Bitcoin dla początkujących – instrukcja krok po kroku

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 maja 2019
ikona autora biały

Od momentu pojawienia się Bitcoina minęło już ponad 10 lat. Przez ten czas znacząco zmieniło się postrzeganie tej kryptowaluty. Przez pierwsze lata sądzono, iż jest zwykłą fanaberią internautów i zniknie równie szybko, jak się pojawiła. Obecnie jednak wartość Bitcoina wynosi ok. 12 000 USD (a w pewnym momencie cena rynkowa bitcoina wynosiła ponad 20 000$) co stanowi niesłabnącą inspirację dla powstawania nowych kryptowalut.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji poznać najpopularniejszej z wirtualnych walut lub chcesz ustabilizować wiedzę na jej temat, lektura naszego poradnika pozwoli Ci szybko przyswoić całą niezbędną wiedzę jak zacząć z bitcoinem. Jeżeli znasz już postawy – możesz też przejść bezpośrednio do instrukcji: jak kupić bitcoiny i gdzie go bezpiecznie kupić.

Co to jest Bitcoin

obrazem z logiem Bitcoin

imo konkurencji w postaci altcoinów (np.: Ethereum, Litecoin czy Lisk) Bitcoin to ciągle najbardziej popularna kryptowaluta na świecie. Skąd ta popularność, czym jest ta kryptowaluta i jak wygląda? Bitcoin to po prostu ciąg kilkudziesięciu znaków, które stanowią zaszyfrowany kod. Bitmoneta powstaje w wyniku skomplikowanej operacji matematycznej. Do wydobywania Bitcoinów (tak zwanego miningu), czyli obliczania tychże skomplikowanych operacji kryptograficznych używa się komputerów o olbrzymiej mocy obliczeniowej, która jest praktycznie poza zasięgiem zwykłych internautów. Kod ten zawiera informacje na temat swojego powstania a także całego systemu, a do jego przechowywania służą specjalne aplikacje, które nazywamy portfelami.

Krótka historia Bitcoina

Bitcoin powstał blisko 10 lat temu w czasie , gdy na świecie szalał kryzys finansowy. Wtedy też osoba lub grupa osób ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzyła pierwszą bitmonetę. Należy zaznaczyć, że kryptowaluta nie posiada emitenta centralnego, czyli jednostki odpowiedzialną za emisję, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych walut. W przypadku Bitcoina mówimy o systemie rozproszonym, gdzie każda jednostka, która wchodzi w skład systemu ma możliwość tworzenia kolejnych bloków systemu.

Dzięki temu nie jest możliwa manipulacja wartością Bitcoina poprzez produkcję większej ilości waluty (ta wielkość została ustalona na 21 000 000 sztuk i nigdy nie będzie go więcej). System tworzą wszyscy użytkownicy posiadający odpowiednie oprogramowanie zainstalowane na swoich komputerach i używający sieci peer-to-peer, czyli takiej, w której każdy klient ma te same uprawnienia, co pozostali.

Zatem jak zdobyć bitcoina? Można to zrobić na dwa sposoby:

  • poprzez wydobycie – mining  (o czym już wspominaliśmy),
  • poprzez kupno na giełdach lub w kantorach obsługujących kryptowaluty.

Szybki rzut oka na wzrost wartości Bitcoina od czasu pojawienia się do teraz wystarcza, by przekonać się o jego rozwoju i popularności. Jakie cechy kryptowaluty sprawiają, że cieszy się ona takim zainteresowaniem?

Jak już wiesz, za emisją kryptowalut nie stoją banki ani żadne inne instytucje finansowe, lecz użytkownicy należący do sieci, co sprawia, że kryptowaluty są mniej podatne na wszelkie manipulacje. Mówimy więc tutaj o swoistej wolności i niezależności, które dla internautów stanowią wartość samą w sobie. Co więcej, korzystanie z Bitcoina jest, albo lepiej powiedzieć, może być całkowicie anonimowe, dzięki czemu jesteśmy wolni od nadzoru różnych niekoniecznie przyjaznych instytucji.

Sytuacja prawna bitcoina – czy bitcoin jest legalny

Oczywiście politycy pracują nad określaniem statusu prawnego kryptowaluty, który w poszczególnych krajach bywa różny np. w Tajlandii wirtualne pieniądze są całkowicie zdelegalizowane i nie można przeprowadzać za ich pomocą żadnych transakcji, ani nawet ich posiadać. Co innego w Niemczech czy Finlandii, gdzie są całkowicie legalnie i traktowanie jako normalny środek płatniczy. Tutaj: czy bitcoin jest legalny w Polsce

Korzystanie z Bitcoinów jest łatwe i komfortowe – można przesyłać je w zaledwie kilka chwil do osoby znajdującej się na drugim końcu świata bez konieczności długiego oczekiwania jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych przelewów bankowych. Bitcoinami można płacić w coraz większej ilości sklepów internetowych a także stacjonarnych a w Kanadzie i Hong Kongu działają bankomaty, w których można wymieniać je na tradycyjną walutę.

Portfele do przechowywania Bitcoinów

zdjęcie portfela w imadle

Wiesz już, że Bitcoin to unikalny kod, który zawiera informacje na temat swojego powstania a także historię transakcji. Jednakże w jaki sposób przechowywać ten ciąg znaków i jak się nim posługiwać, jeśli na przykład zechcesz go sprzedać lub coś za niego kupić? Do tego potrzebna jest specjalna aplikacja, którą nazywamy portfelem. Podobnie jak tradycją walutę trzymamy w portfelu lub sejfie, tak cyfrowe pieniądze należy trzymać w cyfrowych portfelach. Każdy aplikacja tego typu posiada dwa klucze.

Pierwszy: klucz publiczny służy do weryfikowania, ile tak naprawdę monet znajduje się w portfelu. Za jego pomocą cała sieć sprawdza prawidłowość i zasobność konta. Drugi klucz nazywamy kluczem prywatnym i służy do przeprowadzania konkretnych transakcji, jak np. płatność za zakupy.

Klucz prywatny i publiczny dla bitcoina

Gdyby porównać te 2 klucze do systemu logowania w banku – klucz publiczny byłby numerem konta, a klucz prywatny byłby hasłem bez którego nie mamy dostępu do tego konta. Klucz publiczny możemy dowolnie przesyłać (aby na przykład otrzymać płatność), natomiast klucz publiczny musi być przez nas chroniony i nie należy nikomu go zdradzać.

Klucz publiczny i prywatny to nic innego jak ciąg znaków, poniżej przykład kluczy bitcoina:

  • klucz publiczny: 2Fova5Np4doy4ajF9iGXzgLaC2Q3Pwexv
  • klucz prywatny: Ny6QwAUjveMXJfM2LcccUSlkdZ99rzHgRnNfjxqVwQrBsEfEA7zi

Skąd wziąć klucz publiczny i prywatny? Możesz go wygenerować na przykład za pośrednictwem portfela o których poniżej.

Jaki portfel bitcoin wybrać

W zależności od ilości środków, które chcesz przechowywać oraz czy chcesz korzystać z konkretnego urządzenia, czy wolisz mieć stały dostęp na dowolnym sprzęcie, do wyboru masz kilka rodzajów portfeli do przechowywania Bitcoinów (jak założyć portfel bitcoin):

Portfele mobilne

screen portfela mobilnego Coinomi

W czasach, gdy większość zasobów internetu przeglądana jest z poziomu urządzeń mobilnych, na pewno nie zdziwi cię obecność aplikacji dedykowanych na smartfony i tablety, które służą do przechowywania Bitcoinów. Taką aplikacją na system Android jest np. Mycelium a na IOS Copay. Aplikacje te umożliwiają błyskawiczne wykonywanie płatności np. w restauracjach, co odbywa się poprzez zeskanowanie QR Code. Portfele mobilne to zdecydowanie najwygodniejsza forma przechowywania bitcoinów i innych kryptowalut, a zarazem dobry kompromis między wygodą a poziomem bezpieczeństwa. Portfele mobilne dobrze sprawdzają się do przechowania małych i średnich ilości kryptowalut – do większych lepie używać portfeli sprzętowych (ze względu na większy poziom bezpieczeństwa).

W portfelach mobilnych możemy przechowywać kryptowaluty ale również przesyłać je na inne portfele, lub posłużyć się nimi do wymiany kryptowalut na waluty fiat w bitmatach.

Najczęściej polecane portfele w postaci aplikacji na smartfony to:

Portfele sprzętowe

Kolejną grupą portfeli stanowią klucze USB, które charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, lecz ograniczoną mobilnością. Należy również pamiętać, że w przeciwieństwie do portfeli mobilnych, portfele sprzętowe to zawsze dodatkowy wydatek, który opłaca się przy przechowywaniu większych ilości kryptowalut. Takie portfele, jak na przykład Trezor (przybliżony koszt od 89 EUR – 149 EUR), doskonale sprawdzą się do przechowywania Bitcoinów, ale już płacenie za ich pomocą w restauracjach okaże się mocno utrudnione. Innym bardzo popularnym portfelem sprzętowym jest: Ledger Nano S, którego kupimy za ok 99 EUR

Aplikacje komputerowe

Są to portfele w postaci software, czyli oprogramowania, które instalujemy na konkretnym urządzeniu. Oznacza to, że ich mobilność jest raczej niska, bo ogranicza się do możliwości przenoszenia danego urządzenia, co związane jest z różnymi ograniczeniami, nawet jeśli zainstalujemy aplikację na pendrive. Wśród takich portfeli możemy wyróżnić dwie grupy: lekkie, czyli te, w których łańcuchy bloków znajdują się na serwerach zewnętrznych, dzięki czemu mamy do dyspozycji szybką synchronizację z niskim kosztem oraz portfele pełne, w których cały blockchain przechowywany jest na dysku twardym twojego komputera. Przykładem pierwszego rozwiązania jest Multibit a drugiego Bitcoin Core.

Portfele offline

Są to aplikacje, które można porównać do sejfów, gdzie przechowuje się duże ilości bitmonety. Charakteryzują się największym poziomem bezpieczeństwa właśnie dlatego, że urządzenia nie mają kontaktu z internetem. Przykładem takiej aplikacji jest PaperWallet.

Portfele przeglądarkowe

Aplikacje, z których możemy korzystać na dowolnym urządzeniu podpiętym do Internetu za pomocą przeglądarki są zdecydowanie najłatwiejsze w obsłudze i najbardziej mobilne. Jednakże są one też najbardziej narażone na niebezpieczeństwa związane z przestępczością. Dlatego też często można spotkać się z opinią, iż nadają się one wyłącznie do przechowywania małych ilości Bitcoinów i to przez krótki czas.

Przykładem portfela przeglądarkowego jest

Jak widzisz, do dyspozycji masz kilka rodzajów portfeli w zależności od swoich potrzeb. Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o ilość portfeli które możesz posiadać, więc Nic też nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z różnych aplikacji np. na portfelach sprzętowych możesz trzymać większość swoich Bitcoinów a bieżące płatności realizować za pomocą portfeli mobilnych czy przeglądarkowych. Na koniec ważna uwaga. Jeśli będzie korzystać z giełd kryptowalut w celu zdobywania kryptowalut, pamiętaj, by w długim okresie nie przechowywać na nich swojego kapitału. Wiąże się to z ryzykiem utraty go w przypadku ataku hakerów, gdy niepowołane osoby uzyskają dostęp do twojego konta lub gdy właściciel giełdy nagle zdecyduje o jej zamknięciu. Mimo iż korzystanie z giełdy wiąże się z zakładaniem konta, które umożliwia przechowywanie kryptowalut, to lepiej jest nie kusić losu i po wykonaniu transakcji należy przelać kryptowaluty na nasz portfel.

Gdzie kupić bitcoina

Jeżeli jeszcze nie posiadasz bitcoina i chwiałbyś go kupić masz do wyboru głównie 2 opcje:

  • Zakup na giełdzie kryptowalut
  • Zakup w kantorze kryptowalut

Giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalutowe to platformy internetowe, na których możliwe jest handlowanie kryptowalutami (tak jak na tradycyjnej giełdzie). Tak jak sam Bitcoin nie posiada jednostki centralnej odpowiedzialnej za jego emisję, tak giełdy nie posiadają fizycznego odzwierciedlenia w rzeczywistości, tzn. są one całkowicie wirtualne dostępne jedynie w Internecie. Oznacza to, że nie podlegają chociażby kontrolą instytucji finansowych. Za to zapewniają dostęp do takich informacji, jak wartość danej kryptowaluty, trendy i wiele innych.

Można powiedzieć, że giełdy posiadają podwójną charakterystykę, czyli są dostosowane do potrzeb zarówno początkujących użytkowników, jak i zaawansowanych traderów. Giełdy najczęściej oferują dwa sposoby zakupu Bitcoinów. Pierwszy to transakcja na linii platforma – użytkownik, czyli mówiąc wprost odkupujesz Bitcoiny od giełdy po aktualnym kursie. Drugi sposób, to transakcje między dwoma użytkownikami danej platformy, w których giełda udostępnia jedynie technicznej możliwości do zaistnienia transakcji. Po prostu odkupujesz lub sprzedajesz Bitcoiny innemu inwestorowi za pośrednictwem danej platformy. Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki najbardziej popularnych giełd kryptowalut:

Binance

grafika z logiem Binance

Jedną z najpopularniejszych platform do handlu walutami cyfrowymi jest Binance.com (opinie o Binance). Mimo że działalność tej giełdy rozpoczęła się dopiero w roku 2017, to szybko stała się jednym z najbardziej konkurencyjnych graczy na rynku. Główna siedziba firmy znajduje się w Hong Kongu. Największą zaletą Binance oraz przyczyną jej nieprawdopodobnego zainteresowania ze strony użytkowników kryptowaluty są niezwykle niskie prowizje oscylujące wokół 0.1 procenta. Dodatkowo, jeśli korzystasz z BNB, czyli kryptowaluty wprowadzonej przez Binance, możesz liczyć na dodatkowe zniżki.

screen prezentujący kupowanie kryptowalut przez giełdę Binance

Kolejnymi atutami tej platformy są pełna anonimowość użytkowników a także bardzo szybka wymiana coinów. Dodatkowo użytkownik ma do wyboru naprawdę sporo różnych par walutowych. Giełda nie jest jednak pozbawiona wad. Nie możesz tutaj korzystać z tradycyjnej waluty (nie ma możliwości wpłaty ani wypłaty w tej formie). Zatem jeśli chciałbyś kupić tu kryptowaluty, skorzystaj z giełdy (na przykład Coindeal.com) gdzie możesz to zrobić za euro, dolary czy złotówki a następnie przetransferuj środki na konto w Binance. Można także spotkać się z negatywnymi opiniami na temat poziomu obsługi klienta oraz ograniczeń językowych, niestety są tą częste przywary różnych giełd kryptowalutowych.

Binance obsługuje języki: angielski, rosyjski, hiszpański, francuski, niemiecki, chiński, koreański, turecki, portugalski, holenderski, włoski.

Dostępne metody płatności w Binance: niestety w binance nie ma możliwości zakupu kryptowalut za tradycyjne waluty, kryptowaluty do binance można przesłać z innego portfela lub zakupić na przykład w kantorach (przejdź do kontorów kryptowalut)

CoinDeal

grafika z logo Coindeal

Kolejną giełdą, na którą warto zwrócić uwagę, jest CoinDeal.com – platforma stworzona przez polskich specjalistów z branży kryptowalut. Mimo że giełda powstała niedawno, to cieszy się już niemałym rozgłosem. Wszystko za sprawą kilku niewątpliwych zalet, które wyróżniają ją na tle konkurencji. Za taką uznać należy wsparcie użytkownika przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Co więcej, CoinDeal należy do platform bardzo bezpiecznych, co osiągnięto stosując najnowsze sposoby szyfrowania danych.

screen prezentujacy giełdę Coindeal

Rejestracja w tym serwisie wiąże się ze starannym procesem weryfikacyjnym, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa. Jednakże jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz mógł handlować kryptowalutami w pełni anonimowo, to CoinDeal niestety tego nie umożliwia. Ważnym atutem tej platformy jest również aplikacja mobilna, dzięki której dostęp do giełdy jest w zasadzie nieograniczony. Co więcej, rozwiązanie technologiczne, które zastosowano w platformie CoinDeal pozwala na niemalże błyskawiczne przesyłanie Bitcoinów. Znajdziesz tutaj wiele ciekawy par walutowych a właściciele zapewniają, że oferta dostępnych walut będzie sukcesywnie powiększana. Handlując na CoinDeal masz stały wgląd w wysokość prowizji, a więc nie musisz obawiać się przykrych niespodzianek. Konto możesz bez problemu zasilić przelewem bankowym lub jedną z obsługiwanych kryptowalut.

Na Coindeal.com możesz zakupić bitcoina i inne kryptowaluty za waluty fiat:

  • USD – dolar
  • GBP – funt brytyjski
  • EUR – euro
  • PLN – polski złoty

Coindeal obsługuj języki: angielski, chiński, niemiecki, koreański, polski, rosyjski.

Dostępne metody płatności w Coindeal:

BitBay

grafika z logo BitBay

Kolejną polską platformą do wymiany kryptowalut na naszej liście jest BitBay. Giełda z pewnością przypadnie do gustu początkującym użytkownikom, gdyż jest bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze a ponadto można z niej korzystać w polskiej wersji językowej. Użytkownik ma do dyspozycji kilkanaście kryptowalut, które może kupować i sprzedawać również w tradycyjnej walucie. BitBay ma opinię giełdy bardzo bezpiecznej, jednakże warto pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących w Internecie, by przez pomyłkę lub zaniedbanie nie stracić środków lub dostępu do swojego konta.

screen prezentujacy giełdę BitBay

Giełda oferuje kilka sposobu przelewania środków, między innymi za pomocą bitomatów, czyli urządzeń umożliwiających wpłaty i wypłaty cyfrowych monet, które stają się coraz bardziej popularne. Firma oferuje również ciekawy system prowizyjny, w którym prowizja liczona jest na podstawie obrotu, tzn. im więcej handlujesz, tym mniejszy procent prowizji jest pobierany. Podsumowując, jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z giełdami kryptowalut, BitBay będzie odpowiedni na start.

Bitbay obsługuj języki: angielski, rosyjski, polski.

Dostępne metody płatności w Bitbay to:
  • Wpłata przez przelew bankowy,
  • Wpłata przez pocztę polską,
  • Wypłata z bankomacie Euronet,
  • Wypłata na konto bankowe
  • Wypłata na poczcie.

Coinbase

logo z grafiką Coinbase

Jednym z liderów oferujących handel bitmonetami jest Coinbase. Firma powstała w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych i początkowo oferowała sprzedaż i kupno Bitcoina za pomocą przelewów bankowych. Firma bardzo szybko ewoluowała i obecnie jej usługi przechowywania najpopularniejszej kryptowaluty dostępne są w 190 krajach świata. Platforma częściowo funkcjonuje także w języku polskim a ceny wyświetlane są w złotówkach. Jednakże polski złoty jako waluta wymiany nie jest dostępna w Coinbase, co warto zapamiętać. Wprawdzie wpłaty i wypłaty z wyjątkiem przelewu SEPA są tu bezpłatne, jednakże na giełdzie obowiązuje opłata od transakcji, która czasami może równać do wysokości obrotu np. w przypadku transakcji 1 euro opłata transakcyjna wynosi 0,99! Dodatkowo w Coinbase dostępne są zaledwie cztery kryptowaluty. Skąd zatem jej popularność – zapytasz? Otóż korzystanie z Coinbase jest niezwykle proste i przystępne, co sprawia, że doskonale się sprawdza przy zakupie Bitcoina zwłaszcza w przypadku osób rozpoczynających swą przygodę z kryptowalutami.

KuCoin

grafika z logo KuCoin

Na polskim rynku giełda KuCoin, której siedziba znajduje się w Hong Kongu, zadebiutowała w 2017 roku i od razu zdobyła wielki rozgłos przede wszystkim dlatego, iż posiada wiele możliwości dostosowanych do potrzeb użytkowników. Na giełdzie znajdziesz ponad 80 różnych kryptowalut a liczba ta stale rośnie. Platforma oferuje w pełni bezpieczne i bardzo szybkie transakcje oraz niskie prowizje, co w połączeniu z prostotą i intuicyjnością sprawia, że korzystanie z jej jest łatwe i komfortowe. Co więcej, uczestnictwo w systemie poleceń gwarantuje ci dodatkowe zwroty. Ogólnie zgadzamy się z opinią jednego z portalu o tematyce związanej z kryptowalutami, gdzie napisano, iż KuCoin mimo że oferuje te same możliwości co konkurencja, to jednak robi wszystko lepiej.

Kantory kryptowalut

Różnicę pomiędzy kantorami a giełdami kryptowalut można sprowadzić do możliwości handlu – podczas gdy na giełdach możemy handlować z innymi użytkownikami, to w kantorze możesz wyłącznie kupić lub sprzedać jego właścicielowi. Serwisy te są zazwyczaj bardzo podobne do tradycyjnych kantorów z tą różnicą, iż w swojej ofercie posiadają także kryptowaluty. Masz więc kursy kupna i sprzedaży a także listę walut dostępnych u danego operatora.

Korzystanie z kantorów jest na pewno dużo wygodniejsze niż w przypadku giełd, ze względu na bardzo prosty interface i szybki proces rejestracji.

BuyCoinNow

grafika z logo BuyCoinNow

Przykładem kantora wymiany kryptowalut jest BuyCoinNow.com. Na platformie możesz kupić Bitcoina płacąc w złotówkach, euro lub dolarach amerykańskich. Jest to niezwykle proste – wystarczy w formularzu podać ilość waluty, jaką chcemy kupić a następnie podać swój adres mailowy. Wtedy zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie wybierasz sposób zapłaty (karta kredytowa, przelew), podajesz adres mailowy, na który otrzymasz swój klucz i gotowe. Tylko tyle wystarczy, by wejść w posiadanie dowolnej liczby Bitcoinów.

screen prezentujacy giełdę BuyCoinNow

Na buycoinnow.com minimalne kwoty transakcji to: 10 USD, 7 EUR, 10 GBP lub 50 PLN, natomiast maksymalne kwoty 1 transakcji to: 5000 USD, 3000 EUR, 2950 GBP lub 4000 PLN. Buycoinnow.com obsługuje języki: angielski, polski, koreański

Bitcantor

grafika z logo BitCantor

Kolejnym przykładem kantora kryptowalut jest Bitcantor.com, w którym za polskie złote oraz euro można szybko i łatwo nabyć Bitcoin, Litecoin oraz Ethereum. Minimalna kwota transakcji wynosi 100 złotych. Do 4000 złotych możesz tu kupować kryptowaluty bez potwierdzenia swoich danych osobowych. Serwis oferuję także system błyskawicznych wypłat za pomocą przelewów oraz wypłat z bankomatów. W Bitcantor można również sprzedawać kryptowaluty, co jest równie łatwe i komfortowe, jak ich kupno.

screen prezentujacy giełdę BitCantor

Bitcantor obsługuj język angielski i polski. Oprócz bitcoina możesz kupić tutaj również: litecoina oraz ethereum

Sposoby płatności za Bitcoina

Częste pytanie, które pojawia się wśród początkujących użytkowników kryptowalut, dotyczy sposobu płatności za pierwsze wirtualne monety. Pytanie jak najbardziej zasadne, gdyż każdemu zależy na czasie, a w przypadku przelewów na konta zagraniczne trwa to zazwyczaj dość długo. Jak zatem szybciej zdobyć swojego pierwszego bitcoina, jakiej metody płatności użyć i gdzie? O tym poniżej:

Karty kredytowe

zdjęcie kart kredytowych

Z pomocą przychodzą tutaj płatności za pomocą kart kredytowych oraz debetowych, które oferowane są zazwyczaj przez giełdy oraz kantory kryptowalutowe. W zależności od serwisu płatności te objęte są opłatą. Nierzadko także możesz natknąć się na określone limity transakcji. Warto jednak każdorazowo sprawdzać, jakie warunki panują w danym serwisie, gdyż często można skorzystać z pewnych promocji lub na określonych warunkach zyskać bardziej atrakcyjne możliwości korzystania z płatności kartowych.

Ten rodzaj płatności zalecamy wszystkim początkującym użytkownikom kryptowalut, gdyż jest bardzo prosty, intuicyjny i komfortowy. Także użytkownicy, którym zależy na czasie, docenią zalety korzystania z kart kredytowych. Największą wadą są tu oczywiście koszty transakcji, które często okażą się wyższe niż w przypadku korzystania z innych metod płatności. Płacąc kartami kredytowymi łatwo i szybko możesz kupić Bitcoina na:

  • Buycoinnow.com,
  •  
  • BitCantor.

Na Buycoinnow i BitCantor masz również możliwość skorzystania z Dotpay, czyli polskiego operatora płatności online, dzięki czemu kryptowalutę możesz kupić bez płacenia wysokich prowizji.

Operatorzy płatności online

Oprócz wyżej wspomnianego serwisu Dotpay na różnych platformach o tematyce krypto znajdziesz wielu różnych operatorów płatności internetowych, dzięki którym szybko i łatwo zrealizujesz płatności za kryptowaluty. Serwisy te oferują podobne możliwości oraz zbliżony czas realizacji transakcji. Korzystanie z ich usług jest bardzo podobne. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na listę obsługiwanych banków oraz czas realizacji transakcji. Jednym z często spotykanych operatorów w przypadku polskich serwisów jest Tpay i dotpay.

screen prezentujący płatności online na giełdzie BuyCoinNow
Grafika: zakup bitcoina przez dotpay na Buycoinnow.com

Przelew bankowy

Kupując Bitcoina za tradycyjną walutę często masz możliwość skorzystania z tradycyjnego przelewu bankowego. Forma ta posiada jednak kilka ograniczeń. Przede wszystkim czas realizowania transakcji jest zazwyczaj dłuższy niż w przypadku płatności online i kart kredytowych. Przelewy bankowe są jednak tak popularne, że możesz z nich skorzystać w większości serwisów związanych z kryptowalutami.

Przelewu bankowego możesz użyć miedzy innymi do zakupi bitcoina przez: Coindeal.com i Bitbay.net

Paypall

Na pewno słyszałeś o przelewach realizowanych za pomocą Paypall – jest to jeden z najpopularniejszych tego typu serwisów na świecie. Mocno kojarzony z serwisem aukcyjnym Ebay portal ten jest rodzajem wirtualnego portfela, który możesz zasilać kartą kredytową lub przelewem bankowym. Zakupu przez Paypall możesz dokonać na przykład przez stronę: Localbitcoins.com

Skrill

Kolejną możliwością realizowania płatności za bitmonety jest Skrill.com, czyli serwis internetowy który oferuje płatności online oraz transfery pieniędzy przez Internet. Platforma obsługuje 40 walut a także oferuje płatności w ponad 200 państwach na całym świecie, czyli więcej niż Paypal, który obsługuje 25 walut i jest dostępny w 190 krajach. Do przelania środków ze Skrill i zakupienia za nie kyptowalut, możesz wykorzystać giełdę Coindeal.com

Jak bezpiecznie przechowywać Bitcoina

Przy okazji opisywania portfeli bitcoinowych, dowiedziałeś się, że istnieje kilka różnych rodzajów aplikacji do przechowywania i korzystania z kryptowaluty. Wiesz już, że pokrywanie bieżących płatności najlepiej nadają się mobilne aplikacje, z których możesz korzystać w dowolnym miejscu za poziomu swojego smartfona czy laptopa. Wspomnieliśmy także, że ze względów bezpieczeństwa raczej nie należy z nich korzystać do przechowywania większej ilości kryptowaluty. Do tego celu lepiej nadają się inne rodzaje portfeli. Warto podkreślić raz jeszcze ten aspekt, gdyż w przypadku utraty Bitcoinów ich odzyskanie zapewne okaże się niemożliwe.

Jako że kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne a niektóre z nich zyskują na wartości w zawrotnym tempie, często są narażone na działania osób trzecich. Dlatego zalecamy, by większą część środków przechowywać w sejfach takich jak portfele offline oraz portfele sprzętowe. Pierwsze z nich z racji tego, że nie są podpięte do sieci, zapewniają ochronę przed atakiem cyberprzestępców. Drugie również doskonale spisują się pod względem bezpieczeństwa, choć jak już wspominaliśmy, ich mobilność jest mocno ograniczona. Najlepszą praktyką jest dywersyfikacja środków chociażby na dwie grupy: część bitmonet na cele użytkowe przetrzymujemy w jakimś lekkim mobilnym portfelu a pozostałe w dobrze zabezpieczonym sejfie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy Bitcoin jest legalny

Do tej pory w Polsce nie powstały żadne wiążące regulacje dotyczące kryptowalut. Dlatego można uznać je za w pełni legalne. Warto jednak zaznaczyć, że cały czas trwają prace nad uregulowaniem statusu prawnego kryptowalut oraz ich opodatkowania. Obecnie Bitcoin, jak i inne cyfrowe waluty traktowane są jako prawa majątkowe, dlatego używanie ich jako środek płatniczy kwalifikowane jest jako umowa barterowa podlegająca opodatkowaniu 23% z tytułu VAT.

Czy można wypłacić Bitcoina z bankomatu?

Tak, jest to już możliwe i to od kilku lat. W 2016 roku Bitbay.net jako pierwszy w Polsce umożliwił wypłatę bitmonet z sieci bankomatów Euronet, która posiada ponad 6000 urządzeń na terenie całego kraju.

Czy Bitcoina jest anonimowy

Jedną z cech korzystania z kryptowalut jest anonimowość. Pamiętaj jednak, że nie do końca jest to prawda i wszystkie transakcje zapisywane są w całym blockchainie Bitcoina. Dodatkowo, płacenie za kryptowalutę, korzystanie z giełd itd. nierzadko wiąże się z korzystaniem z kont bankowych, przechodzenie przez procesy weryfikacyjne etc. Dlatego pamiętaj, że wysoki poziom anonimowości można osiągnąć, jednak nie jest on dany z góry. Jeśli nie chcesz aby ktokolwiek zbierał informacje na temat twoich transakcji, musisz starannie przemyśleć każdy krok.

Jak długo trwa przelew Bitcoin

W zależności od sytuacji taki przelew trwa od kilku do kilkunastu minut. Zdarzają się jednak sytuacje, w których transakcje znacznie się wydłużają i zajmują nawet kilkanaście godzin.

Czy Bitcoin jest bezpieczny

Jeśli stosujesz się do ogólnych zasad bezpieczeństwa korzystania z Internetu a zdrowy rozsądek nie jest ci obcy, to użytkowanie Bitcoina będzie dla ciebie komfortowe i obarczone minimalnym ryzykiem. Wystarczy dobrze przyswoić sobie zasady o dywersyfikacji środków i myśleć, co się robi, by bezproblemowo handlować kryptowalutami.

Czym jest kopanie Bitcoina

Kopanie cyfrowych monet to nic innego niż rozwiązywanie skomplikowanych problemów kryptograficznych do czego obecnie potrzebna jest olbrzymia moc obliczeniowa, którą znajdziesz wyłącznie w profesjonalnych komputerach najwyższej klasy. W kopaniu bitoment wyspecjalizowali się górnicy, którzy łączą się w tzw. kopalnie, czyli spółdzielnie, gdzie łączą swoją moc obliczeniową i dzielą się zyskami. Jednym z najczęstszych sposobów pozyskania Bitcoina jest wykupienie udziałów w takiej kopalni.

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Portfel Binance Web3 Wallet - Co to? Czy warto korzystać?

Zastanawiasz się jaki portfel do Binance wybrać? Nie musisz szukać daleko. 8 listopada 2023 roku Binance wydała bowiem swój portfel nazwany Binance Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu giełdy. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet […]

Darmowe bitcoiny za rejestrację bez depozytu (2024)

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowy bonus za rejestrację? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację w formie bonusu. Część z nich rozdaje darmowe krypto […]

Jak kupić bitcoin? Gdzie kupować kryptowaluty? (2024)

Jak kupić bitcoina (BTC) - to podstawowe pytanie które zadają osoby początkujące na rynku kryptowalut. Od czego zacząć i na co wrócić uwagę? Wybrać kantor czy kupić bitcoina na giełdzie? Jak bezpiecznie kupić bitcoin przy pomocy karty kredytowej, czy gdzie przeprowadzić pierwszą transakcję? Gdzie później przechowywać zakupione kryptowaluty? Te tematy poruszymy w artykule. Z naszego […]

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram