Bitcoin pobija ATH względem tureckiej liry

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały

Bitcoin gwałtownie rośnie w stosunku do tureckiej liry - ale nie z powodu zwiększonego popytu. Niskie stopy procentowe powodują, że waluta narodowa gwałtownie spada, obniżając swoją wartość w stosunku do Bitcoina, dolara i innych walut / aktywów.

Turecka Lira spada

Jak donosi Reuters, Lira spadła o kolejne 5,6% w stosunku do dolara w czwartek. Nastąpiło to po obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych przez bank centralny tego samego dnia.

Od września waluta spadła o 47% w stosunku do dolara. Na początku września dolar wart był 8,29 liry. Obecnie jest to ponad 15,6.

Prezydent Tayyip Erdogan wdrożył niezwykłą i ryzykowną politykę dużych obniżek stóp procentowych w obliczu rosnących cen w całym kraju. Od września skumulowane luzowanie wzrosło do 500 punktów, a prognozowana stopa procentowa na początek 2022 roku ma wynieść 13%. W odpowiedzi Turcy wyprzedawali swoją walutę, co jeszcze bardziej pogłębiło jej krach.

Choć nie na taką samą skalę, USA również doświadczyły w tym roku wyjątkowo wysokiej inflacji. Podczas gdy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell planuje w odpowiedzi ograniczyć zakupy obligacji, Erdogan zamiast tego zdecydował się na podniesienie płacy minimalnej o 50% w 2022 roku. Nadal priorytetem są dla niego kredyty i eksport, które mają stymulować ożywienie gospodarcze.

Inflacja sięga obecnie niebezpiecznie wysokiego poziomu 21%. Ipek Ozkardeskaya - starszy analityk w Swissquote Bank - krytykuje podejście Erdogana.

To odważny ruch, który z pewnością będzie kosztował Turcję dużo pieniędzy i bólu głowy. Reakcją na szarpnięcie kolanem jest silna wyprzedaż na lirze.

Rozwiązanie Bitcoina

Bitcoin został stworzony jako remedium na szalejącą inflację, której doświadczają narody takie jak Turcja. Jego stała podaż 21 milionów monet daje mu odporność na deprecjację monetarną. Dzięki temu jest on też nazywany "cyfrowym złotem".

Mimo, że kryptowaluta traci ponad 25% od swojego szczytowego poziomu w dolarach, właśnie osiągnęła rekordowy poziom w stosunku do liry - ponad 799 tys. lirów za monetę.

Dane Google Trends również odzwierciedlają rosnące zainteresowanie kryptowalutami w Turcji w tym roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram