BIS: 90% banków centralnych rozważa uruchomienie CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 maja 2022
ikona autora biały
cbdc

W swoim najnowszym badaniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oszacował, że dziewięć na dziesięć banków centralnych bada możliwości uwolnienia własnych CBDC. Co więcej, 50% tych instytucji finansowych opracowuje obecnie takie produkty lub przeprowadza odpowiednie eksperymenty.

Większość banków centralnych jest zainteresowana CBDC

Międzynarodowa instytucja monetarna BIS zapytała 81 banków centralnych o ich stanowisko w sprawie CBDC oraz o to, jak blisko są uruchomienia takiego produktu. Zgodnie z wynikami 90% respondentów przyznało, że pracuje nad wprowadzeniem takiego produktu. Prawie połowa banków centralnych jest w trakcie opracowywania lub "przeprowadzania konkretnych eksperymentów" w zakresie CBDC.

W skali globalnej ponad dwie trzecie banków centralnych uważa, że prawdopodobnie wyemituje lub może wyemitować detaliczną CBDC w krótkim lub średnim terminie. Banki centralne uważają, że CBDC mogą złagodzić kluczowe problemy, takie jak ograniczone godziny pracy obecnych systemów płatniczych i długość obecnych łańcuchów transakcji.

Mówiąc o CBDC, warto wspomnieć o wysiłkach Chin. W przeciwieństwie do kryptowalut, lokalne władze są bardzo przychylne koncepcji cyfrowego juana i często podejmują inicjatywy mające na celu jego popularyzację.

Ten produkt finansowy został włączony jako metoda płatności podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a dzienne transakcje wyniosły około 300 000 USD w e-CNY.

Co więcej, chińscy urzędnicy rozdali znaczne kwoty mieszkańcom głównych miast, takich jak Pekin, Shenzhen i Chengdu.

Inne kraje badające możliwość uruchomienia takiego projektu lub przeprowadzające próby to Malezja, Tajlandia, Zambia, Indonezja, Meksyk i inne.

Oprócz CBDC, BIS poruszył w swoim opracowaniu kwestie stablecoinów i kryptowalut. Instytucja ta przewidywała, że stabilne monety wspierane przez jedną walutę fiat mogłyby się stać metodą płatności. Jednocześnie nie była zbyt przychylnie nastawiona do tych powiązanych z surowcami lub aktywami cyfrowymi, takimi jak bitcoin.

Od 80% do 90%

Poprzednia ankieta BIS na ten temat wykazała, że 80% banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem własnych CBDC. Warto jednak wspomnieć, że badanie zostało przeprowadzone w 2019 r. i objęło 66, a nie 81 uczestników.

Wówczas wszystkie banki, które przyznały się do testowania swoich przyszłych CBDC, pochodziły raczej z gospodarek rynków wschodzących niż zaawansowanych:

Kraje EME mają zazwyczaj silniejsze motywacje niż gospodarki zaawansowane do pracy nad CBDC ogólnego przeznaczenia (które mogą działać jako substytut lub uzupełnienie banknotów). Efektywność płatności krajowych, bezpieczeństwo płatności oraz integracja finansowa zostały średnio uznane za "bardzo ważne" w tym względzie dla krajów EME. W przypadku gospodarek rozwiniętych jedynym motywem uznanym za bardzo ważny było bezpieczeństwo płatności.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram