kryptowaluty 2 - logo

Bank Centralny Pakistanu zaleca wprowadzenie całkowitego zakazu kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
pakistan kryptowaluty

State Bank of Pakistan (centralna instytucja bankowa kraju) i rząd federalny rozważają podobno nałożenie całkowitego zakazu na wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami. Władze twierdzą, że aktywa cyfrowe są nielegalne, nie są w stanie ułatwić działalności handlowej i mogą być wykorzystywane do finansowania aktów terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Pakistan zakazuje kryptowalut?

W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy Sindh wezwał rząd Pakistanu do uregulowania przestrzeni kryptowalutowej w ciągu trzech miesięcy. Sąd nakazał również ustawodawcom utworzenie komisji i określenie statusu prawnego aktywów cyfrowych.

90 dni później bank centralny Pakistanu jest gotowy ze swoją decyzją proponującą całkowity zakaz wszystkiego, co kryptowalutowe. Tak informują lokalne media.

Istnieje kilka powodów, dla których State Bank of Pakistan domaga się tak surowych przepisów. Po pierwsze, wskazał on, że kryptowaluty są nielegalne i nie mogą być wykorzystywane w operacjach handlowych. Instytucja wymieniła kilka krajów, w których aktywa cyfrowe są zakazane, w tym Chiny.

Po drugie, giełdy takie jak Binance i OctaFX stanowią ryzyko dla inwestorów. Pierwsza z nich w ostatnich miesiącach spotkała się z negatywnymi reakcjami wielu organów nadzorczych. Jednak dyrektor generalny Binance - Changpeng Zhao - niedawno obiecał zmienić strukturę swojej firmy, przekształcając ją w licencjonowaną instytucję monetarną z centralną siedzibą.

Wreszcie, bank centralny Pakistanu stwierdził, że bitcoin i alternatywne monety ułatwiają nielegalne operacje, takie jak akty terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy.

Warto jednak wspomnieć, że leżąca u podstaw BTC technologia blockchain jest całkowicie przejrzysta. Wszystkie transakcje są zapisywane w cyfrowej księdze i może je zobaczyć każdy, kto ma dostęp do Internetu. Z drugiej strony, gotówka pozostaje najbardziej preferowanym rodzajem płatności w nielegalnych operacjach, takich jak handel narkotykami, finansowanie terrorystów i prostytucja.

Instytucja bankowa jest również skłonna powstrzymać "nieautoryzowane operacje" giełd aktywów cyfrowych, nakładając na nie kary "tak jak zrobiły to niektóre inne kraje."

Waqar Zaka - jeden z najbardziej znanych pakistańskich gospodarzy telewizyjnych i przedsiębiorca kryptowalutowy - sprzeciwił się takim przepisom. Jego zdaniem, znaczna część miejscowych handluje bitcoinem i alternatywnymi monetami, a przepisy powinny pozostać takie, jakie są.

Sąd Najwyższy w Sindh będzie rozpatrywał sprawę 12 kwietnia.

Co się działo podczas poprzednich ograniczeń?

W kwietniu 2018 roku State Bank of Pakistan doradził wszystkim bankom, instytucjom finansowym i procesorom płatności, aby powstrzymały się od wykorzystywania kryptowalut i wstrzymały swoje usługi obejmujące aktywa cyfrowe.

Chociaż zakaz utrudnił życie mieszkańcom, nie powstrzymał ich całkowicie od handlu lub korzystania z tej klasy aktywów.

W 2020 r. sędzia Muhammad Iqbal Kalhoro zakwestionował ten ruch, twierdząc, że Pakistan ryzykuje pozostanie w tyle za nowoczesnymi technologiami, jeśli nie dołączy do świata kryptowalut.

Według ostatnich szacunków, aktywa cyfrowe cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej populacji. Pakistańczycy zwiększyli swoje zainteresowanie o ponad 711% w 2021 roku, podczas gdy zbiorowo posiadają kryptowaluty o wartości prawie 20 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Uruchomienie mainnetu SundaeSwap powoduje przeciążenie sieci na Cardano

Społeczność Cardano i reszta branży kryptowalutowej była podekscytowana, gdy inteligentne kontrakty zostały włączone do sieci po jej aktualizacji Alonzo w zeszłym roku. Jednak od tego czasu pojawiły się pewne drobne problemy. SundaeSwap wchodzi na Cardano Cztery miesiące później, pierwsza zdecentralizowana aplikacja (dApp) oparta na Cardano, SundaeSwap, uruchomiła swój mainnet po serii prywatnych i publicznych testów. […]

Komisarz SEC mówi, że kryptowaluty nie wymagają specjalnych ram regulacyjnych

Podczas gdy społeczność kryptowalutowa wzywa SEC do zapewnienia jaśniejszych regulacji dla branży, jeden z komisarzy agencji uważa inaczej. SEC nie musi wymyślać koła na nowo Allison Lee, komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), występując na wydarzeniu dot. regulacji kryptowalut, powiedział, że rynek ten nie potrzebuje specjalnych zasad. Według Lee: Zamiast realizować podejścia, które […]

Rząd Wielkiej Brytanii zaostrzy przepisy dot. reklam kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swoje plany nałożenia rygorystycznych ograniczeń na reklamy kryptowalut. Zaostrzone przepisy koncentrują się głównie na wprowadzających w błąd reklamach, które mogą wyrządzić szkodę konsumentom. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowało dziś plany rządu w zakresie przepisów otaczających wprowadzające w błąd kampanie promocyjne kryptowalut. Chociaż organ podkreślił swoją chęć wspierania innowacji, stara się regulować […]

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Mark Zuckerberg wykonał pierwszy ruch w kierunku uczynienia Facebooka królem metaverse, zmieniając jego nazwę na Meta. Teraz Microsoft odpowiada na to w ten sam sposób. Gigant oprogramowania ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Jest to jedna z największych transakcji w tej przestrzeni, która da Microsoftowi przewagę nad rywalami. Activision jest gigantem gier, […]

Brytyjski regulator płatności nakłada na Mastercard i 4 inne firmy kary w wysokości 33 mln funtów

Brytyjski Regulator Systemów Płatniczych (PSA) nałożył łączną karę w wysokości ponad 33 mln funtów na pięciu wydawców kart przedpłaconych: Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services i Sulion. Powodem jest utworzenie kartelu i naruszenie obowiązującego w tym kraju prawa konkurencji. Pięć firm wcześniej zgodziło się nie konkurować i nie podbierać sobie nawzajem klientów na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram