10 najlepszych projektów opartych na sieci warstwy 2 Polygon

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 kwietnia 2022
ikona autora biały
POLYGON

Jeśli narracje kierują cyklami inwestycyjnymi w branży kryptowalutowej, to w tej hossie dominuje kilka z nich. Weźmy na przykład tokeny metaverse, psie monety i alternatywne rozwiązania wartsyw 1, takie jak Solana i Avalanche. Jednak narracja silnie obecna w zdecentralizowanych finansach (DeFi) dotyczy rozwiązań warstwy 2, na czele której stoi projekt Polygon.

Po pierwsze, wyjaśnijmy, co oznacza "warstwa 2". Dla warstwy 1 blockchaina, systemem operacyjnym, takim jak Windows jest Ethereum. To właśnie na tym blockchainie deweloperzy mogą budować zdecentralizowane aplikacje (DApps).

Problem w tym, że Ethereum potrafi być powolne i drogie. Wynika to z faktu, że mechanizm konsensusu zabezpieczający blockchain opiera się na modelu aukcyjnym. Użytkownicy licytują się między sobą, aby ich transakcje zostały uwzględnione w następnym bloku. Z tego powodu, gdy sieć staje się zbyt przeciążona, opłaty gwałtownie rosną.

W ten sposób, powiedzmy, cena nominalna za wybicie NFT wynosi 20 USD, ale rzeczywisty koszt to 100 USD z tytułu opłat za gaz. (Czy zapłaciłbyś 4 dolary za kawę, gdyby opłata za transakcję była 5 razy wyższa? Wykluczone.)

Wyjaśnijmy więc czym jest warstwa 2

Istnieje prawdopodobieństwo, że słyszałeś o innych rozwiązaniach skalowania warstwy 2, takich jak Arbitrum i StarkWare (zk-STARKs). Co więc sprawia, że Polygon wyróżnia się spośród innych głównych rozwiązań do skalowania i rozwoju infrastruktury? Oczywiście, ma przewagę wynikającą z bycia pierwszym na rynku, ale co z tego?

Cóż, Polygon jest jak dotąd jedynym rozwiązaniem L2 z faktycznym natywnym tokenem (tj. MATIC). Jakie to ma znaczenie? Ponieważ możesz go stakować, aby pomóc zabezpieczyć sieć, jednocześnie ciesząc się nagrodami i niskimi opłatami, a także kwalifikując się do potencjalnych airdropów w przyszłości.

Aha, i to oznacza, że niektóre z poniższych DAppów są dostępne zarówno na Ethereum, jak i na innych łańcuchach. Zdecydowaliśmy się jednak tutaj umieścić, ponieważ działają też na Polygonie, który oferuje znikome opłaty za gaz i ogromne prędkości.

Zaczynamy!

JellySwap

JellySwap to zdecentralizowana, międzyłańcuchowa usługa atomic swapów. Jeśli brzmi to skomplikowanie, to dlatego, że tak jest, ale możemy to łatwo wytłumaczyć. Widzisz, jeśli chcesz wymienić swoje ETH na BTC, ponieważ istnieją one na dwóch oddzielnych łańcuchach, okazuje się to kłopotliwe. Dlatego też, aby uzyskać dostęp do rynku kryptowalut, trzeba zdać się na podmiot trzeci, np. scentralizowaną giełdę (CEX).

JellySwap to aplikacja DApp, która pozwala Ci handlować Twoimi kryptowalutami pomiędzy różnymi łańcuchami warstwy 1, na przykład pomiędzy AVAX (na Avalanche) i AAVE (na Ethereum). Co więcej, możesz robić to niemal natychmiast i za grosze.

QuickSwap

Quickswap jest forkiem Uniswap, pierwszej i prawdopodobnie najpopularniejszej zdecentralizowanej giełdy (DEX), jaka istnieje. Ponieważ Polygon jest kompatybilny z Ethereum Virtual Machine (EVM), użytkownicy Quickswap mogą korzystać z bezpieczeństwa i ochrony zapewnianej przez audyt Uniswap.

Dlaczego więc warto używać Quickswap zamiast Uniswap? Quickswap jest wyposażony w most tokenów ERC-20. Pozwala on na szybkie przeniesienie tokenów do sieci Polygon. W ten sposób możesz cieszyć się niskimi opłatami transakcyjnymi i "szybkimi" wymianami, które może zaoferować tylko rozwiązanie warstwy 2, takie jak Polygon.

Podobnie jak inne DEX-y, QuickSwap wykorzystuje model automatycznego animatora rynku (AMM), a więc opiera się na pulach płynności. Tak jak w przypadku Uniswap, użytkownicy QuickSwap mogą tworzyć swoje pary płynności i w ten sposób zarabiać dochód pasywny. QUICK jest natywnym governane tokenem QuickSwap.

Opacity

Opacity (OPCT) to usługa przechowywania plików, ale z jedną kluczową różnicą: zapewnia prywatność dzięki decentralizacji. Użytkownik samodzielnie przechowuje swoje dane i tylko on może uzyskać dostęp do swoich plików za pomocą zaszyfrowanego "uchwytu", który działa jak klucz prywatny. Oznacza to, że nawet Opacity nie ma dostępu do Twoich danych. Możesz jednak udostępnić dowolny plik znajomemu, klikając jeden przycisk.

Jeśli się nad tym zastanowić, to z pewnością Polygon ułatwia zdecentralizowane przechowywanie plików na Ethereum. Ale to byłoby ograniczone spojrzenie na potencjał tego projektu. Ethereum jest siecią, która może być przeciążona do tego stopnia, że pozostawienie Opacity na warstwie 1 poważnie ograniczyłoby jej wykorzystanie i zdolność do skalowania. Dotyczy to wszystkich projektów, które wymagają szybkich transakcji.

Finanse Mai

Czy kiedykolwiek chciałeś pożyczyć pieniądze i oddać je z pominięciem odsetek? Mai Finance jest pierwszym natywnym protokołem stablecoin na Polygonie, który właśnie to umożliwia. Deponujesz swoje aktywa kryptowalutowe w skarbcu. Następnie pożyczasz je w stablecoinach Mai, a wszystko, co musisz zrobić, to uiścić opłatę!

Jeśli więc masz 10 BTC i wierzysz w ich długoterminową wartość, możesz je wykorzystać do zaciągnięcia pożyczki. Używając ich jako zabezpieczenia uzyskasz równowartość 10 BTC w MAI jako płynny kapitał, bez konieczności sprzedawania jakichkolwiek swoich BTC.

polygon nft

Impermax

Impermax jest zdecentralizowanym protokołem, który umożliwia pośrednie dostarczanie płynności. W ten sposób eliminuje wszelkie ryzyko nietrwałej straty. W rzeczywistości jest to ciekawe rozwiązanie. To, co naprawdę się dzieje, to fakt, że pożyczasz swoje tokeny faktycznym dostawcom płynności. Strona ta pożycza token(y) w celu wydobycia płynności, korzystając z rzeczywistych puli płynności. Innymi słowy, strona bardziej skłonna do ryzyka bierze na siebie całe ryzyko nietrwałej straty… ale obie strony angażują się w obopólnie korzystny układ.

gTrade

Gains Network to ambitny zespół, którego celem jest wprowadzenie na rynek najlepszego szeregu produktów handlowych DeFi. Pierwszym produktem w jego arsenale jest gTrade - zdecentralizowana platforma handlu lewarowanego. Handel lewarowany polega na tym, że wystarczy wyłożyć niewielką ilość kapitału, aby zyskać dużą ekspozycję.. Oznacza to, że aby zająć pozycję rynkową o wartości 50 000 USD w ETH, przy dźwigni 100 do 1, na początek wystarczy 500 USD w ETH.
gTrade oferuje użytkownikom dźwignię do 150x na aktywa kryptowalutowe i do 1000x na forex. Ze względu na swoją architekturę, gTrade twierdzi, że jest co najmniej 100x bardziej efektywny kapitałowo w porównaniu z konkurencją. To jest właśnie wisienka na torcie. A fakt, że działa na platformie Polygon? Chyba nie musimy już tłumaczyć co to oznacza.

Augur

Augur, zbudowany pierwotnie na Ethereum, jest pierwszym zdecentralizowanym rynkiem predykcyjnym w historii. Nie jest to bynajmniej mały wyczyn. Tradycyjnie rynki predykcyjne musiały być scentralizowane. Musieliśmy przechowywać nasze aktywa i ufać centralnemu organowi, że będzie uczciwy i nie zniknie z naszymi funduszami.

Augur, na Polygonie, jest dosłownie turbodoładowany. (Jego nazwa to Augur Turbo) Na Ethereum, Augur funkcjonował poprzez zachęcanie "reporterów" do dokładnego raportowania danych spoza łańcucha. Byli oni za to nagradzani do momentu osiągnięcia konsensusu, potwierdzając w ten sposób zdarzenie poza łańcuchem.

Obecnie prawie każdy może tworzyć rynki predykcyjne bardzo szybko i za bardzo niską cenę. A dzięki integracji z Chainlink? Wyrocznia umożliwia wprowadzanie danych spoza łańcucha on-chain w sposób bezpieczny, dokładny i terminowy. (Mówimy tu o złożoności).

IDEX

IDEX jest pierwszym istniejącym hybrydowym systemem DEX. Jako rozwiązanie hybrydowe, IDEX działa zarówno w oparciu o model AMM, jak i model order-book, przy czym ten drugi jest podstawą działania CEX-ów. Przyjęto taki model, ponieważ zespół chciał obejść wszystkie niedociągnięcia DEXów. (Do wad tych należą poślizgi, nieudane transakcje i front-running). Jednocześnie chciano zaoferować użytkownikom płynne doświadczenie podobne do tego, które zapewniają giełdy CEX.

Jednak korzystanie z modelu arkusza zleceń oznacza, że dane muszą być aktualne, a transakcje muszą być zawierane w czasie zbliżonym do rzeczywistego (NRT). Właśnie dlatego wykorzystano sieć warstwy 2 Polygon.

Aavegotchi

Jeśli jesteś wystarczająco stary, aby pamiętać Tamagotchi, Aavegotchi jest w zasadzie wersją tej niesamowitej zabawki w postaci niewymiennego… ale jest jeszcze lepszy. A to dlatego, że twórcy Aavegotchi wprowadzili do gry elementy DeFi, dzięki czemu możesz zarabiać podczas zabawy.

Jak na wszystkie dobre rzeczy w życiu, musisz poczekać na "Haunt". Haunt pozwoli ci zdobyć portale i wybić kilka Aavegotchis. Alternatywą jest kupienie ich na rynku wtórnym, ale to nie jest tak zabawne. Po otwarciu portalu ujawnia się 10 Aavegotchis, z których możesz wybrać tylko 1, więc wybierz mądrze. (Pozostałe 9 zostaje spalone na zawsze).

Jak donosi sam Polygon, Aavegotchi jest jedną z najbardziej aktywnych zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) na świecie. Jest ona zarządzana za pomocą GHST, tokena zarządzania.

Decentral Games

Jeśli tak jak ja lubisz kasyna i karty, z pewnością spodoba Ci się mechanika Play 2 Earn w Decentral Games (DG). ICE Poker jest pierwszą i jedyną grą, która jest obecnie dostępna, ale jest ona darmowa, można w nią grać i zarabiać. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zagrać, to zakup NFT.

Nie stać Cię na własne? Nie ma problemu. Podobnie jak w przypadku Axie Infinity, możesz pożyczyć NFT od pożyczkodawcy za pośrednictwem Discorda DG DAO. Każdy posiadany wearable zwiększa liczbę tokenów, które będziesz otrzymywać każdego dnia. (Za pomocą tych tokenów grasz, aby zdobywać i wygrywać tokeny ICE).
Możesz też wziąć udział w głosowaniu, zdobywając żetony DG. Co więcej, można je też stakować.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Binance Simple Earn - czyli połączenie Binance Savings i Staking!

Giełda Binance od niemal początku swojego istnienia oferowała inwestorom funkcje Stakingu oraz Oszczędności. Niemniej jednak teraz postanowiła połączyć oba te produkty w jeden, nazwany Binance Simple Earn. Jak sama nazwa wskazuje pozwala on w łatwy sposób zarabiać na posiadanych już kryptowalutach. W tym artykule wyjaśnimy dokładniej czym jest ta funkcja i jak jej używać. Tak […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram