10 najlepszych projektów opartych na sieci warstwy 2 Polygon

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 kwietnia 2022
ikona autora biały
POLYGON

Jeśli narracje kierują cyklami inwestycyjnymi w branży kryptowalutowej, to w tej hossie dominuje kilka z nich. Weźmy na przykład tokeny metaverse, psie monety i alternatywne rozwiązania wartsyw 1, takie jak Solana i Avalanche. Jednak narracja silnie obecna w zdecentralizowanych finansach (DeFi) dotyczy rozwiązań warstwy 2, na czele której stoi projekt Polygon.

Po pierwsze, wyjaśnijmy, co oznacza "warstwa 2". Dla warstwy 1 blockchaina, systemem operacyjnym, takim jak Windows jest Ethereum. To właśnie na tym blockchainie deweloperzy mogą budować zdecentralizowane aplikacje (DApps).

Problem w tym, że Ethereum potrafi być powolne i drogie. Wynika to z faktu, że mechanizm konsensusu zabezpieczający blockchain opiera się na modelu aukcyjnym. Użytkownicy licytują się między sobą, aby ich transakcje zostały uwzględnione w następnym bloku. Z tego powodu, gdy sieć staje się zbyt przeciążona, opłaty gwałtownie rosną.

W ten sposób, powiedzmy, cena nominalna za wybicie NFT wynosi 20 USD, ale rzeczywisty koszt to 100 USD z tytułu opłat za gaz. (Czy zapłaciłbyś 4 dolary za kawę, gdyby opłata za transakcję była 5 razy wyższa? Wykluczone.)

Wyjaśnijmy więc czym jest warstwa 2

Istnieje prawdopodobieństwo, że słyszałeś o innych rozwiązaniach skalowania warstwy 2, takich jak Arbitrum i StarkWare (zk-STARKs). Co więc sprawia, że Polygon wyróżnia się spośród innych głównych rozwiązań do skalowania i rozwoju infrastruktury? Oczywiście, ma przewagę wynikającą z bycia pierwszym na rynku, ale co z tego?

Cóż, Polygon jest jak dotąd jedynym rozwiązaniem L2 z faktycznym natywnym tokenem (tj. MATIC). Jakie to ma znaczenie? Ponieważ możesz go stakować, aby pomóc zabezpieczyć sieć, jednocześnie ciesząc się nagrodami i niskimi opłatami, a także kwalifikując się do potencjalnych airdropów w przyszłości.

Aha, i to oznacza, że niektóre z poniższych DAppów są dostępne zarówno na Ethereum, jak i na innych łańcuchach. Zdecydowaliśmy się jednak tutaj umieścić, ponieważ działają też na Polygonie, który oferuje znikome opłaty za gaz i ogromne prędkości.

Zaczynamy!

JellySwap

JellySwap to zdecentralizowana, międzyłańcuchowa usługa atomic swapów. Jeśli brzmi to skomplikowanie, to dlatego, że tak jest, ale możemy to łatwo wytłumaczyć. Widzisz, jeśli chcesz wymienić swoje ETH na BTC, ponieważ istnieją one na dwóch oddzielnych łańcuchach, okazuje się to kłopotliwe. Dlatego też, aby uzyskać dostęp do rynku kryptowalut, trzeba zdać się na podmiot trzeci, np. scentralizowaną giełdę (CEX).

JellySwap to aplikacja DApp, która pozwala Ci handlować Twoimi kryptowalutami pomiędzy różnymi łańcuchami warstwy 1, na przykład pomiędzy AVAX (na Avalanche) i AAVE (na Ethereum). Co więcej, możesz robić to niemal natychmiast i za grosze.

QuickSwap

Quickswap jest forkiem Uniswap, pierwszej i prawdopodobnie najpopularniejszej zdecentralizowanej giełdy (DEX), jaka istnieje. Ponieważ Polygon jest kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM), użytkownicy Quickswap mogą korzystać z bezpieczeństwa i ochrony zapewnianej przez audyt Uniswap.

Dlaczego więc warto używać Quickswap zamiast Uniswap? Quickswap jest wyposażony w most tokenów ERC-20. Pozwala on na szybkie przeniesienie tokenów do sieci Polygon. W ten sposób możesz cieszyć się niskimi opłatami transakcyjnymi i "szybkimi" wymianami, które może zaoferować tylko rozwiązanie warstwy 2, takie jak Polygon.

Podobnie jak inne DEX-y, QuickSwap wykorzystuje model automatycznego animatora rynku (AMM), a więc opiera się na pulach płynności. Tak jak w przypadku Uniswap, użytkownicy QuickSwap mogą tworzyć swoje pary płynności i w ten sposób zarabiać dochód pasywny. QUICK jest natywnym governane tokenem QuickSwap.

Opacity

Opacity (OPCT) to usługa przechowywania plików, ale z jedną kluczową różnicą: zapewnia prywatność dzięki decentralizacji. Użytkownik samodzielnie przechowuje swoje dane i tylko on może uzyskać dostęp do swoich plików za pomocą zaszyfrowanego "uchwytu", który działa jak klucz prywatny. Oznacza to, że nawet Opacity nie ma dostępu do Twoich danych. Możesz jednak udostępnić dowolny plik znajomemu, klikając jeden przycisk.

Jeśli się nad tym zastanowić, to z pewnością Polygon ułatwia zdecentralizowane przechowywanie plików na Ethereum. Ale to byłoby ograniczone spojrzenie na potencjał tego projektu. Ethereum jest siecią, która może być przeciążona do tego stopnia, że pozostawienie Opacity na warstwie 1 poważnie ograniczyłoby jej wykorzystanie i zdolność do skalowania. Dotyczy to wszystkich projektów, które wymagają szybkich transakcji.

Finanse Mai

Czy kiedykolwiek chciałeś pożyczyć pieniądze i oddać je z pominięciem odsetek? Mai Finance jest pierwszym natywnym protokołem stablecoin na Polygonie, który właśnie to umożliwia. Deponujesz swoje aktywa kryptowalutowe w skarbcu. Następnie pożyczasz je w stablecoinach Mai, a wszystko, co musisz zrobić, to uiścić opłatę!

Jeśli więc masz 10 BTC i wierzysz w ich długoterminową wartość, możesz je wykorzystać do zaciągnięcia pożyczki. Używając ich jako zabezpieczenia uzyskasz równowartość 10 BTC w MAI jako płynny kapitał, bez konieczności sprzedawania jakichkolwiek swoich BTC.

polygon nft

Impermax

Impermax jest zdecentralizowanym protokołem, który umożliwia pośrednie dostarczanie płynności. W ten sposób eliminuje wszelkie ryzyko nietrwałej straty. W rzeczywistości jest to ciekawe rozwiązanie. To, co naprawdę się dzieje, to fakt, że pożyczasz swoje tokeny faktycznym dostawcom płynności. Strona ta pożycza token(y) w celu wydobycia płynności, korzystając z rzeczywistych puli płynności. Innymi słowy, strona bardziej skłonna do ryzyka bierze na siebie całe ryzyko nietrwałej straty… ale obie strony angażują się w obopólnie korzystny układ.

gTrade

Gains Network to ambitny zespół, którego celem jest wprowadzenie na rynek najlepszego szeregu produktów handlowych DeFi. Pierwszym produktem w jego arsenale jest gTrade - zdecentralizowana platforma handlu lewarowanego. Handel lewarowany polega na tym, że wystarczy wyłożyć niewielką ilość kapitału, aby zyskać dużą ekspozycję.. Oznacza to, że aby zająć pozycję rynkową o wartości 50 000 USD w ETH, przy dźwigni 100 do 1, na początek wystarczy 500 USD w ETH.
gTrade oferuje użytkownikom dźwignię do 150x na aktywa kryptowalutowe i do 1000x na forex. Ze względu na swoją architekturę, gTrade twierdzi, że jest co najmniej 100x bardziej efektywny kapitałowo w porównaniu z konkurencją. To jest właśnie wisienka na torcie. A fakt, że działa na platformie Polygon? Chyba nie musimy już tłumaczyć co to oznacza.

Augur

Augur, zbudowany pierwotnie na Ethereum, jest pierwszym zdecentralizowanym rynkiem predykcyjnym w historii. Nie jest to bynajmniej mały wyczyn. Tradycyjnie rynki predykcyjne musiały być scentralizowane. Musieliśmy przechowywać nasze aktywa i ufać centralnemu organowi, że będzie uczciwy i nie zniknie z naszymi funduszami.

Augur, na Polygonie, jest dosłownie turbodoładowany. (Jego nazwa to Augur Turbo) Na Ethereum, Augur funkcjonował poprzez zachęcanie "reporterów" do dokładnego raportowania danych spoza łańcucha. Byli oni za to nagradzani do momentu osiągnięcia konsensusu, potwierdzając w ten sposób zdarzenie poza łańcuchem.

Obecnie prawie każdy może tworzyć rynki predykcyjne bardzo szybko i za bardzo niską cenę. A dzięki integracji z Chainlink? Wyrocznia umożliwia wprowadzanie danych spoza łańcucha on-chain w sposób bezpieczny, dokładny i terminowy. (Mówimy tu o złożoności).

IDEX

IDEX jest pierwszym istniejącym hybrydowym systemem DEX. Jako rozwiązanie hybrydowe, IDEX działa zarówno w oparciu o model AMM, jak i model order-book, przy czym ten drugi jest podstawą działania CEX-ów. Przyjęto taki model, ponieważ zespół chciał obejść wszystkie niedociągnięcia DEXów. (Do wad tych należą poślizgi, nieudane transakcje i front-running). Jednocześnie chciano zaoferować użytkownikom płynne doświadczenie podobne do tego, które zapewniają giełdy CEX.

Jednak korzystanie z modelu arkusza zleceń oznacza, że dane muszą być aktualne, a transakcje muszą być zawierane w czasie zbliżonym do rzeczywistego (NRT). Właśnie dlatego wykorzystano sieć warstwy 2 Polygon.

Aavegotchi

Jeśli jesteś wystarczająco stary, aby pamiętać Tamagotchi, Aavegotchi jest w zasadzie wersją tej niesamowitej zabawki w postaci niewymiennego… ale jest jeszcze lepszy. A to dlatego, że twórcy Aavegotchi wprowadzili do gry elementy DeFi, dzięki czemu możesz zarabiać podczas zabawy.

Jak na wszystkie dobre rzeczy w życiu, musisz poczekać na "Haunt". Haunt pozwoli ci zdobyć portale i wybić kilka Aavegotchis. Alternatywą jest kupienie ich na rynku wtórnym, ale to nie jest tak zabawne. Po otwarciu portalu ujawnia się 10 Aavegotchis, z których możesz wybrać tylko 1, więc wybierz mądrze. (Pozostałe 9 zostaje spalone na zawsze).

Jak donosi sam Polygon, Aavegotchi jest jedną z najbardziej aktywnych zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) na świecie. Jest ona zarządzana za pomocą GHST, tokena zarządzania.

Decentral Games

Jeśli tak jak ja lubisz kasyna i karty, z pewnością spodoba Ci się mechanika Play 2 Earn w Decentral Games (DG). ICE Poker jest pierwszą i jedyną grą, która jest obecnie dostępna, ale jest ona darmowa, można w nią grać i zarabiać. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zagrać, to zakup NFT.

Nie stać Cię na własne? Nie ma problemu. Podobnie jak w przypadku Axie Infinity, możesz pożyczyć NFT od pożyczkodawcy za pośrednictwem Discorda DG DAO. Każdy posiadany wearable zwiększa liczbę tokenów, które będziesz otrzymywać każdego dnia. (Za pomocą tych tokenów grasz, aby zdobywać i wygrywać tokeny ICE).
Możesz też wziąć udział w głosowaniu, zdobywając żetony DG. Co więcej, można je też stakować.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram