Bitcoin na plusie. Kolejne problemy dla amerykańskiego sektora bankowego?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 lipca 2023
ikona autora biały
bank

W ostatnich tygodniach bitcoin znów zaczął rosnąć i w chwili pisania tego tekstu jego wartość wzrosła o 1,58 procent w ciągu ostatnich 24 godzin. Wzrost ten doprowadził cenę bitcoina do poziomu 31,255 USD. Czy to możliwe, że bitcoin korzysta z nowych negatywnych danych dotyczących amerykańskiego sektora bankowego?

Świeże informacje z Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) pokazują, że cztery największe amerykańskie banki mają niezrealizowaną stratę w wysokości 205 miliardów dolarów.

Niezrealizowane straty

Jeszcze w marcu 2023 r. bitcoin korzystał z napięć w amerykańskim sektorze bankowym. Stres ten ostatecznie doprowadził do upadku niektórych banków, powodując, że ludzie częściowo stracili wiarę w tradycyjny sektor finansowy. Bitcoin został zbudowany przez Satoshiego Nakamoto, aby przetrwać tego rodzaju nieszczęścia, co spowodowało, że wiele osób zdecydowało się wówczas na tę cyfrową walutę.

Bank of America wydaje się być w najgorszej kondycji. BoA posiadał aż 100 miliardów dolarów niezrealizowanych strat na koniec pierwszego kwartału. Wells Fargo i JPMorgan Chase odpisują 40 miliardów dolarów niezrealizowanych strat, a Citigroup 25 miliardów dolarów.

Czy te instytucje powinny obawiać się scenariusza Silicon Valley Bank? W marcu SVB wpadł w kłopoty, odnotowując 1,8 miliarda dolarów straty na swoim portfelu obligacji.

Bank of America już wyjaśnił, że ich portfel obligacji nie jest na sprzedaż. "BofA twierdzi, że nie zamierza sprzedawać swoich obligacji, które są na straci, aby uniknąć krystalizacji strat, które są obecnie jedynie na papierze" - czytamy w artykule Financial Times.

Rezerwa Federalna bez obaw

Amerykańska Rezerwa Federalna (bank centralny) przeprowadza coroczne tzw. stress testy z 23 największymi bankami w kraju. W teście tym pozoruje się gigantyczną recesję, aby sprawdzić, w jakim stopniu banki są w stanie ją wytrzymać.

W tym roku Rezerwa Federalna stwierdziła w tych testach, że duże banki są odpowiednio przygotowane na poważną recesję. Według Rezerwy Federalnej największe banki przetrwałyby taki scenariusz.

Pod tym względem szanse na nowy kryzys bankowy wydają się na razie minimalne, ale oczywiście wszystko może się wydarzyć. W końcu mało kto mógł przewidzieć nadejście marcowego krachu.

Nie możemy jednak zaprzeczyć, że wiele z wyżej wymienionych banków musi obawiać się scenariusza podobnego do Silicon Valley Bank. Czy może to zatem oznaczać nowy impuls dla Bitcoina?

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram