Bitcoin na plusie. Kolejne problemy dla amerykańskiego sektora bankowego?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 lipca 2023
ikona autora biały
bank

W ostatnich tygodniach bitcoin znów zaczął rosnąć i w chwili pisania tego tekstu jego wartość wzrosła o 1,58 procent w ciągu ostatnich 24 godzin. Wzrost ten doprowadził cenę bitcoina do poziomu 31,255 USD. Czy to możliwe, że bitcoin korzysta z nowych negatywnych danych dotyczących amerykańskiego sektora bankowego?

Świeże informacje z Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) pokazują, że cztery największe amerykańskie banki mają niezrealizowaną stratę w wysokości 205 miliardów dolarów.

Niezrealizowane straty

Jeszcze w marcu 2023 r. bitcoin korzystał z napięć w amerykańskim sektorze bankowym. Stres ten ostatecznie doprowadził do upadku niektórych banków, powodując, że ludzie częściowo stracili wiarę w tradycyjny sektor finansowy. Bitcoin został zbudowany przez Satoshiego Nakamoto, aby przetrwać tego rodzaju nieszczęścia, co spowodowało, że wiele osób zdecydowało się wówczas na tę cyfrową walutę.

Bank of America wydaje się być w najgorszej kondycji. BoA posiadał aż 100 miliardów dolarów niezrealizowanych strat na koniec pierwszego kwartału. Wells Fargo i JPMorgan Chase odpisują 40 miliardów dolarów niezrealizowanych strat, a Citigroup 25 miliardów dolarów.

Czy te instytucje powinny obawiać się scenariusza Silicon Valley Bank? W marcu SVB wpadł w kłopoty, odnotowując 1,8 miliarda dolarów straty na swoim portfelu obligacji.

Bank of America już wyjaśnił, że ich portfel obligacji nie jest na sprzedaż. "BofA twierdzi, że nie zamierza sprzedawać swoich obligacji, które są na straci, aby uniknąć krystalizacji strat, które są obecnie jedynie na papierze" - czytamy w artykule Financial Times.

Rezerwa Federalna bez obaw

Amerykańska Rezerwa Federalna (bank centralny) przeprowadza coroczne tzw. stress testy z 23 największymi bankami w kraju. W teście tym pozoruje się gigantyczną recesję, aby sprawdzić, w jakim stopniu banki są w stanie ją wytrzymać.

W tym roku Rezerwa Federalna stwierdziła w tych testach, że duże banki są odpowiednio przygotowane na poważną recesję. Według Rezerwy Federalnej największe banki przetrwałyby taki scenariusz.

Pod tym względem szanse na nowy kryzys bankowy wydają się na razie minimalne, ale oczywiście wszystko może się wydarzyć. W końcu mało kto mógł przewidzieć nadejście marcowego krachu.

Nie możemy jednak zaprzeczyć, że wiele z wyżej wymienionych banków musi obawiać się scenariusza podobnego do Silicon Valley Bank. Czy może to zatem oznaczać nowy impuls dla Bitcoina?

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram