14 lat temu miała miejsce pierwsza bitcoinowa transakcja

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 stycznia 2023
ikona autora biały
pierwsza transakcja bitcoin

Dziś mija 14 rocznica pierwszej w historii transakcji Bitcoin. Satoshi Nakamoto wysłał Halowi Finneyowi 10 Bitcoinów, co po dzisiejszym kursie daje ponad 180 tys. dolarów.

Bitcoin oddziela pieniądze od państwa

Transakcja z 12 stycznia 2009 roku pokazała, że Bitcoin może technicznie działać jako sieć pieniężna, a to położyło podwaliny pod przyszłość, w której pieniądze i państwo mogą być rozdzielone.

Niestety, nie możemy zapytać zarówno Satoshiego, jak i Hala Finneya o ich doświadczenia z tej pierwszej transakcji. Nie wiadomo, kim jest Satoshi Nakamoto, a Finney zmarł w 2014 roku na chorobę mięśni ALS.

Rola Hala Finneya w pierwszej transakcji Bitcoina

W tym artykule świętujemy 14. rocznicę pierwszej transakcji Bitcoina, przyglądając się roli Hala Finneya.

Przed śmiercią Finney był długo zaangażowany w społeczność kryptowalutową. Przez lata współpracował z PGP Corporation, tworząc jeden z najbardziej znanych systemów szyfrowania. Zarządzał pierwszą listą mailingową poświęconą kryptografii i podobnie jak Satoshi, Finney był członkiem mailingu cypherpunks.

Na szczęście dla nas istnieje forum Bitcoin, które jest czymś w rodzaju dzieła referencyjnego dla przyszłych pokoleń. Oto jak opisał swoje początkowe zaangażowanie z Bitcoinem na tym forum w marcu 2013 roku:

"Kiedy Satoshi ogłosił pierwsze wydanie oprogramowania, natychmiast je chwyciłem. Myślę, że oprócz Satoshiego, byłem pierwszą osobą, która uruchomiła bitcoina".

Finney nie zna też twórcy bitcoina, Satoshiego

Finney podzielił się również tym momentem na Twitterze. Jego konto przez długi czas było nieaktywne i miało zostać zlikwidowane, ale na szczęście z jego konta korzysta teraz żona.

"Wydobyłem blok 70-kilka, i byłem odbiorcą pierwszej transakcji bitcoinowej, kiedy Satoshi wysłał mi 10 monet jako test. Przez kolejne dni prowadziłem z Satoshim rozmowy mailowe, zwykle zgłaszając błędy, a on je naprawiał".

Finney przyznał również, że nie wiedział kim jest Satoshi.

"W dzisiejszych czasach prawdziwa tożsamość Satoshiego stała się tajemnicą. Ale wtedy wydawało mi się, że mam do czynienia z młodym człowiekiem japońskiego pochodzenia, który jest bardzo inteligentny i szczery. W ciągu mojego życia miałem szczęście spotkać wielu genialnych ludzi, więc rozpoznaję znaki".

Podobnie jak reszta świata, Finney również czuł, że mógłby mieć więcej Bitcoinów, gdyby tylko…

"Po kilku dniach Bitcoin działał dość stabilnie, więc pozwoliłem mu działać. To były czasy, kiedy poziom trudności wynosił 1 i można było znaleźć bloki z CPU, nawet nie z GPU. W ciągu kilku następnych dni wydobyłem kilka bloków. Ale wyłączyłem go, bo przez niego komputer się nagrzewał i przeszkadzał mi szum wentylatora. Z perspektywy czasu żałuję, że nie wytrzymałem dłużej, ale z drugiej strony miałem ogromne szczęście, że byłem tam na początku. To jedna z tych szklanek, które są w połowie pełne, a w połowie puste. Następne, co usłyszałem o Bitcoinie było pod koniec 2010 roku, kiedy to ku mojemu zaskoczeniu odkryłem, że nie tylko wciąż trwa, ale Bitcoiny faktycznie mają wartość pieniężną. Odkurzyłem mój stary portfel i z ulgą odkryłem, że moje Bitcoiny wciąż tam były. Następnie przeniosłem monety do portfela offline, gdzie miejmy nadzieję będą coś warte dla moich spadkobierców".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram