Binance wycofuje handel LUNA na rynkach spot, margin i futures

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 maja 2022
ikona autora biały
terra luna krach

Siła rynku niedźwiedzia uderzyła w niektóre projekty bardziej niż w inne. Jednak żadna moneta nie ucierpiała bardziej niż LUNA, token zarządzania ekosystemem Terra. Token ten spadł tak bardzo i tak szybko, że Binance - największa na świecie giełda kryptowalut - postanowiła zablokować możliwość handlu.

W dniu 12 maja Binance ogłosiła zawieszenie kontraktów perpetual na parze LUNA/USDT. Wpierw obniżyła jednak dozwoloną dźwignię do 8x.

Posunięcie to nastąpiło po serii wydarzeń, które spowodowały gwałtowny spadek ceny LUNA o ponad 99%. Tym samym inwestorzy w społeczności kryptowalutowej ponieśli miliardowe straty.

To jednak nie wystarczyło. LUNA nadal spadała, nie wykazując żadnych oznak zatrzymania. Zaledwie kilka godzin po poprzednim ogłoszeniu, Binance ogłosił, że usunie cross i izolowane pary margin, pary spot, kontrakty BUSD margined perpetual na LUNA, w zasadzie żegnając się z tak bardzo promowaną kryptowalutą.

Ten ruch nie jest spontaniczny. Dzień wcześniej, 11 maja, Binance zmniejszył maksymalną dźwignię na kontraktach terminowych LUNA do 8x po tym, jak zaobserwował masową falę likwidacji z powodu nadmiernie zadłużonych pozycji. Jednak każdy, kto próbował uratować długą pozycję z dźwignią w tym dniu, straciłby ją. Token LUNA jest obecnie notowany bowiem po mniej niż 0,0005 USD.

Wczoraj dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, ostrzegł za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze, że należy respektować rynek podczas handlu. Jest to bowiem "nowy rynek" z nowymi stablecoinami. Dodał też, że rynki "kiedy są gorące, są wściekłe. [Ale] kiedy spadają, może to być błędne koło". Ta wiadomość była związana z tym, co działo się z UST.

Załamanie się cen LUNA i wyeliminowanie z biznesu wielu osób

11 maja cena LUNA spadła z 40 dolarów do mniej niż 1 dolara. W społeczności Reddit pojawili się nawet ludzie, którzy wspominali o samobójstwie, a inni mówili o utracie oszczędności i kredytów hipotecznych z powodu krachu.

W ciągu niespełna tygodnia każdy, kto zainwestował w projekt Terry 100 000 dolarów, posiadał już zaledwie 500 dolarów. I to nie licząc tych, którzy zamrozili swoje pieniądze w "bezpiecznym" stablecoinie UST. Mimo że UST został zaprojektowany z myślą o powiązaniu z dolarem, token spadł z 1 USD do 0,2 USD. Jest to katastrofa dla każdego inwestora, zarówno konserwatywnego, jak i agresywnego.

Na razie zespół stojący za Terra (LUNA) ogłosił, że pracuje nad konkretnymi działaniami, które mają przywrócić projekt do życia. Jednak póki podjęte działania wydają się nie mieć wpływu na szersze nastroje rynkowe.

Zespół stojący za Terra rozważa obecnie wszystkie propozycje mające na celu wskrzeszenie LUNA i UST - nawet takie, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia, jak zmiana algorytmu tokena. Wczoraj zespół programistów Terra ogłosił, że zatrzymał blockchain, aby "uniknąć ataków na zarządzanie po silnej inflacji $LUNA". Dziś jednak wznowił jego działanie.

Dlatego też, mimo że założyciel Terra, Do Kwon, powiedział 11 maja, że pracuje nad przywróceniem projektu, inne giełdy mogą pójść w ślady Binance i ostatecznie wycofać handel LUNA/USDT do odwołania.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram