Bank Centralny Indii porównuje kryptowaluty do schematów Ponziego

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 lutego 2022
ikona autora biały
indie krypto

Najwyższy urzędnik banku centralnego Indii powtórzył ostatnio ostrzeżenia dla rządu premiera Modiego dotyczące ryzyka, jakie kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego kraju. Tym razem porównał on aktywa cyfrowe do "schematów Ponziego", odzwierciedlając długotrwałą krytykę klasy aktywów przez niektórych inwestorów.

Kryptowaluty to ponzi, mówi RBI

Gubernator T. Rabi Sankar z Reserve Bank of India (RBI) przedstawił swoją krytykę podczas poniedziałkowego wystąpienia na konferencji bankowej. Jak donosi Bloomberg, gubernator twierdził, że kryptowaluty podważają zarówno suwerenność finansową, jak i integralność, ponieważ brakuje im "wewnętrznej wartości". Sankar powiedział:

Widzieliśmy również, że kryptowaluty nie są podatne na definicję jako waluta, aktywa lub towary; nie mają bazowych przepływów pieniężnych, nie mają wartości wewnętrznej; że są podobne do schematów Ponziego, a nawet mogą być gorsze.

System Ponziego jest rodzajem oszustwa inwestycyjnego, w którym zyski inwestorów są finansowane głównie z pieniędzy zebranych przez nowych inwestorów. Z powodu braku podstawowego modelu biznesowego, schematy te mają tendencję do rozpadania się, gdy nowi inwestorzy przestają zasilać "biznes". W tym momencie organizator ucieka z funduszami inwestorów.

Warren Buffet dokonał podobnych porównań do schematów Ponziego, uznając Bitcoin i kryptowaluty za "nieprawdziwe" inwestycje. Mówi, że inwestorzy nie przeznaczają swoich pieniędzy na użyteczną produkcję, ale po prostu "mają nadzieję, że następny gościu zapłaci więcej" za swoje udziały.

Peter Schiff - znany ekonomista, zwolennik złota i anty-bitcoiner - z tego samego powodu preferuje prawdziwe złoto od tego, co często nazywane jest "cyfrowym złotem". Ponieważ złoto ma zastosowanie w przemyśle, posiada ono pewną formę "wartości wewnętrznej", która zapobiega spadkowi jego ceny do zera.

Kryptowaluty kontra system finansowy

Ocena kryptowalut przez gubernatora różni się od oceny władz rosyjskich, które zdecydowały się uregulować kryptowaluty jako "odpowiednik walut". Jednak bank centralny Rosji podziela podobną wrogość jak RBI, dążąc do zakazu klasy aktywów.

Ostatecznie Sankar twierdził, że kryptowaluty mogą "zrujnować system walutowy, władze monetarne, system bankowy i ogólnie zdolność rządu do kontrolowania gospodarki."

W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Salwador do zniesienia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w oparciu o podobne twierdzenia. Uznali go za zagrożenie dla stabilności finansowej i integralności rynku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram