Binance wycofuje handel LUNA na rynkach spot, margin i futures

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 maja 2022
ikona autora biały
terra luna krach

Siła rynku niedźwiedzia uderzyła w niektóre projekty bardziej niż w inne. Jednak żadna moneta nie ucierpiała bardziej niż LUNA, token zarządzania ekosystemem Terra. Token ten spadł tak bardzo i tak szybko, że Binance - największa na świecie giełda kryptowalut - postanowiła zablokować możliwość handlu.

W dniu 12 maja Binance ogłosiła zawieszenie kontraktów perpetual na parze LUNA/USDT. Wpierw obniżyła jednak dozwoloną dźwignię do 8x.

Posunięcie to nastąpiło po serii wydarzeń, które spowodowały gwałtowny spadek ceny LUNA o ponad 99%. Tym samym inwestorzy w społeczności kryptowalutowej ponieśli miliardowe straty.

To jednak nie wystarczyło. LUNA nadal spadała, nie wykazując żadnych oznak zatrzymania. Zaledwie kilka godzin po poprzednim ogłoszeniu, Binance ogłosił, że usunie cross i izolowane pary margin, pary spot, kontrakty BUSD margined perpetual na LUNA, w zasadzie żegnając się z tak bardzo promowaną kryptowalutą.

Ten ruch nie jest spontaniczny. Dzień wcześniej, 11 maja, Binance zmniejszył maksymalną dźwignię na kontraktach terminowych LUNA do 8x po tym, jak zaobserwował masową falę likwidacji z powodu nadmiernie zadłużonych pozycji. Jednak każdy, kto próbował uratować długą pozycję z dźwignią w tym dniu, straciłby ją. Token LUNA jest obecnie notowany bowiem po mniej niż 0,0005 USD.

Wczoraj dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, ostrzegł za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze, że należy respektować rynek podczas handlu. Jest to bowiem "nowy rynek" z nowymi stablecoinami. Dodał też, że rynki "kiedy są gorące, są wściekłe. [Ale] kiedy spadają, może to być błędne koło". Ta wiadomość była związana z tym, co działo się z UST.

Załamanie się cen LUNA i wyeliminowanie z biznesu wielu osób

11 maja cena LUNA spadła z 40 dolarów do mniej niż 1 dolara. W społeczności Reddit pojawili się nawet ludzie, którzy wspominali o samobójstwie, a inni mówili o utracie oszczędności i kredytów hipotecznych z powodu krachu.

screen z serwisu Reddit prezentujący rozmowy na temat załamaniu cen LUNA

W ciągu niespełna tygodnia każdy, kto zainwestował w projekt Terry 100 000 dolarów, posiadał już zaledwie 500 dolarów. I to nie licząc tych, którzy zamrozili swoje pieniądze w "bezpiecznym" stablecoinie UST. Mimo że UST został zaprojektowany z myślą o powiązaniu z dolarem, token spadł z 1 USD do 0,2 USD. Jest to katastrofa dla każdego inwestora, zarówno konserwatywnego, jak i agresywnego.

Na razie zespół stojący za Terra (LUNA) ogłosił, że pracuje nad konkretnymi działaniami, które mają przywrócić projekt do życia. Jednak póki podjęte działania wydają się nie mieć wpływu na szersze nastroje rynkowe.

Zespół stojący za Terra rozważa obecnie wszystkie propozycje mające na celu wskrzeszenie LUNA i UST - nawet takie, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia, jak zmiana algorytmu tokena. Wczoraj zespół programistów Terra ogłosił, że zatrzymał blockchain, aby "uniknąć ataków na zarządzanie po silnej inflacji $LUNA". Dziś jednak wznowił jego działanie.

Dlatego też, mimo że założyciel Terra, Do Kwon, powiedział 11 maja, że pracuje nad przywróceniem projektu, inne giełdy mogą pójść w ślady Binance i ostatecznie wycofać handel LUNA/USDT do odwołania.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram