Bitcoinowy prezydent Selwadoru będzie ubiegał się o reelekcję

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 września 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zapowiedział, że będzie się ubiegał o reelekcję po zakończeniu kadencji w 2024 roku - podaje Reuters.

Salwador należy do krajów, które zakazały prezydentom pełnienia kolejnych kadencji. Zakaz ten został jednak uchylony przez sąd najwyższy kraju we wrześniu 2021 roku. Prezydent Bukele powiedział w czwartkowym przemówieniu:

Rozwinięte kraje mają reelekcję, a dzięki nowej konfiguracji instytucji demokratycznej naszego kraju, teraz Salwador też będzie.

Gorący zwolennik Bitcoina, że kryptowaluta w zeszłym roku została zaakceptowana jako prawny środek płatniczy. Ruch ten wywołał krytykę ze strony takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wówczas minister finansów Salwadoru oświadczył, że "żadna międzynarodowa organizacja nie zmusi nas do zrobienia czegokolwiek".

Bukele stoi również za szałem kupowania Bitcoinów w Salwadorze i planami napędzanego wulkanem miasta Bitcoin finansowanego przez emisję obligacji Bitcoin, których emisja była wielokrotnie przełożoa. Rynek niedźwiedzia spowodował spadek wartości inwestycji tego kraju. W lipcu 2022 roku Bukele rozpoczął ofertę wykupu 1,6 miliarda dolarów długu państwowego.

W tym czasie Bukele zatweetował:

Wbrew temu, co media mówiły przez cały ten czas, Salwador ma płynność nie tylko po to, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania, gdy są one wymagalne, ale także kupić cały własny dług (do 2025 roku) z wyprzedzeniem.

Fitch obniża rating Salwadoru

W tym kontekście w czwartek serwis analiz kredytowych dla rynków globalnych Fitch obniżył rating długu Salwadoru do CC z CCC. Wyjaśniając obniżkę, Fitch powołał się na "napiętą sytuację fiskalną i zewnętrzną płynność oraz skrajnie ograniczony dostęp do rynku w obliczu wysokich potrzeb finansowania fiskalnego" w Salwadorze.

Środkowoamerykański kraj musi sfinansować 3,7 mld dolarów w okresie od września 2022 do stycznia 2023 roku. Fitch wskazał też na zidentyfikowaną lukę w wysokości 900 mln dolarów.

Firma ratingowa szacuje również deficyt w 2022 roku na poziomie 2,4 miliarda dolarów i ogólną lukę w finansowaniu w wysokości 1 miliarda dolarów, gdy uwzględnimy wpływy z banków prywatnych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W związku z tym stawia Salwador w pozycji "prawdopodobieństwa niewykonania płatności."

Salwador ma dług w postaci euroobligacji o wartości 800 milionów dolarów. Ma on zostać spłacony do stycznia. Jednak zarówno minister finansów Alejandro Zelaya, jak i prezydent Bukele upierają się, że kraj znajduje się w sytuacji "zerowego ryzyka" niewypłacalności.

Proponowane przez Salwador obligacje Bitcoin miały zebrać około 1 miliarda dolarów, według Financial Times. Prezydent zatweetował o rozpoczęciu oferty zakupu swoich obligacji długu państwowego na początku tego tygodnia. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram