Arbitraż to strategia handlowa, która polega na realizacji dwóch lub więcej transakcji o różnych kierunkach jednocześnie lub prawie natychmiast.
Celem arbitrażu jest osiągnięcie zysku poprzez efektywne wykorzystanie różnic w cenach aktywów na różnych rynkach i platformach handlowych.
Arbitraż jest uważany za strategię o minimalnym ryzyku. Nie wymaga ona korzystania z ruchów cenowych i przewidywania kursów kryptowalut.
Konsekwencją niskiego ryzyka arbitrażu jest również jego niska stopa zwrotu z transakcji. Strategia ta wymaga dużych inwestycji środków pieniężnych w celu utworzenia kapitału obrotowego.
Działania arbitrażowe obejmują wiele różnych metod i opcji. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
Najprostsza metoda, która polega na kupnie i sprzedaży tego samego aktywa na różnych giełdach lub platformach tak szybko, jak to możliwe. Kiedy ceny aktywów są rozbieżne, trader kupuje kryptowalutę na jednej platformie po cenie referencyjnej 100 dolarów i sprzedaje ją za 101 dolarów na innej. Różnica 1 USD to właśnie ta okazja arbitrażowa i nieefektywność rynku wykorzystywana przez traderów.
Ten rodzaj operacji polega na wykorzystaniu wielu par handlowych na jednej lub kilku platformach. Strategia ta zakłada, że inwestor znalazł nieefektywność cenową w łańcuchu spekulacji.
Załóżmy, że BTC/USD = 20 000 USD, BTC/ETH = 0,05 BTC, ETH/USD = 1010 USD. W takim przypadku inwestor kupuje 1 BTC za 20 000 USD, następnie wymienia 1 BTC na 20 ETH i zamyka łańcuch operacji wymieniając 20 ETH na 20 200 USD. Zysk z jednej transakcji wynosi 200 dolarów.
Najbardziej złożony, a co za tym idzie ryzykowny rodzaj arbitrażu polega na wykorzystaniu produktów pochodnych, w tym kontraktów terminowych, opcji i instrumentów zabezpieczających.
Ten rodzaj arbitrażu polega na zakupie aktywa na rynku spot i jednoczesnym otwarciu krótkiej pozycji na otwartym rynku futures. Głównym warunkiem jest to, że kontrakt futures musi mieć dodatnią premię za ryzyko.
Zysk w tym przypadku powstaje poprzez naliczanie odsetek od stopy finansowania. Jest to specjalny mechanizm na otwartym rynku kontraktów terminowych mający na celu zapewnienie korelacji cen aktywów bazowych i kontraktu terminowego. Stopa finansowania odnosi się do płatności za otwarte długie pozycje dla traderów, którzy mają krótkie pozycje i odwrotnie, w zależności od ruchów cen aktywów bazowych. Kurs finansowania nie jest opłatą za wymianę walut i zmienia się kilka razy dziennie.
Przykładowo, obecna stopa finansowania dla krótkich pozycji na kontrakcie terminowym BTC wynosi 1%. W takim przypadku inwestor kupuje BTC na rynku spot i otwiera krótką pozycję na rynku futures na tę samą kwotę. Taka transakcja jest neutralna, a zysk inwestora będzie równy 1%, który zostanie naliczony w momencie wygaśnięcia kontraktu futures (pozycja krótka).
Pomimo złożoności i dużych wymagań co do kapitału obrotowego, transakcje arbitrażowe należą do strategii o minimalnym ryzyku. Co więcej, oferują niemalże gwarantowany zwrot.
Wszystkie koszty i ewentualne ryzyko w procesie arbitrażu należy uwzględnić w obliczeniach przed rozpoczęciem transakcji. Inwestor nie musi zgadywać przyszłych cen aktywów - korzyści czerpie z nieefektywności interakcji pomiędzy różnymi platformami i instrumentami w danym momencie.
Operacje arbitrażowe są integralną częścią uczciwego ustalania cen rynkowych na giełdach. Wartość dodana takich strategii handlowych polega na wyrównaniu cen aktywów na rynkach, które są od siebie niezależne. W ten sposób w pewnym stopniu równoważone są ceny.
Ryzyko związane z arbitrażem kryptowalutowym
Istnieje wiele oczywistych i ukrytych zagrożeń w stosowaniu każdej strategii handlowej, bez względu na to, jak wiarygodna może się wydawać:
Rynek handlu kryptowalutami jest coraz bardziej zorganizowany, a rozbieżności cenowe między platformami stają się z czasem coraz mniejsze. Dzięki scentralizowanemu systemowi obrotu poprzez księgę zleceń i ich dopasowywanie, spread, czyli różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waloru, jest na giełdach niski lub minimalny.
Usługi P2P mogą jednak oferować większy potencjał arbitrażu. Tamtejszy system handlu jest zdecentralizowany, a użytkownicy dokonują transakcji bezpośrednio i kształtują ceny. często w oparciu o indywidualne potrzeby. Oferty sprzedaży lub zakupu tej samej kryptowaluty mogą się znacznie różnić. W związku z tym arbitraż na rynkach P2P może zapewnić więcej okazji do uzyskania przychodów.