Bank Centralny Pakistanu zaleca wprowadzenie całkowitego zakazu kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
pakistan kryptowaluty

State Bank of Pakistan (centralna instytucja bankowa kraju) i rząd federalny rozważają podobno nałożenie całkowitego zakazu na wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami. Władze twierdzą, że aktywa cyfrowe są nielegalne, nie są w stanie ułatwić działalności handlowej i mogą być wykorzystywane do finansowania aktów terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Pakistan zakazuje kryptowalut?

W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy Sindh wezwał rząd Pakistanu do uregulowania przestrzeni kryptowalutowej w ciągu trzech miesięcy. Sąd nakazał również ustawodawcom utworzenie komisji i określenie statusu prawnego aktywów cyfrowych.

90 dni później bank centralny Pakistanu jest gotowy ze swoją decyzją proponującą całkowity zakaz wszystkiego, co kryptowalutowe. Tak informują lokalne media.

Istnieje kilka powodów, dla których State Bank of Pakistan domaga się tak surowych przepisów. Po pierwsze, wskazał on, że kryptowaluty są nielegalne i nie mogą być wykorzystywane w operacjach handlowych. Instytucja wymieniła kilka krajów, w których aktywa cyfrowe są zakazane, w tym Chiny.

Po drugie, giełdy takie jak Binance i OctaFX stanowią ryzyko dla inwestorów. Pierwsza z nich w ostatnich miesiącach spotkała się z negatywnymi reakcjami wielu organów nadzorczych. Jednak dyrektor generalny Binance - Changpeng Zhao - niedawno obiecał zmienić strukturę swojej firmy, przekształcając ją w licencjonowaną instytucję monetarną z centralną siedzibą.

Wreszcie, bank centralny Pakistanu stwierdził, że bitcoin i alternatywne monety ułatwiają nielegalne operacje, takie jak akty terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy.

Warto jednak wspomnieć, że leżąca u podstaw BTC technologia blockchain jest całkowicie przejrzysta. Wszystkie transakcje są zapisywane w cyfrowej księdze i może je zobaczyć każdy, kto ma dostęp do Internetu. Z drugiej strony, gotówka pozostaje najbardziej preferowanym rodzajem płatności w nielegalnych operacjach, takich jak handel narkotykami, finansowanie terrorystów i prostytucja.

Instytucja bankowa jest również skłonna powstrzymać "nieautoryzowane operacje" giełd aktywów cyfrowych, nakładając na nie kary "tak jak zrobiły to niektóre inne kraje."

Waqar Zaka - jeden z najbardziej znanych pakistańskich gospodarzy telewizyjnych i przedsiębiorca kryptowalutowy - sprzeciwił się takim przepisom. Jego zdaniem, znaczna część miejscowych handluje bitcoinem i alternatywnymi monetami, a przepisy powinny pozostać takie, jakie są.

Sąd Najwyższy w Sindh będzie rozpatrywał sprawę 12 kwietnia.

Co się działo podczas poprzednich ograniczeń?

W kwietniu 2018 roku State Bank of Pakistan doradził wszystkim bankom, instytucjom finansowym i procesorom płatności, aby powstrzymały się od wykorzystywania kryptowalut i wstrzymały swoje usługi obejmujące aktywa cyfrowe.

Chociaż zakaz utrudnił życie mieszkańcom, nie powstrzymał ich całkowicie od handlu lub korzystania z tej klasy aktywów.

W 2020 r. sędzia Muhammad Iqbal Kalhoro zakwestionował ten ruch, twierdząc, że Pakistan ryzykuje pozostanie w tyle za nowoczesnymi technologiami, jeśli nie dołączy do świata kryptowalut.

Według ostatnich szacunków, aktywa cyfrowe cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej populacji. Pakistańczycy zwiększyli swoje zainteresowanie o ponad 711% w 2021 roku, podczas gdy zbiorowo posiadają kryptowaluty o wartości prawie 20 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram