Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 listopada 2023
ikona autora biały
binance czy zonda

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się rozwiać wątpliwości!

Binance vs Zonda - Która lepsza?

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie. W swojej ofercie ma szereg różnych produktów: od handlu spot, przez futures, cloud mining, staking i wiele więcej. Obsługuje setki par handlowych, posiada ugruntowaną reputację i istnieje od 2017 roku. Chcesz wiedzieć więcej o Binance? Zapoznaj się z naszą recenzją giełdy Binance.

Zonda to zdecydowanie mniejsza giełda krypto. Pierwotnie była ona jednak polska (Bitbay) i dlatego oferuje najwięcej możliwości pod względem handlu w polskich złotówkach. Nie znajdziemy tutaj setek par handlowych, jednak projekty listowane na Zonda są wybierane bardzo selektywnie. Chcesz wiedzieć więcej o Zonda? Zapoznaj się z naszą recenzją Zonda.

Wybór między Zonda a Binance to często pierwsze pytanie, która nasuwa się w głowie potencjalnego przyszłego inwestora. Obydwie platformy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i funkcjonują na rynku wystarczająco długo, by twierdzić, że mają ugruntowaną reputację.

Różnica w ilości dostępnych kryptowalut jest znacząca: Zonda oferuje ich zaledwie ledwo ponad 50, podczas gdy Binance aż ponad 600.

W aspekcie obsługi klienta obie giełdy działają w języku polskim, co jest atutem dla początkujących.

Zonda wyróżnia się prostotą wpłat w złotówkach, natomiast Binance wymaga konwersji złotówek na euro.

Pod kątem prowizji Binance oferuje konkurencyjne stawki - tylko 0,1%, w przeciwieństwie do Zondy, gdzie prowizja waha się od 0,17% do 0,43%.

Przyjrzyjmy się jednak różnicom pomiędzy Zonda i Binance nieco bliżej.

Obsługiwane kryptowaluty - Zonda vs Binance

Jeśli chodzi o obsługiwane kryptowaluty to w konkursie "Zonda czy Binance" zdecydowanie wygrywa Binance. Giełda ta obsługuje setki różnych kryptowalut i tysiące par handlowych. W przypadku Zondy jest to tylko skromne lekko ponad 50 kryptowalut.

Obie giełdy obsługują największe, dobrze wyselekcjonowane projekty. Binance daje jednak dostęp do bardziej egzotycznych opcji jeśli chodzi o inwestowanie w cyfrowe aktywa.

przykładowe obsługiwane kryptowaluty na Zonda
Przykładowe obsługiwane kryptowaluty na Zonda

Bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to obie platformy istnieją na rynku wystarczająco długo, aby im zaufać. Zonda od 2014 roku, a Binance od 2017.

Obie stosują też najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz oferują wiele dodatkowych opcji zabezpieczenia konta. W przeszłości nie było też ataków hakerskich, a jeśli były to straty zostały pokryte przez firmę.

Która giełda ma niższe opłaty? Zonda czy Binance?

Porównując opłaty giełd Zonda i Binance, można stwierdzić, że Binance generalnie oferuje niższe opłaty transakcyjne.

Na Binance, prowizja dla nowo zarejestrowanych użytkowników (poziom VIP 0) wynosi 0,1%, z możliwością obniżenia o 25% przy płatności w Binance Coin. To atrakcyjna stawka, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kryptowalutami. Dodatkowo, Binance oferuje system poziomów VIP, który umożliwia dalsze obniżenie prowizji w miarę spełniania określonych warunków.

Z kolei na giełdzie Zonda prowizje są wyższe i zależne od rodzaju transakcji oraz jej wolumenu. Prowizja za składanie oferty (maker) wynosi od 0,17% do 0,30%, a za szybką transakcję (taker) - od 0,25% do 0,43%. Wprawdzie Zonda oferuje prowizję 0% dla makerów w wybranych parach z BTC, ETH i USDC, a także 0,1% dla takerów w tych samych parach, to jednak jej standardowe stawki są wyższe niż w Binance.

binance czy zonda opłaty
Opłaty na Binance

Podsumowując, Binance ma niższe standardowe opłaty transakcyjne niż Zonda, co czyni ją bardziej atrakcyjną dla większości użytkowników, zwłaszcza tych na niższych poziomach VIP.

Wpłaty i wypłaty

Analizując wpłaty i wypłaty na giełdach Zonda i Binance, zauważamy znaczące różnice. W Zondzie wpłaty w PLN i EUR są bezpłatne. Z kolei za korzystanie z karty kredytowej pobierana jest prowizja 2,99%. Pieniądze możemy też wpłacać przez Pocztę Polską przy prowizji 2%. W Binance, przelew SEPA w EUR jest bez opłat, podczas gdy za transakcje kartą w PLN pobierane jest 3% prowizji. Wpłaty kryptowalutowe na obu giełdach są darmowe. Binance obsługuje też wpłaty PLN przez ZEN (1% prowizji).

W kontekście wypłat, Zonda pobiera 0,5% prowizji za transakcje w PLN, 0,1% w EUR, a w przypadku kryptowalut prowizja zależy od wybranej waluty. Binance stosuje stałą opłatę 1 EUR za wypłaty SEPA, a w kwestii kryptowalut polityka jest podobna do Zondy – opłaty zależą od specyficznej kryptowaluty.

metody wpłat na Zonda

Werdykt - Binance czy Zonda

Nadszedł czas na werdykt: Binance czy Zonda. Porównując obie giełdy możemy zauważyć, że oferują one bezpieczne środowisko. Są też przyjazne dla nowych użytkowników. Co więcej są po polsku, co ułatwia poruszanie się po nich polskim inwestorom.

Mimo tych podobieństw, istnieją znaczące różnice. Binance jest największą giełdą na świecie. Dysponuje ona znacznie większą ilością kryptowalut - jest ich ponad 600 w tysiącach par handlowych. Z kolei Zonda ma w swojej ofercie zaledwie 50 kryptowalut. Istotnym aspektem, który odróżnia Zondę, jest możliwość handlu w parach z polskim złotym (PLN). Binance też ma taką ofertę ale bardzo ograniczoną.

Co więcej, Zonda oferuje możliwość korzystania z stricte polskich metod płatności oraz wpłacania i wypłacania polskich złotówek bezpośrednio na konto w polskim banku.

Binance wyróżnia się jednak zaawansowanymi opcjami handlowymi, które mogą przyciągać doświadczonych inwestorów. Ta platforma oferuje również staking, własną walutę (Binance Coin) oraz specjalny rynek NFT. Z drugiej strony, prostota Zondy może przyciągać tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kryptowalutami. Jest to też świetna bramka krypto-PLN.

Oto tabela przedstawiająca podobieństwa i różnice między tymi giełdami:

KryteriumBinanceZonda
BezpieczeństwoWysokieWysokie
DostępnośćPrzyjazna dla początkującychPrzyjazna dla początkujących
JęzykPolskiPolski
Ilość kryptowalutPonad 600Ponad 50
Handel w PLNOgraniczonyDostępny
Zaawansowane opcjeTakNie
StakingTakTak
NFTBinance NFTNie

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Zonda czy Binance. Obie giełdy posiadają ugruntowaną reputację, dobre opinie oraz ciekawą, często unikalną ofertę. Wybór zależy więc głównie od preferencji inwestora.

FAQ

Binance czy Zonda - która giełda jest lepsza?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie. Obie giełdy mają swoje wady i zalety oraz podobieństwa i różnice.

Która giełda ma niższe opłaty - Binance czy Zonda?

Generalnie pod względem opłat i prowizji Binance wypada zdecydowanie lepiej niż Zonda.

Czy warto mieć konto na obu giełdach?

Oczywiście, można mieć konto na obu giełdach i korzystać z nich do konkretnych, innych celów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram