Atak Rosji na Ukrainę powoduje załamanie rynków finansowych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 lutego 2022
ikona autora biały
rosja ukraina wojna

Wczoraj wieczorem rosyjska armia rozpoczęła bombardowanie stolicy Ukrainy, Kijowa, i innych miast. Rozpoczęcie konfliktu zbrojnego wpłynęło na globalne rynki finansowe.

Początek rosyjskiego ataku na Ukrainę

Pretekstem, którym Putin uzasadnia agresję, jest podobno próba unicestwienia armii ukraińskiej, aby uniemożliwić jej interwencję w Donbasie. Jednak w słowa Putina już prawie nikt nie wierzy.

Atak na ukraińską stolicę, oddaloną o wiele setek kilometrów od Donbasu, ujawnia prawdziwe ambicje Putina, czyli podbój i okupację Ukrainy.

Rynki finansowe źle przyjęły tę wiadomość, do tego stopnia, że wszystkie rynki azjatyckie, które były otwarte już od kilku godzin, gwałtownie spadły.

Rynki europejskie również otworzyły się dziś wyraźnie niżej i przewiduje się, że rynki amerykańskie mogą zachować się tak samo.

Kryptowaluty dotknięte atakiem na Ukrainie

Cena Bitcoina spadła do poziomu nieco powyżej 34 000 USD. W rzeczywistości jest to wciąż lepszy wynik niż miesiąc temu. Nie było to zatem załamanie, a jedynie powrót do sytuacji z końca stycznia. Nie doszło również do spadku poniżej linii trendu all-time low.

Dzisiaj mocno cierpią wszystkie rynki kryptowalutowe, przy czym Bitcoin traci mniej niż wiele innych altcoinów. W rzeczywistości jego dominacja na CoinGecko wzrosła dziś do 41%, podczas gdy w ostatnich dniach ustabilizowała się na poziomie około 40%.

Przyszłość wojny między Rosją a Ukrainą

Prawdziwym problemem jest jednak nie tylko początek wojny, ale przede wszystkim jej ewentualna kontynuacja.

Nie ma pewności, że pozostanie ona ograniczona do terytorium Ukrainy.

Putin wyraźnie zapowiedział, że wobec wszystkich, którzy ośmielą się pomóc Ukrainie w obronie, zostaną wyciągnięte bezprecedensowe konsekwencje. Zagroził nawet użyciem broni jądrowej.

W chwili obecnej Ukraina wydaje się otrzymywać pomoc od niektórych krajów NATO, ale na froncie ukraińskim nadal nie ma zagranicznych wojsk.

Kilka dni temu Putin mówił do narodu o wspaniałym starym imperium rosyjskim, które obejmowało również Ukrainę i Białoruś. Obecnie spekuluje się, że podejmowane są próby jego odbudowy. Wygląda na to, że Putin chce przyłączyć całą Ukrainę do Rosji, ale inne kraje europejskie się na to nie zgadzają.

Jeżeli wojna ograniczy się do Ukrainy, to możliwe, że rynki finansowe już odczuwają jej poważne i nieuniknione konsekwencje. Jednak gdyby się rozprzestrzeniła, to sytuacja stałaby się jeszcze bardziej niepokojąca.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

FTX uruchamia stronę internetową, aby spłacić europejskich klientów

FTX EU, europejska filia upadłej giełdy kryptowalutowej FTX, uruchomiła stronę internetową, aby spłacić wściekłych, europejskich klientów. Firma złożyła wniosek o upadłość prawie pięć miesięcy temu, powodując efekt domina innych upadających firm kryptowalutowych. W rzeczywistości FTX stał się tak duży, że wiele innych firm zaparkowało swoje pieniądze w tej giełdzie i w rezultacie zostało "zainfekowanych". Użytkownicy […]

Argentyńskie linie lotnicze Flybondi zaczynają wydawać bilety NFT

Argentyński tani przewoźnik Flybondi rozpoczął kampanię Ticket 3.0, w której zaczął wydawać bilety w formie niewymienialnych tokenów (NFT). Linia lotnicza powiedziała, że ta metoda "oferuje bardziej elastyczne doświadczenie podróży". Z kolei Flybondi będzie w stanie zmniejszyć koszty obsługi klienta i zwiększyć przychody dzięki prowizjom handlowym. Usługa ta stała się możliwa dzięki partnerstwu z TravelX, opartą […]

Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina. BRICS są wpływowe BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże […]

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram