Atak Rosji na Ukrainę powoduje załamanie rynków finansowych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 24 lutego 2022
ikona autora biały
rosja ukraina wojna

Wczoraj wieczorem rosyjska armia rozpoczęła bombardowanie stolicy Ukrainy, Kijowa, i innych miast. Rozpoczęcie konfliktu zbrojnego wpłynęło na globalne rynki finansowe.

Początek rosyjskiego ataku na Ukrainę

Pretekstem, którym Putin uzasadnia agresję, jest podobno próba unicestwienia armii ukraińskiej, aby uniemożliwić jej interwencję w Donbasie. Jednak w słowa Putina już prawie nikt nie wierzy.

Atak na ukraińską stolicę, oddaloną o wiele setek kilometrów od Donbasu, ujawnia prawdziwe ambicje Putina, czyli podbój i okupację Ukrainy.

Rynki finansowe źle przyjęły tę wiadomość, do tego stopnia, że wszystkie rynki azjatyckie, które były otwarte już od kilku godzin, gwałtownie spadły.

Rynki europejskie również otworzyły się dziś wyraźnie niżej i przewiduje się, że rynki amerykańskie mogą zachować się tak samo.

Kryptowaluty dotknięte atakiem na Ukrainie

Cena Bitcoina spadła do poziomu nieco powyżej 34 000 USD. W rzeczywistości jest to wciąż lepszy wynik niż miesiąc temu. Nie było to zatem załamanie, a jedynie powrót do sytuacji z końca stycznia. Nie doszło również do spadku poniżej linii trendu all-time low.

Dzisiaj mocno cierpią wszystkie rynki kryptowalutowe, przy czym Bitcoin traci mniej niż wiele innych altcoinów. W rzeczywistości jego dominacja na CoinGecko wzrosła dziś do 41%, podczas gdy w ostatnich dniach ustabilizowała się na poziomie około 40%.

Przyszłość wojny między Rosją a Ukrainą

Prawdziwym problemem jest jednak nie tylko początek wojny, ale przede wszystkim jej ewentualna kontynuacja.

Nie ma pewności, że pozostanie ona ograniczona do terytorium Ukrainy.

Putin wyraźnie zapowiedział, że wobec wszystkich, którzy ośmielą się pomóc Ukrainie w obronie, zostaną wyciągnięte bezprecedensowe konsekwencje. Zagroził nawet użyciem broni jądrowej.

W chwili obecnej Ukraina wydaje się otrzymywać pomoc od niektórych krajów NATO, ale na froncie ukraińskim nadal nie ma zagranicznych wojsk.

Kilka dni temu Putin mówił do narodu o wspaniałym starym imperium rosyjskim, które obejmowało również Ukrainę i Białoruś. Obecnie spekuluje się, że podejmowane są próby jego odbudowy. Wygląda na to, że Putin chce przyłączyć całą Ukrainę do Rosji, ale inne kraje europejskie się na to nie zgadzają.

Jeżeli wojna ograniczy się do Ukrainy, to możliwe, że rynki finansowe już odczuwają jej poważne i nieuniknione konsekwencje. Jednak gdyby się rozprzestrzeniła, to sytuacja stałaby się jeszcze bardziej niepokojąca.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram