Arbitraż na kryptowalutach - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 lipca 2022
ikona autora biały
arbitraż na krypto co to jest jak robić

Arbitraż to strategia handlowa, która polega na realizacji dwóch lub więcej transakcji o różnych kierunkach jednocześnie lub prawie natychmiast.

Celem arbitrażu jest osiągnięcie zysku poprzez efektywne wykorzystanie różnic w cenach aktywów na różnych rynkach i platformach handlowych.

Arbitraż jest uważany za strategię o minimalnym ryzyku. Nie wymaga ona korzystania z ruchów cenowych i przewidywania kursów kryptowalut.

Konsekwencją niskiego ryzyka arbitrażu jest również jego niska stopa zwrotu z transakcji. Strategia ta wymaga dużych inwestycji środków pieniężnych w celu utworzenia kapitału obrotowego.

Rodzaje arbitrażu

Działania arbitrażowe obejmują wiele różnych metod i opcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Arbitraż giełdowy

Najprostsza metoda, która polega na kupnie i sprzedaży tego samego aktywa na różnych giełdach lub platformach tak szybko, jak to możliwe. Kiedy ceny aktywów są rozbieżne, trader kupuje kryptowalutę na jednej platformie po cenie referencyjnej 100 dolarów i sprzedaje ją za 101 dolarów na innej. Różnica 1 USD to właśnie ta okazja arbitrażowa i nieefektywność rynku wykorzystywana przez traderów.

Arbitraż trójstronny

Ten rodzaj operacji polega na wykorzystaniu wielu par handlowych na jednej lub kilku platformach. Strategia ta zakłada, że inwestor znalazł nieefektywność cenową w łańcuchu spekulacji.

Załóżmy, że BTC/USD = 20 000 USD, BTC/ETH = 0,05 BTC, ETH/USD = 1010 USD. W takim przypadku inwestor kupuje 1 BTC za 20 000 USD, następnie wymienia 1 BTC na 20 ETH i zamyka łańcuch operacji wymieniając 20 ETH na 20 200 USD. Zysk z jednej transakcji wynosi 200 dolarów.

Arbitraż na instrumentach pochodnych

Najbardziej złożony, a co za tym idzie ryzykowny rodzaj arbitrażu polega na wykorzystaniu produktów pochodnych, w tym kontraktów terminowych, opcji i instrumentów zabezpieczających.

Ten rodzaj arbitrażu polega na zakupie aktywa na rynku spot i jednoczesnym otwarciu krótkiej pozycji na otwartym rynku futures. Głównym warunkiem jest to, że kontrakt futures musi mieć dodatnią premię za ryzyko.

Zysk w tym przypadku powstaje poprzez naliczanie odsetek od stopy finansowania. Jest to specjalny mechanizm na otwartym rynku kontraktów terminowych mający na celu zapewnienie korelacji cen aktywów bazowych i kontraktu terminowego. Stopa finansowania odnosi się do płatności za otwarte długie pozycje dla traderów, którzy mają krótkie pozycje i odwrotnie, w zależności od ruchów cen aktywów bazowych. Kurs finansowania nie jest opłatą za wymianę walut i zmienia się kilka razy dziennie.

Przykładowo, obecna stopa finansowania dla krótkich pozycji na kontrakcie terminowym BTC wynosi 1%. W takim przypadku inwestor kupuje BTC na rynku spot i otwiera krótką pozycję na rynku futures na tę samą kwotę. Taka transakcja jest neutralna, a zysk inwestora będzie równy 1%, który zostanie naliczony w momencie wygaśnięcia kontraktu futures (pozycja krótka).

arbitraż na kryptowalutach

Korzyści płynące z arbitrażu na kryptowalutach

Pomimo złożoności i dużych wymagań co do kapitału obrotowego, transakcje arbitrażowe należą do strategii o minimalnym ryzyku. Co więcej, oferują niemalże gwarantowany zwrot.

Wszystkie koszty i ewentualne ryzyko w procesie arbitrażu należy uwzględnić w obliczeniach przed rozpoczęciem transakcji. Inwestor nie musi zgadywać przyszłych cen aktywów - korzyści czerpie z nieefektywności interakcji pomiędzy różnymi platformami i instrumentami w danym momencie.

Operacje arbitrażowe są integralną częścią uczciwego ustalania cen rynkowych na giełdach. Wartość dodana takich strategii handlowych polega na wyrównaniu cen aktywów na rynkach, które są od siebie niezależne. W ten sposób w pewnym stopniu równoważone są ceny.

Ryzyko związane z arbitrażem kryptowalutowym

Istnieje wiele oczywistych i ukrytych zagrożeń w stosowaniu każdej strategii handlowej, bez względu na to, jak wiarygodna może się wydawać:

  1. Złożoność obliczeń - Operacje arbitrażowe wiążą się ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi. Jedna błędna zmienna może doprowadzić do utraty oczekiwanych zysków, a nawet strat.
  2. Wysokie prowizje - Ze względu na niską rentowność w transakcjach arbitrażowych, nawet niewielka opłata transakcyjna na wykorzystywanych platformach może spowodować utratę zysków.
  3. Niska szybkość realizacji transakcji - Ciągła zmienność rynków i szybkość transakcji na nowoczesnych giełdach wymagają od tradera niemal natychmiastowych działań. Nawet ułamek sekundy może zmienić koniunkturę i przerwać zyskowny łańcuch operacji spekulacyjnych.
  4. Ryzyko techniczne - Nieprzewidywalność reakcji uczestników rynku oraz niedoskonałość mechanizmów stosowanych w platformach transakcyjnych prowadzą do ryzyka niewykonania zleceń, wstrzymania transakcji lub zamrożenia platformy transakcyjnej w najbardziej nieodpowiednim momencie.
  5. Niska płynność aktywów - Ryzyko to wynika z wysokiego kapitału obrotowego niezbędnego do osiągnięcia zysków z operacji arbitrażowych. Księga zleceń może nie zawierać odpowiedniej ilości środków na danym poziomie cenowym, zakłócając warunki rozliczenia i potencjalnie powodując dodatkowe koszty.

Czym jest arbitraż na rynkach P2P?

Rynek handlu kryptowalutami jest coraz bardziej zorganizowany, a rozbieżności cenowe między platformami stają się z czasem coraz mniejsze. Dzięki scentralizowanemu systemowi obrotu poprzez księgę zleceń i ich dopasowywanie, spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waloru, jest na giełdach niski lub minimalny.

Usługi P2P mogą jednak oferować większy potencjał arbitrażu. Tamtejszy system handlu jest zdecentralizowany, a użytkownicy dokonują transakcji bezpośrednio i kształtują ceny. często w oparciu o indywidualne potrzeby. Oferty sprzedaży lub zakupu tej samej kryptowaluty mogą się znacznie różnić. W związku z tym arbitraż na rynkach P2P może zapewnić więcej okazji do uzyskania przychodów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram