14 lat temu miała miejsce pierwsza bitcoinowa transakcja

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 stycznia 2023
ikona autora biały
pierwsza transakcja bitcoin

Dziś mija 14 rocznica pierwszej w historii transakcji Bitcoin. Satoshi Nakamoto wysłał Halowi Finneyowi 10 Bitcoinów, co po dzisiejszym kursie daje ponad 180 tys. dolarów.

Bitcoin oddziela pieniądze od państwa

Transakcja z 12 stycznia 2009 roku pokazała, że Bitcoin może technicznie działać jako sieć pieniężna, a to położyło podwaliny pod przyszłość, w której pieniądze i państwo mogą być rozdzielone.

Niestety, nie możemy zapytać zarówno Satoshiego, jak i Hala Finneya o ich doświadczenia z tej pierwszej transakcji. Nie wiadomo, kim jest Satoshi Nakamoto, a Finney zmarł w 2014 roku na chorobę mięśni ALS.

Rola Hala Finneya w pierwszej transakcji Bitcoina

W tym artykule świętujemy 14. rocznicę pierwszej transakcji Bitcoina, przyglądając się roli Hala Finneya.

Przed śmiercią Finney był długo zaangażowany w społeczność kryptowalutową. Przez lata współpracował z PGP Corporation, tworząc jeden z najbardziej znanych systemów szyfrowania. Zarządzał pierwszą listą mailingową poświęconą kryptografii i podobnie jak Satoshi, Finney był członkiem mailingu cypherpunks.

Na szczęście dla nas istnieje forum Bitcoin, które jest czymś w rodzaju dzieła referencyjnego dla przyszłych pokoleń. Oto jak opisał swoje początkowe zaangażowanie z Bitcoinem na tym forum w marcu 2013 roku:

"Kiedy Satoshi ogłosił pierwsze wydanie oprogramowania, natychmiast je chwyciłem. Myślę, że oprócz Satoshiego, byłem pierwszą osobą, która uruchomiła bitcoina".

Finney nie zna też twórcy bitcoina, Satoshiego

Finney podzielił się również tym momentem na Twitterze. Jego konto przez długi czas było nieaktywne i miało zostać zlikwidowane, ale na szczęście z jego konta korzysta teraz żona.

"Wydobyłem blok 70-kilka, i byłem odbiorcą pierwszej transakcji bitcoinowej, kiedy Satoshi wysłał mi 10 monet jako test. Przez kolejne dni prowadziłem z Satoshim rozmowy mailowe, zwykle zgłaszając błędy, a on je naprawiał".

Finney przyznał również, że nie wiedział kim jest Satoshi.

"W dzisiejszych czasach prawdziwa tożsamość Satoshiego stała się tajemnicą. Ale wtedy wydawało mi się, że mam do czynienia z młodym człowiekiem japońskiego pochodzenia, który jest bardzo inteligentny i szczery. W ciągu mojego życia miałem szczęście spotkać wielu genialnych ludzi, więc rozpoznaję znaki".

Podobnie jak reszta świata, Finney również czuł, że mógłby mieć więcej Bitcoinów, gdyby tylko…

"Po kilku dniach Bitcoin działał dość stabilnie, więc pozwoliłem mu działać. To były czasy, kiedy poziom trudności wynosił 1 i można było znaleźć bloki z CPU, nawet nie z GPU. W ciągu kilku następnych dni wydobyłem kilka bloków. Ale wyłączyłem go, bo przez niego komputer się nagrzewał i przeszkadzał mi szum wentylatora. Z perspektywy czasu żałuję, że nie wytrzymałem dłużej, ale z drugiej strony miałem ogromne szczęście, że byłem tam na początku. To jedna z tych szklanek, które są w połowie pełne, a w połowie puste. Następne, co usłyszałem o Bitcoinie było pod koniec 2010 roku, kiedy to ku mojemu zaskoczeniu odkryłem, że nie tylko wciąż trwa, ale Bitcoiny faktycznie mają wartość pieniężną. Odkurzyłem mój stary portfel i z ulgą odkryłem, że moje Bitcoiny wciąż tam były. Następnie przeniosłem monety do portfela offline, gdzie miejmy nadzieję będą coś warte dla moich spadkobierców".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram