Bank Centralny Pakistanu zaleca wprowadzenie całkowitego zakazu kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 stycznia 2022
ikona autora biały
pakistan kryptowaluty

State Bank of Pakistan (centralna instytucja bankowa kraju) i rząd federalny rozważają podobno nałożenie całkowitego zakazu na wszystkie przedsięwzięcia związane z kryptowalutami. Władze twierdzą, że aktywa cyfrowe są nielegalne, nie są w stanie ułatwić działalności handlowej i mogą być wykorzystywane do finansowania aktów terroryzmu i prania brudnych pieniędzy.

Pakistan zakazuje kryptowalut?

W październiku ubiegłego roku Sąd Najwyższy Sindh wezwał rząd Pakistanu do uregulowania przestrzeni kryptowalutowej w ciągu trzech miesięcy. Sąd nakazał również ustawodawcom utworzenie komisji i określenie statusu prawnego aktywów cyfrowych.

90 dni później bank centralny Pakistanu jest gotowy ze swoją decyzją proponującą całkowity zakaz wszystkiego, co kryptowalutowe. Tak informują lokalne media.

Istnieje kilka powodów, dla których State Bank of Pakistan domaga się tak surowych przepisów. Po pierwsze, wskazał on, że kryptowaluty są nielegalne i nie mogą być wykorzystywane w operacjach handlowych. Instytucja wymieniła kilka krajów, w których aktywa cyfrowe są zakazane, w tym Chiny.

Po drugie, giełdy takie jak Binance i OctaFX stanowią ryzyko dla inwestorów. Pierwsza z nich w ostatnich miesiącach spotkała się z negatywnymi reakcjami wielu organów nadzorczych. Jednak dyrektor generalny Binance - Changpeng Zhao - niedawno obiecał zmienić strukturę swojej firmy, przekształcając ją w licencjonowaną instytucję monetarną z centralną siedzibą.

Wreszcie, bank centralny Pakistanu stwierdził, że bitcoin i alternatywne monety ułatwiają nielegalne operacje, takie jak akty terroryzmu i pranie brudnych pieniędzy.

Warto jednak wspomnieć, że leżąca u podstaw BTC technologia blockchain jest całkowicie przejrzysta. Wszystkie transakcje są zapisywane w cyfrowej księdze i może je zobaczyć każdy, kto ma dostęp do Internetu. Z drugiej strony, gotówka pozostaje najbardziej preferowanym rodzajem płatności w nielegalnych operacjach, takich jak handel narkotykami, finansowanie terrorystów i prostytucja.

Instytucja bankowa jest również skłonna powstrzymać "nieautoryzowane operacje" giełd aktywów cyfrowych, nakładając na nie kary "tak jak zrobiły to niektóre inne kraje."

Waqar Zaka - jeden z najbardziej znanych pakistańskich gospodarzy telewizyjnych i przedsiębiorca kryptowalutowy - sprzeciwił się takim przepisom. Jego zdaniem, znaczna część miejscowych handluje bitcoinem i alternatywnymi monetami, a przepisy powinny pozostać takie, jakie są.

Sąd Najwyższy w Sindh będzie rozpatrywał sprawę 12 kwietnia.

Co się działo podczas poprzednich ograniczeń?

W kwietniu 2018 roku State Bank of Pakistan doradził wszystkim bankom, instytucjom finansowym i procesorom płatności, aby powstrzymały się od wykorzystywania kryptowalut i wstrzymały swoje usługi obejmujące aktywa cyfrowe.

Chociaż zakaz utrudnił życie mieszkańcom, nie powstrzymał ich całkowicie od handlu lub korzystania z tej klasy aktywów.

W 2020 r. sędzia Muhammad Iqbal Kalhoro zakwestionował ten ruch, twierdząc, że Pakistan ryzykuje pozostanie w tyle za nowoczesnymi technologiami, jeśli nie dołączy do świata kryptowalut.

Według ostatnich szacunków, aktywa cyfrowe cieszą się dużą popularnością wśród lokalnej populacji. Pakistańczycy zwiększyli swoje zainteresowanie o ponad 711% w 2021 roku, podczas gdy zbiorowo posiadają kryptowaluty o wartości prawie 20 miliardów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram