Bank Centralny Indii porównuje kryptowaluty do schematów Ponziego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 lutego 2022
ikona autora biały
indie krypto

Najwyższy urzędnik banku centralnego Indii powtórzył ostatnio ostrzeżenia dla rządu premiera Modiego dotyczące ryzyka, jakie kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego kraju. Tym razem porównał on aktywa cyfrowe do "schematów Ponziego", odzwierciedlając długotrwałą krytykę klasy aktywów przez niektórych inwestorów.

Kryptowaluty to ponzi, mówi RBI

Gubernator T. Rabi Sankar z Reserve Bank of India (RBI) przedstawił swoją krytykę podczas poniedziałkowego wystąpienia na konferencji bankowej. Jak donosi Bloomberg, gubernator twierdził, że kryptowaluty podważają zarówno suwerenność finansową, jak i integralność, ponieważ brakuje im "wewnętrznej wartości". Sankar powiedział:

Widzieliśmy również, że kryptowaluty nie są podatne na definicję jako waluta, aktywa lub towary; nie mają bazowych przepływów pieniężnych, nie mają wartości wewnętrznej; że są podobne do schematów Ponziego, a nawet mogą być gorsze.

System Ponziego jest rodzajem oszustwa inwestycyjnego, w którym zyski inwestorów są finansowane głównie z pieniędzy zebranych przez nowych inwestorów. Z powodu braku podstawowego modelu biznesowego, schematy te mają tendencję do rozpadania się, gdy nowi inwestorzy przestają zasilać "biznes". W tym momencie organizator ucieka z funduszami inwestorów.

Warren Buffet dokonał podobnych porównań do schematów Ponziego, uznając Bitcoin i kryptowaluty za "nieprawdziwe" inwestycje. Mówi, że inwestorzy nie przeznaczają swoich pieniędzy na użyteczną produkcję, ale po prostu "mają nadzieję, że następny gościu zapłaci więcej" za swoje udziały.

Peter Schiff - znany ekonomista, zwolennik złota i anty-bitcoiner - z tego samego powodu preferuje prawdziwe złoto od tego, co często nazywane jest "cyfrowym złotem". Ponieważ złoto ma zastosowanie w przemyśle, posiada ono pewną formę "wartości wewnętrznej", która zapobiega spadkowi jego ceny do zera.

Kryptowaluty kontra system finansowy

Ocena kryptowalut przez gubernatora różni się od oceny władz rosyjskich, które zdecydowały się uregulować kryptowaluty jako "odpowiednik walut". Jednak bank centralny Rosji podziela podobną wrogość jak RBI, dążąc do zakazu klasy aktywów.

Ostatecznie Sankar twierdził, że kryptowaluty mogą "zrujnować system walutowy, władze monetarne, system bankowy i ogólnie zdolność rządu do kontrolowania gospodarki."

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Salwador do zniesienia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w oparciu o podobne twierdzenia. Uznali go za zagrożenie dla stabilności finansowej i integralności rynku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram