Bitcoin spadł poniżej 19 000 USD. Spadek powoduje likwidacje

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 września 2022
ikona autora biały
bitcoin likwidacje

Wczoraj wieczorem około 19:00 kurs bitcoina nagle się załamał. W ciągu trzech godzin wartość pierwotnej kryptowaluty spadła poniżej 19 tys. dolarów. Spadek ten miał spore konsekwencje dla rynku kontraktów terminowych.

Cena Bitcoina spada o 4 proc.

Od dłuższego czasu mogliśmy się cieszyć bitcoinem utrzymującym się w trendzie bocznym na poziomie 20 000 USD. Niemniej jednak sytuacja zmieniła się wczoraj. BTC spadł jak z klifu i obecnie handluje poniżej bariery 19 000 dolarów.

Czym jest rynek spot dla bitcoina?

Wykres cenowy jest odwzorowaniem rynku spot. Jest to termin wskazujący, że instrumenty finansowe takie jak bitcoin, altcoiny, towary, waluty i akcje są przedmiotem obrotu z natychmiastową dostawą. Płacisz i otrzymujesz bitcoina. Oczywiście działa to też w drugą stronę.

Idealnym przykładem przykładem rynku spot jest chociażby podstawowa wersja Binance. Naciskasz KUP i Twoje monety są natychmiast zapisywane w Twoim portfelu. Ostatnia zapłacona cena określa również cenę spot, czyli cenę bieżącą.

Oprócz rynku spot istnieje również rynek futures. Tutaj kupujesz kontrakty, które masz wykupić dopiero w przyszłości (stąd futures). Kontrakty te oparte są na aktywności na rynku spot. Możesz na przykład kupić kontrakt, który mówi, że zakładasz, iż za dwa tygodnie cena bitcoina będzie wyższa lub niższa niż teraz.

Jak działa kontrakt futures na bitcoina?

Futures to kontrakty, które dają właścicielowi kontrolę nad aktywem bazowym w pewnym momencie w przyszłości, po cenie ustalonej dzisiaj. Przykład:

Bitcoin jest obecnie zbywany za 19 000 USD i dostępny jest kontrakt terminowy na 20 000 USD za bitcoina w ciągu 2 tygodni. Jeśli uważasz, że bitcoin będzie droższy niż 20 000 dolarów, gdy kontrakt wygaśnie, możesz go kupić.

Załóżmy, że bitcoin nawet wzrośnie do 21 000 USD, wtedy Twoja prognoza jest prawidłowa i możesz kupić tego bitcoina za 20 000 dolarów. Następnie możesz go sprzedać z zyskiem 1 000 dolarów.

Jeśli jednak Twoje przewidywania były błędne i bitcoin jest wart mniej niż te 20 000 euro, to zapłacisz więcej niż cena spot, aby rozliczyć kontrakt. W świecie kryptowalut te kontrakty są również oferowane bez czasu zakończenia. Możesz wtedy sprzedać w międzyczasie lub zostać zlikwidowanym.

W przypadku takiego "tymczasowego" kontraktu musisz posiadać zabezpieczenie gwarantujące, że będziesz w stanie zapłacić różnicę pomiędzy uzgodnioną ceną a rzeczywistą ceną spot.

Likwidacja bitcoinów o wartości 90 mln euro

Jeśli to się nie uda, Twój kontrakt zostanie zlikwidowany. W związku z wczorajszym wieczornym spadkiem zlikwidowano kontrakty na BTCo wartości ponad 90 mln dolarów. Była to największa wartość od trzech tygodni.

Zielone słupki na poniższym wykresie oznaczają liczbę likwidacji kontraktów długich (long). Te czerwone to kontrakty krótkie (short).

kontrakty futures na btc likwidacje

Jeśli kontrakt futures zakończy się pomyślnie, można zarobić sporo pieniędzy. Wynika to z faktu, że w tego typu inwestycjach możesz skorzystać z dźwigni. Nie polecamy jednak otwierania takich pozycji, zwłaszcza początkującym. Dźwignia powoduje bowiem, że ryzyko likwidacji wzrasta wykładniczo.

Im bardziej zmienna jest cena bitcoina na rynku spot, tym większe jest zainteresowanie lewarowanymi kontraktami futures.

Zmienność BTC jest zbyt niska

Bitmex oferuje na Tradingview narzędzie do mierzenia tej zmienności. Obecnie indeks ten wynosi 19,85, co nie zostało osiągnięte od końca 2019 roku. Innymi słowy, cena zachowuje się w sposób dość nudny. Być może zbyt nudny dla inwestorów, którzy lubią grać na dźwigni.

wykres prezentujący zmienność BTC

Indeks z CryptoCompare, który wykorzystuje kontrakty futures na bitcoina do obliczenia stopnia, w jakim oczekuje się zmiany cen, wynosi 77,25. Oznacza to spadek z poziomu 90 na początku roku.

Rzeczywistość jest taka, że cena bitcoina nie porusza się zbytnio i traderzy nie spodziewają się obecnie dużego ruchu, pomimo dzisiejszego spadku o 4%.

wykres indeksu z CryptoCompare ceny Bitcoina od września 2021 do września 2022

Brak zainteresowania bitcoinem ze względu na brak fluktuacji

Dla długoterminowych inwestorów w tradycyjne aktywa, takie jak akcje czy obligacje, mniejsze wahania cen mogą mieć pozytywny efekt. Ale dla wielu inwestorów i firm w branży bitcoinowej tak nie jest.

Giełdy kryptowalut oferujące kontrakty terminowe zarabiają na przykład na pobieraniu opłat za transakcje. Jeśli zmienność spada, to jest mniej transakcji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram