10 spółek publicznych z największymi portfelami Bitcoinów

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 grudnia 2021
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Przez wiele lat pomysł, że korporacje notowane na giełdzie mogłyby kupować Bitcoina dla swoich rezerw był uważany za śmieszny. Najlepsza kryptowaluta była uważana za zbyt zmienną, zbyt oderwaną od rzeczywistości, aby mogła być przyjęta przez poważny biznes.

W ciągu ostatniego półtora roku, napędzane przez ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, to tabu zostało przełamane, a wielu dużych inwestorów instytucjonalnych kupuje Bitcoiny. Instytucje weszły w krypto po raz pierwszy, gdy firma MicroStrategy kupiła BTC o wartości 425 milionów dolarów w sierpniu i wrześniu 2020 roku. Inni poszli za przykładem, w tym procesor płatności Square i producent aut elektrycznych Tesla.

Dla inwestorów niechętnych do samodzielnego zakupu Bitcoina, kupowanie udziałów w spółkach publicznych, które go posiadają, może być sposobem na uzyskanie ekspozycji na aktywa bez problemu samodzielnego przechowywania. Niektórzy eksperci uważają, że zakres zakupów Bitcoina przez MicroStrategy sprawił, że firma ta stała się de facto Bitcoinowym ETF.

MicroStrategy

MicroStrategy, prominentna platforma analityki biznesowej, przyjęła Bitcoin jako swoje podstawowe aktywo rezerwowe.

Przez cały 2021 r. firma - która produkuje oprogramowanie mobilne i usługi oparte na chmurze - kontynuowała swój szał kupowania Bitcoinów. W grudniu 2021 roku posiada 124 391 BTC w rezerwie, co stanowi równowartość ponad 5,8 miliarda dolarówW pewnym momencie dyrektor generalny MicroStrategy, Michael Saylor, powiedział, że kupował bitcoina wartego 1000 dolarów co sekundę.

W przeciwieństwie do innych dyrektorów generalnych, którzy zazwyczaj unikają dyskusji na temat swoich osobistych inwestycji, Saylor podał do publicznej wiadomości, że osobiście posiada 17 732 BTC - obecnie warte ponad 832 miliony dolarów.

Według danych BitInfoCharts, plasuje to Saylora wśród 100 największych posiadaczy Bitcoinów - zakładając, że wszystkie te środki znajdują się pod jednym adresem. Jest to swego rodzaju odmiana CEO MicroStrategy, który w 2013 roku twierdził, że dni Bitcoina są policzone.

W Sylwestra 2020 roku Morgan Stanley ujawnił, że kupił 10,9% udziałów w MicroStrategy. MicroStrategy stara się zachęcić inne firmy do inwestowania w Bitcoina; w lutym 2021 roku, podczas swojej konferencji World.Now, zorganizowała część poświęconą Bitcoinowi dla korporacji. Jej celem było zapoznanie firm z kryptowalutą.

Podczas konferencji Saylor stwierdził, że spodziewa się "lawiny firm" przekształcających swoje bilanse w Bitcoin w nadchodzącym roku.

Przemawiając na Binance Blockchain Week, Saylor wyjaśnił, dlaczego wybrał Bitcoin zamiast złota jako aktywa rezerwowe. Saylor powiedział:

Zwroty z złota nie wyglądały prawie tak przekonująco jak Bitcoin. Jeśli szukasz niefiatowego pochodnego magazynu wartości w inflacyjnym środowisku, to logiczne, że osiadłbyś na Bitcoinie jako cyfrowym złocie.

Tesla

Producent pojazdów elektrycznych Tesla dołączył do grona firm posiadających Bitcoin. Według dokumentacji SECu firma zainwestowała "zagregowane 1,50 miliarda dolarów" w kryptowalutę; 42 902 BTC firmy są obecnie warte 2,04 miliarda dolarów.

Tesla sprzedała 10% swoich udziałów I kwartale 2021; według CEO, sprzedaż miała miejsce "aby udowodnić płynność Bitcoina jako alternatywę dla utrzymywania gotówki w bilansie".

Zgodnie z dokumentacją SEC, zakup Bitcoin przez Teslę odzwierciedla zaktualizowaną politykę inwestycyjną mającą na celu dywersyfikację gotówki i maksymalizację zysków. W zgłoszeniu czytamy, że "możemy zainwestować część takiej gotówki w pewne alternatywne aktywa rezerwowe, w tym aktywa cyfrowe, złoto kruszcowe, złote fundusze exchange-traded oraz inne aktywa określone w przyszłości."

Pod koniec 2020 roku Saylor z MicroStrategy zaproponował Muskowi podzielenie się z nim swoim "podręcznikiem" inwestowania w Bitcoina, argumentując, że wejście w kryptowalutę byłoby wyświadczeniem akcjonariuszom Tesli "przysługi o wartości 100 miliardów dolarów".

Wkrótce potem, pod koniec stycznia 2021 roku, Musk zmienił swoje bio na Twitterze na hashtag #Bitcoin; z perspektywy czasu, pozornie sugerując zainteresowanie Tesli kryptowalutą.

Jednak związek Muska z Bitcoinem nie jest całkowicie pozytywny. Po ogłoszeniu, że Tesla będzie akceptować płatności w Bitcoin za swoje produkty i usługi w marcu 2021 roku, zaledwie dwa miesiące później dyrektor generalny nagle ogłosił, że firma przestanie go akceptować.

Powołując się na "szybko rosnące wykorzystanie paliw kopalnych do wydobywania Bitcoin i transakcji", Musk ujawnił, że firma nie będzie sprzedawać swoich udziałów i rozważy ponowne wykorzystanie go do transakcji, gdy wydobycie "przejdzie na bardziej zrównoważoną energię". Później wyjaśnił, że firma wznowi wykorzystywanie Bitcoina do transakcji, gdy górnicy będą korzystać w 50% z czystej energii.

Galaxy Digital Holdings

Galaxy Digital Holdings to największy instytucjonalny posiadacz Bitcoina, który jest bezpośrednio zaangażowany w przemysł kryptowalutowy. Posiada on 16 400 BTC, według bitcointreasuries.org - wartych nieco ponad 779 milionów dolarów przy obecnych cenach.

Założona przez Michaela Novogratza w styczniu 2018 roku, firma współpracowała z m.in. Block.one i BlockFi. Novogratz jest gorącym zwolennikiem Bitcoina. W kwietniu 2020 r. zauważył, że środki stymulacyjne ogłoszone w odpowiedzi na pandemię koronawirusa napędzały zainteresowanie kryptowalutami, nazywając to "momentem" Bitcoina i argumentując, że "pieniądze nie rosną na drzewach".

Jednakże, później w tym roku, Novogratz argumentował, że zmienność kryptowalut oznacza, że złoto jest bezpieczniejszym wyborem. Stwierdził, że "moim zdaniem Bitcoin znacznie przewyższa złoto, ale powiedziałbym ludziom, aby trzymali dużo mniej niż złoto. Tylko ze względu na zmienność".

We wrześniu 2021 r., Galaxy Digital uruchomił wspólną propozycję dla spotowego Bitcoin ETF; do tej pory amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zatwierdziła tylko ETFy na kontrakty terminowe.

Voyager Digital LTD

Broker kryptowalutowy Voyager Digital posiada 12 260 BTC według bitcointreasuries.org. Monety te są warte około 582 milionów dolarów przy obecnych cenach. Firma ma na celu zapewnienie kompleksowej obsługi w zakresie handlu aktywami cyfrowymi, a w maju 2021 r. zgłosiła kwartalne przychody w wysokości 60,4 mln USD. To stanowiło 16x wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem. CEO Steven Ehrlich powiedział wtedy:

Widzieliśmy wykładniczą adopcję kryptowalut jako uznanej i możliwej do zainwestowania klasy aktywów.

W czerwcu 2021 roku, składając wniosek do kanadyjskich organów regulacyjnych, firma podjęła bardziej wyważony ton, zauważając, że "znaczny spadek ceny Bitcoina może mieć istotny negatywny wpływ na wyniki działalności Spółki" i wskazując na "drastyczny spadek" ceny Bitcoin w marcu 2020 roku w wyniku niepewności rynkowej wokół pandemii koronawirusa.

Block, Inc.

Obok Tesli, Block (wcześniej znany jako Square), zapalił lont dla instytucjonalnych inwestycji w Bitcoin. W październiku 2020 roku włożył w aktywo 50 milionów dolarów.

Od tego czasu firma płatnicza kontynuuje inwestycje. W oświadczeniu o wynikach finansowych za IV kwartał 2020 roku ujawniła kolejne zakupy za 170 mln dolarów. Było to, być może, niezaskakujące, biorąc pod uwagę, że dyrektor generalny Jack Dorsey jest entuzjastycznym zwolennikiem Bitcoin (nawet prowadzi własny węzeł Bitcoin).

W tym czasie firma opisała inwestycję jako "część ciągłego zaangażowania Square w Bitcoin". Zauważyła też, że "planuje na bieżąco oceniać swoją łączną inwestycję w Bitcoin w stosunku do innych inwestycji."

Przy swoich udziałach wynoszących obecnie 8 207 BTC, wartych 381 milionów dolarów po obecnych cenach, Block nie zmienił swojego zdania na temat Bitcoina. W marcu 2021 roku dyrektor finansowy firmy, Amrita Ahuja, argumentowała, że "Istnieje absolutnie przypadek dla każdego bilansu, aby mieć Bitcoin na nim". W wywiadzie z Fortune, jednocześnie potwierdziła zaangażowanie firmy w hodlowanie kryptowaluty "na długi okres."

Firma angażuje się również w technologię Bitcoin. Ogłosiła bowiem plany opracowania portfela sprzętowego Bitcoin w lipcu 2021 roku. Z kolei w październiku 2021 roku Dorsey zatweetował, że firma rozważa budowę koparek do wydobywania Bitcoin.

Firma zmieniła nazwę z Square na Block w grudniu 2021 roku, w oczywistym nawiązaniu do technologii blockchain, która leży u podstaw Bitcoina. Rebranding nastąpił po ogłoszeniu przez Dorsey'a tydzień wcześniej, że ustępuje jako dyrektor generalny Twittera, aby skupić się na firmie płatniczej.

Marathon Digital Holdings Inc.

Firma wydobywcza Bitcoin Marathon Digital jest również dużym posiadaczem Bitcoin. W jej skarbcu korporacyjnym znajduje się 7649 BTC (wartym około 363 milionów dolarów po obecnych cenach). Firma, która ma na celu zbudowanie "największej operacji wydobywczej Bitcoin w Ameryce Północnej przy jednym z najniższych kosztów energii", rozpoczęła działalność jako holding patentowy (i często była określana jako troll patentowy) przed przejściem do wydobywania kryptowalut.

Firma ma za sobą dobry rok 2021 rok. Rozpoczęła go od podwyższenia kapitału o 200 milionów dolarów, a następnie kończąc styczeń zakupem Bitcoinów o wartości 150 milionów dolarów. W ciągu ostatniego roku cena jej akcji wzrosła o ponad 3000%. Pobudził ją exodus górników kryptowalut z Chin.

Marathon Digital docelowo chce mieć ponad 199 000 koparek Bitcoin, które będą wydobywać 23,3 EH/s dziennie do 2023 roku. Będzie to stanowić 600% wzrost w stosunku do wskaźnika hash rate z grudnia 2021 roku. W tym samym miesiącu firma złożyła ogromne zamówienie na 78 000 maszyn górniczych Antminer od Bitmain. Mają one być dostarczane przez cały 2022 rok.

Hut 8 Mining Corp

Kanadyjska firma wydobywcza kryptowalut Hut 8 posiada 5 242 BTC, warte 249 milionów dolarów, według bitcointreasuries.org. W czerwcu 2021 r. firma weszła na Nasdaq Global Select Market pod tickerem HUT. W swoim zgłoszeniu SEC firma zauważyła, że jest "zaangażowana w zwiększanie wartości dla akcjonariuszy poprzez zwiększanie liczby i wartości naszych udziałów w bitcoinach".


Firma wyjaśniła również, że generuje dochód fiat poprzez wykorzystanie rezerwy samodzielnie wydobytych i posiadanych Bitcoinów.

W czerwcu 2021 roku, Hut 8 podzielił się swoim ambitnym celem wydobycia 5000 BTC do końca roku.

Coinbase Global, Inc.

Coinbase to prawdopodobnie najbardziej znana firma kryptowalutowa w tym zestawieniu. Giełda ta weszła na giełdę w bezpośrednim notowaniu na Nasdaq w kwietniu 2021 roku.

Ruch ten został okrzyknięty przełomowym dla branży kryptowalutowej, choć nie zostało to potwierdzone przez spadającą cenę akcji Coinbase; po debiucie na poziomie 381 USD, COIN zakończył rok na poziomie około 250 USD.

Przed wejściem na giełdę, w lutym 2021 roku, Coinbase ujawnił, że posiada 230 milionów dolarów w Bitcoinie w swoim bilansie; do grudnia 2021 roku, jego zasoby spadły do 213 milionów dolarów (4,482 BTC).

Riot Blockchain, Inc.

Kolejna firma zajmująca się wydobywaniem kryptowalut, amerykańska firma Riot Blockchain posiada 3 995 BTC, warte 189 milionów dolarów po dzisiejszych cenach.

Przy wzroście wyceny z poziomu poniżej 200 mln USD w 2020 r. do ponad 6 mld USD w 2021 r., notowana na Nasdaq firma prowadzi ostatnio agresywną ekspansję. W kwietniu 2021 roku wydała 650 milionów dolarów na jednogigawatowy obiekt do wydobywania Bitcoinów w Rockdale w Teksasie. Zakup opisała jako "wydarzenie transformacyjne", które uczyni firmę "największą publicznie notowaną firmą wydobywczą i hostingową Bitcoinów w Ameryce Północnej, mierzoną całkowitą rozwiniętą zdolnością".

Niemniej jednak cena akcji Riot spadła od czasu uderzenia w swój wszechczasowy szczyt w lutym 2021 rok. W momencie zakupu Rockdale, był on notowany na poziomie 48 USD za akcję. Do końca roku zsunął się do około 23 USD za akcję, co stanowi spadek o 52%.

Bitcoin Group SE

Bitcoin Group SE, firma venture capital z siedzibą w Niemczech, plasuje się na końcu listy, posiadając stosunkowo skromne udziały w wysokości 3 947 BTC. Taka ilość monet jest warta 187 milionów dolarów według dzisiejszych cen. Jej inwestycje obejmują giełdę kryptowalutową Bitcoin.de i bank Futurum, które połączyły się w październiku 2020 r., tworząc "pierwszy niemiecki bank kryptowalutowy".

Ruch nastąpił po decyzji niemieckiego parlamentu, aby umożliwić bankom sprzedaż i przechowywanie kryptowalut. Przy czym dyrektor zarządzający Bitcoin Group SE Marco Bodewein podkreślił możliwość wprowadzenia inwestorów instytucjonalnych banku do kryptowalut "wysokich zysków i cech bezpieczeństwa".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram