Bitcoin może być jednak pozytywny dla klimatu - twierdzi holenderskie KPMG

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 sierpnia 2023
ikona autora biały
blockchain energia

Bitcoin (BTC) jest często krytykowany, ponieważ wielu uważa, że blockchain ma szkodliwy wpływ na klimat. Ale niektórzy to kwestionują. Teraz firma księgowa KPMG również wpisuje się do tego obozu. Według spółki z Wielkiej Czwórki, efekt Bitcoina może być w rzeczywistości pozytywny.

Bitcoin nie musi przyspieszać zmian klimatycznych

Tak pisze KPMG w raporcie badawczym. Według firmy księgowej wydobywanie bitcoinów wcale nie musi być tak szkodliwe dla środowiska. W rzeczywistości może pozytywnie wpłynąć na klimat. Kluczowe znaczenie mają tu cztery różne strategie.

Pierwszą z nich jest po prostu wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jest to kontrowersyjna strategia. Takie źródła energii nie mogą być wykorzystywane na dużą skalę wszędzie.

Dlatego też niektórzy uważają, że moc wykorzystywana do bitcoina powinna być używana do innych celów. Obecnie odnawialne źródła energii stanowią 58,9% całkowitego zużycia sieci Bitcoin.

Bitcoin jako zachęta do bardziej zrównoważonego rozwoju

Drugą metodą jest zrównoważenie popytu w sieci energetycznej. Ma to miejsce w amerykańskim stanie Teksas, ponieważ stan ten zmaga się z poważnymi zmianami pogodowymi. Poprzez tymczasowe wyłączenie sprzętu wydobywczego, reszta sieci energetycznej może lepiej radzić sobie z warunkami.

Nie oferuje to tak naprawdę poprawy środowiska, ale zapewnia, że Bitcoin nie powoduje dodatkowych problemów. Górnicy, którzy w tym uczestniczą, otrzymują nawet za to wynagrodzenie.

Równie kreatywne jest wykorzystanie wydobywania bitcoinów jako ogrzewania. W końcu wymagany sprzęt górniczy ASIC emituje sporo ciepła, które jest tracone, jeśli nie zostanie wykorzystane do czegoś pożytecznego. Tymczasem na przykład w budynkach, basenach i szklarniach to właśnie gaz ziemny jest najczęściej wykorzystywany do ogrzewania. Można to więc zrobić zupełnie inaczej, co w zeszłym roku zademonstrowała holenderska szklarnia.

Ostatnim sposobem jest ponowne wykorzystanie metanu (CH4). W niektórych przypadkach metan jest po prostu spalany, na przykład podczas spalania w przemyśle naftowym. Obecnie firmy naftowe coraz częściej wykorzystują ten nadmiar gazu do generowania energii. Energia elektryczna może być następnie wykorzystywana do innych celów, takich jak wydobywanie bitcoinów. Według KPMG, wydobywanie bitcoinów jest zachętą finansową do uczynienia tego rodzaju konsumpcji bardziej zrównoważoną.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram