Biden podpisał długo oczekiwane rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 marca 2022
ikona autora biały
joe biden kryptowaluty rozporządzenie

Prezydent Biden podpisał dzisiaj rozporządzenie wykonawcze w sprawie zapewnienia odpowiedzialnego rozwoju aktywów cyfrowych.

Jest ono pierwszym "całościowym" podejściem do regulacji branży kryptowalutowej i ma na celu rozwiązanie jej wielu problemów. Chodzi m.in. o ochronę konsumentów, nielegalne finansowanie, włączenie finansowe i "odpowiedzialny rozwój". W dokumencie możemy przeczytać:

Rosnący rozwój i przyjęcie aktywów cyfrowych i związanych z nimi innowacji, jak również niespójne kontrole w celu ochrony przed niektórymi kluczowymi zagrożeniami, wymagają ewolucji i dostosowania podejścia rządu Stanów Zjednoczonych do cyfrowych aktywów.

Co istotne, dzisiejsze rozporządzenie wykonawcze nie wprowadza nowych przepisów ani nie przekazuje agencjom regulacyjnym stanowiska administracji w sprawie tego, jakie konkretnie regulacje powinny one przyjąć. Zwraca się ono raczej do agencji federalnych, takich jak Federalna Komisja Handlu, SEC i CFTC, o skoordynowanie wysiłków w zakresie nadzoru nad branżą kryptowalut. Wzywa również Departament Skarbu do "sporządzenia raportu na temat przyszłości pieniądza i systemów płatniczych".

Co jest w rozporządzeniu wykonawczym Bidena w sprawie kryptowalut?

Jeśli chodzi o treść rozporządzenia, to jest ono podzielone na 10 sekcji: polityka; cele; koordynacja; waluty cyfrowe banków centralnych; ochrona konsumentów; stabilność finansowa; działania mające na celu przeciwdziałanie nielegalnemu finansowaniu aktywów cyfrowych; współpraca międzynarodowa; definicje i wreszcie postanowienia ogólne.

W sekcji 2 - "Cele" - określa ono sześć kluczowych celów rządu w odniesieniu do aktywów cyfrowych.

Na pierwszym planie znajduje się potrzeba ochrony "konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych". W dalszej jego części czytamy:

Unikalne i zróżnicowane cechy aktywów cyfrowych mogą stanowić znaczące ryzyko finansowe dla konsumentów, inwestorów i przedsiębiorstw, jeżeli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia.

W zasadzie jest to powtórzenie ostrzeżenia, które często wygłaszał przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary Gensler.

Drugie ryzyko odnosi się do ochrony USA przed globalną niestabilnością finansową. Rozporządzenie wskazuje, że szybko rozwijająca się branża platform handlu cyfrowymi aktywami "może nie podlegać lub nie być zgodna z odpowiednimi regulacjami lub nadzorem".

Po trzecie, rząd niepokoją "nielegalne finanse i zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego wynikające z niewłaściwego wykorzystania aktywów cyfrowych".

Rozporządzenie Bidena wymienia kilka nielegalnych zagrożeń finansowych związanych z kryptowalutami. Wśród nich znalazło się pranie brudnych pieniędzy, cyberprzestępczość, ransomware, handel narkotykami, handel ludźmi i finansowanie terroryzmu.

W ostatnich tygodniach branża kryptowalutowa została poddana ponownej kontroli. Powodem były obawy, że Rosja może wykorzystać kryptowaluty do unikania sankcji gospodarczych. Niemniej jednak niektóre osoby, w tym CEO Coinbase kwestionują tę perspektywę.

Podsumowując sześć kluczowych celów, rozporządzenie wykonawcze zobowiązuje USA do:

  • wzmocnienia pozycji lidera w dziedzinie technologii,
  • promowania dostępu do bezpiecznych i przystępnych usług finansowych
  • wspierania "odpowiedzialnego rozwoju".

W przygotowanym oświadczeniu opublikowanym przed podpisaniem rozporządzenia wykonawczego - Sekretarz Skarbu Janet Yellen pochwaliła zaangażowanie rządu w "odpowiedzialny rozwój", mówiąc:

To podejście będzie wspierać odpowiedzialne innowacje, które mogą przynieść znaczące korzyści narodowi, konsumentom i przedsiębiorstwom

A co z klimatem i wpływem na środowisko?

Chociaż wpływ branży kryptowalut na klimat nie doczekał się specjalnie wydzielonej sekcji, rząd USA również poważnie traktuje tę kwestię.

W ciągu 180 dni od wydania rozporządzenia Biden polecił wielu organom - w tym Agencji Ochrony Środowiska - przedłożyć prezydentowi raport, w którym zostanie zbadany "potencjał tych technologii w zakresie utrudniania lub przyspieszania wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w kraju i za granicą".

Pod ostrzałem mogą znaleźć się zwłaszcza kryptowalut działające w oparciu o mechanizm typu proof-of-work, jak np. Bitcoin. Blockchainy te są zabezpieczone przez wysokiej klasy komputery, które wykonują skomplikowane obliczenia matematyczne - co w konsekwencji powoduje duże zużycie energii.

Z kolei blockchainy oparte o proof-of-stake, takie jak Avalanche czy Solana - nie wymagają tak dużego zużycia energii. Tym samym mają one mniejszy ślad węglowy.

Raport powinien również poruszyć kwestię wpływu mechanizmów konsensusu kryptowalut na zużycie energii. W tym badania nad potencjalnymi środkami łagodzącymi i alternatywnymi środkami konsensusu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram