Bitcoin szóstą największą walutą na świecie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2020
ikona autora biały
bitcoin 11300 usd

Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego (RUB), aby zająć jego miejsce i stać się szóstą co do wielkości walutą na świecie. Co więcej, udało mu się tego dokonać zaledwie 10 lat po powstaniu.

Najpopularniejasza cyfrowa waluta bez wątpienie cieszyła się niezwykłym wzrostem w ciągu ostatniej dekady. W ciągu ostatnich sześciu lat, wartość BTC wzrosła z około 200 do 11 000 dolarów.

Wraz z ceną wzrosła też kapitalizacja rynkowa, która wynosi obecnie 202 miliardy dolarów. Oznacza to, że Bitcoin jest już nie tylko największą z kryptowalut, ale przewyższa też większość światowych walut fiducjarnych.

FVP Trade w swoim raporcie zauważa, że sposób w jaki oblicza się kurs kryptowalut i fiducjarnych jest różny, jednak porównuje całkowity market cap Bitcoina, z podażą pieniądza M0 różnych krajowych walut fiat.

M0 odnosi się do najbardziej płynnej formy pieniądza – gotówki. Obejmuje ona banknoty i monety.

Jak wygląda ranking?

Podczas gdy Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego, istnieje pięć walut fiat, które mają większą kapitalizację rynkową niż najstarsza kryptowaluta.

Największą walutą fiducjarną na świecie jest dolar amerykański (USD). Amerykańska Rezerwa Federalna ujawniła, że aktualnie w obiegu znajdują się monety i banknoty o wartości 1,95 bln dolarów.

Drugie miejsce na podium zajmuje euro (EUR). Ta waluta została ustanowiona przez Unię Europejską w 2002 roku i od tego czasu jej podaż znacznie wzrosła. Oficjalne dane z UE wykazują, że w obiegu znajduje się 1,38 bln euro, co odpowiada kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,54 bln dolarów.

Chiński juan (CNY) zajmuje trzecie miejsce w rankingu walut fiat. Z danych TradingEconomics wynika, że w obiegu znajduje się około 8 bilionów chińskich juanów. Kwota ta stanowi równowartość 1,15 biliona dolarów.

Na czwartym miejscu jest jen japoński (JPY). W obiegu znajduje się łącznie 106 bilionów JPY. Całkowita kapitalizacja rynkowa jena japońskiego wynosi nieco ponad jeden bilion dolarów.

Piątą walutą na świecie pod względem market capu jest rupia indyjska (INR). W obiegu znajduje się ponad 31 trylionów INR, o wartości około 425 miliardów dolarów.

Kraje wiodące pod względem adopcji kryptowalut

Firma badawcza Chainalysis niedawno opublikowała raport, przedstawiający kraje o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut.

zestawienie krajów wiodących pod względem adopcji kryptowalut

W badaniu wzięły udział 154 państwa. Tylko 12 z nich otrzymało ocenę zerową, co oznacza, że zainteresowanie kryptowalutami ma charakter globalny.

Patrząc na powyższy wykres, 10 krajów najszybciej przyjmujących cyfrowe aktywa to: Ukraina, Rosja, Wenezuela, Chiny, Kenia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Kolumbia i Wietnam.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram