Algorand (ALGO) - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lipca 2022
ikona autora biały
alogrand algo

Algorand to wydajna platforma blockchain z szybkimi i tanimi transakcjami, działająca na autorskim algorytmie konsensusu Pure Proof-of-Stake (PPoS). Obsługuje smart kontrakty, zdecentralizowane aplikacje i emisję cyfrowych aktywów.

Na blockchainie Algorand rozwija się ekosystem wielu usług DeFi, NFT i Web3, a także setki rozwiązań dla tradycyjnej gospodarki.

Algorand jest pozycjonowany jako "carbon-negative" blockchain - część opłat transakcyjnych trafia na projekty zalesiania i inne programy kompensacji emisji dwutlenku węgla.

Kto i kiedy stworzył Algorand?

Algorand został założony w 2017 roku w Bostonie przez profesora MIT i laureata Nagrody Turinga Silvio Micali. Startup pozyskał 4 mln dolarów w ramach inwestycji zalążkowej od firm venture capital Pillar Ventures i Union Square Ventures.

Seryjny przedsiębiorca Steve Kokinos, który założył Fuz, BladeLogic i WebYes, został sprowadzony jako CEO, podczas gdy Sean Ford - współzałożyciel uPromise i były dyrektor marketingu LogMeIn - objął stanowisko dyrektora operacyjnego.

Latem 2018 roku uruchomili zamkniętą sieć testową Algorand, która pokazała potencjalnym inwestorom wszystkie zalety nowego blockchaina.

Jesienią 2018 roku startup zorganizował kolejną rundę finansowania i pozyskał 62 mln dolarów od grupy funduszy venture capital.

W kwietniu 2019 r. sieć testowa trafiła do publicznego użytku, a główna sieć została uruchomiona w czerwcu. W tym samym czasie odbyła się otwarta holenderska aukcja 25 milionów natywnych tokenów Algorand (ALGO). Dzięki niej udało się pozyskać ponad 60 milionów dolarów.

W listopadzie 2019 roku nastąpiła pierwsza duża aktualizacja sieci do Algorand 2.0, w której dodano wsparcie dla smart kontraktów, emisji aktywów cyfrowych i atomic swapów.


Jak działa Algorand?

Twórcy uważają, że rozwiązali "trylemat blockchaina" poprzez jednoczesne wdrożenie wysokiej wydajności, skalowalności i bezpieczeństwa poprzez mechanizm konsensusu Pure Proof-of-Stake i kilka innych innowacji.

Platformy blockchain oparte na algorytmie konsensusu Delegated Proof-of-Stake (DPoS) i jego wariantach ograniczają liczbę walidatorów do kilkuset lub nawet kilkudziesięciu w imię wysokiej wydajności, co zmniejsza decentralizację i zwiększa potencjał nadużyć.

W Algorand wysoki poziom decentralizacji i bezpieczeństwa jest utrzymywany poprzez tajne i losowe wybieranie walidatorów następnego bloku ze wszystkich portfeli posiadających co najmniej jedną monetę ALGO.

Każdy blok jest zatwierdzany zgodnie z protokołem porozumienia bizantyjskiego w trzech krokach:

  • Propozycja - Losowo wybierany jest portfel lidera, który oferuje blok do zatwierdzenia;
  • Soft Voting - Komisja losowo wybranych portfeli wybiera z zaproponowanych bloków ten jedyny, który trafi do certyfikacji;
  • Głosowanie potwierdzające - Inna losowo wybrana komisja sprawdza nowy blok pod kątem nadmiernych wydatków, podwójnych wydatków lub innych problemów i certyfikuje go do włączenia do blockchaina.

Na każdym etapie do wyboru portfeli wykorzystywana jest weryfikowalna funkcja losowa (VRF), która działa jak ważona loteria: im więcej tokenów ALGO w portfelu, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie on wybrany.

W sieci Algorand działa również ponad 120 węzłów przekaźnikowych, które są kompletnymi węzłami i zawierają aktualne kopie blockchaina.

Dzięki tej architekturze sieć ma przepustowość do 1000 transakcji na sekundę przy czasie bloku wynoszącym 4,5 sekundy. Koszt jednej transakcji wynosi 0,001 ALGO (około 0,0003 USD na lipiec 2022).

Inną ważną konsekwencją jest to, że blockchain Algorand jest wysoce energooszczędny i opłacalny w przeliczeniu na transakcję w porównaniu z nie tylko kryptowalutami PoW, ale także większością kryptowalut DPoS.

Blockchain wykorzystuje własną maszynę wirtualną Algorand (AVM). Nie jest kompatybilny z maszyną wirtualną Ethereum i smart kontraktami napisanymi w Solidity.

Językiem ojczystym AVM jest TEAL. Jednak smart kontrakty i zdecentralizowane aplikacje mogą być również napisane w Pythonie, który jest szeroko stosowany poza branżą kryptowalut.

grafika z logo platformy blockchain Algorand

Algorand (ALGO) - tokenomia

ALGO jest natywną kryptowalutą dla blockchaina Algorand. Jest on używany do stakingu, opłat transakcyjnych, węzłów przekaźnikowych oraz jako token zarządzania. Moneta jest notowana na głównych giełdach (Binance, Coinbase, Huobi, Kraken, FTX itp.) I znajduje się w pierwszej 50-tce pod względem kapitalizacji rynkowej (stan na lipiec 2022).

Cała podaż ALGO (10 miliardów monet) została wypuszczona w ramach oferty pre-Main. Większość została podzielona pomiędzy zespół, wczesnych inwestorów i fundację non-profit Algorand.

Harmonogram wydawania ALGO był poważnie analizowany od momentu premiery. Algorand Accelerated Vesting rozdał 3,1 miliarda ALGO w latach 2020-21 w ramach programu wspierającego wczesnych użytkowników, posiadaczy węzłów przekaźnikowych i deweloperów. W ciągu 2021 roku liczba ALGO w obiegu wzrosła z 3,11 mld do 6,97 mld.

Według obecnych planów, pozostałe monety blockchain będą dystrybuowane do 2030 roku jako dotacje, nagrody za staking, zarządzanie i utrzymanie węzła retransmisyjnego.

Nagrody za staking są wysyłane do portfeli posiadaczy ALGO po utworzeniu każdego nowego bloku. Staking przynosi zyski na poziomie około 6% w skali roku.


Kto zarządza projektem Algorand?

Na początku projektem zarządzała i technicznie rozwijała go prywatna firma Algorand Inc. W 2019 roku w Singapurze powstała Fundacja Algorand, której powierzono finansowanie i rozwój sieci, a także szkolenia i wsparcie dla deweloperów.

Fundacja Algorand jest głównym właścicielem ALGO. Organizacja wykorzystuje kryptowalutę do finansowania swoich operacji i projektów na blockchainie Algorand poprzez programy akceleracyjne.

We wrześniu 2021 roku Fundacja Algorand utworzyła z własnych środków fundusz Viridis DeFi Fund o wartości 300 milionów dolarów, który zapewnia granty zespołom rozwijającym portfele, mosty i inne usługi w ekosystemie.

W czwartym kwartale 2021 roku blockchain Algorand rozpoczął przejście na zdecentralizowany model zarządzania, który pozwala wszystkim posiadaczom ALGO uczestniczyć w kluczowych decyzjach.

Aby to zrobić, posiadacz kryptowaluty musi zarejestrować się jako gubernator (governor lub "governance participant") i zablokować wybraną liczbę tokenów na cały trzymiesięczny okres głosowania.


Czym jest ekosystem Algorand?

Twórcy Algorand pierwotnie skupili platformę blockchain na tworzeniu zdecentralizowanych rozwiązań w różnych sektorach realnej gospodarki. Sieć zaczęła być wykorzystywana w nieruchomościach, administracji publicznej, prawach autorskich, finansach, emitowaniu tokenizowanych akcji itp.

Największym partnerstwem tego okresu jest rozwój narodowej waluty cyfrowej Wysp Marshalla opartej na Algorand. Został on ogłoszony w marcu 2020 roku przez firmę SFB Technologies, która stoi za projektem.

W sierpniu 2021 roku Koibanx, firma zajmująca się tokenizacją aktywów, podpisała umowę z rządem Salwadoru na rozwój infrastruktury informatycznej z wykorzystaniem Algorand.

Wraz z rozwojem segmentów DeFi, NFT i Web3 w latach 2020-21 Fundacja Algorand zaczęła przeznaczać środki na rozwój prywatnych obszarów zorientowanych na użytkowników. Uruchomiono projekty DeFi takie jak Algofi, Yieldly, Folks Finance; rynki NFT Abris.io, AB2 Gallery, ZestBloom.

Na Alogrand uruchomiono również kilkanaście gier NFT i P2E: Algorealm, Aegir Tactics, SK8, Alchemon, Cosmis Champs i inne. Powstała nawet gildia Gaming.

W rozwoju ekosystemu DeFi pomogły duże fundusze wsparcia projektów Algorand uruchomione w 2021 roku: Borderless ALGO Fund II z 500 mln dolarów od firmy venture capital Borderless Capital i 100 mln dolarów od Arrington Capital.


Jak rozwija się Algorand?

W chwili pisania tego tekstu zdecentralizowane rozwiązania blockchain Algorand są wykorzystywane przez ponad 700 organizacji na całym świecie.

W maju 2022 roku Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) przyznała Algorand status regionalnego sponsora i oficjalnej platformy blockchain dla Mistrzostw Świata w Katarze oraz Mistrzostw Świata Kobiet FIFA w Australii i Nowej Zelandii w 2023 roku. Sieć stworzy oficjalny portfel kryptowalutowy dla turniejów i wyemituje NFT.

W tym samym miesiącu Algorand wraz z Hivemind przejął cyfrowy serwis muzyczny Napster. W czerwcu strony ogłosiły plany wykorzystania blockchaina do wprowadzenia na rynek tokenu NAPSTER i stworzenia ekosystemu do streamingu muzyki.

Fundacja Algorand kładzie duży nacisk na utrzymanie zielonej reputacji. Algorand jest pozycjonowany jako pierwszy na świecie blockchain neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla.

Specjalny smart kontrakt automatycznie przeznacza część opłat transakcyjnych na finansowanie programów zalesiania i alternatywnej energii. W ten sposób projekt kompensuje emisję dwutlenku węgla.

Ponadto Algorand współpracuje z firmą ClimateTrade, która wykorzystuje blockchain do stworzenia globalnego rynku kredytów węglowych.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram