Bitcoinowy prezydent Selwadoru będzie ubiegał się o reelekcję

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 września 2022
ikona autora biały
salwador bitcoin

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele zapowiedział, że będzie się ubiegał o reelekcję po zakończeniu kadencji w 2024 roku - podaje Reuters.

Salwador należy do krajów, które zakazały prezydentom pełnienia kolejnych kadencji. Zakaz ten został jednak uchylony przez sąd najwyższy kraju we wrześniu 2021 roku. Prezydent Bukele powiedział w czwartkowym przemówieniu:

Rozwinięte kraje mają reelekcję, a dzięki nowej konfiguracji instytucji demokratycznej naszego kraju, teraz Salwador też będzie.

Gorący zwolennik Bitcoina, że kryptowaluta w zeszłym roku została zaakceptowana jako prawny środek płatniczy. Ruch ten wywołał krytykę ze strony takich organizacji jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Wówczas minister finansów Salwadoru oświadczył, że "żadna międzynarodowa organizacja nie zmusi nas do zrobienia czegokolwiek".

Bukele stoi również za szałem kupowania Bitcoinów w Salwadorze i planami napędzanego wulkanem miasta Bitcoin finansowanego przez emisję obligacji Bitcoin, których emisja była wielokrotnie przełożoa. Rynek niedźwiedzia spowodował spadek wartości inwestycji tego kraju. W lipcu 2022 roku Bukele rozpoczął ofertę wykupu 1,6 miliarda dolarów długu państwowego.

W tym czasie Bukele zatweetował:

Wbrew temu, co media mówiły przez cały ten czas, Salwador ma płynność nie tylko po to, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania, gdy są one wymagalne, ale także kupić cały własny dług (do 2025 roku) z wyprzedzeniem.

Fitch obniża rating Salwadoru

W tym kontekście w czwartek serwis analiz kredytowych dla rynków globalnych Fitch obniżył rating długu Salwadoru do CC z CCC. Wyjaśniając obniżkę, Fitch powołał się na "napiętą sytuację fiskalną i zewnętrzną płynność oraz skrajnie ograniczony dostęp do rynku w obliczu wysokich potrzeb finansowania fiskalnego" w Salwadorze.

Środkowoamerykański kraj musi sfinansować 3,7 mld dolarów w okresie od września 2022 do stycznia 2023 roku. Fitch wskazał też na zidentyfikowaną lukę w wysokości 900 mln dolarów.

Firma ratingowa szacuje również deficyt w 2022 roku na poziomie 2,4 miliarda dolarów i ogólną lukę w finansowaniu w wysokości 1 miliarda dolarów, gdy uwzględnimy wpływy z banków prywatnych i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. W związku z tym stawia Salwador w pozycji "prawdopodobieństwa niewykonania płatności."

Salwador ma dług w postaci euroobligacji o wartości 800 milionów dolarów. Ma on zostać spłacony do stycznia. Jednak zarówno minister finansów Alejandro Zelaya, jak i prezydent Bukele upierają się, że kraj znajduje się w sytuacji "zerowego ryzyka" niewypłacalności.

Proponowane przez Salwador obligacje Bitcoin miały zebrać około 1 miliarda dolarów, według Financial Times. Prezydent zatweetował o rozpoczęciu oferty zakupu swoich obligacji długu państwowego na początku tego tygodnia. Jednak w momencie pisania tego artykułu nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram