Binance wycofuje handel LUNA na rynkach spot, margin i futures

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 maja 2022
ikona autora biały
terra luna krach

Siła rynku niedźwiedzia uderzyła w niektóre projekty bardziej niż w inne. Jednak żadna moneta nie ucierpiała bardziej niż LUNA, token zarządzania ekosystemem Terra. Token ten spadł tak bardzo i tak szybko, że Binance - największa na świecie giełda kryptowalut - postanowiła zablokować możliwość handlu.

W dniu 12 maja Binance ogłosiła zawieszenie kontraktów perpetual na parze LUNA/USDT. Wpierw obniżyła jednak dozwoloną dźwignię do 8x.

Posunięcie to nastąpiło po serii wydarzeń, które spowodowały gwałtowny spadek ceny LUNA o ponad 99%. Tym samym inwestorzy w społeczności kryptowalutowej ponieśli miliardowe straty.

To jednak nie wystarczyło. LUNA nadal spadała, nie wykazując żadnych oznak zatrzymania. Zaledwie kilka godzin po poprzednim ogłoszeniu, Binance ogłosił, że usunie cross i izolowane pary margin, pary spot, kontrakty BUSD margined perpetual na LUNA, w zasadzie żegnając się z tak bardzo promowaną kryptowalutą.

Ten ruch nie jest spontaniczny. Dzień wcześniej, 11 maja, Binance zmniejszył maksymalną dźwignię na kontraktach terminowych LUNA do 8x po tym, jak zaobserwował masową falę likwidacji z powodu nadmiernie zadłużonych pozycji. Jednak każdy, kto próbował uratować długą pozycję z dźwignią w tym dniu, straciłby ją. Token LUNA jest obecnie notowany bowiem po mniej niż 0,0005 USD.

Wczoraj dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, ostrzegł za pośrednictwem swojego oficjalnego konta na Twitterze, że należy respektować rynek podczas handlu. Jest to bowiem "nowy rynek" z nowymi stablecoinami. Dodał też, że rynki "kiedy są gorące, są wściekłe. [Ale] kiedy spadają, może to być błędne koło". Ta wiadomość była związana z tym, co działo się z UST.

Załamanie się cen LUNA i wyeliminowanie z biznesu wielu osób

11 maja cena LUNA spadła z 40 dolarów do mniej niż 1 dolara. W społeczności Reddit pojawili się nawet ludzie, którzy wspominali o samobójstwie, a inni mówili o utracie oszczędności i kredytów hipotecznych z powodu krachu.

screen z serwisu Reddit prezentujący rozmowy na temat załamaniu cen LUNA

W ciągu niespełna tygodnia każdy, kto zainwestował w projekt Terry 100 000 dolarów, posiadał już zaledwie 500 dolarów. I to nie licząc tych, którzy zamrozili swoje pieniądze w "bezpiecznym" stablecoinie UST. Mimo że UST został zaprojektowany z myślą o powiązaniu z dolarem, token spadł z 1 USD do 0,2 USD. Jest to katastrofa dla każdego inwestora, zarówno konserwatywnego, jak i agresywnego.

Na razie zespół stojący za Terra (LUNA) ogłosił, że pracuje nad konkretnymi działaniami, które mają przywrócić projekt do życia. Jednak póki podjęte działania wydają się nie mieć wpływu na szersze nastroje rynkowe.

Zespół stojący za Terra rozważa obecnie wszystkie propozycje mające na celu wskrzeszenie LUNA i UST - nawet takie, które wcześniej byłyby nie do pomyślenia, jak zmiana algorytmu tokena. Wczoraj zespół programistów Terra ogłosił, że zatrzymał blockchain, aby "uniknąć ataków na zarządzanie po silnej inflacji $LUNA". Dziś jednak wznowił jego działanie.

Dlatego też, mimo że założyciel Terra, Do Kwon, powiedział 11 maja, że pracuje nad przywróceniem projektu, inne giełdy mogą pójść w ślady Binance i ostatecznie wycofać handel LUNA/USDT do odwołania.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram