Biden podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 marca 2022
ikona autora biały
joe biden kryptowaluty rozporządzenie

Prezydent Biden podpisał dzisiaj rozporządzenie wykonawcze w sprawie zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych.

Jest ono pierwszym "całościowym" podejściem do regulacji branży kryptowalutowej i ma na celu rozwiązanie jej wielu problemów. Chodzi m.in. o ochronę konsumentów, nielegalne finansowanie, włączenie finansowe i "odpowiedzialny rozwój". W dokumencie możemy przeczytać:

Rosnący rozwój i przyjęcie aktywów cyfrowych i związanych z nimi innowacji, jak również niespójne kontrole w celu ochrony przed niektórymi kluczowymi zagrożeniami, wymagają ewolucji i dostosowania podejścia rządu Stanów Zjednoczonych do cyfrowych aktywów.

Co istotne, dzisiejsze rozporządzenie wykonawcze nie wprowadza nowych przepisów ani nie przekazuje agencjom regulacyjnym stanowiska administracji w sprawie tego, jakie konkretnie regulacje powinny one przyjąć. Zwraca się ono raczej do agencji federalnych, takich jak Federalna Komisja Handlu, SEC i CFTC, o skoordynowanie wysiłków w zakresie nadzoru nad branżą kryptowalut. Wzywa również Departament Skarbu do "sporządzenia raportu na temat przyszłości pieniądza i systemów płatniczych".

Co jest w rozporządzeniu wykonawczym Bidena w sprawie kryptowalut?

Jeśli chodzi o treść rozporządzenia, to jest ono podzielone na 10 sekcji: polityka; cele; koordynacja; waluty cyfrowe banków centralnych; ochrona konsumentów; stabilność finansowa; działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnemu finansowaniu aktywów cyfrowych; współpraca międzynarodowa; definicje i wreszcie postanowienia ogólne.

W sekcji 2 - "Cele" - określa ono sześć kluczowych celów rządu w odniesieniu do aktywów cyfrowych.

Na pierwszym planie znajduje się potrzeba ochrony "konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych". W dalszej jego części czytamy:

Unikalne i zróżnicowane cechy aktywów cyfrowych mogą stanowić znaczące ryzyko finansowe dla konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw, jeżeli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia.

W zasadzie jest to powtórzenie ostrzeżenia, które często wygłaszał przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler.

Drugie ryzyko odnosi się do ochrony USA przed globalną niestabilnością finansową. Rozporządzenie wskazuje, że szybko rozwijająca się branża platform handlu cyfrowymi aktywami "może nie podlegać lub nie być zgodna z odpowiednimi regulacjami lub nadzorem".

Po trzecie, rząd niepokoją "nielegalne finanse i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wynikające z niewłaściwego wykorzystania aktywów cyfrowych".

Rozporządzenie Bidena wymienia kilka nielegalnych zagrożeń finansowych związanych z kryptowalutami. Wśród nich znalazło się pranie brudnych pieniędzy, cyberprzestępczość, ransomware, handel narkotykami, handel ludźmi i finansowanie terroryzmu.

W ostatnich tygodniach branża kryptowalutowa została poddana ponownej kontroli. Powodem były obawy, że Rosja może wykorzystać kryptowaluty do unikania sankcji gospodarczych. Niemniej jednak niektóre osoby, w tym CEO Coinbase kwestionują tę perspektywę.

Podsumowując sześć kluczowych celów, rozporządzenie wykonawcze zobowiązuje USA do:

  • wzmocnienia pozycji lidera w dziedzinie technologii,
  • promowania dostępu do bezpiecznych i przystępnych usług finansowych
  • wspierania "odpowiedzialnego rozwoju".

W przygotowanym oświadczeniu opublikowanym przed podpisaniem rozporządzenia wykonawczego - Sekretarz Skarbu Janet Yellen pochwaliła zaangażowanie rządu w "odpowiedzialny rozwój", mówiąc:

To podejście będzie wspierać odpowiedzialne innowacje, które mogą przynieść znaczące korzyści narodowi, konsumentom i przedsiębiorstwom

A co z klimatem i wpływem na środowisko?

Chociaż wpływ branży kryptowalut na klimat nie doczekał się specjalnie wydzielonej sekcji, rząd USA również poważnie traktuje tę kwestię.

W ciągu 180 dni od wydania rozporządzenia Biden polecił wielu organom - w tym Agencji Ochrony Środowiska - przedłożyć prezydentowi raport, w którym zostanie zbadany "potencjał tych technologii w zakresie utrudniania lub przyspieszania wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w kraju i za granicą".

Pod ostrzałem mogą znaleźć się zwłaszcza kryptowalut działające w oparciu o mechanizm typu proof-of-work, jak np. Bitcoin. Blockchainy te są zabezpieczone przez wysokiej klasy komputery, które wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne - co w konsekwencji powoduje duże zużycie energii.

Z kolei blockchainy oparte o proof-of-stake, takie jak Avalanche czy Solana - nie wymagają tak dużego zużycia energii. Tym samym mają one mniejszy ślad węglowy.

Raport powinien również poruszyć kwestię wpływu mechanizmów konsensusu kryptowalut na zużycie energii. W tym badania nad potencjalnymi środkami łagodzącymi i alternatywnymi środkami konsensusu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram