Bank Centralny Pakistanu zaleca wprowadzenie całkowitego zakazu kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
pakistan kryptowaluty

State Bank of Pakistan (centralna instytucja bankowa kraju) i rząd federalny rozważają podobno nałożenie całkowitego zakazu na wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami. Władze twierdzą, że aktywa cyfrowe są nielegalne, nie są w stanie ułatwić działalności handlowej i mogą być wykorzystywane do finansowania aktów terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Pakistan zakazuje kryptowalut?

W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy Sindh wezwał rząd Pakistanu do uregulowania przestrzeni kryptowalutowej w ciągu trzech miesięcy. Sąd nakazał również ustawodawcom utworzenie komisji i określenie statusu prawnego aktywów cyfrowych.

90 dni później bank centralny Pakistanu jest gotowy ze swoją decyzją proponującą całkowity zakaz wszystkiego, co kryptowalutowe. Tak informują lokalne media.

Istnieje kilka powodów, dla których State Bank of Pakistan domaga się tak surowych przepisów. Po pierwsze, wskazał on, że kryptowaluty są nielegalne i nie mogą być wykorzystywane w operacjach handlowych. Instytucja wymieniła kilka krajów, w których aktywa cyfrowe są zakazane, w tym Chiny.

Po drugie, giełdy takie jak Binance i OctaFX stanowią ryzyko dla inwestorów. Pierwsza z nich w ostatnich miesiącach spotkała się z negatywnymi reakcjami wielu organów nadzorczych. Jednak dyrektor generalny Binance - Changpeng Zhao - niedawno obiecał zmienić strukturę swojej firmy, przekształcając ją w licencjonowaną instytucję monetarną z centralną siedzibą.

Wreszcie, bank centralny Pakistanu stwierdził, że bitcoin i alternatywne monety ułatwiają nielegalne operacje, takie jak akty terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy.

Warto jednak wspomnieć, że leżąca u podstaw BTC technologia blockchain jest całkowicie przejrzysta. Wszystkie transakcje są zapisywane w cyfrowej księdze i może je zobaczyć każdy, kto ma dostęp do Internetu. Z drugiej strony, gotówka pozostaje najbardziej preferowanym rodzajem płatności w nielegalnych operacjach, takich jak handel narkotykami, finansowanie terrorystów i prostytucja.

Instytucja bankowa jest również skłonna powstrzymać "nieautoryzowane operacje" giełd aktywów cyfrowych, nakładając na nie kary "tak jak zrobiły to niektóre inne kraje."

Waqar Zaka - jeden z najbardziej znanych pakistańskich gospodarzy telewizyjnych i przedsiębiorca kryptowalutowy - sprzeciwił się takim przepisom. Jego zdaniem, znaczna część miejscowych handluje bitcoinem i alternatywnymi monetami, a przepisy powinny pozostać takie, jakie są.

Sąd Najwyższy w Sindh będzie rozpatrywał sprawę 12 kwietnia.

Co się działo podczas poprzednich ograniczeń?

W kwietniu 2018 roku State Bank of Pakistan doradził wszystkim bankom, instytucjom finansowym i procesorom płatności, aby powstrzymały się od wykorzystywania kryptowalut i wstrzymały swoje usługi obejmujące aktywa cyfrowe.

Chociaż zakaz utrudnił życie mieszkańcom, nie powstrzymał ich całkowicie od handlu lub korzystania z tej klasy aktywów.

W 2020 r. sędzia Muhammad Iqbal Kalhoro zakwestionował ten ruch, twierdząc, że Pakistan ryzykuje pozostanie w tyle za nowoczesnymi technologiami, jeśli nie dołączy do świata kryptowalut.

Według ostatnich szacunków, aktywa cyfrowe cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej populacji. Pakistańczycy zwiększyli swoje zainteresowanie o ponad 711% w 2021 roku, podczas gdy zbiorowo posiadają kryptowaluty o wartości prawie 20 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram