Bitcoin spadł poniżej 19 000 USD. Spadek powoduje likwidacje

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 września 2022
ikona autora biały
bitcoin likwidacje

Wczoraj wieczorem około 19:00 kurs bitcoina nagle się załamał. W ciągu trzech godzin wartość pierwotnej kryptowaluty spadła poniżej 19 tys. dolarów. Spadek ten miał spore konsekwencje dla rynku kontraktów terminowych.

Cena Bitcoina spada o 4 proc.

Od dłuższego czasu mogliśmy się cieszyć bitcoinem utrzymującym się w trendzie bocznym na poziomie 20 000 USD. Niemniej jednak sytuacja zmieniła się wczoraj. BTC spadł jak z klifu i obecnie handluje poniżej bariery 19 000 dolarów.

Czym jest rynek spot dla bitcoina?

Wykres cenowy jest odwzorowaniem rynku spot. Jest to termin wskazujący, że instrumenty finansowe takie jak bitcoin, altcoiny, towary, waluty i akcje są przedmiotem obrotu z natychmiastową dostawą. Płacisz i otrzymujesz bitcoina. Oczywiście działa to też w drugą stronę.

Idealnym przykładem przykładem rynku spot jest chociażby podstawowa wersja Binance. Naciskasz KUP i Twoje monety są natychmiast zapisywane w Twoim portfelu. Ostatnia zapłacona cena określa również cenę spot, czyli cenę bieżącą.

Oprócz rynku spot istnieje również rynek futures. Tutaj kupujesz kontrakty, które masz wykupić dopiero w przyszłości (stąd futures). Kontrakty te oparte są na aktywności na rynku spot. Możesz na przykład kupić kontrakt, który mówi, że zakładasz, iż za dwa tygodnie cena bitcoina będzie wyższa lub niższa niż teraz.

Jak działa kontrakt futures na bitcoina?

Futures to kontrakty, które dają właścicielowi kontrolę nad aktywem bazowym w pewnym momencie w przyszłości, po cenie ustalonej dzisiaj. Przykład:

Bitcoin jest obecnie zbywany za 19 000 USD i dostępny jest kontrakt terminowy na 20 000 USD za bitcoina w ciągu 2 tygodni. Jeśli uważasz, że bitcoin będzie droższy niż 20 000 dolarów, gdy kontrakt wygaśnie, możesz go kupić.

Załóżmy, że bitcoin nawet wzrośnie do 21 000 USD, wtedy Twoja prognoza jest prawidłowa i możesz kupić tego bitcoina za 20 000 dolarów. Następnie możesz go sprzedać z zyskiem 1 000 dolarów.

Jeśli jednak Twoje przewidywania były błędne i bitcoin jest wart mniej niż te 20 000 euro, to zapłacisz więcej niż cena spot, aby rozliczyć kontrakt. W świecie kryptowalut te kontrakty są również oferowane bez czasu zakończenia. Możesz wtedy sprzedać w międzyczasie lub zostać zlikwidowanym.

W przypadku takiego "tymczasowego" kontraktu musisz posiadać zabezpieczenie gwarantujące, że będziesz w stanie zapłacić różnicę pomiędzy uzgodnioną ceną a rzeczywistą ceną spot.

Likwidacja bitcoinów o wartości 90 mln euro

Jeśli to się nie uda, Twój kontrakt zostanie zlikwidowany. W związku z wczorajszym wieczornym spadkiem zlikwidowano kontrakty na BTCo wartości ponad 90 mln dolarów. Była to największa wartość od trzech tygodni.

Zielone słupki na poniższym wykresie oznaczają liczbę likwidacji kontraktów długich (long). Te czerwone to kontrakty krótkie (short).

kontrakty futures na btc likwidacje

Jeśli kontrakt futures zakończy się pomyślnie, można zarobić sporo pieniędzy. Wynika to z faktu, że w tego typu inwestycjach możesz skorzystać z dźwigni. Nie polecamy jednak otwierania takich pozycji, zwłaszcza początkującym. Dźwignia powoduje bowiem, że ryzyko likwidacji wzrasta wykładniczo.

Im bardziej zmienna jest cena bitcoina na rynku spot, tym większe jest zainteresowanie lewarowanymi kontraktami futures.

Zmienność BTC jest zbyt niska

Bitmex oferuje na Tradingview narzędzie do mierzenia tej zmienności. Obecnie indeks ten wynosi 19,85, co nie zostało osiągnięte od końca 2019 roku. Innymi słowy, cena zachowuje się w sposób dość nudny. Być może zbyt nudny dla inwestorów, którzy lubią grać na dźwigni.

Indeks z CryptoCompare, który wykorzystuje kontrakty futures na bitcoina do obliczenia stopnia, w jakim oczekuje się zmiany cen, wynosi 77,25. Oznacza to spadek z poziomu 90 na początku roku.

Rzeczywistość jest taka, że cena bitcoina nie porusza się zbytnio i traderzy nie spodziewają się obecnie dużego ruchu, pomimo dzisiejszego spadku o 4%.

Brak zainteresowania bitcoinem ze względu na brak fluktuacji

Dla długoterminowych inwestorów w tradycyjne aktywa, takie jak akcje czy obligacje, mniejsze wahania cen mogą mieć pozytywny efekt. Ale dla wielu inwestorów i firm w branży bitcoinowej tak nie jest.

Giełdy kryptowalut oferujące kontrakty terminowe zarabiają na przykład na pobieraniu opłat za transakcje. Jeśli zmienność spada, to jest mniej transakcji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram