kryptowaluty 2 - logo

Bezpieczna przystań? Korelacja BTC ze złotem i srebrem

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 sierpnia 2020
ikona autora biały
bitcoin zloto korelacja

Podczas ostatniego rajdu, cena bitcoina była widocznie powiązana z cenami złota i srebra. Pokazało to, że inwestorzy postrzegają BTC jako bezpieczną przystań podobnie jak myśli się o metalach szlachetnych.

W ciągu ostatniego roku, Bitcoin wykazał interesujące korelacje z istniejącymi rynkami. Podczas krachu, spowodowanego w dużej mierze rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a nawet przez pewien czas po nim, wykres BTC wyglądał podobnie jak wykresy innych rynków.

Teraz jednak okazuje się, że Bitcoin jest w dużej mierze postrzegany jako bezpieczna przystań, ponieważ wykazuje ogromną korelację ze złotem i srebrem.

Korelacja BTC ze złotem ma swoje ATH

Obserwowanie sposobu zawierania transakcji w Bitcoinie jest interesujące z wielu punktów widzenia. Jego korelacja z istniejącymi rynkami została zauważona już dawno temu.

Tym razem jednak wydaje się, że wiodąca kryptowaluta jest w dużej mierze spokrewniona ze złotem i srebrem.

Cena Bitcoina, złota i srebra źródło: TradingView

Jak widać na powyższym wykresie, cena Bitcoina, złota oraz srebra od kilku tygodni, podczas ostatniego rajdu BTC, zachowuje się prawie tak samo.

Wczoraj,ceny złota osiągnęły nowe ATH wynoszące ponad 2000 dolarów. Metal szlachetny zachowywał się bardzo imponująco przez cały rok, a zwłaszcza po zawirowaniach na rynku w połowie marca. Od tego czasu udało mu się zwiększyć swoją wartość w dolarach o prawie 40%.

Dane ze Skew pokazują również, że korelacja pomiędzy Bitcoinem i złotem jest na najwyższym poziomie w historii.

Zrealizowana korelacja pomiędzy Bitcoinem, a złotem. Źródło: Skew

Profil inwestorów dla obu aktywów pozostaje jednak wyraźnie inny, jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez bankowego giganta JPMorgan.

Nikolaos Panigirtzoglou, kierownik zespołu ds. strategii w JPMorgan, doszedł do wniosku, że wyż demograficzny (osoby urodzone w latach 1946-1960) koncentruje się na inwestowaniu w złoto i obligacje rządowe – aktywa, które zazwyczaj uważane są za bardziej “bezpieczne” i mniej zmienne.

Młodsze pokolenia natomiast inwestują więcej w aktywa uznawane za bardziej ryzykowne – akcje i Bitcoin.

Czy korelacja jest dobra dla BTC?

Wielu uważa, że Bitcoin poruszający się w korelacji ze złotem jest pozytywnym znakiem. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę niektóre z charakteryzujących je fundamentów, może to być prawdą.

Zarówno Bitcoin jak i złoto są “rzadkimi” aktywami. Istnieje ograniczona ilość złota i BTC, które będzie można wydobyć . To sprawia, że bardziej rozsądne wydaje się trzymanie Bitcoina niż jego sprzedaż, ponieważ wartość BTC, pod warunkiem, że popyt pozostanie taki sam, lub wzrośnie, powinna piąć się do góry.

Zwolennicy Bitcoina popierają tę tezę, opierając się na fakcie, że istnieje wiele podmiotów działających w branży, które niestrudzenie pracują nad uświadomieniem ludzi i dalszą adopcją kryptowalut.

Z drugiej jednak strony, jest to bezpośrednio sprzeczne z tym, co zaprojektował Satoshi Nakamoto, anonimowy twórca BTC. Nazywany Bitcoinem: Peer-to-Peer Electronic Cash System, pierwotnie miał służyć jako środek wymiany.

W białej księdze możemy przeczytać, że BTC jest ” wyłącznie elektroniczną gotówką w systemie peer-to-peer, która pozwala na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez konieczności przechodzenia przez instytucję finansową”.

Obecnie jednak nic nie zachęca inwestorów do wydawania BTC, biorąc pod uwagę ciągłe drukowanie walut fiducjarnych, które w końcu doprowadzi do jej dewaluacji. Innymi słowy, dlaczego ktoś miałby chcieć wydawać BTC, których wartość powinna wzrosnąć tylko ze względu niedobór, podczas gdy dolar amerykański i inne waluty są masowo zawyżane?

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Rynek kryptowalut traci 200 mld USD ze względu na obawy COVID-19

Nowy wariant COVID-19 pochodzący z RPA sprowadził wszystkie rynki finansowe na południe. Podczas gdy kontrakty terminowe na najbardziej znaczące indeksy giełdowe na świecie spadły, przestrzeń kryptowalutowa doświadczyła ogromnej korekty. Bitcoin spadł do sześciotygodniowego minimum, podczas gdy niektóre altcoiny odnotowały dwucyfrowe spadki cen. Bitcoin i globalne rynki tąpnęły Podstawowa kryptowaluta była wczoraj na drodze do 60 […]

Według Grayscale sektor metawersum będzie wart bilion dolarów

Metaverse to zupełnie nowy paradygmat, który toruje drogę dla kolejnej ekscytującej granicy inwestycyjnej. Grayscale Investments, największa na świecie firma zajmująca się zarządzaniem aktywami cyfrowymi, uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat wartość tej branży przekroczy 1 bilion dolarów. Według najnowszego raportu badawczego firmy zatytułowanego "The Metaverse, Web 3.0 Virtual Cloud Economies", przy obecnym tempie, ma […]

eToro wycofuje ADA i TRX dla klientów z USA, powołując się na obawy regulacyjne.

Popularna izraelska platforma transakcyjna eToro, ogłosiła niedawno, że wycofa Cardano (ADA) i Tron (TRX) dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. eToro wycofuje ADA i TRX od 26 grudnia Zgodnie z oficjalnym wpisem na blogu opublikowanym w środę przez firmę, zmiany wejdą w życie od 26 grudnia. Firma jako część swojego rozumowania podała "względy biznesowe w zmieniającym […]

Bitcoin odzyskuje 55 tys. dolarów. Elrond (EGLD) przekracza 500 USD

W ciągu kolejnych zmiennych 24 godzin, bitcoin wzrósł o prawie 3000 dolarów w kilka minut. Następnie skierował się energicznie na południe, by ponownie przetestować 55 000 dolarów. Podczas gdy większość altcoinów jest na czerwono w skali dziennej, CRO i EGLD kontynuują swoje imponujące wzrosty. Dzika 24-godzinna jazda Bitcoina Po zeszłotygodniowych spadkach cen, bitcoin rozpoczął odrabianie […]

Bitcoin odrzucony przy 60 000 USD. Rynki kryptowalut tracą 100 mld w dzień

Po pozytywnym weekendzie, bitcoin został odrzucony na poziomie 60 000 dolarów i spadł o kilka tysięcy dolarów do 57 000 USD. Większość altcoinów również handluje na czerwono, z wyjątkiem CRO i Elrond. Oba projekt odnotowały bowiem nowe rekordy wszechczasów. Bitcoin odrzucony przy 60 000 USD W ciągu kilku ostatnich dni bitcoin cały czas tracił na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram