Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 marca 2023
ikona autora biały
bank

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA wspólnie uznały, że bank ten jest zbyt ważny, aby upaść.

W tym przypadku nie oznacza to, że sami utrzymają bank na powierzchni, ale że zagwarantują wszystkie aktywa klientów Silicon Valley Bank. Na dzień dzisiejszy każdy mógł "tylko" uzyskać dostęp do swoich pieniędzy, co pozwoliło na dalsze wypłacanie pensji, dostawcom i innym rzeczom. W ten sposób władze USA zapobiegły efektowi domina, ale stało się też coś szczególnego.

Kurs bitcoina oraz kursy innych ryzykownych aktywów wystrzeliły w górę. Jak to możliwe, że inwestorzy świętują w momencie, gdy gigantyczny amerykański bank zagraża upadkiem?

Co się dzieje?

Rok 2022 był jeszcze pełen inflacji i podwyżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej, aby z nią walczyć. Przy inflacji bazowej (indeks cen konsumpcyjnych pomniejszony o ceny żywności i energii) wciąż na poziomie 5,6 procent, Rezerwie Federalnej nie udało się jeszcze zbliżyć inflacji do celu 2,0 procent.

Pod tym względem, na pierwszy rzut oka, główny bank centralny ma jeszcze trochę pracy. Jeszcze przed upadkiem Silicon Valley Bank rynek miał też wyobrażenie, że Rezerwa Federalna wyjdzie z kilkoma kolejnymi twardymi podwyżkami stóp. Również ten pomysł całkowicie zniknął z rynku po tym, jak ogłoszono, że rząd USA zagwarantuje aktywa w Silicon Valley Bank.

Powyższy obraz pokazuje, czego rynek oczekuje obecnie po posiedzeniu Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych z 22 marca. Podczas gdy w zeszłym tygodniu prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 0,50 procent przez pewien czas wynosiło około 80 procent, obecnie prawdopodobieństwo to spadło do zera.

Rynek oczekuje obecnie 65,7 proc. na podwyżkę stóp procentowych o 0,25 proc. oraz 34,3 proc. na neutralną decyzję w sprawie stóp procentowych. Oznaczałoby to, że stopy procentowe nie pójdą w górę i tym samym Rezerwa Federalna zrobi pierwszą pauzę w tym cyklu zacieśniania.

Krótko mówiąc, rynek nie wierzy już Rezerwie Federalnej. Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell i jego towarzysze od dawna krzyczą, że chcą zrobić "wszystko, co możliwe", aby inflacja wróciła do poziomu 2,0 procent. Rynek widzi jednak, że jest to moment, w którym Rezerwa Federalna pęka, przez co wiarygodność i zaufanie do amerykańskiego banku centralnego momentalnie traci na znaczeniu.

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell ma teraz czas do 22 marca, aby wymyślić jakąś historię i doprowadzić do porządku. Rynek uważa jednak, że cykl podwyżek stóp procentowych jest już niemal zakończony, co od razu widzimy również w cenach aktywów ryzykownych takich jak Bitcoin.

Bitcoin wzrasta

W chwili pisania tego tekstu Bitcoin oscyluje w okolicy 26 000 dolarów za sztuk. W praktyce, decyzja rządu USA o dofinansowaniu dramatu wokół Silicon Valley Bank oznacza, że drukarki pieniędzy są z powrotem włączone. Oczywiście jest to dziwne w czasie, gdy faktycznie trzeba walczyć z inflacją.

Wydaje się więc, że rynek ocenia ten moment jako kapitulację Rezerwy Federalnej. Nawiasem mówiąc, jeszcze nie widzieliśmy takiej sytuacji. Jest możliwe, że Rezerwa Federalna faktycznie ugnie się od tego momentu i że stopy procentowe będą musiały zostać obcięte już w marcu. Ale jest też możliwość, że rząd USA zagwarantuje tylko salda w Silicon Valley Bank i problem zostanie "rozwiązany".

Może się okazać, że po rozwiązaniu problemów w Silicon Valley Bank, Rezerwa Federalna będzie dalej podnosić stopy procentowe, aż znowu coś pęknie w systemie finansowym. Pod tym względem nie powinniśmy jeszcze zbyt wcześnie wiwatować.

W dłuższej perspektywie możemy się spodziewać, że rząd USA będzie musiał interweniować coraz częściej i przy użyciu coraz większej ilości pieniędzy. Obecnie widzimy, że Rezerwa Federalna nie może nawet podnieść stóp procentowych w kierunku 5,0 procent albo że system finansowy już zaczyna skrzypieć i trzeszczeć.

Kapitulacja Rezerwy Federalnej

Tak więc głównym powodem wzrostów aktywów ryzykownych takich jak Bitcoin wydaje się być "kapitulacja" Rezerwy Federalnej. Na rynku wyraźnie widzimy również oczekiwanie, że stopy procentowe mogą spaść w najbliższym czasie w rentownościach amerykańskich obligacji rządowych.

Jeżeli siedemnasty co do wielkości bank może już upaść bez interwencji rządu, to koniec jest oczywiście stracony. Wiemy też już, że wszystkie konferencje prasowe i oświadczenia Rezerwy Federalnej to w większości marketing. Prawie wszystko, co krzyczeli od czasu wzrostu inflacji, nie spełniło się.

Najpierw inflacja miała być zjawiskiem przejściowym, potem zamierzali na jakiś czas obniżyć inflację do 2,0 procent, potem mówiono o miękkim lądowaniu gospodarki i wszystko wskazuje na to, że predykcja się nie spełniła. Zaufanie do amerykańskiego banku centralnego powoli się kończy. Rezerwa Federalna blefowała i cały rynek widzi teraz, że ma w rękach złe karty.

Pod tym względem 22 marca będzie bardzo ciekawym momentem. Wtedy bowiem Rezerwa Federalna ma podjąć kolejną decyzję w sprawie stóp procentowych, a przewodniczący Jerome Powell ponownie wejdzie za swoją mównicę. Jeśli Rezerwa Federalna faktycznie zdecyduje się nie podnosić stóp procentowych, może to oznaczać kolejne problemy dla dolara amerykańskiego i pozytywną zmianę dla Bitcoina.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram