Bitcoin szóstą największą walutą na świecie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2020
ikona autora biały
bitcoin 11300 usd

Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego (RUB), aby zająć jego miejsce i stać się szóstą co do wielkości walutą na świecie. Co więcej, udało mu się tego dokonać zaledwie 10 lat po powstaniu.

Najpopularniejasza cyfrowa waluta bez wątpienie cieszyła się niezwykłym wzrostem w ciągu ostatniej dekady. W ciągu ostatnich sześciu lat, wartość BTC wzrosła z około 200 do 11 000 dolarów.

Wraz z ceną wzrosła też kapitalizacja rynkowa, która wynosi obecnie 202 miliardy dolarów. Oznacza to, że Bitcoin jest już nie tylko największą z kryptowalut, ale przewyższa też większość światowych walut fiducjarnych.

FVP Trade w swoim raporcie zauważa, że sposób w jaki oblicza się kurs kryptowalut i fiducjarnych jest różny, jednak porównuje całkowity market cap Bitcoina, z podażą pieniądza M0 różnych krajowych walut fiat.

M0 odnosi się do najbardziej płynnej formy pieniądza – gotówki. Obejmuje ona banknoty i monety.

Jak wygląda ranking?

Podczas gdy Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego, istnieje pięć walut fiat, które mają większą kapitalizację rynkową niż najstarsza kryptowaluta.

Największą walutą fiducjarną na świecie jest dolar amerykański (USD). Amerykańska Rezerwa Federalna ujawniła, że aktualnie w obiegu znajdują się monety i banknoty o wartości 1,95 bln dolarów.

Drugie miejsce na podium zajmuje euro (EUR). Ta waluta została ustanowiona przez Unię Europejską w 2002 roku i od tego czasu jej podaż znacznie wzrosła. Oficjalne dane z UE wykazują, że w obiegu znajduje się 1,38 bln euro, co odpowiada kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,54 bln dolarów.

Chiński juan (CNY) zajmuje trzecie miejsce w rankingu walut fiat. Z danych TradingEconomics wynika, że w obiegu znajduje się około 8 bilionów chińskich juanów. Kwota ta stanowi równowartość 1,15 biliona dolarów.

Na czwartym miejscu jest jen japoński (JPY). W obiegu znajduje się łącznie 106 bilionów JPY. Całkowita kapitalizacja rynkowa jena japońskiego wynosi nieco ponad jeden bilion dolarów.

Piątą walutą na świecie pod względem market capu jest rupia indyjska (INR). W obiegu znajduje się ponad 31 trylionów INR, o wartości około 425 miliardów dolarów.

Kraje wiodące pod względem adopcji kryptowalut

Firma badawcza Chainalysis niedawno opublikowała raport, przedstawiający kraje o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut.

W badaniu wzięły udział 154 państwa. Tylko 12 z nich otrzymało ocenę zerową, co oznacza, że zainteresowanie kryptowalutami ma charakter globalny.

Patrząc na powyższy wykres, 10 krajów najszybciej przyjmujących cyfrowe aktywa to: Ukraina, Rosja, Wenezuela, Chiny, Kenia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Kolumbia i Wietnam.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram