Bank Centralny Indii porównuje kryptowaluty do schematów Ponziego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 lutego 2022
ikona autora biały
indie krypto

Najwyższy urzędnik banku centralnego Indii powtórzył ostatnio ostrzeżenia dla rządu premiera Modiego dotyczące ryzyka, jakie kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego kraju. Tym razem porównał on aktywa cyfrowe do "schematów Ponziego", odzwierciedlając długotrwałą krytykę klasy aktywów przez niektórych inwestorów.

Kryptowaluty to ponzi, mówi RBI

Gubernator T. Rabi Sankar z Reserve Bank of India (RBI) przedstawił swoją krytykę podczas poniedziałkowego wystąpienia na konferencji bankowej. Jak donosi Bloomberg, gubernator twierdził, że kryptowaluty podważają zarówno suwerenność finansową, jak i integralność, ponieważ brakuje im "wewnętrznej wartości". Sankar powiedział:

Widzieliśmy również, że kryptowaluty nie są podatne na definicję jako waluta, aktywa lub towary; nie mają bazowych przepływów pieniężnych, nie mają wartości wewnętrznej; że są podobne do schematów Ponziego, a nawet mogą być gorsze.

System Ponziego jest rodzajem oszustwa inwestycyjnego, w którym zyski inwestorów są finansowane głównie z pieniędzy zebranych przez nowych inwestorów. Z powodu braku podstawowego modelu biznesowego, schematy te mają tendencję do rozpadania się, gdy nowi inwestorzy przestają zasilać "biznes". W tym momencie organizator ucieka z funduszami inwestorów.

Warren Buffet dokonał podobnych porównań do schematów Ponziego, uznając Bitcoin i kryptowaluty za "nieprawdziwe" inwestycje. Mówi, że inwestorzy nie przeznaczają swoich pieniędzy na użyteczną produkcję, ale po prostu "mają nadzieję, że następny gościu zapłaci więcej" za swoje udziały.

Peter Schiff - znany ekonomista, zwolennik złota i anty-bitcoiner - z tego samego powodu preferuje prawdziwe złoto od tego, co często nazywane jest "cyfrowym złotem". Ponieważ złoto ma zastosowanie w przemyśle, posiada ono pewną formę "wartości wewnętrznej", która zapobiega spadkowi jego ceny do zera.

Kryptowaluty kontra system finansowy

Ocena kryptowalut przez gubernatora różni się od oceny władz rosyjskich, które zdecydowały się uregulować kryptowaluty jako "odpowiednik walut". Jednak bank centralny Rosji podziela podobną wrogość jak RBI, dążąc do zakazu klasy aktywów.

Ostatecznie Sankar twierdził, że kryptowaluty mogą "zrujnować system walutowy, władze monetarne, system bankowy i ogólnie zdolność rządu do kontrolowania gospodarki."

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Salwador do zniesienia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w oparciu o podobne twierdzenia. Uznali go za zagrożenie dla stabilności finansowej i integralności rynku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram