Bitcoin pobija ATH względem tureckiej liry

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały
zdjęcie monety z logiem Bitcoina oraz flagi Turcji

Bitcoin gwałtownie rośnie w stosunku do tureckiej liry - ale nie z powodu zwiększonego popytu. Niskie stopy procentowe powodują, że waluta narodowa gwałtownie spada, obniżając swoją wartość w stosunku do Bitcoina, dolara i innych walut / aktywów.

Turecka Lira spada

Jak donosi Reuters, Lira spadła o kolejne 5,6% w stosunku do dolara w czwartek. Nastąpiło to po obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych przez bank centralny tego samego dnia.

Od września waluta spadła o 47% w stosunku do dolara. Na początku września dolar wart był 8,29 liry. Obecnie jest to ponad 15,6.

Prezydent Tayyip Erdogan wdrożył niezwykłą i ryzykowną politykę dużych obniżek stóp procentowych w obliczu rosnących cen w całym kraju. Od września skumulowane luzowanie wzrosło do 500 punktów, a prognozowana stopa procentowa na początek 2022 roku ma wynieść 13%. W odpowiedzi Turcy wyprzedawali swoją walutę, co jeszcze bardziej pogłębiło jej krach.

Choć nie na taką samą skalę, USA również doświadczyły w tym roku wyjątkowo wysokiej inflacji. Podczas gdy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell planuje w odpowiedzi ograniczyć zakupy obligacji, Erdogan zamiast tego zdecydował się na podniesienie płacy minimalnej o 50% w 2022 roku. Nadal priorytetem są dla niego kredyty i eksport, które mają stymulować ożywienie gospodarcze.

Inflacja sięga obecnie niebezpiecznie wysokiego poziomu 21%. Ipek Ozkardeskaya - starszy analityk w Swissquote Bank - krytykuje podejście Erdogana.

To odważny ruch, który z pewnością będzie kosztował Turcję dużo pieniędzy i bólu głowy. Reakcją na szarpnięcie kolanem jest silna wyprzedaż na lirze.

Rozwiązanie Bitcoina

Bitcoin został stworzony jako remedium na szalejącą inflację, której doświadczają narody takie jak Turcja. Jego stała podaż 21 milionów monet daje mu odporność na deprecjację monetarną. Dzięki temu jest on też nazywany "cyfrowym złotem".

Mimo, że kryptowaluta traci ponad 25% od swojego szczytowego poziomu w dolarach, właśnie osiągnęła rekordowy poziom w stosunku do liry - ponad 799 tys. lirów za monetę.

Dane Google Trends również odzwierciedlają rosnące zainteresowanie kryptowalutami w Turcji w tym roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram