Analiza Bitcoina: czy czeka nas dalszy spadek?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 stycznia 2023
ikona autora biały
pierwsza transakcja bitcoin

Wczorajszy dzień był czerwonym dniem dla Bitcoina. W ostatnim tygodniu widzieliśmy jak cena największej kryptowaluty rośnie, podczas gdy wolumen nadal spada. Oznacza to, że coraz mniej osób jest skłonnych kupować przy coraz wyższych poziomach cen. Nie jest to z pewnością pozytywne zjawisko, dlatego korekta była bardzo prawdopodobna. Tak się stało, ale dziś palącym pytaniem jest, czy na tym się skończy.

O czym dziś rozmawiamy?

Dziś omawiamy kilka kluczowych kwestii. Zaczynamy od wykresu S&P 500, czyli indeksu akcji 500 największych amerykańskich spółek. W ostatnich latach widać, że największa kryptowaluta podąża za tym samym trendem co ten indeks. Dlatego bardzo ważne jest, aby być świadomym akcji cenowej tego indeksu, ponieważ ma to po prostu wpływ na Bitcoina.

Ponadto omawiamy wykres dolara. Jak być może wiesz, istnieje odwrotna korelacja pomiędzy Bitcoinem a siłą dolara. Im silniejszy dolar, tym słabszy jest Bitcoin. I odwrotnie…

W jakim miejscu znajduje się S&P 500?

Jak widać na poniższym wykresie, w ciągu ostatniego roku jest tylko jedna ważna linia. Jest to linia przekątna, przed którą cena napotyka opór. Za każdym razem, gdy cena trafia na tę linię, spada i często prowadzi to do nowego dołka. W zeszłym tygodniu stało się jednak coś niezwykłego. Kurs indeksu zamknął tydzień powyżej linii oporu. Jest to bardzo pozytywna zmiana.

wykres prezentujący indeks akcji 500 najważniejszych amerykańskich spółek

Aby potwierdzić, czy dany opór rzeczywiście został przełamany, należy obserwować go na różnych interwałach czasowych. Cena zamknęła dzienną i tygodniową świecę powyżej przełamanej linii trendu: bardzo dobry znak.

Niemniej jednak, sprawy są teraz ekscytujące. Wczoraj S&P 500 nie zamknął dnia pozytywnie. Cena znajduje się obecnie tuż przy linii trendu. Bitcoin może więc pójść w dwie strony:

  • Opcja 1: cena testuje linię trendu jako wsparcie, a następnie wzrasta dalej. Jest to prawdopodobny scenariusz. Rzeczywiście, często widzimy, że po przełamaniu oporu cena testuje poziom cenowy i rozpoczyna ruch w górę.
  • Opcja 2: Przebicie oporu było "fazą byka", w której animatorzy chcą, aby inwestorzy myśleli, że cena idzie dalej w górę, ale tak naprawdę cena spadnie. Zatem w tym przypadku cena wróci poniżej linii trendu.

Opcja 1 jest bycza zarówno dla S&P 500 jak i Bitcoina, natomiast opcja 2 jest niedźwiedzia. Spójrzmy na wykres siły dolara, by określić, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

Trend siły dolara (DXY)

Poniższy wykres wykorzystaliśmy we wcześniejszej analizie. Wtedy jeszcze cena testowała czerwoną linię jako wsparcie. Teraz okazuje się, że wsparcie jest wystarczająco silne i dolar jest na początku trendu wzrostowego.

wykres prezentujący cenę dolara na początku stycznia 2023 roku

Istnieje odwrotna korelacja pomiędzy wartością Bitcoina a siłą dolara amerykańskiego (DXY). Jeśli wartość dolara wzrośnie, nie jest to dobra wiadomość dla Bitcoina. Dlatego też, jeśli trend rosnącego dolara będzie kontynuowany, to być może spowoduje, że scenariusz 2 stanie się rzeczywistością dla S&P 500 i spowoduje głębokie czerwone świece na wykresie Bitcoina. Załóżmy, że DXY traci wsparcie, będzie to bardzo korzystne zarówno dla S&P 500 jak i największej kryptowaluty i opcja 1 może być w zasięgu ręki. Na razie ważne jest, aby mieć oko na wszystkie te wykresy, aby uzyskać pełny obraz wszelkich zmian trendu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram