Aktualizacja Shanghai Ethereum. Co musisz wiedzieć?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 lutego 2023
ikona autora biały
ethereum

Ethereum już w marcu 2023 roku otrzyma ważną aktualizację Shanghai. Jest to drugi istotny upograde po The Merge, który przeniósł drugą pod względem kapitalizacji kryptowalutę na algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS).

Nadchodząca aktualizacja otworzy użytkownikom możliwość wycofania ETH z kontraktu depozytowego Beacon Chain i wiąże się z szeregiem ulepszeń w systemie.

Wielu w społeczności obawia się potencjalnej presji na cenę eteru w związku z otwarciem wypłat. Niektórzy są przekonani, że aktualizacja negatywnie wpłynie na tokeny usług liquid-stakingowych takich jak Lido i ogólnie na rynek.

Czy są powody do obaw? Jak aktualizacja wpłynie na cenę i perspektywy Ethereum? Sprawdźmy!

Shanghai Ethereum

Aktualizacja Shanghai wiąże się z wdrożeniem szeregu propozycji ulepszeń Ethereum (EIP). Kluczowym z nich jest EIP-4895, który pozwoli na wypłacanie środków ze stakingu. Opcja ta była niedostępna od momentu uruchomienia fazy zero drugiej wersji systemu w 2020 roku.

Wraz z nadchodzącym hardforwardem deweloperzy spodziewają się również wdrożenia EIP-3540, EIP-3670, EIP-4200, EIP-4750 i EIP-5450, skupiających się na implementacji formatu EOF. Ten ostatni pozwala na sprawdzanie i modyfikowanie inteligentnych kontraktów podczas wdrażania.

Jeśli implementacja EOF okaże się zbyt skomplikowana, wdrożenie technologii zostanie odłożone do jesieni 2023 roku. W tym czasie planowana jest kolejna aktualizacja, która aktywuje EIP-4844. Wprowadzi ona "większość" logiki i formatów ze specyfikacji technologii dunksharingu.

Deweloperzy wdrożyli niedawno shadow fork Shanghai, aby przetestować wpływ planowanej aktualizacji na sieć bazową.

Podczas testów wystąpił szereg problemów wynikających z nieprawidłowej konfiguracji klienta Geth. Po wprowadzeniu poprawki wszystkie węzły zaczęły działać w sposób spójny.

1 lutego został uruchomiony fork testowy Zhejiang w celu przetestowania wycofania ETH z kontraktu depozytowego Beacon Chain. Hardfork na testnecie spodziewany jest w lutym.

Rajd tokenów liquid staking

Wśród zbliżającej się dużej aktualizacji, token zarządzający wiodącej platformy liquid-stakingowej Lido Finance wykazuje silny wzrost. LDO zyskał w styczniu ponad 130%. Jego kapitalizacja rynkowa przekroczyła kamień milowy 2 mld USD.

Lido Finance wyłoniło się jako lider rankingu DeFi Llama, pokonując w TVL platformę weterana segmentu - MakerDAO.

screen prezentujący wykres ceny Lido Finance

Lido Finance pozwala użytkownikom zarabiać pieniądze poprzez stakowanie kryptowalut takich jak Ethereum, Polygon i Polkadot.

Najpopularniejszą monetą w serwisie jest Ethereum. Użytkownicy otrzymują tokeny stETH w zamian za aktywa zablokowane w Beacon Chain, które mogą być wykorzystane w innych protokołach DeFi. Lido Finance jest popularny wśród inwestorów detalicznych, którzy nie mają wystarczająco dużo pieniędzy (32 ETH) i wiedzy technicznej, aby działać jako walidator.

Token RPL również wyraźnie wzrósł o ponad 100% w styczniu. Rocket Pool pozycjonuje się jako zdecentralizowany protokół, który mapuje stakerów do operatorów węzłów w ramach jednego systemu. Operatorzy muszą posiadać 16 ETH (połowa kwoty wymaganej dla walidatora Beacon Chain), a także niewielką ilość RPL, aby uczestniczyć w procesie.

Sądząc po rosnących cenach takich kryptowalut, rynek pozytywnie patrzy na nadchodzącą aktualizację. Sprawi ona, że stakowane monety będą bardziej płynne i usuną czynnik niepewności - użytkownicy będą wiedzieli, kiedy ich środki zostaną wypłacone. Shanghai może zwiększyć konkurencję między platformami takimi jak Lido Finance i Rocket Pool, co również jest pozytywne.

Wpływ na cenę ETH

Według analityków z Binance Academy, nadchodząca aktualizacja wpłynie na procent monet w stakingu w stosunku do ETH w obiegu.

"Z kolei to może zmienić stosunek podaży do popytu Ethereum" - podkreślają badacze.

Wśród sceptyków panuje przekonanie, że po aktualizacji rynek zostanie zalany nadmiarem wolumenu ETH, a to wiąże się z potencjałem załamania ceny kryptowaluty. Analitycy szwajcarskiego banku kryptowalut Sygnum stwierdzili:

"Podczas gdy niektórzy spodziewają się zwiększonej presji sprzedaży, inni są optymistami, że aktualizacja spowoduje wzrost popytu na staking eteru, ponieważ nowe opcje i usługi staną się dostępne po aktualizacji"

Aktywacja Shanghai pozwoli inwestorom uwolnić zablokowane ETH po raz pierwszy od 2020 roku. Eksperci przekonują jednak, że masowe wycofanie jest mało prawdopodobne, ponieważ wypłaty nie nastąpią z dnia na dzień. Proces jest dynamiczny, wymaga czasu i zależy od wielu czynników.

Istnieją dwie opcje wypłaty:

  • Częściowa, dotycząca środków na saldzie powyżej 32 ETH. W tym przypadku walidator nie opuszcza Beacon Chain, biorąc udział w mechanizmie konsensusu;
  • Pełna - walidator opuszcza sieć i przestaje być jej członkiem. Całe saldo (32 ETH i nagrody) zostaje odblokowane.

Jak wyjaśniono na stronie Ethereum.org, w drugiej opcji walidator zajmuje miejsce w kolejce do wypłaty Miejsce to zależy od łącznej liczby uczestników sieci. Im jest ona wyższa, tym więcej użytkowników będzie mogło w pełni wycofać aktywa w jednej epoce. Sygnum podkreśla:

"Taki limit zapewnia stabilność systemu poprzez kontrolę liczby walidatorów, którzy mogą wycofać się jednocześnie. W końcu walidatorzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo sieci Ethereum".

Po przejściu przez kolejkę, uczestnicy sieci przechodzą do kolejnego etapu - "okresu wycofania".

"Czas trwania tego okresu różni się w zależności od liczby walidatorów próbujących wypłacić środki w tym samym czasie. Może trwać od kilku godzin do tygodni, a może nawet miesięcy".

Tym samym, dzięki opisanemu powyżej mechanizmowi, prawdopodobieństwo znacznego spadku ceny Ethereum jest niewielkie. Z drugiej strony trudno jest z całą pewnością przewidzieć kurs drugiej największej kryptowaluty po wdrożeniu aktualizacja Shanghai.

Sygnum przytoczyło szereg czynników, które "wpłyną na podaż i popyt":

  • Będzie limit 57 600 częściowych wypłat dziennie (przy obecnym wolumenie monet w stakingu), co pozwoli walidatorom wypłacić zgromadzone nagrody. To w naturalny sposób ograniczy presję sprzedaży;
  • im więcej pełnych wypłat, tym dłużej trwa ich przetwarzanie. Oznacza to również mniejszą niedźwiedzią presję na rynku;
  • wielu stakerów, zwłaszcza zwolenników długoterminowych strategii inwestycyjnych, będzie wolało trzymać swoje ETH. Inni po prostu nie będą chcieli sprzedawać monet ze stratą;
  • Popyt na tokeny liquid stakingu wzrośnie, ponieważ te pochodne mogą być wykorzystywane w produktach DeFi do generowania dochodu oprócz podstawowej nagrody;
  • otwarcie wypłat poprawi płynność, otworzy możliwości arbitrażu i zmniejszy ryzyko związane z instrumentami pochodnymi, takimi jak stETH i rETH;
  • Ethereum ma najniższy Staking Ratio w porównaniu do konkurencyjnych platform, takich jak Solana czy Cardano. Jednak powinno się to zmienić po aktualizacji i pojawieniu się nowych usług stakingowych.

Lookonchain jest przekonana, że inwestorzy nie powinni martwić się o potencjalną presję sprzedażową po aktualizacja Shanghai. Wylicza on, że średnia cena zakupu ETH zablokowanego w kontrakcie depozytowym Beacon Chain wynosi 2260 USD.

Oznacza to, że racjonalni uczestnicy rynku, w przeważającej części, nie będą "dupować" wycofywanych monet ze stratą.

Niezależny badacz Tripoli zauważył, że wypłaty będą wymagały poświadczeń prefiksu 0x01, "nieokreślonych przez wczesnych walidatorów". Ich konwersja z 0x00 jest "ograniczona do 16 operacji na blok".

"Jak dotąd około 20% nowych walidatorów nie ustawia 0x01. Prawdopodobnie są to osoby korzystające z nieaktualnych podręczników, a także scentralizowane organizacje, które nie zaktualizowały swoich procedur".

Z jego obserwacji wynika, że najbardziej aktywna w przyjmowaniu odpowiedniego typu danych jest usługa Lido.

"Dostawca płynnego stakingu danych ma koncentrację na poziomie 88% kwalifikujących się poświadczeń. Kontroluje ponad 60% wszystkich walidatorów, które mają wszystko gotowe do automatycznej wypłaty".

Jest on przekonany, że taki stan rzeczy jest pozytywnym czynnikiem dla sieci i tylko "naiwni obserwatorzy mogą zostać wprowadzeni do debaty o centralizacji". Tripoli podzielił się swoimi przemyśleniami:

"Intensywna realizacja [0x01] spowoduje efekt zatłoczenia w kolejce częściowego wycofania. Zmniejszy to wielkość początkowego skoku wypłat"

Według obliczeń eksperta, w najbardziej ekstremalnym scenariuszu, około 110 000 ETH zostałoby wypłacone w częściowych wypłatach w pierwszym dniu po aktywacji Shanghai (nie uwzględniając Lido-walidatorów z typem poświadczenia 0x01).

Ta liczba ostro kontrastuje z "naiwnymi modelami" sugerującymi liczbę 400 000 ETH dziennie, powiedział.

"Biorąc pod uwagę, że zestaw walidatorów innych niż Lido obejmuje większość scentralizowanych platform i alternatywnych pochodnych liquid-stacking, istnieje powód, aby oczekiwać, że ci walidatorzy sprzedadzą tylko ułamek swoich opłat. Jest mało prawdopodobne, że taki scenariusz miałby katastrofalne konsekwencje dla rynku".

Niewykorzystany potencjał

Na dzień 06.02.2023 r. tylko 14,25% podaży rynkowej Ethereum jest zaangażowane w Staking Ratio. To bardzo mało w porównaniu z innymi popularnymi blockchainami PoS, takimi jak Cardano czy Solana.

screen przedstawiający zaangażowanie Ethereum w Staking Ratio

Powinno to zacząć się zmieniać po aktualizacji Shanghai w marcu. Zilustrowana powyżej różnica prawdopodobnie będzie się stopniowo wygładzać, ponieważ staking ETH będzie postrzegany jako mniej ryzykowna czynność.

Można również założyć, że znaczna część ETH uwolnionego przez EIP-4895 przepłynie do protokołów DeFi. Ożywi to sektor zdecentralizowanych finansów, zwiększy jego zagregowaną TVL i prawdopodobnie będzie silnym impulsem do ożywienia reszty rynku.

Protokoły liquid stakingu obejmują ~6,87 mln ETH o wartości 11,3 mld USD (dane DeFi Llama na dzień 06.02.2023).

Dla porównania, kontrakt Beacon Chain ma zablokowane 16,64 mln ETH o łącznej wartości 26 mld USD (stan na 15.02.2023). W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba ta wzrosła o około 25%, a w ciągu ostatniego roku o 77%.

wykres prezentujący wzrost kontraktu Beacon Chain, stan na luty 2023

Tak duża różnica wskazuje na wysoki potencjał wzrostu dla pochodnych takich jak stETH i TVL odpowiednich platform.

Nadchodząca aktualizacja może mieć również pozytywny wpływ na tokeny użytkowe protokołów liquid stacking, takich jak LDO, RPL, ANKR i SWISE.

Analitycy Sygnum zakładają także wzrost popytu na zdecentralizowane usługi takie jak Rocket Pool. TVL tego ostatniego mniej więcej podwoił się w ciągu dwóch miesięcy i przekroczył już granicę 1 miliarda dolarów.

wykres prezentujący wzrost popytu na zdecentralizowane usługi Rocket Pool

Rocket Pool ma udział na poziomie 5,64% w segmencie liquid stakingu. Lido, wieloletni lider, ma udział na poziomie 73,51%.

Z poniższego wykresu wynika, że usługi liquid stakingu stanowią największy udział aktywów (45,8%) w kontrakcie depozytowym Beacon Chain.

wykres prezentujący procentowy udział liquid stakingu w kontrakcie depozytowym Beacon Chain

Wieloryby mają 20,2% udziału, podczas gdy scentralizowane giełdy 15,4%.

Eksperci Sygnum uważają, że wiele platform rozszerzy swoją funkcjonalność, tak jak w przypadku portfela MetaMask. Spodziewają się również, że wolumen ETH w stakingu będzie nadal rósł. Wzrośnie też liczba walidatorów w sieci. Ta ostatnia liczba zyskała już 79% w 2022 roku, osiągając 495 252 na koniec grudnia.

Analitycy z Binance Academy są przekonani, że otwarcie możliwości wypłat będzie miało ogólny pozytywny efekt i "uczyni rynek ETH bardziej wolnym". Według nich posiadacze monet będą mogli lepiej reagować na podaż i popyt, aby osiągnąć równowagę rynkową.

JPMorgan jest przekonany, że aktualizacja Shanghai jest pozytywna dla Coinbase, największej amerykańskiej giełdy kryptowalut. Badacze instytucji finansowej oszacowali 95% udział klientów, którzy wyrażą zainteresowanie stakowaniem Ethereum po nadchodzącej aktualizacji.

Przewidują, że "nowa era" doda dodatkowe 225-545 milionów dolarów do obecnych rocznych przychodów firmy z ze stakingu ETH (w chwili pisania tekstu szacowanych na 50 milionów dolarów).

Podsumowanie

Aktualizacja Shanghai to znaczący krok w rozwoju drugiej pod względem kapitalizacji kryptowaluty. Przed nami jednak wiele kamieni milowych, mających na celu rozwiązanie odwiecznego problemu skalowania i przekształcenie Ethereum w sieć odporną na obliczenia kwantowe.

Po otwarciu możliwości wypłaty środków, stakowanie ETH stanie się bardziej atrakcyjną działalnością ze względu na zwiększoną płynność ETH. Na przykład aktywność w ekosystemie może wzrosnąć kosztem tych, którzy z tego czy innego powodu nie chcieli korzystać z usług takich jak Lido i Rocket Pool.

Według inwestora kryptowalutowego i blogera Larka Davisa, liczba posiadaczy drugiej pod względem kapitalizacji kryptowaluty wzrosła o 263% pod koniec 2022 roku. Wskazuje to na korzystne perspektywy dla Ethereum i pozytywne postrzeganie nadchodzących aktualizacji przez uczestników rynku.

Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek mógł dokładnie przewidzieć cenę Ethereum i powiązanych tokenów po aktualizacji Shanghai. Każda znacząca aktualizacja jest obarczona dużą zmiennością.

Jedynym pewnikiem jest to, że eter i wiele innych kryptowalut będzie rosło w cenie wraz z dalszym ożywieniem rynku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram