Arbitraż na kryptowalutach - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 lipca 2022
ikona autora biały
arbitraż na krypto co to jest jak robić

Arbitraż to strategia handlowa, która polega na realizacji dwóch lub więcej transakcji o różnych kierunkach jednocześnie lub prawie natychmiast.

Celem arbitrażu jest osiągnięcie zysku poprzez efektywne wykorzystanie różnic w cenach aktywów na różnych rynkach i platformach handlowych.

Arbitraż jest uważany za strategię o minimalnym ryzyku. Nie wymaga ona korzystania z ruchów cenowych i przewidywania kursów kryptowalut.

Konsekwencją niskiego ryzyka arbitrażu jest również jego niska stopa zwrotu z transakcji. Strategia ta wymaga dużych inwestycji środków pieniężnych w celu utworzenia kapitału obrotowego.

Rodzaje arbitrażu

Działania arbitrażowe obejmują wiele różnych metod i opcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Arbitraż giełdowy

Najprostsza metoda, która polega na kupnie i sprzedaży tego samego aktywa na różnych giełdach lub platformach tak szybko, jak to możliwe. Kiedy ceny aktywów są rozbieżne, trader kupuje kryptowalutę na jednej platformie po cenie referencyjnej 100 dolarów i sprzedaje ją za 101 dolarów na innej. Różnica 1 USD to właśnie ta okazja arbitrażowa i nieefektywność rynku wykorzystywana przez traderów.

Arbitraż trójstronny

Ten rodzaj operacji polega na wykorzystaniu wielu par handlowych na jednej lub kilku platformach. Strategia ta zakłada, że inwestor znalazł nieefektywność cenową w łańcuchu spekulacji.

Załóżmy, że BTC/USD = 20 000 USD, BTC/ETH = 0,05 BTC, ETH/USD = 1010 USD. W takim przypadku inwestor kupuje 1 BTC za 20 000 USD, następnie wymienia 1 BTC na 20 ETH i zamyka łańcuch operacji wymieniając 20 ETH na 20 200 USD. Zysk z jednej transakcji wynosi 200 dolarów.

Arbitraż na instrumentach pochodnych

Najbardziej złożony, a co za tym idzie ryzykowny rodzaj arbitrażu polega na wykorzystaniu produktów pochodnych, w tym kontraktów terminowych, opcji i instrumentów zabezpieczających.

Ten rodzaj arbitrażu polega na zakupie aktywa na rynku spot i jednoczesnym otwarciu krótkiej pozycji na otwartym rynku futures. Głównym warunkiem jest to, że kontrakt futures musi mieć dodatnią premię za ryzyko.

Zysk w tym przypadku powstaje poprzez naliczanie odsetek od stopy finansowania. Jest to specjalny mechanizm na otwartym rynku kontraktów terminowych mający na celu zapewnienie korelacji cen aktywów bazowych i kontraktu terminowego. Stopa finansowania odnosi się do płatności za otwarte długie pozycje dla traderów, którzy mają krótkie pozycje i odwrotnie, w zależności od ruchów cen aktywów bazowych. Kurs finansowania nie jest opłatą za wymianę walut i zmienia się kilka razy dziennie.

Przykładowo, obecna stopa finansowania dla krótkich pozycji na kontrakcie terminowym BTC wynosi 1%. W takim przypadku inwestor kupuje BTC na rynku spot i otwiera krótką pozycję na rynku futures na tę samą kwotę. Taka transakcja jest neutralna, a zysk inwestora będzie równy 1%, który zostanie naliczony w momencie wygaśnięcia kontraktu futures (pozycja krótka).

arbitraż na kryptowalutach

Korzyści płynące z arbitrażu na kryptowalutach

Pomimo złożoności i dużych wymagań co do kapitału obrotowego, transakcje arbitrażowe należą do strategii o minimalnym ryzyku. Co więcej, oferują niemalże gwarantowany zwrot.

Wszystkie koszty i ewentualne ryzyko w procesie arbitrażu należy uwzględnić w obliczeniach przed rozpoczęciem transakcji. Inwestor nie musi zgadywać przyszłych cen aktywów - korzyści czerpie z nieefektywności interakcji pomiędzy różnymi platformami i instrumentami w danym momencie.

Operacje arbitrażowe są integralną częścią uczciwego ustalania cen rynkowych na giełdach. Wartość dodana takich strategii handlowych polega na wyrównaniu cen aktywów na rynkach, które są od siebie niezależne. W ten sposób w pewnym stopniu równoważone są ceny.

Ryzyko związane z arbitrażem kryptowalutowym

Istnieje wiele oczywistych i ukrytych zagrożeń w stosowaniu każdej strategii handlowej, bez względu na to, jak wiarygodna może się wydawać:

  1. Złożoność obliczeń - Operacje arbitrażowe wiążą się ze skomplikowanymi obliczeniami matematycznymi. Jedna błędna zmienna może doprowadzić do utraty oczekiwanych zysków, a nawet strat.
  2. Wysokie prowizje - Ze względu na niską rentowność w transakcjach arbitrażowych, nawet niewielka opłata transakcyjna na wykorzystywanych platformach może spowodować utratę zysków.
  3. Niska szybkość realizacji transakcji - Ciągła zmienność rynków i szybkość transakcji na nowoczesnych giełdach wymagają od tradera niemal natychmiastowych działań. Nawet ułamek sekundy może zmienić koniunkturę i przerwać zyskowny łańcuch operacji spekulacyjnych.
  4. Ryzyko techniczne - Nieprzewidywalność reakcji uczestników rynku oraz niedoskonałość mechanizmów stosowanych w platformach transakcyjnych prowadzą do ryzyka niewykonania zleceń, wstrzymania transakcji lub zamrożenia platformy transakcyjnej w najbardziej nieodpowiednim momencie.
  5. Niska płynność aktywów - Ryzyko to wynika z wysokiego kapitału obrotowego niezbędnego do osiągnięcia zysków z operacji arbitrażowych. Księga zleceń może nie zawierać odpowiedniej ilości środków na danym poziomie cenowym, zakłócając warunki rozliczenia i potencjalnie powodując dodatkowe koszty.

Czym jest arbitraż na rynkach P2P?

Rynek handlu kryptowalutami jest coraz bardziej zorganizowany, a rozbieżności cenowe między platformami stają się z czasem coraz mniejsze. Dzięki scentralizowanemu systemowi obrotu poprzez księgę zleceń i ich dopasowywanie, spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waloru, jest na giełdach niski lub minimalny.

Usługi P2P mogą jednak oferować większy potencjał arbitrażu. Tamtejszy system handlu jest zdecentralizowany, a użytkownicy dokonują transakcji bezpośrednio i kształtują ceny. często w oparciu o indywidualne potrzeby. Oferty sprzedaży lub zakupu tej samej kryptowaluty mogą się znacznie różnić. W związku z tym arbitraż na rynkach P2P może zapewnić więcej okazji do uzyskania przychodów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram