BIS: 90% banków centralnych rozważa uruchomienie CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 8 maja 2022
ikona autora biały
cbdc

W swoim najnowszym badaniu Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) oszacował, że dziewięć na dziesięć banków centralnych bada możliwości uwolnienia własnych CBDC. Co więcej, 50% tych instytucji finansowych opracowuje obecnie takie produkty lub przeprowadza odpowiednie eksperymenty.

Większość banków centralnych jest zainteresowana CBDC

Międzynarodowa instytucja monetarna BIS zapytała 81 banków centralnych o ich stanowisko w sprawie CBDC oraz o to, jak blisko są uruchomienia takiego produktu. Zgodnie z wynikami 90% respondentów przyznało, że pracuje nad wprowadzeniem takiego produktu. Prawie połowa banków centralnych jest w trakcie opracowywania lub "przeprowadzania konkretnych eksperymentów" w zakresie CBDC.

W skali globalnej ponad dwie trzecie banków centralnych uważa, że prawdopodobnie wyemituje lub może wyemitować detaliczną CBDC w krótkim lub średnim terminie. Banki centralne uważają, że CBDC mogą złagodzić kluczowe problemy, takie jak ograniczone godziny pracy obecnych systemów płatniczych i długość obecnych łańcuchów transakcji.

Mówiąc o CBDC, warto wspomnieć o wysiłkach Chin. W przeciwieństwie do kryptowalut, lokalne władze są bardzo przychylne koncepcji cyfrowego juana i często podejmują inicjatywy mające na celu jego popularyzację.

Ten produkt finansowy został włączony jako metoda płatności podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, a dzienne transakcje wyniosły około 300 000 USD w e-CNY.

Co więcej, chińscy urzędnicy rozdali znaczne kwoty mieszkańcom głównych miast, takich jak Pekin, Shenzhen i Chengdu.

Inne kraje badające możliwość uruchomienia takiego projektu lub przeprowadzające próby to Malezja, Tajlandia, Zambia, Indonezja, Meksyk i inne.

Oprócz CBDC, BIS poruszył w swoim opracowaniu kwestie stablecoinów i kryptowalut. Instytucja ta przewidywała, że stabilne monety wspierane przez jedną walutę fiat mogłyby się stać metodą płatności. Jednocześnie nie była zbyt przychylnie nastawiona do tych powiązanych z surowcami lub aktywami cyfrowymi, takimi jak bitcoin.

Od 80% do 90%

Poprzednia ankieta BIS na ten temat wykazała, że 80% banków centralnych pracuje nad wprowadzeniem własnych CBDC. Warto jednak wspomnieć, że badanie zostało przeprowadzone w 2019 r. i objęło 66, a nie 81 uczestników.

Wówczas wszystkie banki, które przyznały się do testowania swoich przyszłych CBDC, pochodziły raczej z gospodarek rynków wschodzących niż zaawansowanych:

Kraje EME mają zazwyczaj silniejsze motywacje niż gospodarki zaawansowane do pracy nad CBDC ogólnego przeznaczenia (które mogą działać jako substytut lub uzupełnienie banknotów). Efektywność płatności krajowych, bezpieczeństwo płatności oraz integracja finansowa zostały średnio uznane za "bardzo ważne" w tym względzie dla krajów EME. W przypadku gospodarek rozwiniętych jedynym motywem uznanym za bardzo ważny było bezpieczeństwo płatności.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram