Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego (RUB), aby zająć jego miejsce i stać się szóstą co do wielkości walutą na świecie. Co więcej, udało mu się tego dokonać zaledwie 10 lat po powstaniu.
Najpopularniejasza cyfrowa waluta bez wątpienie cieszyła się niezwykłym wzrostem w ciągu ostatniej dekady. W ciągu ostatnich sześciu lat, wartość BTC wzrosła z około 200 do 11 000 dolarów.
Wraz z ceną wzrosła też kapitalizacja rynkowa, która wynosi obecnie 202 miliardy dolarów. Oznacza to, że Bitcoin jest już nie tylko największą z kryptowalut, ale przewyższa też większość światowych walut fiducjarnych.
FVP Trade w swoim raporcie zauważa, że sposób w jaki oblicza się kurs kryptowalut i fiducjarnych jest różny, jednak porównuje całkowity market cap Bitcoina, z podażą pieniądza M0 różnych krajowych walut fiat.
M0 odnosi się do najbardziej płynnej formy pieniądza – gotówki. Obejmuje ona banknoty i monety.
Podczas gdy Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego, istnieje pięć walut fiat, które mają większą kapitalizację rynkową niż najstarsza kryptowaluta.
Największą walutą fiducjarną na świecie jest dolar amerykański (USD). Amerykańska Rezerwa Federalna ujawniła, że aktualnie w obiegu znajdują się monety i banknoty o wartości 1,95 bln dolarów.
Drugie miejsce na podium zajmuje euro (EUR). Ta waluta została ustanowiona przez Unię Europejską w 2002 roku i od tego czasu jej podaż znacznie wzrosła. Oficjalne dane z UE wykazują, że w obiegu znajduje się 1,38 bln euro, co odpowiada kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,54 bln dolarów.
Chiński juan (CNY) zajmuje trzecie miejsce w rankingu walut fiat. Z danych TradingEconomics wynika, że w obiegu znajduje się około 8 bilionów chińskich juanów. Kwota ta stanowi równowartość 1,15 biliona dolarów.
Na czwartym miejscu jest jen japoński (JPY). W obiegu znajduje się łącznie 106 bilionów JPY. Całkowita kapitalizacja rynkowa jena japońskiego wynosi nieco ponad jeden bilion dolarów.
Piątą walutą na świecie pod względem market capu jest rupia indyjska (INR). W obiegu znajduje się ponad 31 trylionów INR, o wartości około 425 miliardów dolarów.
Firma badawcza Chainalysis niedawno opublikowała raport, przedstawiający kraje o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut.
W badaniu wzięły udział 154 państwa. Tylko 12 z nich otrzymało ocenę zerową, co oznacza, że zainteresowanie kryptowalutami ma charakter globalny.
Patrząc na powyższy wykres, 10 krajów najszybciej przyjmujących cyfrowe aktywa to: Ukraina, Rosja, Wenezuela, Chiny, Kenia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Kolumbia i Wietnam.