14 lat temu miała miejsce pierwsza bitcoinowa transakcja

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 stycznia 2023
ikona autora biały
pierwsza transakcja bitcoin

Dziś mija 14 rocznica pierwszej w historii transakcji Bitcoin. Satoshi Nakamoto wysłał Halowi Finneyowi 10 Bitcoinów, co po dzisiejszym kursie daje ponad 180 tys. dolarów.

Bitcoin oddziela pieniądze od państwa

Transakcja z 12 stycznia 2009 roku pokazała, że Bitcoin może technicznie działać jako sieć pieniężna, a to położyło podwaliny pod przyszłość, w której pieniądze i państwo mogą być rozdzielone.

Niestety, nie możemy zapytać zarówno Satoshiego, jak i Hala Finneya o ich doświadczenia z tej pierwszej transakcji. Nie wiadomo, kim jest Satoshi Nakamoto, a Finney zmarł w 2014 roku na chorobę mięśni ALS.

Rola Hala Finneya w pierwszej transakcji Bitcoina

W tym artykule świętujemy 14. rocznicę pierwszej transakcji Bitcoina, przyglądając się roli Hala Finneya.

Przed śmiercią Finney był długo zaangażowany w społeczność kryptowalutową. Przez lata współpracował z PGP Corporation, tworząc jeden z najbardziej znanych systemów szyfrowania. Zarządzał pierwszą listą mailingową poświęconą kryptografii i podobnie jak Satoshi, Finney był członkiem mailingu cypherpunks.

Na szczęście dla nas istnieje forum Bitcoin, które jest czymś w rodzaju dzieła referencyjnego dla przyszłych pokoleń. Oto jak opisał swoje początkowe zaangażowanie z Bitcoinem na tym forum w marcu 2013 roku:

"Kiedy Satoshi ogłosił pierwsze wydanie oprogramowania, natychmiast je chwyciłem. Myślę, że oprócz Satoshiego, byłem pierwszą osobą, która uruchomiła bitcoina".

Finney nie zna też twórcy bitcoina, Satoshiego

Finney podzielił się również tym momentem na Twitterze. Jego konto przez długi czas było nieaktywne i miało zostać zlikwidowane, ale na szczęście z jego konta korzysta teraz żona.

"Wydobyłem blok 70-kilka, i byłem odbiorcą pierwszej transakcji bitcoinowej, kiedy Satoshi wysłał mi 10 monet jako test. Przez kolejne dni prowadziłem z Satoshim rozmowy mailowe, zwykle zgłaszając błędy, a on je naprawiał".

Finney przyznał również, że nie wiedział kim jest Satoshi.

"W dzisiejszych czasach prawdziwa tożsamość Satoshiego stała się tajemnicą. Ale wtedy wydawało mi się, że mam do czynienia z młodym człowiekiem japońskiego pochodzenia, który jest bardzo inteligentny i szczery. W ciągu mojego życia miałem szczęście spotkać wielu genialnych ludzi, więc rozpoznaję znaki".

Podobnie jak reszta świata, Finney również czuł, że mógłby mieć więcej Bitcoinów, gdyby tylko…

"Po kilku dniach Bitcoin działał dość stabilnie, więc pozwoliłem mu działać. To były czasy, kiedy poziom trudności wynosił 1 i można było znaleźć bloki z CPU, nawet nie z GPU. W ciągu kilku następnych dni wydobyłem kilka bloków. Ale wyłączyłem go, bo przez niego komputer się nagrzewał i przeszkadzał mi szum wentylatora. Z perspektywy czasu żałuję, że nie wytrzymałem dłużej, ale z drugiej strony miałem ogromne szczęście, że byłem tam na początku. To jedna z tych szklanek, które są w połowie pełne, a w połowie puste. Następne, co usłyszałem o Bitcoinie było pod koniec 2010 roku, kiedy to ku mojemu zaskoczeniu odkryłem, że nie tylko wciąż trwa, ale Bitcoiny faktycznie mają wartość pieniężną. Odkurzyłem mój stary portfel i z ulgą odkryłem, że moje Bitcoiny wciąż tam były. Następnie przeniosłem monety do portfela offline, gdzie miejmy nadzieję będą coś warte dla moich spadkobierców".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram