W swoim najnowszym badaniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oszacował, że dziewięć na dziesięć banków centralnych bada możliwości uwolnienia własnych CBDC. Co więcej, 50% tych instytucji finansowych opracowuje obecnie takie produkty lub przeprowadza odpowiednie eksperymenty.
Międzynarodowa instytucja monetarna BIS zapytała 81 banków centralnych o ich stanowisko w sprawie CBDC oraz o to, jak blisko są uruchomienia takiego produktu. Zgodnie z wynikami 90% respondentów przyznało, że pracuje nad wprowadzeniem takiego produktu. Prawie połowa banków centralnych jest w trakcie opracowywania lub "przeprowadzania konkretnych eksperymentów" w zakresie CBDC.
W skali globalnej ponad dwie trzecie banków centralnych uważa, że prawdopodobnie wyemituje lub może wyemitować detaliczną CBDC w krótkim lub średnim terminie. Banki centralne uważają, że CBDC mogą złagodzić kluczowe problemy, takie jak ograniczone godziny pracy obecnych systemów płatniczych i długość obecnych łańcuchów transakcji.
Mówiąc o CBDC, warto wspomnieć o wysiłkach Chin. W przeciwieństwie do kryptowalut, lokalne władze są bardzo przychylne koncepcji cyfrowego juana i często podejmują inicjatywy mające na celu jego popularyzację.
Ten produkt finansowy został włączony jako metoda płatności podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a dzienne transakcje wyniosły około 300 000 USD w e-CNY.
Co więcej, chińscy urzędnicy rozdali znaczne kwoty mieszkańcom głównych miast, takich jak Pekin, Shenzhen i Chengdu.
Inne kraje badające możliwość uruchomienia takiego projektu lub przeprowadzające próby to Malezja, Tajlandia, Zambia, Indonezja, Meksyk i inne.
Oprócz CBDC, BIS poruszył w swoim opracowaniu kwestie stablecoinów i kryptowalut. Instytucja ta przewidywała, że stabilne monety wspierane przez jedną walutę fiat mogłyby się stać metodą płatności. Jednocześnie nie była zbyt przychylnie nastawiona do tych powiązanych z surowcami lub aktywami cyfrowymi, takimi jak bitcoin.
Poprzednia ankieta BIS na ten temat wykazała, że 80% banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem własnych CBDC. Warto jednak wspomnieć, że badanie zostało przeprowadzone w 2019 r. i objęło 66, a nie 81 uczestników.
Wówczas wszystkie banki, które przyznały się do testowania swoich przyszłych CBDC, pochodziły raczej z gospodarek rynków wschodzących niż zaawansowanych:
Kraje EME mają zazwyczaj silniejsze motywacje niż gospodarki zaawansowane do pracy nad CBDC ogólnego przeznaczenia (które mogą działać jako substytut lub uzupełnienie banknotów). Efektywność płatności krajowych, bezpieczeństwo płatności oraz integracja finansowa zostały średnio uznane za "bardzo ważne" w tym względzie dla krajów EME. W przypadku gospodarek rozwiniętych jedynym motywem uznanym za bardzo ważny było bezpieczeństwo płatności.