90% wszystkich Bitcoinów jest już wydobytych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 grudnia 2021
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Niespełna 13 lat po ujrzeniu światła dziennego, sieć Bitcoin osiągnęła znaczący kamień milowy. 90% wszystkich BTC, które będą kiedykolwiek istniały, zostało wydobyte. Jednakże wydobycie pozostałych 10% zajmie dużo więcej czasu - według niektórych szacunków ponad 100 lat.

90% w 12 lat

Historia Bitcoina rozpoczęła się prawie 13 lat temu, kiedy to jego sieć wystartowała 3 stycznia 2009 roku. Wtedy to, Satoshi Nakamoto - tajemniczy architekt (lub architekci) projektu - wydobył blok startowy łańcucha, znany jako Genesis Block.

Jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych cech Bitcoina jest jego cyfrowa rzadkość, która wynika z faktu, że nie można stworzyć więcej niż 21 milionów Bitcoinów.

Według danych BlockchainCom, 18,89 milionów BTC jest już wydobytych, co stanowi 90% całkowitej podaży. Po dzisiejszym dniu do wydobycia pozostało mniej niż 2 miliony bitcoinów. Jednak ze względu na regularne wydarzenia halbingu, samoregulujący się poziom trudności i inne zaprogramowane funkcje, szacuje się, że zajmie to sporo czasu, a 21-milionowy BTC zostanie "stworzony" w odległym 2140 roku.

10% za prawie 120 lat

Według matematyki, pełne 100% zostanie wydobyte w połowie następnego stulecia, ponieważ głównym powodem tego jest halving W skrócie, jest to zaprogramowane zdarzenie występujące co 210 000 bloków (mniej więcej cztery lata), które zmniejsza nagrodę za blok o połowę. Na dzień dzisiejszy nagroda ta wynosi 6,25 BTC, natomiast w 2024 roku zostanie zmniejszona do 3,125. Dla porównania, w 2009 roku zaczynała się ona od 50 BTC za blok.

Kolejną istotną cechą stworzoną w celu zapewnienia stabilnej prędkości produkcji nowych monet przez Bitcoina jest regulacja trudności wydobycia. Zasadniczo jest to proces zachodzący co 2016 bloków (dwa tygodnie), który utrudnia lub ułatwia pracę górnikom.

Jeśli jest zbyt wielu górników próbujących wydobywać nowe bitcoiny, dostosowanie trudności utrudni im otrzymanie nagród i odwrotnie. To zapewni, że tworzenie bloków pozostaje stabilne.

Ważny przykład zalet trudności wydobycia pojawił się na początku tego roku. Ponieważ Chiny wprowadziły całkowity zakaz obrotu kryptowalutami, górnicy musieli zamknąć działalność i przenieść się w inne miejsce.

Współczynnik hashowania, który jest wskaźnikiem solidności sieci, w kolejnych miesiącach gwałtownie spadł, a tworzenie bloków zostało opóźnione. Jednak blockchain przeszedł kilka kolejnych negatywnych korekt, które znacznie ułatwiły górnikom wykonywanie ich pracy.

Utracone monety i cyfrowy niedobór

Podczas gdy w przyszłym stuleciu ma zostać wydobyta całkowita podaż 21 milionów BTC, nie wszystkie mogą trafić na otwarty rynek. Ponad 3,5 miliona bitcoinów zostało bowiem "utraconych" z powodu zagubienia kluczy prywatnych lub nawet śmierci ich posiadaczy.

Istnieje wiele przykładów inwestorów, zazwyczaj wczesnych nabywców, którzy wydobyli lub otrzymali znaczne ilości BTC lata temu, ale nie zdołali ich zabezpieczyć.

Jedną z takich osób jest urodzony w Niemczech programista Stefan Thomas. W 2011 roku wyprodukował on film edukacyjny o nazwie "Czym jest Bitcoin?" dla innego fana BTC, który w zamian wysłał mu 7002 bitcoiny.

Na początku Thomas nie przywiązywał zbytniej wagi do swoich udziałów, ponieważ w tamtym czasie miały one niewielką wartość, a on sam zgubił cyfrowe klucze do portfela. Jednak monety są teraz warte ponad 340 milionów dolarów, a mężczyzna jest zdesperowany, aby odzyskać swoje klucze prywatne.

To tylko pokazuje, jak ważne jest bezpieczne przechowywanie BTC, zapamiętywanie (zapisywanie) kluczy prywatnych, a także jeszcze bardziej podkreśla rzadkość bitcoina. Prawie 17% całkowitej podaży aktywów zostało przypuszczalnie bezpowrotnie utracone, co czyni go jeszcze bardziej deficytowym, niż było to zamierzone.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram