90% wszystkich Bitcoinów jest już wydobytych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 grudnia 2021
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Niespełna 13 lat po ujrzeniu światła dziennego, sieć Bitcoin osiągnęła znaczący kamień milowy. 90% wszystkich BTC, które będą kiedykolwiek istniały, zostało wydobyte. Jednakże wydobycie pozostałych 10% zajmie dużo więcej czasu - według niektórych szacunków ponad 100 lat.

90% w 12 lat

Historia Bitcoina rozpoczęła się prawie 13 lat temu, kiedy to jego sieć wystartowała 3 stycznia 2009 roku. Wtedy to, Satoshi Nakamoto - tajemniczy architekt (lub architekci) projektu - wydobył blok startowy łańcucha, znany jako Genesis Block.

Jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych cech Bitcoina jest jego cyfrowa rzadkość, która wynika z faktu, że nie można stworzyć więcej niż 21 milionów Bitcoinów.

Według danych BlockchainCom, 18,89 milionów BTC jest już wydobytych, co stanowi 90% całkowitej podaży. Po dzisiejszym dniu do wydobycia pozostało mniej niż 2 miliony bitcoinów. Jednak ze względu na regularne wydarzenia halbingu, samoregulujący się poziom trudności i inne zaprogramowane funkcje, szacuje się, że zajmie to sporo czasu, a 21-milionowy BTC zostanie "stworzony" w odległym 2140 roku.

10% za prawie 120 lat

Według matematyki, pełne 100% zostanie wydobyte w połowie następnego stulecia, ponieważ głównym powodem tego jest halving W skrócie, jest to zaprogramowane zdarzenie występujące co 210 000 bloków (mniej więcej cztery lata), które zmniejsza nagrodę za blok o połowę. Na dzień dzisiejszy nagroda ta wynosi 6,25 BTC, natomiast w 2024 roku zostanie zmniejszona do 3,125. Dla porównania, w 2009 roku zaczynała się ona od 50 BTC za blok.

Kolejną istotną cechą stworzoną w celu zapewnienia stabilnej prędkości produkcji nowych monet przez Bitcoina jest regulacja trudności wydobycia. Zasadniczo jest to proces zachodzący co 2016 bloków (dwa tygodnie), który utrudnia lub ułatwia pracę górnikom.

Jeśli jest zbyt wielu górników próbujących wydobywać nowe bitcoiny, dostosowanie trudności utrudni im otrzymanie nagród i odwrotnie. To zapewni, że tworzenie bloków pozostaje stabilne.

Ważny przykład zalet trudności wydobycia pojawił się na początku tego roku. Ponieważ Chiny wprowadziły całkowity zakaz obrotu kryptowalutami, górnicy musieli zamknąć działalność i przenieść się w inne miejsce.

Współczynnik hashowania, który jest wskaźnikiem solidności sieci, w kolejnych miesiącach gwałtownie spadł, a tworzenie bloków zostało opóźnione. Jednak blockchain przeszedł kilka kolejnych negatywnych korekt, które znacznie ułatwiły górnikom wykonywanie ich pracy.

Utracone monety i cyfrowy niedobór

Podczas gdy w przyszłym stuleciu ma zostać wydobyta całkowita podaż 21 milionów BTC, nie wszystkie mogą trafić na otwarty rynek. Ponad 3,5 miliona bitcoinów zostało bowiem "utraconych" z powodu zagubienia kluczy prywatnych lub nawet śmierci ich posiadaczy.

Istnieje wiele przykładów inwestorów, zazwyczaj wczesnych nabywców, którzy wydobyli lub otrzymali znaczne ilości BTC lata temu, ale nie zdołali ich zabezpieczyć.

Jedną z takich osób jest urodzony w Niemczech programista Stefan Thomas. W 2011 roku wyprodukował on film edukacyjny o nazwie "Czym jest Bitcoin?" dla innego fana BTC, który w zamian wysłał mu 7002 bitcoiny.

Na początku Thomas nie przywiązywał zbytniej wagi do swoich udziałów, ponieważ w tamtym czasie miały one niewielką wartość, a on sam zgubił cyfrowe klucze do portfela. Jednak monety są teraz warte ponad 340 milionów dolarów, a mężczyzna jest zdesperowany, aby odzyskać swoje klucze prywatne.

To tylko pokazuje, jak ważne jest bezpieczne przechowywanie BTC, zapamiętywanie (zapisywanie) kluczy prywatnych, a także jeszcze bardziej podkreśla rzadkość bitcoina. Prawie 17% całkowitej podaży aktywów zostało przypuszczalnie bezpowrotnie utracone, co czyni go jeszcze bardziej deficytowym, niż było to zamierzone.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram