Bezpieczna przystań? Korelacja BTC ze złotem i srebrem

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 sierpnia 2020
ikona autora biały
bitcoin zloto korelacja

Podczas ostatniego rajdu, cena bitcoina była widocznie powiązana z cenami złota i srebra. Pokazało to, że inwestorzy postrzegają BTC jako bezpieczną przystań podobnie jak myśli się o metalach szlachetnych.

W ciągu ostatniego roku, Bitcoin wykazał interesujące korelacje z istniejącymi rynkami. Podczas krachu, spowodowanego w dużej mierze rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a nawet przez pewien czas po nim, wykres BTC wyglądał podobnie jak wykresy innych rynków.

Teraz jednak okazuje się, że Bitcoin jest w dużej mierze postrzegany jako bezpieczna przystań, ponieważ wykazuje ogromną korelację ze złotem i srebrem.

Korelacja BTC ze złotem ma swoje ATH

Obserwowanie sposobu zawierania transakcji w Bitcoinie jest interesujące z wielu punktów widzenia. Jego korelacja z istniejącymi rynkami została zauważona już dawno temu.

Tym razem jednak wydaje się, że wiodąca kryptowaluta jest w dużej mierze spokrewniona ze złotem i srebrem.

wykres ceny Bitcoina, złota i srebra w 2020 roku
Cena Bitcoina, złota i srebra źródło: TradingView

Jak widać na powyższym wykresie, cena Bitcoina, złota oraz srebra od kilku tygodni, podczas ostatniego rajdu BTC, zachowuje się prawie tak samo.

Wczoraj,ceny złota osiągnęły nowe ATH wynoszące ponad 2000 dolarów. Metal szlachetny zachowywał się bardzo imponująco przez cały rok, a zwłaszcza po zawirowaniach na rynku w połowie marca. Od tego czasu udało mu się zwiększyć swoją wartość w dolarach o prawie 40%.

Dane ze Skew pokazują również, że korelacja pomiędzy Bitcoinem i złotem jest na najwyższym poziomie w historii.

wykres przedstawiający korelację pomiedzy Bitcoinem a złotem

Zrealizowana korelacja pomiędzy Bitcoinem, a złotem. Źródło: Skew

Profil inwestorów dla obu aktywów pozostaje jednak wyraźnie inny, jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez bankowego giganta JPMorgan.

Nikolaos Panigirtzoglou, kierownik zespołu ds. strategii w JPMorgan, doszedł do wniosku, że wyż demograficzny (osoby urodzone w latach 1946-1960) koncentruje się na inwestowaniu w złoto i obligacje rządowe – aktywa, które zazwyczaj uważane są za bardziej “bezpieczne” i mniej zmienne.

Młodsze pokolenia natomiast inwestują więcej w aktywa uznawane za bardziej ryzykowne – akcje i Bitcoin.

Czy korelacja jest dobra dla BTC?

Wielu uważa, że Bitcoin poruszający się w korelacji ze złotem jest pozytywnym znakiem. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę niektóre z charakteryzujących je fundamentów, może to być prawdą.

Zarówno Bitcoin jak i złoto są “rzadkimi” aktywami. Istnieje ograniczona ilość złota i BTC, które będzie można wydobyć . To sprawia, że bardziej rozsądne wydaje się trzymanie Bitcoina niż jego sprzedaż, ponieważ wartość BTC, pod warunkiem, że popyt pozostanie taki sam, lub wzrośnie, powinna piąć się do góry.

Zwolennicy Bitcoina popierają tę tezę, opierając się na fakcie, że istnieje wiele podmiotów działających w branży, które niestrudzenie pracują nad uświadomieniem ludzi i dalszą adopcją kryptowalut.

Z drugiej jednak strony, jest to bezpośrednio sprzeczne z tym, co zaprojektował Satoshi Nakamoto, anonimowy twórca BTC. Nazywany Bitcoinem: Peer-to-Peer Electronic Cash System, pierwotnie miał służyć jako środek wymiany.

W białej księdze możemy przeczytać, że BTC jest ” wyłącznie elektroniczną gotówką w systemie peer-to-peer, która pozwala na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez konieczności przechodzenia przez instytucję finansową”.

Obecnie jednak nic nie zachęca inwestorów do wydawania BTC, biorąc pod uwagę ciągłe drukowanie walut fiducjarnych, które w końcu doprowadzi do jej dewaluacji. Innymi słowy, dlaczego ktoś miałby chcieć wydawać BTC, których wartość powinna wzrosnąć tylko ze względu niedobór, podczas gdy dolar amerykański i inne waluty są masowo zawyżane?

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram