BIS: 90% banków centralnych rozważa uruchomienie CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 maja 2022
ikona autora biały
cbdc

W swoim najnowszym badaniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oszacował, że dziewięć na dziesięć banków centralnych bada możliwości uwolnienia własnych CBDC. Co więcej, 50% tych instytucji finansowych opracowuje obecnie takie produkty lub przeprowadza odpowiednie eksperymenty.

Większość banków centralnych jest zainteresowana CBDC

Międzynarodowa instytucja monetarna BIS zapytała 81 banków centralnych o ich stanowisko w sprawie CBDC oraz o to, jak blisko są uruchomienia takiego produktu. Zgodnie z wynikami 90% respondentów przyznało, że pracuje nad wprowadzeniem takiego produktu. Prawie połowa banków centralnych jest w trakcie opracowywania lub "przeprowadzania konkretnych eksperymentów" w zakresie CBDC.

W skali globalnej ponad dwie trzecie banków centralnych uważa, że prawdopodobnie wyemituje lub może wyemitować detaliczną CBDC w krótkim lub średnim terminie. Banki centralne uważają, że CBDC mogą złagodzić kluczowe problemy, takie jak ograniczone godziny pracy obecnych systemów płatniczych i długość obecnych łańcuchów transakcji.

Mówiąc o CBDC, warto wspomnieć o wysiłkach Chin. W przeciwieństwie do kryptowalut, lokalne władze są bardzo przychylne koncepcji cyfrowego juana i często podejmują inicjatywy mające na celu jego popularyzację.

Ten produkt finansowy został włączony jako metoda płatności podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a dzienne transakcje wyniosły około 300 000 USD w e-CNY.

Co więcej, chińscy urzędnicy rozdali znaczne kwoty mieszkańcom głównych miast, takich jak Pekin, Shenzhen i Chengdu.

Inne kraje badające możliwość uruchomienia takiego projektu lub przeprowadzające próby to Malezja, Tajlandia, Zambia, Indonezja, Meksyk i inne.

Oprócz CBDC, BIS poruszył w swoim opracowaniu kwestie stablecoinów i kryptowalut. Instytucja ta przewidywała, że stabilne monety wspierane przez jedną walutę fiat mogłyby się stać metodą płatności. Jednocześnie nie była zbyt przychylnie nastawiona do tych powiązanych z surowcami lub aktywami cyfrowymi, takimi jak bitcoin.

Od 80% do 90%

Poprzednia ankieta BIS na ten temat wykazała, że 80% banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem własnych CBDC. Warto jednak wspomnieć, że badanie zostało przeprowadzone w 2019 r. i objęło 66, a nie 81 uczestników.

Wówczas wszystkie banki, które przyznały się do testowania swoich przyszłych CBDC, pochodziły raczej z gospodarek rynków wschodzących niż zaawansowanych:

Kraje EME mają zazwyczaj silniejsze motywacje niż gospodarki zaawansowane do pracy nad CBDC ogólnego przeznaczenia (które mogą działać jako substytut lub uzupełnienie banknotów). Efektywność płatności krajowych, bezpieczeństwo płatności oraz integracja finansowa zostały średnio uznane za "bardzo ważne" w tym względzie dla krajów EME. W przypadku gospodarek rozwiniętych jedynym motywem uznanym za bardzo ważny było bezpieczeństwo płatności.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram