Bezpieczna przystań? Korelacja BTC ze złotem i srebrem

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 sierpnia 2020
ikona autora biały
bitcoin zloto korelacja

Podczas ostatniego rajdu, cena bitcoina była widocznie powiązana z cenami złota i srebra. Pokazało to, że inwestorzy postrzegają BTC jako bezpieczną przystań podobnie jak myśli się o metalach szlachetnych.

W ciągu ostatniego roku, Bitcoin wykazał interesujące korelacje z istniejącymi rynkami. Podczas krachu, spowodowanego w dużej mierze rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a nawet przez pewien czas po nim, wykres BTC wyglądał podobnie jak wykresy innych rynków.

Teraz jednak okazuje się, że Bitcoin jest w dużej mierze postrzegany jako bezpieczna przystań, ponieważ wykazuje ogromną korelację ze złotem i srebrem.

Korelacja BTC ze złotem ma swoje ATH

Obserwowanie sposobu zawierania transakcji w Bitcoinie jest interesujące z wielu punktów widzenia. Jego korelacja z istniejącymi rynkami została zauważona już dawno temu.

Tym razem jednak wydaje się, że wiodąca kryptowaluta jest w dużej mierze spokrewniona ze złotem i srebrem.

Cena Bitcoina, złota i srebra źródło: TradingView

Jak widać na powyższym wykresie, cena Bitcoina, złota oraz srebra od kilku tygodni, podczas ostatniego rajdu BTC, zachowuje się prawie tak samo.

Wczoraj,ceny złota osiągnęły nowe ATH wynoszące ponad 2000 dolarów. Metal szlachetny zachowywał się bardzo imponująco przez cały rok, a zwłaszcza po zawirowaniach na rynku w połowie marca. Od tego czasu udało mu się zwiększyć swoją wartość w dolarach o prawie 40%.

Dane ze Skew pokazują również, że korelacja pomiędzy Bitcoinem i złotem jest na najwyższym poziomie w historii.

Zrealizowana korelacja pomiędzy Bitcoinem, a złotem. Źródło: Skew

Profil inwestorów dla obu aktywów pozostaje jednak wyraźnie inny, jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez bankowego giganta JPMorgan.

Nikolaos Panigirtzoglou, kierownik zespołu ds. strategii w JPMorgan, doszedł do wniosku, że wyż demograficzny (osoby urodzone w latach 1946-1960) koncentruje się na inwestowaniu w złoto i obligacje rządowe – aktywa, które zazwyczaj uważane są za bardziej “bezpieczne” i mniej zmienne.

Młodsze pokolenia natomiast inwestują więcej w aktywa uznawane za bardziej ryzykowne – akcje i Bitcoin.

Czy korelacja jest dobra dla BTC?

Wielu uważa, że Bitcoin poruszający się w korelacji ze złotem jest pozytywnym znakiem. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę niektóre z charakteryzujących je fundamentów, może to być prawdą.

Zarówno Bitcoin jak i złoto są “rzadkimi” aktywami. Istnieje ograniczona ilość złota i BTC, które będzie można wydobyć . To sprawia, że bardziej rozsądne wydaje się trzymanie Bitcoina niż jego sprzedaż, ponieważ wartość BTC, pod warunkiem, że popyt pozostanie taki sam, lub wzrośnie, powinna piąć się do góry.

Zwolennicy Bitcoina popierają tę tezę, opierając się na fakcie, że istnieje wiele podmiotów działających w branży, które niestrudzenie pracują nad uświadomieniem ludzi i dalszą adopcją kryptowalut.

Z drugiej jednak strony, jest to bezpośrednio sprzeczne z tym, co zaprojektował Satoshi Nakamoto, anonimowy twórca BTC. Nazywany Bitcoinem: Peer-to-Peer Electronic Cash System, pierwotnie miał służyć jako środek wymiany.

W białej księdze możemy przeczytać, że BTC jest ” wyłącznie elektroniczną gotówką w systemie peer-to-peer, która pozwala na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez konieczności przechodzenia przez instytucję finansową”.

Obecnie jednak nic nie zachęca inwestorów do wydawania BTC, biorąc pod uwagę ciągłe drukowanie walut fiducjarnych, które w końcu doprowadzi do jej dewaluacji. Innymi słowy, dlaczego ktoś miałby chcieć wydawać BTC, których wartość powinna wzrosnąć tylko ze względu niedobór, podczas gdy dolar amerykański i inne waluty są masowo zawyżane?

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram