W ostatnich tygodniach bitcoin znów zaczął rosnąć i w chwili pisania tego tekstu jego wartość wzrosła o 1,58 procent w ciągu ostatnich 24 godzin. Wzrost ten doprowadził cenę bitcoina do poziomu 31,255 USD. Czy to możliwe, że bitcoin korzysta z nowych negatywnych danych dotyczących amerykańskiego sektora bankowego?
Świeże informacje z Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) pokazują, że cztery największe amerykańskie banki mają niezrealizowaną stratę w wysokości 205 miliardów dolarów.
Jeszcze w marcu 2023 r. bitcoin korzystał z napięć w amerykańskim sektorze bankowym. Stres ten ostatecznie doprowadził do upadku niektórych banków, powodując, że ludzie częściowo stracili wiarę w tradycyjny sektor finansowy. Bitcoin został zbudowany przez Satoshiego Nakamoto, aby przetrwać tego rodzaju nieszczęścia, co spowodowało, że wiele osób zdecydowało się wówczas na tę cyfrową walutę.
Bank of America wydaje się być w najgorszej kondycji. BoA posiadał aż 100 miliardów dolarów niezrealizowanych strat na koniec pierwszego kwartału. Wells Fargo i JPMorgan Chase odpisują 40 miliardów dolarów niezrealizowanych strat, a Citigroup 25 miliardów dolarów.
Czy te instytucje powinny obawiać się scenariusza Silicon Valley Bank? W marcu SVB wpadł w kłopoty, odnotowując 1,8 miliarda dolarów straty na swoim portfelu obligacji.
Bank of America już wyjaśnił, że ich portfel obligacji nie jest na sprzedaż. "BofA twierdzi, że nie zamierza sprzedawać swoich obligacji, które są na straci, aby uniknąć krystalizacji strat, które są obecnie jedynie na papierze" - czytamy w artykule Financial Times.
Amerykańska Rezerwa Federalna (bank centralny) przeprowadza coroczne tzw. stress testy z 23 największymi bankami w kraju. W teście tym pozoruje się gigantyczną recesję, aby sprawdzić, w jakim stopniu banki są w stanie ją wytrzymać.
W tym roku Rezerwa Federalna stwierdziła w tych testach, że duże banki są odpowiednio przygotowane na poważną recesję. Według Rezerwy Federalnej największe banki przetrwałyby taki scenariusz.
Pod tym względem szanse na nowy kryzys bankowy wydają się na razie minimalne, ale oczywiście wszystko może się wydarzyć. W końcu mało kto mógł przewidzieć nadejście marcowego krachu.
Nie możemy jednak zaprzeczyć, że wiele z wyżej wymienionych banków musi obawiać się scenariusza podobnego do Silicon Valley Bank. Czy może to zatem oznaczać nowy impuls dla Bitcoina?