Binance Smart Chain (BSC) – wszystko co powinieneś wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2021
ikona autora biały
binance-smart-chain

Ethereum w ostatnim czasie zmaga się z wysokimi opłatami transakcyjnymi oraz problemami ze skalowalnością. To skłoniło deweloperów do tworzenia tańszych i szybszych alternatyw. Jedną z nich jest sieć Binance Smart Chain. W dzisiejszym przewodniku wyjaśnimy Ci co to jest Binance Smart Chain (BSC), jak działa oraz jakie są najpopularniejsze projekty zbudowane na inteligentnej sieci od giełdy Binance.

Co to jest Binance Smart Chain?

Binance Smart Chain, lub BSC, to blockchain działający interoperacyjnie z Binance Chain – pierwszym blockchainem stworzonym przez giełdę Binance.

Binance Chain to łańcuch uruchomiony jeszcze w kwietniu 2019 roku. Miał on umożliwić przeprowadzanie dużej ilości szybkich i zdecentralizowanych transakcji. Niestety podobnie jak w przypadku innych łańcuchów (np. Ethereum), Binance Chain okazał się mieć problem ze skalowalnością. Właśnie dlatego powstał Binance Smart Chain. BSC jest równoległym blockchainem, który wprowadza do Binance Chain obsługę smart kontraktów.

Pierwsza wzmianka o Binance Smart Chain pojawiła się w kwietniu 2020 roku. Jednak jego oficjalny start miał miejsce dopiero pół roku później – 1 września 2020 tego samego roku. BSC został zaprojektowany, aby połączyć wysoką przepustowość Binance Chaina z smart kontraktami oraz wprowadzić kompatybilność z EVM, czyli Wirtualną Maszyną Ethereum. Co ciekawe, BSC może nadal funkcjonować tak jak zwykle, nawet jeśli Binance Chain z jakiegoś powodu przestanie działać.

BSC wprowadził także nowy mechanizm stakingu dla natywnej monety Binance – Binance Coin (BNB). BSC jest wciąż bardzo młodym łańcuchem. Jednak jego kompatybilność z EVM i mechanizm stakingu BNB sprawia, że jest to jeden z najlepszych blockcheinów do tworzenia innowacyjnych i zdecentralizowanych aplikacji (dApp).

W jaki sposób działa Binance Smart Chain?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, BSC to niezależny łańcuch. Jest jednak również skonsturowany jako uzupełnienie oryginalnego łańcucha Binance. Dlatego BSC wykorzystuje architekturę podwójnego łańcucha. W ten sposób użytkownicy mogą z łatwością przenosić aktywa z jednego blockchaina na drugi. Taka interoperacyjność zapewnia szybkie transakcje.

Binance Smart Chain korzysta z algorytmu konsensusu znanego jako Proof of Staked Authority (PoSA). W tym mechanizmie uczestnicy stawiają swoje BNB, aby stać się walidatorami. BSC dzięki PoSA osiąga czas bloku poniżej 3 sekund.

Jeśli osoba korzystająca z Binance Smart Chain prawidłowo przetworzy blok otrzymuje nagrodę. Nagroda składa się z opłat transakcyjnych zawartych w danym bloku. Co ciekawe, dystrybucja bloków działa zupełnie inaczej niż w innych blockchainach. Bloki nie są bowiem dystrybuowane dla świeżo wyemitowanych tokenów BNB. W rzeczywistości BNB jest nieinflacyjny. Oznacza to, że jego podaż będzie się z czasem zmniejszać. W jaki sposób? Zespół Binance bowiem regularnie odkupuje i spala tokeny.

Tokeny BEP-2 i BEP-8, czyli te zbudowane w standardzie natywnym dla Binance Chain mogą być wymieniane na tokeny sieci BSC zbudowane w standardzie BEP-20. Tokeny BEP-20 wykorzystują te same funkcje, co tokeny ERC-20 – najpopularniejszy standard tokenów Ethereum. Jak przenieść tokeny z Binance Chain do BSC lub odwrotnie? Najprostszym sposotem jest użycie portfela Binance Chain Wallet.

Tutaj przeczytasz więcej na temat opinii o Binance

W jaki sposób Binance Smart Chain zapewnia użyteczność użytkownikom?

Ponieważ BSC jest blockchainem kompatybilnym z Ethereum Virtual Machine, znacznie zwiększa użyteczność zarówno oryginalnego Binance Chaina, jak i tokena BNB. Dzięki mechanizmowi konsensusu PoSA, hodlerzy Binance Coina, deweloperzy aplikacji i użytkownicy mogą korzystać z wysokiej wydajności oraz blockchaina, który oferuje nagrody.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej Binance Smart Chain jest też kompatybilny z EVM. Dzięki temu może on korzystać z dostępnych nardzędzi i dAppów zbudowanych na Ethereum. Czynnik ten ułatwia deweloperom przeniesienie swoich projektów z Ethereum.

Binance uruchomił BSC dokładnie w momencie, gdy impetu nabierał sektor DeFi. Wraz z jego uruchomieniem, projekty DeFi i społeczność blockchaina mogą wykorzystać, co najlepsze ma do zaoferowania Binance Chain. Do tego wszystkiego dochodzą zalety BSC, czyli smart kontraky i między łańcuchowa interoperacyjność. Binance swoje wsparcie dla DeFi podkreśliło tworząc Fundusz Akceleracyjny o wartości 100 milionów dolarów. Powstał on, aby finansować nowe, ambitne projekty DeFi.

Interoperacyjność Binance Smart Chain pozwala wykorzystać w nim tokeny z wielu różnych blockchainów. Na przykład, aplikacje zbudowane na BSC – takie jak PancakeSwap – umożliwiają użytkownikom pozbawiony zaufania handel aktywami, udział w zarządzaniu platformą, a nawet yield farming.

binance coin

W jaki sposób Binance Smart Chain zwiększa użyteczność Binance Coin (BNB)?

BSC pozwala posiadaczom tokena BNB na czerpanie zysków z BNB poprzez staking. Dzięki temu zwiększa się użyteczność tokena. Stakując Binance Coina na Binance Smart Chain, użytkownicy mogą zająć dwa stanowiska: być walidatorem lub delegatorem.

BSC dzięki PoSA wymaga do działania tylko 21 walidatorów. Zmieniają się oni codziennie w procesie wyborów. Walidator musi wnieść minimalną stawkę w wysokości 10 000 BNB, a za swoje usługi otrzymuje również nagrodę w tokenach BNB.

Zwykły użytkownik może brać udział w stakingu delegator. 10 000 BNB to dość duża kwota. Dlatego delegator może wybrać walidatora i postawić u niego swoje BNB. W ten sposób pomaga osiągnąć mu minimalną kwotę stakingu. Delegatorzy mogą stakować swoje BNB za pomocą dowolnego portfela obsługującego BSC.

Na dzień 4 czerwca 2021 roku cena monety Binance Coin wynosi około 400 USD, a jej kapitalizacja rynkowa to blisko 60 miliardów dolarów. Moneta odnotowała rekord wczeschczasów (ATH) w dniu 10 maja na poziomie 690.57 USD.

Jakie projekty podjęły współpracę z Binance Smart Chain?

BSC podjęło współpracę z znanymi projektami jeszcze przed uruchomieniem mainnetu. Projekty te pomagały stworzyć wydajną platformę blockchain. Wśród współpracowników BSC znaleźli się przedstawiciele różnych branż, w tym dostawcy infrastruktury i narzędzi blockchain, platformy DeFi oraz dostawcy międzyłańcuchowej płynności.

Najbardziej znane projekty, które podjęły współpracę z Binance Smart Chain to: 1inch.exchange, Aave, BSCScan, WazirX, DODO, Bounce.finance, Spartan Protocol, Cream, ChainLink, Band Protocol, Trust Wallet, Ankr, CertiK, pNetwork, Ferrum.Network, Alpha Finance, Swipe, czy Thorchain.

Najpopularniejsze projekty zbudowane na Binance Smart Chain

Binance Smart Chain stał się centrum dla innowacyjnych aplikacji DeFi. Najpopularniejsze projekty zbudowane na BSC to:

PancakeSwap

PancakeSwap to zdecentraliwaowana giełda oparta na Binance Smart Chain. Pozwala ona na wymiane tokenów zbudowanych w standardzie BEP-20. W dniu 4 czerwca 2021 roku, kapitalizacja rynkowa PancakeSwap wynosi około 3,5 miliarda dolarów. Binance Smart Chain w styczniu 2021 roku przetworzył transakcje warte 15 mld USD. Największy udział miał właśnie Pancakeswap – generując 1 miliard dolarów (drugim był Venus).

PancakeSwap pozwala użytkownikom farmić swój natywny token zarządzania, CAKE, i generować w ten sposób pasywny zyski. Najczęściej handlowanymi tokenami na tym DEXie są tokeny: Wrapped Bitcoin, BUSD, CAKE i ALPACA.

Jeżeli chciałbyś dokładnie dowiedzieć się co to jest pancakeswap, zapraszamy do przeczytania naszego obszernego poradnika.

Venus

Venus to algorytmiczny protokół rynku. Pozwala on na dokonywanie transakcji szybko i bezpiecznie. Platforma umożliwia pożyczanie i zaciąganie pożyczek, a także generowanie syntetycznych stablecoinów.

Venus pozwala na generowanie tokenów VAI. Jest to stablecoin protokołu powiązany 1:1 z USD. Natywnym tokenem zarządzającym platformy jest XVS. Na dzień dzisiejszy XVS jest wyceniany na ok. 30 dolarów.

Zabezpieczenie wdrożone na platformie jest reprezentowane przez vTokeny (jak vETH). Dzięki nim użytkownicy mogą odkupić swoje zabezpieczenie lub zaciągnąć pożyczkę. Obecnie Venus obsługuje ponad 12 różnych tokenów.

1Inch.Exchange

1inch to agregator DEX, który wyszukuje najlepsze ceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Token zarządzania to uruchomiony w grudniu 2020 roku 1INCH.

Użytkownicy mogą farmić natywny token 1INCH, dodając płynność do par walutowych. Na platformie 1Inch najpopularniejszymi walutami handlowymi w stosunku do Ethereum są USDT, USDC i DAI.

Alpha Finance

Alpha Finance Lab to ekosystem produktów DeFi. Celem tych produktów jest maksymalizacja zysków dla użytkowników. Projekt jednocześnie minimalizuje związane z tym ryzyko. Ekosystem Alpha składa się z wielu innowacyjnych produktów, które oferują świetne możliwości generowania pasywnego dochodu. Alpha Finance obejmuje obecnie dwa blockchainy. Jeden z produktów pozwalający na uczesticzenie w DeFi z xwignią – Alpha Homora, działa na blockchainie Ethereum.

Rodzimym tokenem zarządzania platformy jest ALPHA – token ERC- 20.

The Graph

The Graph jest protokołem indeksowania i odpytywania dla zdecentralizowanego internetu. Projekt pozwala programistom budować i publikować otwarte API, czyli interfejsy programowania aplikacji, znane jako podgrafy. Są one używane do indeksowania i wyszukiwania danych z różnych sieci. Ich twórcy następnie zarabiają na opłatach transakcyjnych. The Graph obsługuje wiele sieci, w tym BSC i Ethereum.

Mechanizm motywacyjny The Graph opiera się na jego natywnym tokenie GRT.

Ontology

ONT ID to framework zbudowany dla zdecentralizowanej tożsamości na blockchainie Ontology. Dzięki ONT ID, każda STO (oferta security tokenów) na Binance Smart Chain może szybko wyszukać potencjalnych inwestorów, którzy mogą uczestniczyć w projekcie z maksymalnym bezpieczeństwem. Dlaczego? Ponieważ ich osobiste tożsamości są chronione przez zdecentralizowaną naturę Ontology.

DODO

DODO jest protokołem płynności wspieranym przez algorytm PMM (Proactive Market Maker). Projekt zapewnia inwestorom płynność podobną do tej, jaką oferują scentralizowane giełdy. Smart kontrakty z kolei używają natywnego tokena projektu do zawierania transakcji. Dostawcy płynności na platformie mogą tworzyć pary handlowe z tokenami, które posiadają w swoich portfelach. W zamian za to platforma nagradza ich częścią skumulowanych opłat handlowych.

Swipe

Swipe to protokół, który pozwala na natychmiastową wymianę krypto, fiatów i stablecoinów. Użytkownicy korzystający z protokołu są motywowani do udzału poprzez natywny token projektu – SXP.

W przeciwieństwie do podobnych protokołów, użytkownicy Swipe nie stakują swoich SXP. Jednak posiadacze tokenów mogą cieszyć się dodatkowymi przywilejami, takimi jak np. dostępem do wyższej klasy kart debetowych Swipe. Z kolei Posiadacze “lepszych kart” otrzymują dodatkowe korzyści. Od zmniejszonych opłat za transakcje, przez subskrypcje Netflix, aż po zniżki na Airbnb, Uber itp.

Injective Protocol

Injective Protocol jest pierwszym zdecentralizowanym protokołem giełdowym warstwy 2. Według twórców jego celem jest “odblokowanie pełnego potencjału zdecentralizowanych instrumentów pochodnych i bezgranicznego DeFi”.

Protokół ułatwia w pełni zdecentralizowany handel bez jakiejkolwiek władzy kontrolującej transakcje lub jakiegokolwiek zaangażowania stron trzecich. Co więcej umożliwia użytkownikom tworzenie i handel na nieograniczonych rynkach.

Ramp DeFi

Ramp DeFi to protokół, który umożliwia zaciąganie zdecentralizowanych pożyczek i yield farming. Protokół daje użytkownikom możliwość czerpania płynności z stakowanych aktywów.

Podsumowanie

To by było na tyle. Mamy nadzieje, że udało nam się zawrzeć wszystkie informacje dot. Binance Smart Chain w jednym miejscu! Jeśli szukasz więcej przewodników, porad oraz wiadomości dot. kryptowalut, zaglądaj na naszą stronę częściej. Codziennie publikujemy nowe artykuły, aby zaspokoić twoje potrzeby!

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram