Biden podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 marca 2022
ikona autora biały
joe biden kryptowaluty rozporządzenie

Prezydent Biden podpisał dzisiaj rozporządzenie wykonawcze w sprawie zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych.

Jest ono pierwszym "całościowym" podejściem do regulacji branży kryptowalutowej i ma na celu rozwiązanie jej wielu problemów. Chodzi m.in. o ochronę konsumentów, nielegalne finansowanie, włączenie finansowe i "odpowiedzialny rozwój". W dokumencie możemy przeczytać:

Rosnący rozwój i przyjęcie aktywów cyfrowych i związanych z nimi innowacji, jak również niespójne kontrole w celu ochrony przed niektórymi kluczowymi zagrożeniami, wymagają ewolucji i dostosowania podejścia rządu Stanów Zjednoczonych do cyfrowych aktywów.

Co istotne, dzisiejsze rozporządzenie wykonawcze nie wprowadza nowych przepisów ani nie przekazuje agencjom regulacyjnym stanowiska administracji w sprawie tego, jakie konkretnie regulacje powinny one przyjąć. Zwraca się ono raczej do agencji federalnych, takich jak Federalna Komisja Handlu, SEC i CFTC, o skoordynowanie wysiłków w zakresie nadzoru nad branżą kryptowalut. Wzywa również Departament Skarbu do "sporządzenia raportu na temat przyszłości pieniądza i systemów płatniczych".

Co jest w rozporządzeniu wykonawczym Bidena w sprawie kryptowalut?

Jeśli chodzi o treść rozporządzenia, to jest ono podzielone na 10 sekcji: polityka; cele; koordynacja; waluty cyfrowe banków centralnych; ochrona konsumentów; stabilność finansowa; działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnemu finansowaniu aktywów cyfrowych; współpraca międzynarodowa; definicje i wreszcie postanowienia ogólne.

W sekcji 2 - "Cele" - określa ono sześć kluczowych celów rządu w odniesieniu do aktywów cyfrowych.

Na pierwszym planie znajduje się potrzeba ochrony "konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych". W dalszej jego części czytamy:

Unikalne i zróżnicowane cechy aktywów cyfrowych mogą stanowić znaczące ryzyko finansowe dla konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw, jeżeli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia.

W zasadzie jest to powtórzenie ostrzeżenia, które często wygłaszał przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler.

Drugie ryzyko odnosi się do ochrony USA przed globalną niestabilnością finansową. Rozporządzenie wskazuje, że szybko rozwijająca się branża platform handlu cyfrowymi aktywami "może nie podlegać lub nie być zgodna z odpowiednimi regulacjami lub nadzorem".

Po trzecie, rząd niepokoją "nielegalne finanse i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wynikające z niewłaściwego wykorzystania aktywów cyfrowych".

Rozporządzenie Bidena wymienia kilka nielegalnych zagrożeń finansowych związanych z kryptowalutami. Wśród nich znalazło się pranie brudnych pieniędzy, cyberprzestępczość, ransomware, handel narkotykami, handel ludźmi i finansowanie terroryzmu.

W ostatnich tygodniach branża kryptowalutowa została poddana ponownej kontroli. Powodem były obawy, że Rosja może wykorzystać kryptowaluty do unikania sankcji gospodarczych. Niemniej jednak niektóre osoby, w tym CEO Coinbase kwestionują tę perspektywę.

Podsumowując sześć kluczowych celów, rozporządzenie wykonawcze zobowiązuje USA do:

  • wzmocnienia pozycji lidera w dziedzinie technologii,
  • promowania dostępu do bezpiecznych i przystępnych usług finansowych
  • wspierania "odpowiedzialnego rozwoju".

W przygotowanym oświadczeniu opublikowanym przed podpisaniem rozporządzenia wykonawczego - Sekretarz Skarbu Janet Yellen pochwaliła zaangażowanie rządu w "odpowiedzialny rozwój", mówiąc:

To podejście będzie wspierać odpowiedzialne innowacje, które mogą przynieść znaczące korzyści narodowi, konsumentom i przedsiębiorstwom

A co z klimatem i wpływem na środowisko?

Chociaż wpływ branży kryptowalut na klimat nie doczekał się specjalnie wydzielonej sekcji, rząd USA również poważnie traktuje tę kwestię.

W ciągu 180 dni od wydania rozporządzenia Biden polecił wielu organom - w tym Agencji Ochrony Środowiska - przedłożyć prezydentowi raport, w którym zostanie zbadany "potencjał tych technologii w zakresie utrudniania lub przyspieszania wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w kraju i za granicą".

Pod ostrzałem mogą znaleźć się zwłaszcza kryptowalut działające w oparciu o mechanizm typu proof-of-work, jak np. Bitcoin. Blockchainy te są zabezpieczone przez wysokiej klasy komputery, które wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne - co w konsekwencji powoduje duże zużycie energii.

Z kolei blockchainy oparte o proof-of-stake, takie jak Avalanche czy Solana - nie wymagają tak dużego zużycia energii. Tym samym mają one mniejszy ślad węglowy.

Raport powinien również poruszyć kwestię wpływu mechanizmów konsensusu kryptowalut na zużycie energii. W tym badania nad potencjalnymi środkami łagodzącymi i alternatywnymi środkami konsensusu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram