ethereum

Ethereum, pierwsza na świecie platforma inteligentnych kotraktów opartych na blockchainie, dziś kończy pięć lat. Od powstania ETH minęło 5 lat, a sama kryptowaluta zdążyła osiągnąć 104 093% zwrotu od czasów ICO. Jaką rolę odgrywa Ethereum na rynku kryptowalutowym dzisiaj i co będzie się z nim działo jutro? Spójrzmy wstecz na to, jak powstał ten protokół, co udało mu się osiągnąć w czasie pięciu lat i co musi zrobić, aby utrzymać swoją pozycję.

Rewolucyjny pomysł

Ethereum ma swoje korzenie w artykule Nicka Szabo z 1997 roku, wprowadzającym koncepcję inteligentnych kontraktów. Jednak dopiero w 2013 roku Vitalik Buterin opublikował dokument zatytułowany “A Next-Generation Smart Contract and Decentralized Application Platform”. Platformą tą była oczywiście Ethereum, rewolucyjny pomysł, który łączył zasady inteligentnych kontraktów z technologią blockchain. Podczas ICO Ethereum, w 2014 roku, jeden token można było kupić w cenie 0,311 USD.

Szał na ICO z 2017 roku, a ostatnio boom na DeFi, zilustrował różnorodność i zdolność Ethereum do obsługiwania prawie każdej zdecentralizowanej działalności. Do tych dwóch szałów możemy również dodać powolny rozwój tokenów NFT, kolekcjonerskich aktywów, które są sprzedawane na platformach opartych o blockchain takich jak Ethereum, które zdaniem wielu reprezentują przyszłość własności aktywów i handlu.

Sukces Ethereum wśród ogromnych przedsiębiorstw

Nie tylko projekty kryptowalutowe wykorzystują Ethereum. Już w 2016 roku ujawniono, że JPMorgan opierał na Ethereum, swój własny blockchain Quorum, który zasila ich natywny firmowy token – JPMCoin.

Takie działania były kontynuowane przez dłuższy czas, a w skład Ethereum Enterprise Alliance weszły takie firmy jak BP, Intel i Microsoft, a także kilka banków jak Santander, RBS, BBVA i Société Générale, z których wszystkie używają Ethereum do zasilania różnych platform emisyjnych i rozliczeniowych.

Biorąc pod uwagę, że to XRP miał być tokenem, z którego miały korzystać wszystkie banki, Ethereum wykonał świetną robotę, kradnąc im klientów 🙂

Ethereum pozostaje również drugą co do wielkości kryptowalutą pod względem kapitalizacji rynkowej, co biorąc pod uwagę rozwój branży w ciągu ostatnich czterech lat, świadczy o jego reputacji i zaufaniu inwestorów. Kapitalizacja rynkowa to oczywiście nie wszystko, jednak marketcap ETH, nadal jest ponad trzykrotnie wyższy niż XRP, którego miejsce Ethereum zajęło w lutym 2016 roku.

Ethereum nie jest perfekcyjny

Podczas gdy Ethereum nadal zajmuje solidną pozycję w przestrzeni blockchain, nie można zaprzeczyć, że ma także problemy. Rosnąca popularność DeFi pokazała, że model opłat transakcyjnych wymaga pilnej poprawy, przy czym średnia opłata transakcyjna w przypadku Ethereum wzrosła od maja aż 11 razy. Buterin przyznał w ubiegłym roku, że blockchain Ethereum jest “prawie pełny”. Miało to miejsce jednak przed wybuchem szaleństwa na projekty zdecentralizowanych finansów.

Częścią problemu jest opracowany przez Ethereum mechanizm konsensusu Proof-of-Work, który ogranicza transakcje na sekundę (TPS) do 15-20. Dla porównania, EOS może zrobić 4 000 TPS, a NEO 10 000. Te blockchainy, jak i wiele innych, które chcą zakwestionować pozycję Ethereum, będą z czasem, w miarę tworzenia nowych mechanizmów konsensusu coraz szybsze. Ethereum z swoimi mało zawrotnymi prędkościami, ryzykuje, że pozostanie w tyle.

Na szczęście istnieje rozwiązanie. Ethereum 2.0, nad którym prace pod pewnymi względami trwają od czasu, gdy Vitalik Buterin po raz pierwszy przedstawił aktualizację z Proof-of-Work w 2014 roku, wprowadzi m.in. przejście na Proof-of-Stake, potencjalny 100-krotny wzrost skalowalności i zmniejszenie emisji monet.

Ethereum 2.0 już od lat jest głównym tematem wśród zwolenników i użytkowników Ethereum, a pierwsze prawdziwe testy, które mają zostać rozpoczęte w listopadzie, być może zostaną do końca zrealizowane na początku 2021 roku.

Wiele będzie zależeć od Ethereum 2.0

Ethereum to bez wątpienia sukces w branży blockchain. Żaden inny protokół nie może pochwalić się taką użytecznością i różnorodnością zbudowanych na nim projektów. Jest to nadal platforma wykorzystywana przez start-upy ICO i DeFi oraz aktywnie pracuje nad nią ponad 200 000 programistów.

Przewaga Ethereum jako “pierwszej platformy”, ogromna ilość projektów na nim zbudowanych oraz solidna reputacja wśród społeczności, z całą pewnością pozwoli mu na utrzymanie pozycji głównego gracza w świecie blockchain, w ciągu najbliższych lat. To, jak bardzo ważnym graczem w branży pozostanie, zależy od tego, czy w 2021 roku, zostanie pomyślnie wdrożone Ethereum 2.0.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *