Bitcoin szóstą największą walutą na świecie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 września 2020
ikona autora biały
bitcoin 11300 usd

Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego (RUB), aby zająć jego miejsce i stać się szóstą co do wielkości walutą na świecie. Co więcej, udało mu się tego dokonać zaledwie 10 lat po powstaniu.

Najpopularniejasza cyfrowa waluta bez wątpienie cieszyła się niezwykłym wzrostem w ciągu ostatniej dekady. W ciągu ostatnich sześciu lat, wartość BTC wzrosła z około 200 do 11 000 dolarów.

Wraz z ceną wzrosła też kapitalizacja rynkowa, która wynosi obecnie 202 miliardy dolarów. Oznacza to, że Bitcoin jest już nie tylko największą z kryptowalut, ale przewyższa też większość światowych walut fiducjarnych.

FVP Trade w swoim raporcie zauważa, że sposób w jaki oblicza się kurs kryptowalut i fiducjarnych jest różny, jednak porównuje całkowity market cap Bitcoina, z podażą pieniądza M0 różnych krajowych walut fiat.

M0 odnosi się do najbardziej płynnej formy pieniądza – gotówki. Obejmuje ona banknoty i monety.

Jak wygląda ranking?

Podczas gdy Bitcoin (BTC) przewyższył rubla rosyjskiego, istnieje pięć walut fiat, które mają większą kapitalizację rynkową niż najstarsza kryptowaluta.

Największą walutą fiducjarną na świecie jest dolar amerykański (USD). Amerykańska Rezerwa Federalna ujawniła, że aktualnie w obiegu znajdują się monety i banknoty o wartości 1,95 bln dolarów.

Drugie miejsce na podium zajmuje euro (EUR). Ta waluta została ustanowiona przez Unię Europejską w 2002 roku i od tego czasu jej podaż znacznie wzrosła. Oficjalne dane z UE wykazują, że w obiegu znajduje się 1,38 bln euro, co odpowiada kapitalizacji rynkowej wynoszącej 1,54 bln dolarów.

Chiński juan (CNY) zajmuje trzecie miejsce w rankingu walut fiat. Z danych TradingEconomics wynika, że w obiegu znajduje się około 8 bilionów chińskich juanów. Kwota ta stanowi równowartość 1,15 biliona dolarów.

Na czwartym miejscu jest jen japoński (JPY). W obiegu znajduje się łącznie 106 bilionów JPY. Całkowita kapitalizacja rynkowa jena japońskiego wynosi nieco ponad jeden bilion dolarów.

Piątą walutą na świecie pod względem market capu jest rupia indyjska (INR). W obiegu znajduje się ponad 31 trylionów INR, o wartości około 425 miliardów dolarów.

Kraje wiodące pod względem adopcji kryptowalut

Firma badawcza Chainalysis niedawno opublikowała raport, przedstawiający kraje o najwyższym wskaźniku adopcji kryptowalut.

zestawienie krajów wiodących pod względem adopcji kryptowalut

W badaniu wzięły udział 154 państwa. Tylko 12 z nich otrzymało ocenę zerową, co oznacza, że zainteresowanie kryptowalutami ma charakter globalny.

Patrząc na powyższy wykres, 10 krajów najszybciej przyjmujących cyfrowe aktywa to: Ukraina, Rosja, Wenezuela, Chiny, Kenia, Stany Zjednoczone, Republika Południowej Afryki, Nigeria, Kolumbia i Wietnam.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram