Analiza fundamentalna kryptowalut: przewodnik dla początkujących

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 sierpnia 2021
ikona autora biały
analiza fundamentalna kryptowaluty

Analiza fundamentalna to zestaw metod do analizy podstawowych wskaźników i reguł aktywów. Jest to powszechna praktyka stosowana przez inwestorów i traderów, aby poznać prawdziwą wartość aktywów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci na czym polega analiza fundamentalna, jak ją przeprowadzić oraz na co zwracać uwagę. Tak więc, zaczynamy!

Analiza fundamentalna w świecie kryptowalut

W odniesieniu do kryptowalut, analiza fundamentalna polega na badaniu waluty w całości, począwszy od czynników makro, takich jak ekonomia tokenów i kapitalizacja rynku, po czynniki mikro, takie jak zmienność cen. Poszukiwanie wewnętrznej wartości monety rozpoczyna się od szerszego spojrzenia, które następnie jest zawężane.

Przykładowo, inwestor zaczyna od uwzględnienia kondycji rynku i tokenomiki, a następnie schodzi w dół do czynników mikro, takich jak działania marketingowe i trzymanie się roadmapu.

Jak przeprowadzić analizę fundamentalną kryptowaluty?

Miejscem, na którym zazwyczaj mamy do czynienia z transakcjami i inwestycjami opartymi na analizie fundamentalnej jest rynek akcji. Jednak analizę fundamentalną można również wykorzystać do handlu i inwestowania w cyfrowe aktywa i kryptowaluty.

Potrzeba analizy fundamentalnej staje się coraz bardziej istotna ze względu na krótkoterminową zmienność i ogromny długoterminowy wzrost rynku kryptowalut. Rynek ten widział już bowiem tysiące projektów kryptowalutowych, które zakończyły się niepowodzeniem.

Jednocześnie obserwuje się gwałtowny wzrost nowych projektów. Ponieważ rynek kryptowalut jest z natury dynamiczny, posiadanie solidnej wiedzy na temat fundamentów danego projektu może pomóc oszacować wartość jego tokena.

Podstawowe fundamenty kryptowaluty

Podczas przeprowadzania analizy fundamentalnej dla kryptowaluty, pod uwagę trzeba wziąć wiele wskaźników i kryteriów. Nie ma jednego parametru, który wskazał by nam na fundamentalną wartość projektu. Dlatego też, bardzo ważne jest wybranie właściwego zestawu wskaźników. Wskaźniki potrzebne do analizy fundamentalnej można podzielić na trzy kategorie.

Wskaźniki projektu

  • Whitepaper: Prawdopodobnie najważniejszą metryką jest whitepaper projektu kryptowalutowego. Jest to dokument techniczny, który zapewnia dogłębne spojrzenie na projekt. Szczegółowo opisuje cele, środki do ich osiągnięcia, przypadki użycia, zastosowaną technologię, podaż monet itp.
  • Zespół: Osoby stojące za projektem wzbudzają zaufanie wśród użytkowników i inwestorów. Członkowie zespołu, ich odpowiednie doświadczenie, specjalistyczna wiedza i profile publiczne są czynnikami, które budują wiarygodność.
  • Tokenomia: Tokenomia zagłębia się w podaż, naturę i użyteczność danego tokena. Przedstawia strukturę wydobycia tokenów, rodzaj podaży i wstępną dystrybucję tokenów. Niejasna lub mało istotna tokenomia bez zdefiniowanego przypadku użycia dla kryptowaluty jest czerwoną flagą.

Oprócz tego, możemy ocenić projekt kryptowalutowy w oparciu o inne wskaźniki, takie jak konkurencja i roadmap.

Wskaźniki finansowe

  • Kapitalizacja rynkowa: Kapitalizacja rynkowa to iloczyn całkowitej podaży w obiegu i aktualnej ceny tokena. Możesz użyć tego wskaźnika, aby określić dojrzałość wartości projektu i jego potencjał wzrostu.
  • Płynność i wolumen: Łatwość, z jaką waluta może być wymieniana na rynku, jest mierzona jako jej płynność. Wolumen handlu pomaga w zrozumieniu poziomu płynności kryptowaluty.

Idealnie byłoby, gdyby moneta miała stały wolumen handlu z minimalnym spreadem pomiędzy ceną kupna i sprzedaży.

Wskaźniki on-chain

  • Liczba transakcji: Jest to miara aktywności handlowej danej monety. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa liczba transakcji jest byczym znakiem. Wskaźnik ten może być jednak łatwo manipulowany przez zorganizowane transfery środków pomiędzy powiązanymi stronami.
  • Wartość Transakcji: W przeciwieństwie do poprzedniego wskaźnika, wartość transakcji jest lepszym wyznacznikiem wartości monety. Ocenia ona wartość pieniężną transakcji, które miały miejsce w określonych ramach czasowych.
  • Opłata transakcyjna: Jest to opłata płacona górnikom/walidatorom za potwierdzanie transakcji. Opłata to wiarygodny wskaźnik popytu na daną monetę. Wyższe opłaty za gaz oznaczają, że użytkownicy są skłonni zapłacić więcej, aby ich transakcje zostały szybciej zatwierdzone.

Podsumowanie

Analiza fundamentalna rynku kryptowalut może pozwolić osiągać spore zyski. Umiejętność zrozumienia prawdziwej wartości monety, niezależnie od jej obecnej ceny, jest bardzo ważna.

Podobnie jak na rynku akcji, poleganie tylko na jednym sposobie inwestowania ogranicza inwestorów. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zbudowanie solidnej strategii, która wykorzystuje połączenie analizy fundamentalnej i technicznej. Dzięki temu łatwiej jest zidentyfikować monety z dużym potencjałem zysku i wyczuć czas transakcji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram