Bitcoin pobija ATH względem tureckiej liry

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały

Bitcoin gwałtownie rośnie w stosunku do tureckiej liry - ale nie z powodu zwiększonego popytu. Niskie stopy procentowe powodują, że waluta narodowa gwałtownie spada, obniżając swoją wartość w stosunku do Bitcoina, dolara i innych walut / aktywów.

Turecka Lira spada

Jak donosi Reuters, Lira spadła o kolejne 5,6% w stosunku do dolara w czwartek. Nastąpiło to po obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych przez bank centralny tego samego dnia.

Od września waluta spadła o 47% w stosunku do dolara. Na początku września dolar wart był 8,29 liry. Obecnie jest to ponad 15,6.

Prezydent Tayyip Erdogan wdrożył niezwykłą i ryzykowną politykę dużych obniżek stóp procentowych w obliczu rosnących cen w całym kraju. Od września skumulowane luzowanie wzrosło do 500 punktów, a prognozowana stopa procentowa na początek 2022 roku ma wynieść 13%. W odpowiedzi Turcy wyprzedawali swoją walutę, co jeszcze bardziej pogłębiło jej krach.

Choć nie na taką samą skalę, USA również doświadczyły w tym roku wyjątkowo wysokiej inflacji. Podczas gdy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell planuje w odpowiedzi ograniczyć zakupy obligacji, Erdogan zamiast tego zdecydował się na podniesienie płacy minimalnej o 50% w 2022 roku. Nadal priorytetem są dla niego kredyty i eksport, które mają stymulować ożywienie gospodarcze.

Inflacja sięga obecnie niebezpiecznie wysokiego poziomu 21%. Ipek Ozkardeskaya - starszy analityk w Swissquote Bank - krytykuje podejście Erdogana.

To odważny ruch, który z pewnością będzie kosztował Turcję dużo pieniędzy i bólu głowy. Reakcją na szarpnięcie kolanem jest silna wyprzedaż na lirze.

Rozwiązanie Bitcoina

Bitcoin został stworzony jako remedium na szalejącą inflację, której doświadczają narody takie jak Turcja. Jego stała podaż 21 milionów monet daje mu odporność na deprecjację monetarną. Dzięki temu jest on też nazywany "cyfrowym złotem".

Mimo, że kryptowaluta traci ponad 25% od swojego szczytowego poziomu w dolarach, właśnie osiągnęła rekordowy poziom w stosunku do liry - ponad 799 tys. lirów za monetę.

Dane Google Trends również odzwierciedlają rosnące zainteresowanie kryptowalutami w Turcji w tym roku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram