Binance to najpopularniejsza giełda kryptowalut, która umożliwia inwestorom skuteczne i płynne wymienianie kryptowalut. Jest to wysoce renomowana platforma, która wspiera ponad 500 kryptowalut, w tym BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum), BNB (Binance Coin), LTH (Litecoin) i wiele innych.
Od momentu uruchomienia, Binance zyskała ogromną popularność wśród społeczności kryptowalut z trzech głównych powodów:
Binance posiada oddzielną platformę do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty nazwaną "Binance Futures". Inwestorzy za jej pomocą mogą wykorzystywać dźwignie i otwierać zarówno krótkie, jak i długie pozycje. Maksymalny lewar wynosi x125. Oznacza to, że możesz pomnożyć swój zysk lub stratę przez 125 razy.
W dzisiejszym artykule skupimy się właśnie na tej platformie. Odpowiemy sobie na pytanie czym jest Binance Futures, jak działa, jakie ma funkcję oraz najważniejsze: dlaczego platforma ta jest lepsza od konkurencji. Ale zanim przejdziemy do Binance Futures, najpierw po krótce wyjaśnijmy czym są kontrakty terminowe na kryptowaluty.
Kontrakty futures na kryptowaluty to produkty pochodne lub pewien rodzaj kontraktu, w którym kontrahenci zgadzają się albo kupić, albo sprzedać konkretną monetę kryptowalutową po z góry ustalonej cenie w określonym dniu i czasie. Kontrakty futures są zakładem, który umożliwia inwestorom obstawianie przyszłej ceny aktywów. Inwestorzy wykorzystują kontrakty terminowe do spekulacji i grania pozycji pożyczonym kapitałem.
Wybrany artykuł w temacie giełdy - tutaj: Binance opinie
Binance Futures jest częścią giełdy Binance.com, która pozwala użytkownikom handlować kontraktami terminowymi na wiele kryptowalut. Wszystkie depozyty dokonywane są za pośrednictwem platformy Binance. Traderzy nie muszą więc zakładać nowego konta. Wystarczy, że przeleją środki ze swoje portfela spot do portfela futures.
W kolejnych sekcjach wyjaśnimy w jaki sposób otworzyć konto Binance Futures oraz jak poruszać się po platformie. Najpierw omówmy jednak jej funkcje.
Handlowanie na Binance Futures ma kilka podstawowych zalet. Należą do nich:
Jak wiadomo Bitcoin nie zawsze wzrasta. Czasami cały rynek kryptowalut doświadcza korekty. Dzięki Binance Futures, inwestorzy mogą osiągać zyski niezależnie od tego, czy ceny poruszają się w górę czy w dół.
Binance oferuje dwie opcje w Futures, a mianowicie:
Rozpoczęcie działalności na Binance Futures jest prostym procesem. Ale przed otwarciem konta Binance Futures, musisz otworzyć zwykłe konto Binance. Jeśli jeszcze go nie masz, możesz je założyć pod tym linkiem lub wykonując poniższe kroki. Przy otwieraniu konta warto skorzystać z kodu, szczegóły na ten temat w artykule: binance futures referral code.
Teraz, po otwarciu konta Binance, najedź na "Derywatwy" u góry strony, a następnie kliknij jedną z dwóch opcji "Binance Futures".
W przypadku aplikacji mobilnej kliknij ikonę Futures umieszczoną na dole głównego ekranu. W tym miejscu powinieneś zobaczyć interfejs Binance Futures. Aby otworzyć konto, wystarczy kliknąć "Otwórz teraz" oraz zaliczyć prosty test dotyczący głównie świadomości ryzyka.
Teraz, gdy otworzyłeś swoje konto Binance Futures, nadszedł czas, aby zdeponować na nim trochę środków. Wszystkie kontrakty Futures na tej platformie są przedmiotem obrotu w Tether (USDT). Tak więc, aby rozpocząć trading musisz najpierw zdeponować USDT.
Aby przelać środki do swojego portfela Futures, kliknij na "Transfer" po prawej stronie strony Binance Futures. Ustaw kwotę, którą chcesz przenieść do swojego portfela. Następnie, kliknij na "Potwierdź transfer". Wkrótce zobaczysz, że saldo zostało dodane do Twojego konta futures.
To nie jest jedyny sposób na dodanie środków do Twojego portfela Futures. Możesz również użyć środków w swoim portfelu spot jako zabezpieczenie i pożyczyć USDT. W ten sposób, nie musisz przelewać środków bezpośrednio do portfela Futures. Naturalnie, pożyczone USDT będziesz musiał zwrócić.
Po otwarciu rachunku i zdeponowaniu środków, nadszedł czas na dokonanie pierwszej transakcji. Zadanie to jest bardzo proste. Najpierw należy wybrać typ zlecenia spośród poniższych opcji:
Zlecenia rynkowe są uważane za najbardziej podstawowy typ zlecenia. Jest to w zasadzie zlecenie kupna lub sprzedaży po najlepszej aktualnej cenie.
Są to zlecenia, które umieszczasz w Księdze Zleceń z określonym limitem. Kiedy składasz zlecenie z limitem, transakcje mogą być zrealizowane tylko wtedy, gdy cena rynkowa osiągnie ustalony przez Ciebie limit.
Aby ustawić zlecenie z limitem ceny, musisz określić ceny, po których chcesz kupić lub sprzedać swoje kryptowaluty. Dzięki zleceniom Limit, możesz kupować po niższej cenie lub sprzedawać po wyższej cenie niż aktualna cena rynkowa zgodnie z preferencjami.
Jeśli chodzi o zlecenia Stop Limit, cena Stop jest ceną, po której zlecenie staje się regularnym zleceniem z limitem. Po osiągnięciu ceny stop, złożone zostanie zlecenie stop limit. Wyjaśnijmy to na przykładzie:
Załóżmy, że ustawiłeś cenę stop na poziomie $10400, a cena limit została ustawiona na $10380. Tak więc, teraz szanse na to, że zlecenie z limitem zostanie wypełnione po osiągnięciu ceny stop są większe. To samo stanie się w przypadku, gdy ustawisz cenę stop niższą niż limit zlecenia kupna/sprzedaży.
Jeśli rozumiesz zlecenie Stop Limit, z łatwością zrozumiesz czym jest zlecenie Profit Limit. Podobnie jak zlecenie Stop Limit, obejmuje ono cenę aktywacji, czyli cenę, która uruchamia zlecenie, oraz cenę limitu, czyli cenę limitu zlecenia. Obie te ceny są dodawane do księgi zleceń. Zlecenia profit limit mogą być używane tylko do redukcji otwartych pozycji.
Zlecenia te pomagają zarządzać ryzykiem i zablokować zyski na określonym poziomie cenowym. Można je również stosować jako dodatek do innych zleceń, co pozwala na większą kontrolę nad pozycjami.
Podobnie jak zlecenie Take Profit Limit, to zlecenie również wykorzystuje cenę stop jako czynnik wyzwalający. Kiedy osiągnięta zostaje cena stop, uruchamia zlecenie rynkowe. Możesz zaznaczyć zlecenie Take Profit Market pod opcją zlecenia rynkowego stop w polu wprowadzania.
Te zlecenia działają w taki sam sposób jak zlecenia stop limit z jedną różnicą, tzn. kiedy cena stop zostanie osiągnięta, zlecenie rynkowe zostanie złożone automatycznie.
Jest to nieco bardziej skomplikowana metoda składania zleceń niż inne. Ale to zlecenie daje pewność, że osiągniesz maksymalny zysk przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka strat, które możesz ponieść na bieżącej pozycji. Kiedy otwierasz długą pozycję, trailing stop idzie w górę wraz ze wzrostem ceny. Ale, jeśli cena spada, trailing stop przestaje się poruszać.
Jeśli cena przesunie się o pewien procent, zlecenie sprzedaży jest składane automatycznie. I odwrotnie jest w przypadku krótkiej pozycji.
Handel kontraktami terminowymi na Binance pozwala na ręczne dostosowanie dźwigni dla każdego kontraktu.
Aby wybrać kontrakt, przejdź do lewego górnego rogu strony i najedź na bieżący kontrakt, który domyślnie ustawiony jest na BTCUSDT.
Aby dostosować dźwignię, możesz kliknąć na poniższe pole.
Dźwignia domyślnie ustawiona jest na 20x. Dostosuj wysokość dźwigni poprzez regulację suwaka i kliknij "Potwierdź".
Im większa jest wielkość pozycji, tym mniejszą dźwignie możesz zastosować. Pamiętaj, że korzystanie z wyższej dźwigni oznacza wyższe ryzyko likwidacji.
Załóżmy, że właśnie zamknąłeś transakcję i zarobiłeś na niej 100$. Gdybyś handlował tą transakcją z dźwignią 1:25, zarobiłbyś 2500$. Tak więc, jeśli masz zyskowną strategię, są szanse, że handel z dźwignią pomoże Ci zwiększyć kapitał bez konieczności inwestowania dodatkowych środków z własnej kieszeni.
W tym samym czasie, możesz również zwiększyć ryzyko utraty depozytu, jeśli cena pójdzie wbrew twojej prognozie. Tak więc, jeśli masz 0,1 BTC i kupujesz 100 000 kontraktów, to dźwignia będzie wynosiła X100. Jeśli kurs spadnie o 1%, stracisz wszystko. Przy dźwigni 10, negatywne odchylenie będzie wynosić 10%. Oprócz tego dochodzą prowizje, finansowanie pożyczonych pozycji itp. które trzeba opłacić z depozytów.
Handel kontraktami terminowymi Binance oferuje dwa tryby handlu, w tym cross margin i isolated margin. Tryb wybierzesz klikając na zakładkę w pobliżu lewej strony zlecenia.
Aby uniknąć gwałtownych ruchów i niepotrzebnych likwidacji, Binance Futures wykorzystuje Cenę Ostatnią i Cenę Mark. Cena Mark ma na celu zapobieganie manipulacji. Z drugiej strony, Ostatni Cena odnosi się do ostatniej ceny, po której dany kontrakt był przedmiotem handlu. Dzięki temu można obliczyć zrealizowane zyski i straty (PnL), które posiadasz.
Ceny likwidacji i niezrealizowane PnL są obliczane w oparciu o Mark Price, który gromadzi dane od wielu dostawców danych na rynku.
Kalkulator Binance Futures można znaleźć w górnej części pola wprowadzania zleceń. Pozwala on inwestorom na obliczenie stopy zwrotu z inwestycji jeszcze przed wejściem w długą lub krótką pozycję.
Kalkulator posiada trzy zakładki:
Z handlowaniem na Binance Futures wiąże się wiele nieodłącznych korzyści. Platforma ta posiada bowiem dużo bardziej rozbudowane możliwości niż konkurencja. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego warto handlować kontraktami terminowymi na kryptowaluty na platformie Binance Futures:
Binance Futures to bez wątpienia najlepsza platforma do handlu kontraktami terminowymi na kryptowaluty. Jest to część ogromnego ekosystemu, tworzonego przez zaufaną firmę. Jednak handlując kontraktami futures powinieneś być zawsze ostrożny. Dźwignia może pomóc osiągnąć spore zyski, jednak działa również w drugą stronę. W przypadku niepowodzenia, twoje straty będą proporcjonalnie wysokie.