BEP2 vs. BEP20 vs. ERC20: Który standard tokenów jest najlepszy?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 września 2021
ikona autora biały
bep2 erc20 bep20 standardy tokenów krypto

BEP2, BEP20 i ERC20 to standardy blockchainowych tokenów - czyli zestawy zasad dotyczących emisji nowych monet - odpowiednio dla platform BNB, BSC i Ethereum (ETH). W tym artykule przedstawimy i porównamy każdy z tych standardów. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest standard tokenów?

Tokeny to jednostki cyfrowe w ramach platformy blockchain, często specyficzne dla danej aplikacji, które są wykorzystywane do celów takich jak np:

 • Dokonywanie transakcji
 • Przechowywanie wartości
 • Nabywanie cyfrowych aktywów, takich jak kredyty do gier
 • Uzyskiwanie dostępu do praw do zarządzania/głosowania w odniesieniu do powiązanej platformy lub aplikacji

Każdego roku setki nowych projektów zdecentralizowanych aplikacji (DApp) emitują swoje własne tokeny na blockchainach takich jak Ethereum i BSC. Aby były one kompatybilne z bazowym blockchainem, muszą spełniać standardy danej platformy.

Standardy tokenów określają zasady wydawania i wdrażania nowych tokenów. Zazwyczaj obejmują one wymagania określające następujące kwestie:

 • Całkowity limit podaży tokena
 • Proces emisji tokena
 • Proces spalania tokena
 • Proces przeprowadzania transakcji z użyciem tokena

Standardy te mają pomóc w uniknięciu oszustw, technicznych niezgodności między tokenami oraz emisji tokenów niezgodnych z zasadami blockchaina. Przykładowo, zasady dotyczące całkowitej podaży i emisji nowych monet pomagają ograniczyć potencjalną deprecjację ich wartości.


Popularne standardy tokenów

BEP2, BEP20 i ERC20 to trzy z najpopularniejszych standardów tokenów.

Co to jest BEP2?

bep 2 bnb binance

BEP2 to standard tokenów wykorzystywany przez platformę BNB. Zapewnia on specyfikacje dla emisji tokenów na tym blockchainie. Transakcje przy użyciu tokenów BEP2 są obsługiwane przez wiele popularnych portfeli, takich jak np. Trust Wallet, czy portfele sprzętowe Ledger i Trezor Model T. Jeśli chcesz dokonać transakcji przy użyciu tokenów BEP2, będziesz musiał użyć monet BNB, aby zapłacić za gaz, czyli opłaty transakcyjne.

Zaletą BEP2 jest wygoda handlu między różnymi kryptowalutami na zdecentralizowanych giełdach (DEX). BEP2 nie obsługuje jednak smart kontraktów, na których opiera się funkcjonalność wielu tokenów i DAppów.

Czym jest BEP20?

bep 20 binance smart chain

Nowy blockchain został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM), platformą Ethereum służącą do tworzenia smart kontraktów.

BEP20 jest standardem tokenów wykorzystywanym przez sieć Binance Smart Chain (BSC) i jest uniwersalnym standardem zaprojektowanym tak, aby był kompatybilny zarówno z BEP2, jak i ERC20 Ethereum.

BEP20 i BSC otworzyły użytkownikom możliwości dostępu do dużej i szybko rosnącej liczby DAppów. W ciągu kilku miesięcy od uruchomienia, BSC stał się głównym rywalem Ethereum w zakresie rozwoju zdecentralizowanych aplikacji.

Podobnie jak w przypadku BEP2, transakcje przy użyciu tokenów BEP20 wymagają monet Binance Coin (BNB), aby pokryć opłaty transakcyjne. BEP20 jest obecnie obsługiwany przez osiem portfeli, w tym Arkane Wallet, Math Wallet oraz MetaMask.

Istnieje również możliwość dokonywania transakcji pomiędzy BEP2 i BEP20 za pomocą tzw. "mostu". Ta międzyłańcuchowa usługa została zaprojektowana w celu ułatwienia interoperacyjności między kilkoma blockchainami.

Co to jest ERC20?

erc 20

ERC20 to standard używany przez blockchain Ethereum dla zamiennych tokenów. Tokeny zamienne mają znormalizowaną, nieunikalną wartość dla każdej jednostki. Kryptowaluty są najbardziej oczywistymi przykładami zamiennych tokenów, ponieważ każda jednostka konkretnej kryptowaluty jest nieodróżnialna od innej jednostki. Na przykład, każdy Ether jest wart tyle samo, co każdy inny Ether.

W tym sensie tokeny zamienne różnią się od tokenów niewymiennych (NFT), które mają unikalną, niestandaryzowaną wartość przypisaną do każdego tokena. Ethereum dla NFT wykorzystuje inny standard zwany ERC721.

ERC20 jest szeroko wykorzystywany do rozwoju smart kontraktów dla DAppów na Ethereum. W tym przypadku opłaty za gaz są uiszczane w Etherze.

Ze względu na popularność ERC20, transakcje tokenami ERC20 są obsługiwane przez dużą liczbę portfeli, w tym MyEtherWallet, MetaMask i Trust Wallet.


BEP2 vs. BEP20 vs. ERC20: Który jest lepszy?

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność smart kontraktów i DAppów, tokeny BEP20 i ERC20 są znacznie bardziej aktywnie wykorzystywane niż BEP2. BEP2 może być atrakcyjny dla kogoś, kto chce handlować kryptowalutą przy użyciu różnych par monet. Jednak ze względu na brak wsparcia dla smart kontraktów, nie pozwoli Ci uzyskać dostępu do bogatego świata DAppów. Pod tym względem, prawdziwa rywalizacja toczy się pomiędzy BEP20 i ERC20.

BEP20 vs. ERC20: Wymagania dotyczące specyfikacji standardu

Głównym celem standardu tokena jest określenie parametrów, zwanych w świecie blockchain funkcjami, które są wykorzystywane przez smart kontrakty, portfele i rynki podczas interakcji z nim. Zarówno ERC20, jak i BEP20 uwzględniają sześć funkcji, które można przypisać do tokena. Służą one odpowiednio do następujących celów:

 • Wskazanie całkowitej podaży tokena
 • Wyświetlanie salda tokenów na danym adresie w sieci
 • Określanie sposobu przesyłania tokenów na dany adres
 • Określenie sposobu wysyłania tokenów z danego adresu
 • Określanie, czy i w jaki sposób dozwolone są wielokrotne wypłaty z danego adresu
 • Określanie limitów kwot, które jeden adres może wypłacić z innego adresu

BEP20, jako nowszy standard rozszerzający ERC20, posiada cztery dodatkowe funkcje, które pozwalają odpowiednio określić następujące informacje:

 • Nazwa tokena
 • Symbol tokena
 • Liczba miejsc po przecinku w jednostce tokena
 • Adres właściciela tokena

Pod tym względem BEP20 można określić jako bardziej szczegółowy.

BEP20 vs. ERC20: Opłaty transakcyjne (aka opłaty za gaz)

W porównaniu do ERC20, transakcje oparte na BEP20 wiążą się ze znacznie niższymi opłatami, w dużej mierze dzięki stosowanej przez BSC metodzie walidacji bloków opartej na Proof of Staked Authority (PoSA). Zgodnie z modelem PoSA, węzły walidujące wnoszą określoną liczbę monet BNB, aby zweryfikować transakcję. 21 najlepszych węzłów z największą liczbą monet BNB otrzymuje prawo do walidacji.

Przeciętna transakcja przy użyciu tokenów BEP20 będzie prawdopodobnie kosztować nie więcej niż kilka centów. Dla porównania, średnia opłata za gaz przy transferze tokenów ERC20 wynosi kilkanaście USD. Krótko mówiąc, jeśli chodzi o opłaty za gaz, BEP20 jest wyraźnym zwycięzcą.

BEP20 vs. ERC20: Szybkość weryfikacji bloku

Metoda PoSA zapewnia również transakcjom BEP20 szybsze tempo realizacji w porównaniu do transakcji ERC20. Podczas gdy czasy weryfikacji poszczególnych transakcji różnią się, średnie czasy weryfikacji bloków na bazowych blockchainach wynoszą około 3 sekund w przypadku BSC i blisko 15 sekund w przypadku Ethereum. Oznacza to, że typowa transakcja BEP20 prawdopodobnie zostanie zrealizowana 5 razy szybciej niż podobna transakcja ERC20.

Oczekuje się jednak, że planowane przez Ethereum przejście z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS) do końca 2021 roku znacznie skróci czasy realizacji transakcji ERC20.

BEP20 vs. ERC20: Różnorodność tokenów

Ethereum jest największą na świecie platformą smart kontraktów, szczycącą się blisko 3000 dAppami, z których zdecydowana większość oparta jest na standardzie ERC20. Dla porównania, na BSC znajduje się obecnie nieco ponad 800 DAppów, z których większość oparta jest na BEP20. Jednak spektakularne tempo wzrostu BSC w okresie krótszym niż rok od jego uruchomienia doprowadziło do eksplozji liczby projektów BEP20.

Jeśli wolisz inwestować w tokeny bardziej uznanych DAppów, ERC20 da Ci szerszy wybór. Jednak BEP20 jest dobrą alternatywą dla nowszych projektów.

bezpieczeństwo bep 20 vs erc 20 vs bep 2

BEP20 vs. ERC20: Bezpieczeństwo platformy

Podczas gdy tokeny BEP20 wiążą się z tańszymi opłatami za gaz i szybszym czasem realizacji, model walidacji PoSA stosowany przez BSC był krytykowany za potencjalne niedociągnięcia w zakresie bezpieczeństwa. Główny zarzut odnosi się do niższych poziomów decentralizacji sieci podczas zatwierdzania transakcji.

BSC opiera się na zaledwie 21 wybranych walidatorach do weryfikacji bloków. Dla porównania, Ethereum w swojej sieci posiada ponad 70 000 walidatorów. Niska liczba walidatorów w BSC może budzić wątpliwości co do zaufania wśród potencjalnych użytkowników.

W zasadzie można stwierdzić, że tokeny BEP20 oferują lepsze opłaty za gaz i czas realizacji kosztem bezpieczeństwa i decentralizacji. Dla kogoś, kto mocno koncentruje się na bezpieczeństwie, tokeny ERC20 mogą zapewnić większy spokój ducha.


Podsumowanie

Dla typowej osoby zainteresowanej DAppami i tokenami, kluczowym punktem jest to, że BEP2, BEP20 i ERC20 odnoszą się do standardów tokenów używanych przez ich odpowiednie blockchainy. Kiedy Twój portfel oferuje transfer tokenów przy użyciu tych standardów, oznacza to po prostu, że transakcja zostanie wykonana przy użyciu odpowiedniej platformy - BNB dla BEP2, BSC dla BEP20, lub Ethereum dla ERC20.

BEP2, choć jest dobrym wyborem dla handlu kryptowalutami na DEXach, nie posiada wsparcia dla smart kontraktów. Z drugiej strony BEP20 i ERC20 dają Ci dostęp do bogatej gamy DAppów i tokenów DeFi.

Z technicznego punktu widzenia, standard BEP20 ma bardziej szczegółowe opcje specyfikacji tokenów w porównaniu do ERC20, głównie dlatego, że BEP20 jest zbudowany na bazie ERC20 i jest jego rozszerzeniem.

Przewagą BEP20 nad ERC20 są niższe opłaty i szybsze czasy realizacji. Jednak te zalety mogą stać się mniej ważne, gdy jeszcze w tym roku Ethereum przejdzie na model walidacji PoS. Przewagą ERC20 nad BEP20 jest szerszy wybór DAppów i tokenów dostępnych dla tego standardu, a także bezpieczniejsza, zdecentralizowana metoda weryfikacji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram