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania, gdy są one wymagalne, ale także kupić cały własny dług (do 2025 roku) z wyprzedzeniem.

Fitch obniża rating Salwadoru

W tym kontekście w czwartek serwis analiz kredytowych dla rynków globalnych Fitch obniżył rating długu Salwadoru do CC z CCC. Wyjaśniając obniżkę, Fitch powołał się na "napiętą sytuację fiskalną i zewnętrzną płynność oraz skrajnie ograniczony dostęp do rynku w obliczu wysokich potrzeb finansowania fiskalnego" w Salwadorze.

Środkowoamerykański kraj musi sfinansować 3,7 mld dolarów w okresie od września 2022 do stycznia 2023 roku. Fitch wskazał też na zidentyfikowaną lukę w wysokości 900 mln dolarów.

Firma ratingowa szacuje również deficyt w 2022 roku na poziomie 2,4 miliarda dolarów i ogólną lukę w finansowaniu w wysokości 1 miliarda dolarów, gdy uwzględnimy wpływy z banków prywatnych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W związku z tym stawia Salwador w pozycji "prawdopodobieństwa niewykonania płatności."

Salwador ma dług w postaci euroobligacji o wartości 800 milionów dolarów. Ma on zostać spłacony do stycznia. Jednak zarówno minister finansów Alejandro Zelaya, jak i prezydent Bukele upierają się, że kraj znajduje się w sytuacji "zerowego ryzyka" niewypłacalności.

Proponowane przez Salwador obligacje Bitcoin miały zebrać około 1 miliarda dolarów, według Financial Times. Prezydent zatweetował o rozpoczęciu oferty zakupu swoich obligacji długu państwowego na początku tego tygodnia. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram