Bitcoin jest zbyt niestabilny i nie zasługuje na miano cyfrowego złota

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 sierpnia 2023
ikona autora biały
czy bitcoin to cyfrowe złoto

Bitcoin jest czasami nazywany "cyfrowym złotem" ze względu na jego absolutną rzadkość. Jednak George Milling-Stanley, główny strateg ds. złota w State Street Global Advisors, uważa, że BTC jest zbyt niestabilny, aby nosić ten prestiżowy tytuł. Jego opinia, nie jest zaskakująca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego firma jest odpowiedzialna za największy na świecie fundusz ETF na złoto.

Zmienność sprawia, że Bitcoin jest nieopłacalny

Według Milling-Stanley, zmienność Bitcoina sprawia, że waluta cyfrowa nie nadaje się jako inwestycja długoterminowa. Gwałtowne zmiany cen, których czasami doświadcza Bitcoin, nie są korzystne dla inwestorów, którzy chcą zaparkować swój kapitał na dłuższą metę, według stratega State Street.

Z tego powodu, jak twierdzi, złoto byłoby znacznie bezpieczniejszą i lepszą opcją niż Bitcoin. W pewnym sensie Milling-Stanley wydaje się zaskoczony kwalifikacją Bitcoina jako cyfrowego złota, ponieważ metal szlachetny faktycznie oznacza stabilność; coś, czego Bitcoin nigdy nie znał w swojej 14-letniej historii.

Jako argument przeciwko Bitcoinowi, Milling-Stanley z dumą wskazuje na 6000-letnią historię stabilności złota w systemie finansowym. Według niego dowodzi to, że złoto jest trwałe, a tego właśnie brakuje Bitcoinowi i nie zasługuje on na miano cyfrowego złota.

Bycze nastawienie do złota, nie do Bitcoina

Prawdopodobnie można się było tego spodziewać, ale Milling-Stanley jest obecnie bardzo optymistycznie nastawiony do złota. Mówi, że obecne środowisko makroekonomiczne, które grozi recesją, nie jest dobre dla kruszcu. Ale według stratega nadchodzi kolejny okres powolnego wzrostu gospodarczego i są to czasy, w których złoto zwykle prosperuje dobrze.

Ponadto Milling-Stanley twierdzi, że spodziewa się wzrostu popytu na złoto z powodu zniesienia środków COVID-19 w Chinach. Po Indiach Chiny są nadal największym konsumentem złota do produkcji biżuterii. Popyt będzie też wysoki w innych krajach azjatyckich, takich jak Wietnam, Indonezja, Tajlandia i Korea.

Nie możemy zaprzeczyć, że cena Bitcoina to zmienna bestia. Jednak w dłuższej perspektywie cyfrowa waluta (jak dotąd) okazała się dobrą inwestycją. Można przy tym przedstawić szereg argumentów przemawiających za tezą, że Bitcoin jest ulepszoną wersją złota.

W końcu Bitcoin jest łatwiejszy do wysyłania, przechowywania i sprawdzania autentyczności. Wreszcie, Bitcoin ma maksymalną podaż 21 milionów jednostek, podczas gdy podaż złota rośnie o 1-2 procent każdego roku. Być może Bitcoin nie jest dziś jeszcze cyfrowym złotem, ale z pewnością ma ku temu potencjał.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram