Bitcoin pobija ATH względem tureckiej liry

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały
zdjęcie monety z logiem Bitcoina oraz flagi Turcji

Bitcoin gwałtownie rośnie w stosunku do tureckiej liry - ale nie z powodu zwiększonego popytu. Niskie stopy procentowe powodują, że waluta narodowa gwałtownie spada, obniżając swoją wartość w stosunku do Bitcoina, dolara i innych walut / aktywów.

Turecka Lira spada

Jak donosi Reuters, Lira spadła o kolejne 5,6% w stosunku do dolara w czwartek. Nastąpiło to po obniżce stóp procentowych o 100 punktów bazowych przez bank centralny tego samego dnia.

Od września waluta spadła o 47% w stosunku do dolara. Na początku września dolar wart był 8,29 liry. Obecnie jest to ponad 15,6.

Prezydent Tayyip Erdogan wdrożył niezwykłą i ryzykowną politykę dużych obniżek stóp procentowych w obliczu rosnących cen w całym kraju. Od września skumulowane luzowanie wzrosło do 500 punktów, a prognozowana stopa procentowa na początek 2022 roku ma wynieść 13%. W odpowiedzi Turcy wyprzedawali swoją walutę, co jeszcze bardziej pogłębiło jej krach.

Choć nie na taką samą skalę, USA również doświadczyły w tym roku wyjątkowo wysokiej inflacji. Podczas gdy prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell planuje w odpowiedzi ograniczyć zakupy obligacji, Erdogan zamiast tego zdecydował się na podniesienie płacy minimalnej o 50% w 2022 roku. Nadal priorytetem są dla niego kredyty i eksport, które mają stymulować ożywienie gospodarcze.

Inflacja sięga obecnie niebezpiecznie wysokiego poziomu 21%. Ipek Ozkardeskaya - starszy analityk w Swissquote Bank - krytykuje podejście Erdogana.

To odważny ruch, który z pewnością będzie kosztował Turcję dużo pieniędzy i bólu głowy. Reakcją na szarpnięcie kolanem jest silna wyprzedaż na lirze.

Rozwiązanie Bitcoina

Bitcoin został stworzony jako remedium na szalejącą inflację, której doświadczają narody takie jak Turcja. Jego stała podaż 21 milionów monet daje mu odporność na deprecjację monetarną. Dzięki temu jest on też nazywany "cyfrowym złotem".

Mimo, że kryptowaluta traci ponad 25% od swojego szczytowego poziomu w dolarach, właśnie osiągnęła rekordowy poziom w stosunku do liry - ponad 799 tys. lirów za monetę.

Dane Google Trends również odzwierciedlają rosnące zainteresowanie kryptowalutami w Turcji w tym roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram