90% wszystkich Bitcoinów jest już wydobytych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 grudnia 2021
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Niespełna 13 lat po ujrzeniu światła dziennego, sieć Bitcoin osiągnęła znaczący kamień milowy. 90% wszystkich BTC, które będą kiedykolwiek istniały, zostało wydobyte. Jednakże wydobycie pozostałych 10% zajmie dużo więcej czasu - według niektórych szacunków ponad 100 lat.

90% w 12 lat

Historia Bitcoina rozpoczęła się prawie 13 lat temu, kiedy to jego sieć wystartowała 3 stycznia 2009 roku. Wtedy to, Satoshi Nakamoto - tajemniczy architekt (lub architekci) projektu - wydobył blok startowy łańcucha, znany jako Genesis Block.

Jedną z najważniejszych i najbardziej cenionych cech Bitcoina jest jego cyfrowa rzadkość, która wynika z faktu, że nie można stworzyć więcej niż 21 milionów Bitcoinów.

Według danych BlockchainCom, 18,89 milionów BTC jest już wydobytych, co stanowi 90% całkowitej podaży. Po dzisiejszym dniu do wydobycia pozostało mniej niż 2 miliony bitcoinów. Jednak ze względu na regularne wydarzenia halbingu, samoregulujący się poziom trudności i inne zaprogramowane funkcje, szacuje się, że zajmie to sporo czasu, a 21-milionowy BTC zostanie "stworzony" w odległym 2140 roku.

10% za prawie 120 lat

Według matematyki, pełne 100% zostanie wydobyte w połowie następnego stulecia, ponieważ głównym powodem tego jest halving W skrócie, jest to zaprogramowane zdarzenie występujące co 210 000 bloków (mniej więcej cztery lata), które zmniejsza nagrodę za blok o połowę. Na dzień dzisiejszy nagroda ta wynosi 6,25 BTC, natomiast w 2024 roku zostanie zmniejszona do 3,125. Dla porównania, w 2009 roku zaczynała się ona od 50 BTC za blok.

Kolejną istotną cechą stworzoną w celu zapewnienia stabilnej prędkości produkcji nowych monet przez Bitcoina jest regulacja trudności wydobycia. Zasadniczo jest to proces zachodzący co 2016 bloków (dwa tygodnie), który utrudnia lub ułatwia pracę górnikom.

Jeśli jest zbyt wielu górników próbujących wydobywać nowe bitcoiny, dostosowanie trudności utrudni im otrzymanie nagród i odwrotnie. To zapewni, że tworzenie bloków pozostaje stabilne.

Ważny przykład zalet trudności wydobycia pojawił się na początku tego roku. Ponieważ Chiny wprowadziły całkowity zakaz obrotu kryptowalutami, górnicy musieli zamknąć działalność i przenieść się w inne miejsce.

Współczynnik hashowania, który jest wskaźnikiem solidności sieci, w kolejnych miesiącach gwałtownie spadł, a tworzenie bloków zostało opóźnione. Jednak blockchain przeszedł kilka kolejnych negatywnych korekt, które znacznie ułatwiły górnikom wykonywanie ich pracy.

Utracone monety i cyfrowy niedobór

Podczas gdy w przyszłym stuleciu ma zostać wydobyta całkowita podaż 21 milionów BTC, nie wszystkie mogą trafić na otwarty rynek. Ponad 3,5 miliona bitcoinów zostało bowiem "utraconych" z powodu zagubienia kluczy prywatnych lub nawet śmierci ich posiadaczy.

Istnieje wiele przykładów inwestorów, zazwyczaj wczesnych nabywców, którzy wydobyli lub otrzymali znaczne ilości BTC lata temu, ale nie zdołali ich zabezpieczyć.

Jedną z takich osób jest urodzony w Niemczech programista Stefan Thomas. W 2011 roku wyprodukował on film edukacyjny o nazwie "Czym jest Bitcoin?" dla innego fana BTC, który w zamian wysłał mu 7002 bitcoiny.

Na początku Thomas nie przywiązywał zbytniej wagi do swoich udziałów, ponieważ w tamtym czasie miały one niewielką wartość, a on sam zgubił cyfrowe klucze do portfela. Jednak monety są teraz warte ponad 340 milionów dolarów, a mężczyzna jest zdesperowany, aby odzyskać swoje klucze prywatne.

To tylko pokazuje, jak ważne jest bezpieczne przechowywanie BTC, zapamiętywanie (zapisywanie) kluczy prywatnych, a także jeszcze bardziej podkreśla rzadkość bitcoina. Prawie 17% całkowitej podaży aktywów zostało przypuszczalnie bezpowrotnie utracone, co czyni go jeszcze bardziej deficytowym, niż było to zamierzone.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram