Bitcoin jest zbyt niestabilny i nie zasługuje na miano cyfrowego złota

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 sierpnia 2023
ikona autora biały
czy bitcoin to cyfrowe złoto

Bitcoin jest czasami nazywany "cyfrowym złotem" ze względu na jego absolutną rzadkość. Jednak George Milling-Stanley, główny strateg ds. złota w State Street Global Advisors, uważa, że BTC jest zbyt niestabilny, aby nosić ten prestiżowy tytuł. Jego opinia, nie jest zaskakująca. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jego firma jest odpowiedzialna za największy na świecie fundusz ETF na złoto.

Zmienność sprawia, że Bitcoin jest nieopłacalny

Według Milling-Stanley, zmienność Bitcoina sprawia, że waluta cyfrowa nie nadaje się jako inwestycja długoterminowa. Gwałtowne zmiany cen, których czasami doświadcza Bitcoin, nie są korzystne dla inwestorów, którzy chcą zaparkować swój kapitał na dłuższą metę, według stratega State Street.

Z tego powodu, jak twierdzi, złoto byłoby znacznie bezpieczniejszą i lepszą opcją niż Bitcoin. W pewnym sensie Milling-Stanley wydaje się zaskoczony kwalifikacją Bitcoina jako cyfrowego złota, ponieważ metal szlachetny faktycznie oznacza stabilność; coś, czego Bitcoin nigdy nie znał w swojej 14-letniej historii.

Jako argument przeciwko Bitcoinowi, Milling-Stanley z dumą wskazuje na 6000-letnią historię stabilności złota w systemie finansowym. Według niego dowodzi to, że złoto jest trwałe, a tego właśnie brakuje Bitcoinowi i nie zasługuje on na miano cyfrowego złota.

Bycze nastawienie do złota, nie do Bitcoina

Prawdopodobnie można się było tego spodziewać, ale Milling-Stanley jest obecnie bardzo optymistycznie nastawiony do złota. Mówi, że obecne środowisko makroekonomiczne, które grozi recesją, nie jest dobre dla kruszcu. Ale według stratega nadchodzi kolejny okres powolnego wzrostu gospodarczego i są to czasy, w których złoto zwykle prosperuje dobrze.

Ponadto Milling-Stanley twierdzi, że spodziewa się wzrostu popytu na złoto z powodu zniesienia środków COVID-19 w Chinach. Po Indiach Chiny są nadal największym konsumentem złota do produkcji biżuterii. Popyt będzie też wysoki w innych krajach azjatyckich, takich jak Wietnam, Indonezja, Tajlandia i Korea.

Nie możemy zaprzeczyć, że cena Bitcoina to zmienna bestia. Jednak w dłuższej perspektywie cyfrowa waluta (jak dotąd) okazała się dobrą inwestycją. Można przy tym przedstawić szereg argumentów przemawiających za tezą, że Bitcoin jest ulepszoną wersją złota.

W końcu Bitcoin jest łatwiejszy do wysyłania, przechowywania i sprawdzania autentyczności. Wreszcie, Bitcoin ma maksymalną podaż 21 milionów jednostek, podczas gdy podaż złota rośnie o 1-2 procent każdego roku. Być może Bitcoin nie jest dziś jeszcze cyfrowym złotem, ale z pewnością ma ku temu potencjał.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram