14 lat temu miała miejsce pierwsza bitcoinowa transakcja

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 stycznia 2023
ikona autora biały
pierwsza transakcja bitcoin

Dziś mija 14 rocznica pierwszej w historii transakcji Bitcoin. Satoshi Nakamoto wysłał Halowi Finneyowi 10 Bitcoinów, co po dzisiejszym kursie daje ponad 180 tys. dolarów.

Bitcoin oddziela pieniądze od państwa

Transakcja z 12 stycznia 2009 roku pokazała, że Bitcoin może technicznie działać jako sieć pieniężna, a to położyło podwaliny pod przyszłość, w której pieniądze i państwo mogą być rozdzielone.

Niestety, nie możemy zapytać zarówno Satoshiego, jak i Hala Finneya o ich doświadczenia z tej pierwszej transakcji. Nie wiadomo, kim jest Satoshi Nakamoto, a Finney zmarł w 2014 roku na chorobę mięśni ALS.

Rola Hala Finneya w pierwszej transakcji Bitcoina

W tym artykule świętujemy 14. rocznicę pierwszej transakcji Bitcoina, przyglądając się roli Hala Finneya.

Przed śmiercią Finney był długo zaangażowany w społeczność kryptowalutową. Przez lata współpracował z PGP Corporation, tworząc jeden z najbardziej znanych systemów szyfrowania. Zarządzał pierwszą listą mailingową poświęconą kryptografii i podobnie jak Satoshi, Finney był członkiem mailingu cypherpunks.

Na szczęście dla nas istnieje forum Bitcoin, które jest czymś w rodzaju dzieła referencyjnego dla przyszłych pokoleń. Oto jak opisał swoje początkowe zaangażowanie z Bitcoinem na tym forum w marcu 2013 roku:

"Kiedy Satoshi ogłosił pierwsze wydanie oprogramowania, natychmiast je chwyciłem. Myślę, że oprócz Satoshiego, byłem pierwszą osobą, która uruchomiła bitcoina".

Finney nie zna też twórcy bitcoina, Satoshiego

Finney podzielił się również tym momentem na Twitterze. Jego konto przez długi czas było nieaktywne i miało zostać zlikwidowane, ale na szczęście z jego konta korzysta teraz żona.

"Wydobyłem blok 70-kilka, i byłem odbiorcą pierwszej transakcji bitcoinowej, kiedy Satoshi wysłał mi 10 monet jako test. Przez kolejne dni prowadziłem z Satoshim rozmowy mailowe, zwykle zgłaszając błędy, a on je naprawiał".

Finney przyznał również, że nie wiedział kim jest Satoshi.

"W dzisiejszych czasach prawdziwa tożsamość Satoshiego stała się tajemnicą. Ale wtedy wydawało mi się, że mam do czynienia z młodym człowiekiem japońskiego pochodzenia, który jest bardzo inteligentny i szczery. W ciągu mojego życia miałem szczęście spotkać wielu genialnych ludzi, więc rozpoznaję znaki".

Podobnie jak reszta świata, Finney również czuł, że mógłby mieć więcej Bitcoinów, gdyby tylko…

"Po kilku dniach Bitcoin działał dość stabilnie, więc pozwoliłem mu działać. To były czasy, kiedy poziom trudności wynosił 1 i można było znaleźć bloki z CPU, nawet nie z GPU. W ciągu kilku następnych dni wydobyłem kilka bloków. Ale wyłączyłem go, bo przez niego komputer się nagrzewał i przeszkadzał mi szum wentylatora. Z perspektywy czasu żałuję, że nie wytrzymałem dłużej, ale z drugiej strony miałem ogromne szczęście, że byłem tam na początku. To jedna z tych szklanek, które są w połowie pełne, a w połowie puste. Następne, co usłyszałem o Bitcoinie było pod koniec 2010 roku, kiedy to ku mojemu zaskoczeniu odkryłem, że nie tylko wciąż trwa, ale Bitcoiny faktycznie mają wartość pieniężną. Odkurzyłem mój stary portfel i z ulgą odkryłem, że moje Bitcoiny wciąż tam były. Następnie przeniosłem monety do portfela offline, gdzie miejmy nadzieję będą coś warte dla moich spadkobierców".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram