Arbitraż na kryptowalutach - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 lipca 2022
ikona autora biały
arbitraż na krypto co to jest jak robić

Arbitraż to strategia handlowa, która polega na realizacji dwóch lub więcej transakcji o różnych kierunkach jednocześnie lub prawie natychmiast.

Celem arbitrażu jest osiągnięcie zysku poprzez efektywne wykorzystanie różnic w cenach aktywów na różnych rynkach i platformach handlowych.

Arbitraż jest uważany za strategię o minimalnym ryzyku. Nie wymaga ona korzystania z ruchów cenowych i przewidywania kursów kryptowalut.

Konsekwencją niskiego ryzyka arbitrażu jest również jego niska stopa zwrotu z transakcji. Strategia ta wymaga dużych inwestycji środków pieniężnych w celu utworzenia kapitału obrotowego.

Rodzaje arbitrażu

Działania arbitrażowe obejmują wiele różnych metod i opcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Arbitraż giełdowy

Najprostsza metoda, która polega na kupnie i sprzedaży tego samego aktywa na różnych giełdach lub platformach tak szybko, jak to możliwe. Kiedy ceny aktywów są rozbieżne, trader kupuje kryptowalutę na jednej platformie po cenie referencyjnej 100 dolarów i sprzedaje ją za 101 dolarów na innej. Różnica 1 USD to właśnie ta okazja arbitrażowa i nieefektywność rynku wykorzystywana przez traderów.

Arbitraż trójstronny

Ten rodzaj operacji polega na wykorzystaniu wielu par handlowych na jednej lub kilku platformach. Strategia ta zakłada, że inwestor znalazł nieefektywność cenową w łańcuchu spekulacji.

Załóżmy, że BTC/USD = 20 000 USD, BTC/ETH = 0,05 BTC, ETH/USD = 1010 USD. W takim przypadku inwestor kupuje 1 BTC za 20 000 USD, następnie wymienia 1 BTC na 20 ETH i zamyka łańcuch operacji wymieniając 20 ETH na 20 200 USD. Zysk z jednej transakcji wynosi 200 dolarów.

Arbitraż na instrumentach pochodnych

Najbardziej złożony, a co za tym idzie ryzykowny rodzaj arbitrażu polega na wykorzystaniu produktów pochodnych, w tym kontraktów terminowych, opcji i instrumentów zabezpieczających.

Ten rodzaj arbitrażu polega na zakupie aktywa na rynku spot i jednoczesnym otwarciu krótkiej pozycji na otwartym rynku futures. Głównym warunkiem jest to, że kontrakt futures musi mieć dodatnią premię za ryzyko.

Zysk w tym przypadku powstaje poprzez naliczanie odsetek od stopy finansowania. Jest to specjalny mechanizm na otwartym rynku kontraktów terminowych mający na celu zapewnienie korelacji cen aktywów bazowych i kontraktu terminowego. Stopa finansowania odnosi się do płatności za otwarte długie pozycje dla traderów, którzy mają krótkie pozycje i odwrotnie, w zależności od ruchów cen aktywów bazowych. Kurs finansowania nie jest opłatą za wymianę walut i zmienia się kilka razy dziennie.

Przykładowo, obecna stopa finansowania dla krótkich pozycji na kontrakcie terminowym BTC wynosi 1%. W takim przypadku inwestor kupuje BTC na rynku spot i otwiera krótką pozycję na rynku futures na tę samą kwotę. Taka transakcja jest neutralna, a zysk inwestora będzie równy 1%, który zostanie naliczony w momencie wygaśnięcia kontraktu futures (pozycja krótka).

arbitraż na kryptowalutach

Korzyści płynące z arbitrażu na kryptowalutach

Pomimo złożoności i dużych wymagań co do kapitału obrotowego, transakcje arbitrażowe należą do strategii o minimalnym ryzyku. Co więcej, oferują niemalże gwarantowany zwrot.

Wszystkie koszty i ewentualne ryzyko w procesie arbitrażu należy uwzględnić w obliczeniach przed rozpoczęciem transakcji. Inwestor nie musi zgadywać przyszłych cen aktywów - korzyści czerpie z nieefektywności interakcji pomiędzy różnymi platformami i instrumentami w danym momencie.

Operacje arbitrażowe są integralną częścią uczciwego ustalania cen rynkowych na giełdach. Wartość dodana takich strategii handlowych polega na wyrównaniu cen aktywów na rynkach, które są od siebie niezależne. W ten sposób w pewnym stopniu równoważone są ceny.

Ryzyko związane z arbitrażem kryptowalutowym

Istnieje wiele oczywistych i ukrytych zagrożeń w stosowaniu każdej strategii handlowej, bez względu na to, jak wiarygodna może się wydawać:

  1. Złożoność obliczeń - Operacje arbitrażowe wiążą się ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi. Jedna błędna zmienna może doprowadzić do utraty oczekiwanych zysków, a nawet strat.
  2. Wysokie prowizje - Ze względu na niską rentowność w transakcjach arbitrażowych, nawet niewielka opłata transakcyjna na wykorzystywanych platformach może spowodować utratę zysków.
  3. Niska szybkość realizacji transakcji - Ciągła zmienność rynków i szybkość transakcji na nowoczesnych giełdach wymagają od tradera niemal natychmiastowych działań. Nawet ułamek sekundy może zmienić koniunkturę i przerwać zyskowny łańcuch operacji spekulacyjnych.
  4. Ryzyko techniczne - Nieprzewidywalność reakcji uczestników rynku oraz niedoskonałość mechanizmów stosowanych w platformach transakcyjnych prowadzą do ryzyka niewykonania zleceń, wstrzymania transakcji lub zamrożenia platformy transakcyjnej w najbardziej nieodpowiednim momencie.
  5. Niska płynność aktywów - Ryzyko to wynika z wysokiego kapitału obrotowego niezbędnego do osiągnięcia zysków z operacji arbitrażowych. Księga zleceń może nie zawierać odpowiedniej ilości środków na danym poziomie cenowym, zakłócając warunki rozliczenia i potencjalnie powodując dodatkowe koszty.

Czym jest arbitraż na rynkach P2P?

Rynek handlu kryptowalutami jest coraz bardziej zorganizowany, a rozbieżności cenowe między platformami stają się z czasem coraz mniejsze. Dzięki scentralizowanemu systemowi obrotu poprzez księgę zleceń i ich dopasowywanie, spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waloru, jest na giełdach niski lub minimalny.

Usługi P2P mogą jednak oferować większy potencjał arbitrażu. Tamtejszy system handlu jest zdecentralizowany, a użytkownicy dokonują transakcji bezpośrednio i kształtują ceny. często w oparciu o indywidualne potrzeby. Oferty sprzedaży lub zakupu tej samej kryptowaluty mogą się znacznie różnić. W związku z tym arbitraż na rynkach P2P może zapewnić więcej okazji do uzyskania przychodów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram