Bank Centralny Indii porównuje kryptowaluty do schematów Ponziego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 lutego 2022
ikona autora biały
indie krypto

Najwyższy urzędnik banku centralnego Indii powtórzył ostatnio ostrzeżenia dla rządu premiera Modiego dotyczące ryzyka, jakie kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego kraju. Tym razem porównał on aktywa cyfrowe do "schematów Ponziego", odzwierciedlając długotrwałą krytykę klasy aktywów przez niektórych inwestorów.

Kryptowaluty to ponzi, mówi RBI

Gubernator T. Rabi Sankar z Reserve Bank of India (RBI) przedstawił swoją krytykę podczas poniedziałkowego wystąpienia na konferencji bankowej. Jak donosi Bloomberg, gubernator twierdził, że kryptowaluty podważają zarówno suwerenność finansową, jak i integralność, ponieważ brakuje im "wewnętrznej wartości". Sankar powiedział:

Widzieliśmy również, że kryptowaluty nie są podatne na definicję jako waluta, aktywa lub towary; nie mają bazowych przepływów pieniężnych, nie mają wartości wewnętrznej; że są podobne do schematów Ponziego, a nawet mogą być gorsze.

System Ponziego jest rodzajem oszustwa inwestycyjnego, w którym zyski inwestorów są finansowane głównie z pieniędzy zebranych przez nowych inwestorów. Z powodu braku podstawowego modelu biznesowego, schematy te mają tendencję do rozpadania się, gdy nowi inwestorzy przestają zasilać "biznes". W tym momencie organizator ucieka z funduszami inwestorów.

Warren Buffet dokonał podobnych porównań do schematów Ponziego, uznając Bitcoin i kryptowaluty za "nieprawdziwe" inwestycje. Mówi, że inwestorzy nie przeznaczają swoich pieniędzy na użyteczną produkcję, ale po prostu "mają nadzieję, że następny gościu zapłaci więcej" za swoje udziały.

Peter Schiff - znany ekonomista, zwolennik złota i anty-bitcoiner - z tego samego powodu preferuje prawdziwe złoto od tego, co często nazywane jest "cyfrowym złotem". Ponieważ złoto ma zastosowanie w przemyśle, posiada ono pewną formę "wartości wewnętrznej", która zapobiega spadkowi jego ceny do zera.

Kryptowaluty kontra system finansowy

Ocena kryptowalut przez gubernatora różni się od oceny władz rosyjskich, które zdecydowały się uregulować kryptowaluty jako "odpowiednik walut". Jednak bank centralny Rosji podziela podobną wrogość jak RBI, dążąc do zakazu klasy aktywów.

Ostatecznie Sankar twierdził, że kryptowaluty mogą "zrujnować system walutowy, władze monetarne, system bankowy i ogólnie zdolność rządu do kontrolowania gospodarki."

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Salwador do zniesienia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w oparciu o podobne twierdzenia. Uznali go za zagrożenie dla stabilności finansowej i integralności rynku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram