Arbitraż na kryptowalutach - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 lipca 2022
ikona autora biały
arbitraż na krypto co to jest jak robić

Arbitraż to strategia handlowa, która polega na realizacji dwóch lub więcej transakcji o różnych kierunkach jednocześnie lub prawie natychmiast.

Celem arbitrażu jest osiągnięcie zysku poprzez efektywne wykorzystanie różnic w cenach aktywów na różnych rynkach i platformach handlowych.

Arbitraż jest uważany za strategię o minimalnym ryzyku. Nie wymaga ona korzystania z ruchów cenowych i przewidywania kursów kryptowalut.

Konsekwencją niskiego ryzyka arbitrażu jest również jego niska stopa zwrotu z transakcji. Strategia ta wymaga dużych inwestycji środków pieniężnych w celu utworzenia kapitału obrotowego.

Rodzaje arbitrażu

Działania arbitrażowe obejmują wiele różnych metod i opcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Arbitraż giełdowy

Najprostsza metoda, która polega na kupnie i sprzedaży tego samego aktywa na różnych giełdach lub platformach tak szybko, jak to możliwe. Kiedy ceny aktywów są rozbieżne, trader kupuje kryptowalutę na jednej platformie po cenie referencyjnej 100 dolarów i sprzedaje ją za 101 dolarów na innej. Różnica 1 USD to właśnie ta okazja arbitrażowa i nieefektywność rynku wykorzystywana przez traderów.

Arbitraż trójstronny

Ten rodzaj operacji polega na wykorzystaniu wielu par handlowych na jednej lub kilku platformach. Strategia ta zakłada, że inwestor znalazł nieefektywność cenową w łańcuchu spekulacji.

Załóżmy, że BTC/USD = 20 000 USD, BTC/ETH = 0,05 BTC, ETH/USD = 1010 USD. W takim przypadku inwestor kupuje 1 BTC za 20 000 USD, następnie wymienia 1 BTC na 20 ETH i zamyka łańcuch operacji wymieniając 20 ETH na 20 200 USD. Zysk z jednej transakcji wynosi 200 dolarów.

Arbitraż na instrumentach pochodnych

Najbardziej złożony, a co za tym idzie ryzykowny rodzaj arbitrażu polega na wykorzystaniu produktów pochodnych, w tym kontraktów terminowych, opcji i instrumentów zabezpieczających.

Ten rodzaj arbitrażu polega na zakupie aktywa na rynku spot i jednoczesnym otwarciu krótkiej pozycji na otwartym rynku futures. Głównym warunkiem jest to, że kontrakt futures musi mieć dodatnią premię za ryzyko.

Zysk w tym przypadku powstaje poprzez naliczanie odsetek od stopy finansowania. Jest to specjalny mechanizm na otwartym rynku kontraktów terminowych mający na celu zapewnienie korelacji cen aktywów bazowych i kontraktu terminowego. Stopa finansowania odnosi się do płatności za otwarte długie pozycje dla traderów, którzy mają krótkie pozycje i odwrotnie, w zależności od ruchów cen aktywów bazowych. Kurs finansowania nie jest opłatą za wymianę walut i zmienia się kilka razy dziennie.

Przykładowo, obecna stopa finansowania dla krótkich pozycji na kontrakcie terminowym BTC wynosi 1%. W takim przypadku inwestor kupuje BTC na rynku spot i otwiera krótką pozycję na rynku futures na tę samą kwotę. Taka transakcja jest neutralna, a zysk inwestora będzie równy 1%, który zostanie naliczony w momencie wygaśnięcia kontraktu futures (pozycja krótka).

arbitraż na kryptowalutach

Korzyści płynące z arbitrażu na kryptowalutach

Pomimo złożoności i dużych wymagań co do kapitału obrotowego, transakcje arbitrażowe należą do strategii o minimalnym ryzyku. Co więcej, oferują niemalże gwarantowany zwrot.

Wszystkie koszty i ewentualne ryzyko w procesie arbitrażu należy uwzględnić w obliczeniach przed rozpoczęciem transakcji. Inwestor nie musi zgadywać przyszłych cen aktywów - korzyści czerpie z nieefektywności interakcji pomiędzy różnymi platformami i instrumentami w danym momencie.

Operacje arbitrażowe są integralną częścią uczciwego ustalania cen rynkowych na giełdach. Wartość dodana takich strategii handlowych polega na wyrównaniu cen aktywów na rynkach, które są od siebie niezależne. W ten sposób w pewnym stopniu równoważone są ceny.

Ryzyko związane z arbitrażem kryptowalutowym

Istnieje wiele oczywistych i ukrytych zagrożeń w stosowaniu każdej strategii handlowej, bez względu na to, jak wiarygodna może się wydawać:

  1. Złożoność obliczeń - Operacje arbitrażowe wiążą się ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi. Jedna błędna zmienna może doprowadzić do utraty oczekiwanych zysków, a nawet strat.
  2. Wysokie prowizje - Ze względu na niską rentowność w transakcjach arbitrażowych, nawet niewielka opłata transakcyjna na wykorzystywanych platformach może spowodować utratę zysków.
  3. Niska szybkość realizacji transakcji - Ciągła zmienność rynków i szybkość transakcji na nowoczesnych giełdach wymagają od tradera niemal natychmiastowych działań. Nawet ułamek sekundy może zmienić koniunkturę i przerwać zyskowny łańcuch operacji spekulacyjnych.
  4. Ryzyko techniczne - Nieprzewidywalność reakcji uczestników rynku oraz niedoskonałość mechanizmów stosowanych w platformach transakcyjnych prowadzą do ryzyka niewykonania zleceń, wstrzymania transakcji lub zamrożenia platformy transakcyjnej w najbardziej nieodpowiednim momencie.
  5. Niska płynność aktywów - Ryzyko to wynika z wysokiego kapitału obrotowego niezbędnego do osiągnięcia zysków z operacji arbitrażowych. Księga zleceń może nie zawierać odpowiedniej ilości środków na danym poziomie cenowym, zakłócając warunki rozliczenia i potencjalnie powodując dodatkowe koszty.

Czym jest arbitraż na rynkach P2P?

Rynek handlu kryptowalutami jest coraz bardziej zorganizowany, a rozbieżności cenowe między platformami stają się z czasem coraz mniejsze. Dzięki scentralizowanemu systemowi obrotu poprzez księgę zleceń i ich dopasowywanie, spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waloru, jest na giełdach niski lub minimalny.

Usługi P2P mogą jednak oferować większy potencjał arbitrażu. Tamtejszy system handlu jest zdecentralizowany, a użytkownicy dokonują transakcji bezpośrednio i kształtują ceny. często w oparciu o indywidualne potrzeby. Oferty sprzedaży lub zakupu tej samej kryptowaluty mogą się znacznie różnić. W związku z tym arbitraż na rynkach P2P może zapewnić więcej okazji do uzyskania przychodów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Jak kupić bitcoin? Gdzie kupować kryptowaluty? (2024)

Jak kupić bitcoina (BTC) - to podstawowe pytanie które zadają osoby początkujące na rynku kryptowalut. Od czego zacząć i na co wrócić uwagę? Wybrać kantor czy kupić bitcoina na giełdzie? Jak bezpiecznie kupić bitcoin przy pomocy karty kredytowej, czy gdzie przeprowadzić pierwszą transakcję? Gdzie później przechowywać zakupione kryptowaluty? Te tematy poruszymy w artykule. Z naszego […]

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Jak wpłacić pieniądze na Binance - wpłata w PLN, EURO

Binance.com to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Mimo to, pewne kwestie dotyczące giełdy nie są do końca jasne,…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram