Binance wycofuje handel LUNA na rynkach spot, margin i futures

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 maja 2022
ikona autora biały
terra luna krach

Siła rynku niedźwiedzia uderzyła w niektóre projekty bardziej niż w inne. Jednak żadna moneta nie ucierpiała bardziej niż LUNA, token zarządzania ekosystemem Terra. Token ten spadł tak bardzo i tak szybko, że Binance - największa na świecie giełda kryptowalut - postanowiła zablokować możliwość handlu.

W dniu 12 maja Binance ogłosiła zawieszenie kontraktów perpetual na parze LUNA/USDT. Wpierw obniżyła jednak dozwoloną dźwignię do 8x.

Posunięcie to nastąpiło po serii wydarzeń, które spowodowały gwałtowny spadek ceny LUNA o ponad 99%. Tym samym inwestorzy w społeczności kryptowalutowej ponieśli miliardowe straty.

To jednak nie wystarczyło. LUNA nadal spadała, nie wykazując żadnych oznak zatrzymania. Zaledwie kilka godzin po poprzednim ogłoszeniu, Binance ogłosił, że usunie cross i izolowane pary margin, pary spot, kontrakty BUSD margined perpetual na LUNA, w zasadzie żegnając się z tak bardzo promowaną kryptowalutą.

Ten ruch nie jest spontaniczny. Dzień wcześniej, 11 maja, Binance zmniejszył maksymalną dźwignię na kontraktach terminowych LUNA do 8x po tym, jak zaobserwował masową falę likwidacji z powodu nadmiernie zadłużonych pozycji. Jednak każdy, kto próbował uratować długą pozycję z dźwignią w tym dniu, straciłby ją. Token LUNA jest obecnie notowany bowiem po mniej niż 0,0005 USD.

Wczoraj dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, ostrzegł za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze, że należy respektować rynek podczas handlu. Jest to bowiem "nowy rynek" z nowymi stablecoinami. Dodał też, że rynki "kiedy są gorące, są wściekłe. [Ale] kiedy spadają, może to być błędne koło". Ta wiadomość była związana z tym, co działo się z UST.

Załamanie się cen LUNA i wyeliminowanie z biznesu wielu osób

11 maja cena LUNA spadła z 40 dolarów do mniej niż 1 dolara. W społeczności Reddit pojawili się nawet ludzie, którzy wspominali o samobójstwie, a inni mówili o utracie oszczędności i kredytów hipotecznych z powodu krachu.

W ciągu niespełna tygodnia każdy, kto zainwestował w projekt Terry 100 000 dolarów, posiadał już zaledwie 500 dolarów. I to nie licząc tych, którzy zamrozili swoje pieniądze w "bezpiecznym" stablecoinie UST. Mimo że UST został zaprojektowany z myślą o powiązaniu z dolarem, token spadł z 1 USD do 0,2 USD. Jest to katastrofa dla każdego inwestora, zarówno konserwatywnego, jak i agresywnego.

Na razie zespół stojący za Terra (LUNA) ogłosił, że pracuje nad konkretnymi działaniami, które mają przywrócić projekt do życia. Jednak póki podjęte działania wydają się nie mieć wpływu na szersze nastroje rynkowe.

Zespół stojący za Terra rozważa obecnie wszystkie propozycje mające na celu wskrzeszenie LUNA i UST - nawet takie, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia, jak zmiana algorytmu tokena. Wczoraj zespół programistów Terra ogłosił, że zatrzymał blockchain, aby "uniknąć ataków na zarządzanie po silnej inflacji $LUNA". Dziś jednak wznowił jego działanie.

Dlatego też, mimo że założyciel Terra, Do Kwon, powiedział 11 maja, że pracuje nad przywróceniem projektu, inne giełdy mogą pójść w ślady Binance i ostatecznie wycofać handel LUNA/USDT do odwołania.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram