Atak Rosji na Ukrainę powoduje załamanie rynków finansowych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 lutego 2022
ikona autora biały
rosja ukraina wojna

Wczoraj wieczorem rosyjska armia rozpoczęła bombardowanie stolicy Ukrainy, Kijowa, i innych miast. Rozpoczęcie konfliktu zbrojnego wpłynęło na globalne rynki finansowe.

Początek rosyjskiego ataku na Ukrainę

Pretekstem, którym Putin uzasadnia agresję, jest podobno próba unicestwienia armii ukraińskiej, aby uniemożliwić jej interwencję w Donbasie. Jednak w słowa Putina już prawie nikt nie wierzy.

Atak na ukraińską stolicę, oddaloną o wiele setek kilometrów od Donbasu, ujawnia prawdziwe ambicje Putina, czyli podbój i okupację Ukrainy.

Rynki finansowe źle przyjęły tę wiadomość, do tego stopnia, że wszystkie rynki azjatyckie, które były otwarte już od kilku godzin, gwałtownie spadły.

Rynki europejskie również otworzyły się dziś wyraźnie niżej i przewiduje się, że rynki amerykańskie mogą zachować się tak samo.

Kryptowaluty dotknięte atakiem na Ukrainie

Cena Bitcoina spadła do poziomu nieco powyżej 34 000 USD. W rzeczywistości jest to wciąż lepszy wynik niż miesiąc temu. Nie było to zatem załamanie, a jedynie powrót do sytuacji z końca stycznia. Nie doszło również do spadku poniżej linii trendu all-time low.

Dzisiaj mocno cierpią wszystkie rynki kryptowalutowe, przy czym Bitcoin traci mniej niż wiele innych altcoinów. W rzeczywistości jego dominacja na CoinGecko wzrosła dziś do 41%, podczas gdy w ostatnich dniach ustabilizowała się na poziomie około 40%.

Przyszłość wojny między Rosją a Ukrainą

Prawdziwym problemem jest jednak nie tylko początek wojny, ale przede wszystkim jej ewentualna kontynuacja.

Nie ma pewności, że pozostanie ona ograniczona do terytorium Ukrainy.

Putin wyraźnie zapowiedział, że wobec wszystkich, którzy ośmielą się pomóc Ukrainie w obronie, zostaną wyciągnięte bezprecedensowe konsekwencje. Zagroził nawet użyciem broni jądrowej.

W chwili obecnej Ukraina wydaje się otrzymywać pomoc od niektórych krajów NATO, ale na froncie ukraińskim nadal nie ma zagranicznych wojsk.

Kilka dni temu Putin mówił do narodu o wspaniałym starym imperium rosyjskim, które obejmowało również Ukrainę i Białoruś. Obecnie spekuluje się, że podejmowane są próby jego odbudowy. Wygląda na to, że Putin chce przyłączyć całą Ukrainę do Rosji, ale inne kraje europejskie się na to nie zgadzają.

Jeżeli wojna ograniczy się do Ukrainy, to możliwe, że rynki finansowe już odczuwają jej poważne i nieuniknione konsekwencje. Jednak gdyby się rozprzestrzeniła, to sytuacja stałaby się jeszcze bardziej niepokojąca.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram