Bitcoin szóstą największą walutą na świecie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2020
ikona autora biały
bitcoin 11300 usd

Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego (RUB), aby zająć jego miejsce i stać się szóstą co do wielkości walutą na świecie. Co więcej, udało mu się tego dokonać zaledwie 10 lat po powstaniu.

Najpopularniejasza cyfrowa waluta bez wątpienie cieszyła się niezwykłym wzrostem w ciągu ostatniej dekady. W ciągu ostatnich sześciu lat, wartość BTC wzrosła z około 200 do 11 000 dolarów.

Wraz z ceną wzrosła też kapitalizacja rynkowa, która wynosi obecnie 202 miliardy dolarów. Oznacza to, że Bitcoin jest już nie tylko największą z kryptowalut, ale przewyższa też większość światowych walut fiducjarnych.

FVP Trade w swoim raporcie zauważa, że sposób w jaki oblicza się kurs kryptowalut i fiducjarnych jest różny, jednak porównuje całkowity market cap Bitcoina, z podażą pieniądza M0 różnych krajowych walut fiat.

M0 odnosi się do najbardziej płynnej formy pieniądza – gotówki. Obejmuje ona banknoty i monety.

Jak wygląda ranking?

Podczas gdy Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego, istnieje pięć walut fiat, które mają większą kapitalizację rynkową niż najstarsza kryptowaluta.

Największą walutą fiducjarną na świecie jest dolar amerykański (USD). Amerykańska Rezerwa Federalna ujawniła, że aktualnie w obiegu znajdują się monety i banknoty o wartości 1,95 bln dolarów.

Drugie miejsce na podium zajmuje euro (EUR). Ta waluta została ustanowiona przez Unię Europejską w 2002 roku i od tego czasu jej podaż znacznie wzrosła. Oficjalne dane z UE wykazują, że w obiegu znajduje się 1,38 bln euro, co odpowiada kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,54 bln dolarów.

Chiński juan (CNY) zajmuje trzecie miejsce w rankingu walut fiat. Z danych TradingEconomics wynika, że w obiegu znajduje się około 8 bilionów chińskich juanów. Kwota ta stanowi równowartość 1,15 biliona dolarów.

Na czwartym miejscu jest jen japoński (JPY). W obiegu znajduje się łącznie 106 bilionów JPY. Całkowita kapitalizacja rynkowa jena japońskiego wynosi nieco ponad jeden bilion dolarów.

Piątą walutą na świecie pod względem market capu jest rupia indyjska (INR). W obiegu znajduje się ponad 31 trylionów INR, o wartości około 425 miliardów dolarów.

Kraje wiodące pod względem adopcji kryptowalut

Firma badawcza Chainalysis niedawno opublikowała raport, przedstawiający kraje o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut.

W badaniu wzięły udział 154 państwa. Tylko 12 z nich otrzymało ocenę zerową, co oznacza, że zainteresowanie kryptowalutami ma charakter globalny.

Patrząc na powyższy wykres, 10 krajów najszybciej przyjmujących cyfrowe aktywa to: Ukraina, Rosja, Wenezuela, Chiny, Kenia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Kolumbia i Wietnam.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram