90% wszystkich Bitcoinów jest już wydobytych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 grudnia 2021
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Niespełna 13 lat po ujrzeniu światła dziennego, sieć Bitcoin osiągnęła znaczący kamień milowy. 90% wszystkich BTC, które będą kiedykolwiek istniały, zostało wydobyte. Jednakże wydobycie pozostałych 10% zajmie dużo więcej czasu - według niektórych szacunków ponad 100 lat.

90% w 12 lat

Historia Bitcoina rozpoczęła się prawie 13 lat temu, kiedy to jego sieć wystartowała 3 stycznia 2009 roku. Wtedy to, Satoshi Nakamoto - tajemniczy architekt (lub architekci) projektu - wydobył blok startowy łańcucha, znany jako Genesis Block.

Jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych cech Bitcoina jest jego cyfrowa rzadkość, która wynika z faktu, że nie można stworzyć więcej niż 21 milionów Bitcoinów.

Według danych BlockchainCom, 18,89 milionów BTC jest już wydobytych, co stanowi 90% całkowitej podaży. Po dzisiejszym dniu do wydobycia pozostało mniej niż 2 miliony bitcoinów. Jednak ze względu na regularne wydarzenia halbingu, samoregulujący się poziom trudności i inne zaprogramowane funkcje, szacuje się, że zajmie to sporo czasu, a 21-milionowy BTC zostanie "stworzony" w odległym 2140 roku.

10% za prawie 120 lat

Według matematyki, pełne 100% zostanie wydobyte w połowie następnego stulecia, ponieważ głównym powodem tego jest halving W skrócie, jest to zaprogramowane zdarzenie występujące co 210 000 bloków (mniej więcej cztery lata), które zmniejsza nagrodę za blok o połowę. Na dzień dzisiejszy nagroda ta wynosi 6,25 BTC, natomiast w 2024 roku zostanie zmniejszona do 3,125. Dla porównania, w 2009 roku zaczynała się ona od 50 BTC za blok.

Kolejną istotną cechą stworzoną w celu zapewnienia stabilnej prędkości produkcji nowych monet przez Bitcoina jest regulacja trudności wydobycia. Zasadniczo jest to proces zachodzący co 2016 bloków (dwa tygodnie), który utrudnia lub ułatwia pracę górnikom.

Jeśli jest zbyt wielu górników próbujących wydobywać nowe bitcoiny, dostosowanie trudności utrudni im otrzymanie nagród i odwrotnie. To zapewni, że tworzenie bloków pozostaje stabilne.

Ważny przykład zalet trudności wydobycia pojawił się na początku tego roku. Ponieważ Chiny wprowadziły całkowity zakaz obrotu kryptowalutami, górnicy musieli zamknąć działalność i przenieść się w inne miejsce.

Współczynnik hashowania, który jest wskaźnikiem solidności sieci, w kolejnych miesiącach gwałtownie spadł, a tworzenie bloków zostało opóźnione. Jednak blockchain przeszedł kilka kolejnych negatywnych korekt, które znacznie ułatwiły górnikom wykonywanie ich pracy.

Utracone monety i cyfrowy niedobór

Podczas gdy w przyszłym stuleciu ma zostać wydobyta całkowita podaż 21 milionów BTC, nie wszystkie mogą trafić na otwarty rynek. Ponad 3,5 miliona bitcoinów zostało bowiem "utraconych" z powodu zagubienia kluczy prywatnych lub nawet śmierci ich posiadaczy.

Istnieje wiele przykładów inwestorów, zazwyczaj wczesnych nabywców, którzy wydobyli lub otrzymali znaczne ilości BTC lata temu, ale nie zdołali ich zabezpieczyć.

Jedną z takich osób jest urodzony w Niemczech programista Stefan Thomas. W 2011 roku wyprodukował on film edukacyjny o nazwie "Czym jest Bitcoin?" dla innego fana BTC, który w zamian wysłał mu 7002 bitcoiny.

Na początku Thomas nie przywiązywał zbytniej wagi do swoich udziałów, ponieważ w tamtym czasie miały one niewielką wartość, a on sam zgubił cyfrowe klucze do portfela. Jednak monety są teraz warte ponad 340 milionów dolarów, a mężczyzna jest zdesperowany, aby odzyskać swoje klucze prywatne.

To tylko pokazuje, jak ważne jest bezpieczne przechowywanie BTC, zapamiętywanie (zapisywanie) kluczy prywatnych, a także jeszcze bardziej podkreśla rzadkość bitcoina. Prawie 17% całkowitej podaży aktywów zostało przypuszczalnie bezpowrotnie utracone, co czyni go jeszcze bardziej deficytowym, niż było to zamierzone.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram