Najwyższy urzędnik banku centralnego Indii powtórzył ostatnio ostrzeżenia dla rządu premiera Modiego dotyczące ryzyka, jakie kryptowaluty stanowią dla systemu finansowego kraju. Tym razem porównał on aktywa cyfrowe do "schematów Ponziego", odzwierciedlając długotrwałą krytykę klasy aktywów przez niektórych inwestorów.
Gubernator T. Rabi Sankar z Reserve Bank of India (RBI) przedstawił swoją krytykę podczas poniedziałkowego wystąpienia na konferencji bankowej. Jak donosi Bloomberg, gubernator twierdził, że kryptowaluty podważają zarówno suwerenność finansową, jak i integralność, ponieważ brakuje im "wewnętrznej wartości". Sankar powiedział:
Widzieliśmy również, że kryptowaluty nie są podatne na definicję jako waluta, aktywa lub towary; nie mają bazowych przepływów pieniężnych, nie mają wartości wewnętrznej; że są podobne do schematów Ponziego, a nawet mogą być gorsze.
System Ponziego jest rodzajem oszustwa inwestycyjnego, w którym zyski inwestorów są finansowane głównie z pieniędzy zebranych przez nowych inwestorów. Z powodu braku podstawowego modelu biznesowego, schematy te mają tendencję do rozpadania się, gdy nowi inwestorzy przestają zasilać "biznes". W tym momencie organizator ucieka z funduszami inwestorów.
Warren Buffet dokonał podobnych porównań do schematów Ponziego, uznając Bitcoin i kryptowaluty za "nieprawdziwe" inwestycje. Mówi, że inwestorzy nie przeznaczają swoich pieniędzy na użyteczną produkcję, ale po prostu "mają nadzieję, że następny gościu zapłaci więcej" za swoje udziały.
Peter Schiff - znany ekonomista, zwolennik złota i anty-bitcoiner - z tego samego powodu preferuje prawdziwe złoto od tego, co często nazywane jest "cyfrowym złotem". Ponieważ złoto ma zastosowanie w przemyśle, posiada ono pewną formę "wartości wewnętrznej", która zapobiega spadkowi jego ceny do zera.
Ocena kryptowalut przez gubernatora różni się od oceny władz rosyjskich, które zdecydowały się uregulować kryptowaluty jako "odpowiednik walut". Jednak bank centralny Rosji podziela podobną wrogość jak RBI, dążąc do zakazu klasy aktywów.
Ostatecznie Sankar twierdził, że kryptowaluty mogą "zrujnować system walutowy, władze monetarne, system bankowy i ogólnie zdolność rządu do kontrolowania gospodarki."
W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Salwador do zniesienia Bitcoina jako prawnego środka płatniczego w oparciu o podobne twierdzenia. Uznali go za zagrożenie dla stabilności finansowej i integralności rynku.