Bitcoin może być jednak pozytywny dla klimatu - twierdzi holenderskie KPMG

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 sierpnia 2023
ikona autora biały
blockchain energia

Bitcoin (BTC) jest często krytykowany, ponieważ wielu uważa, że blockchain ma szkodliwy wpływ na klimat. Ale niektórzy to kwestionują. Teraz firma księgowa KPMG również wpisuje się do tego obozu. Według spółki z Wielkiej Czwórki, efekt Bitcoina może być w rzeczywistości pozytywny.

Bitcoin nie musi przyspieszać zmian klimatycznych

Tak pisze KPMG w raporcie badawczym. Według firmy księgowej wydobywanie bitcoinów wcale nie musi być tak szkodliwe dla środowiska. W rzeczywistości może pozytywnie wpłynąć na klimat. Kluczowe znaczenie mają tu cztery różne strategie.

Pierwszą z nich jest po prostu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jest to kontrowersyjna strategia. Takie źródła energii nie mogą być wykorzystywane na dużą skalę wszędzie.

Dlatego też niektórzy uważają, że moc wykorzystywana do bitcoina powinna być używana do innych celów. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 58,9% całkowitego zużycia sieci Bitcoin.

Bitcoin jako zachęta do bardziej zrównoważonego rozwoju

Drugą metodą jest zrównoważenie popytu w sieci energetycznej. Ma to miejsce w amerykańskim stanie Teksas, ponieważ stan ten zmaga się z poważnymi zmianami pogodowymi. Poprzez tymczasowe wyłączenie sprzętu wydobywczego, reszta sieci energetycznej może lepiej radzić sobie z warunkami.

Nie oferuje to tak naprawdę poprawy środowiska, ale zapewnia, że Bitcoin nie powoduje dodatkowych problemów. Górnicy, którzy w tym uczestniczą, otrzymują nawet za to wynagrodzenie.

Równie kreatywne jest wykorzystanie wydobywania bitcoinów jako ogrzewania. W końcu wymagany sprzęt górniczy ASIC emituje sporo ciepła, które jest tracone, jeśli nie zostanie wykorzystane do czegoś pożytecznego. Tymczasem na przykład w budynkach, basenach i szklarniach to właśnie gaz ziemny jest najczęściej wykorzystywany do ogrzewania. Można to więc zrobić zupełnie inaczej, co w zeszłym roku zademonstrowała holenderska szklarnia.

Ostatnim sposobem jest ponowne wykorzystanie metanu (CH4). W niektórych przypadkach metan jest po prostu spalany, na przykład podczas spalania w przemyśle naftowym. Obecnie firmy naftowe coraz częściej wykorzystują ten nadmiar gazu do generowania energii. Energia elektryczna może być następnie wykorzystywana do innych celów, takich jak wydobywanie bitcoinów. Według KPMG, wydobywanie bitcoinów jest zachętą finansową do uczynienia tego rodzaju konsumpcji bardziej zrównoważoną.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram