Analiza Bitcoina: czy czeka nas dalszy spadek?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 stycznia 2023
ikona autora biały
pierwsza transakcja bitcoin

Wczorajszy dzień był czerwonym dniem dla Bitcoina. W ostatnim tygodniu widzieliśmy jak cena największej kryptowaluty rośnie, podczas gdy wolumen nadal spada. Oznacza to, że coraz mniej osób jest skłonnych kupować przy coraz wyższych poziomach cen. Nie jest to z pewnością pozytywne zjawisko, dlatego korekta była bardzo prawdopodobna. Tak się stało, ale dziś palącym pytaniem jest, czy na tym się skończy.

O czym dziś rozmawiamy?

Dziś omawiamy kilka kluczowych kwestii. Zaczynamy od wykresu S&P 500, czyli indeksu akcji 500 największych amerykańskich spółek. W ostatnich latach widać, że największa kryptowaluta podąża za tym samym trendem co ten indeks. Dlatego bardzo ważne jest, aby być świadomym akcji cenowej tego indeksu, ponieważ ma to po prostu wpływ na Bitcoina.

Ponadto omawiamy wykres dolara. Jak być może wiesz, istnieje odwrotna korelacja pomiędzy Bitcoinem a siłą dolara. Im silniejszy dolar, tym słabszy jest Bitcoin. I odwrotnie…

W jakim miejscu znajduje się S&P 500?

Jak widać na poniższym wykresie, w ciągu ostatniego roku jest tylko jedna ważna linia. Jest to linia przekątna, przed którą cena napotyka opór. Za każdym razem, gdy cena trafia na tę linię, spada i często prowadzi to do nowego dołka. W zeszłym tygodniu stało się jednak coś niezwykłego. Kurs indeksu zamknął tydzień powyżej linii oporu. Jest to bardzo pozytywna zmiana.

wykres prezentujący indeks akcji 500 najważniejszych amerykańskich spółek

Aby potwierdzić, czy dany opór rzeczywiście został przełamany, należy obserwować go na różnych interwałach czasowych. Cena zamknęła dzienną i tygodniową świecę powyżej przełamanej linii trendu: bardzo dobry znak.

Niemniej jednak, sprawy są teraz ekscytujące. Wczoraj S&P 500 nie zamknął dnia pozytywnie. Cena znajduje się obecnie tuż przy linii trendu. Bitcoin może więc pójść w dwie strony:

  • Opcja 1: cena testuje linię trendu jako wsparcie, a następnie wzrasta dalej. Jest to prawdopodobny scenariusz. Rzeczywiście, często widzimy, że po przełamaniu oporu cena testuje poziom cenowy i rozpoczyna ruch w górę.
  • Opcja 2: Przebicie oporu było "fazą byka", w której animatorzy chcą, aby inwestorzy myśleli, że cena idzie dalej w górę, ale tak naprawdę cena spadnie. Zatem w tym przypadku cena wróci poniżej linii trendu.

Opcja 1 jest bycza zarówno dla S&P 500 jak i Bitcoina, natomiast opcja 2 jest niedźwiedzia. Spójrzmy na wykres siły dolara, by określić, który scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

Trend siły dolara (DXY)

Poniższy wykres wykorzystaliśmy we wcześniejszej analizie. Wtedy jeszcze cena testowała czerwoną linię jako wsparcie. Teraz okazuje się, że wsparcie jest wystarczająco silne i dolar jest na początku trendu wzrostowego.

wykres prezentujący cenę dolara na początku stycznia 2023 roku

Istnieje odwrotna korelacja pomiędzy wartością Bitcoina a siłą dolara amerykańskiego (DXY). Jeśli wartość dolara wzrośnie, nie jest to dobra wiadomość dla Bitcoina. Dlatego też, jeśli trend rosnącego dolara będzie kontynuowany, to być może spowoduje, że scenariusz 2 stanie się rzeczywistością dla S&P 500 i spowoduje głębokie czerwone świece na wykresie Bitcoina. Załóżmy, że DXY traci wsparcie, będzie to bardzo korzystne zarówno dla S&P 500 jak i największej kryptowaluty i opcja 1 może być w zasięgu ręki. Na razie ważne jest, aby mieć oko na wszystkie te wykresy, aby uzyskać pełny obraz wszelkich zmian trendu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram